Διάγνωση HPV και Φοβίες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 63
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Καλημέρα και από μένα....δεν χρειάζεται να έχεις τόσο άγχος για τον ιό των κονδυλωμάτων-όντως όπως λενε και οι άλλο ένα 70% του πληθυσμού έχει τον ιο των κονδυλωμάτων.
    Τα εξωτερικά καυτηριαζονται,ο ιός όμως είναι κάτι άλλο που προς το παρόν δεν αντιμετωπίζεται με κάποιο τρόπο-ούτε και τα προληπτικά εμβόλια με πειθουν και τόσο πολύ.Στην Ιαπωνία τα απέσυραν γιατί διαπιστώθηκαν παρενέργειες....

    Επίσης στους άντρες νομίζω δεν έχει καμία επιβάρυνση αυτός ο ιός,είναι απλά φορείς και τίποτα παραπάνω.Αν έχω καταλάβει από τα λεγόμενά σου είσαι άντρας-οπότε ποιό το πρόβλημα;
    Αν κάνω κάποιο λάθος σε αυτό που λέω συγνώμη και διορθώστε με.!

    Εχω φοβία για μην κολλήσω καποια κοπέλα κάποιο οι που αμα δεν με γνώριζε δεν θα τον κόλλαγε. (είναι αγόρι ναι ).
    Προσπαθώ να ενημερωθώ όσο μπορώ ... παλιότερα είχα κανει και δίαιτες και δεν είχα καποιο πρόβλημα... αλλα μετα απο καποια οικονομικά προβλήματα και κατι αλλα εμφανίστηκε το πρώτο κονδύλωμα (που δεν είχα καταλάβει τι ήταν!!!) μια παλάμη κατω απο τον αφαλό !!! και στο δεύτερο σημάδη ποιο κάτω, παραξενεύτηκα !!!, και άρχισα να ψάχνομαι που πήγα σε δερματολόγο και μου εκανε κρυοπληξία.
    Εχω αγχωθει γιατι αμα μου ελεγες παλια οτι καποιο κοπέλα έχει κονδυλόματα η καποιος αντρας ...θα ελεγα διαφορα ....(δεν ήξερα!!!) και γενικά είμαι μικροφοβικός !!! μετά απο αυτό στην αρχή μπορω να πω οτι σκέφτηκα τα χειρότερα ... και ειδικά ακουγοντας το "HPV" λεω "οκ εδώ ήταν φίλε", τώρα εχω χαλαρώσει λίγο, προσπαθώ αλλα δεν μου βγαίνει ευκολα, και ενημερώνομαι όσο μπορω για εμενα και για τους αλλους γύρο μου που δεν φταίνε τίποτα γιατι εγώ την πάτησα !!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τι την πατησες παιδι μου?ειναι αναποφευτκο στις μερες μας!!
    ολοι τον εχουν λεμεεε!
    ξεκολλα κ προχωρα..ξεχνα το.δεν θα σκοτωσεις κανεναν με αυτο ουτε κ συ θα πεθανεις..
    ειλικρινα ομως!! δε σε κοροιδευουμε!
    κατι μου λεει οτι δεν εχεις ενημερωθει σωστα..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μποομ , δεν τον εχουν ολοι , ειπαμε ειναι αρκετα συνηθισμενο , αλλα δεν τον εχουν ολοι ουτε ειναι αναποφευκτο. Και μετρα προστασιας υπαρχουν και εξετασεις για να προλαβεις τα χειροτερα. Και δεν ειναι απλο κατι που μπορει να προκαλεσει καρκινο .

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Δεν προκαλουν ολοι οι τυποι καρκινο.... οσο για τα οξυτενη ειναι τα πιο ακινδυνα, οσον αφορα τον καρκινο παντα, απλα το να πηγαινεις καθε φορα για καυτηριασμο στν ευαισθητη περιοχη φανταζομαι ειναι κατι επιπονο... δεν ξερω. Εγω εχω τν τυπο 70, δεν ειναι στις επικινδυνους τυπους αλλα τις αλοιωσεις του τις εχει κανει κ καθε φορα αγχωνομαι μν χρειαστω τν επεμβασουλα μου. Ειναι κατι που ολοι εχουμε στο μυαλο μας μν κολλησουμε τν εκαστοτε συντροφο ,αλλα τοσο καιρο που δν το ξεραμε (δν φαινοταν αλλα υπηρχε!) δεν το μεταφεραμε?
    Ειμαι της αποψης να το λες στον-ην συντροφο σου κ μετα θα επιλεξει τι να κανει,αν θα μεινει ή θα φυγει... δν ειναι οτι καλυτερο να βρεθει προ εκπληξεως!
    Μια φιλη που γνωρισε εναν προσφατα, της ειπε οτι ειχε οξυτενη κ εκεινη το δεχτηκε, αλλωστε κ κεινη ειχε τν ιο ,διαφορετικου τυπου βεβαια!
    Το να το μαθει μετα..... αυτοματα θα χαθει η εμπιστοσυνη κ θα φανεις ανευθυνος! Αποψη δικη μου παντα , δεν σημαινει οτι για ολους ειναι σωστη!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Μποομ , δεν τον εχουν ολοι , ειπαμε ειναι αρκετα συνηθισμενο , αλλα δεν τον εχουν ολοι ουτε ειναι αναποφευκτο. Και μετρα προστασιας υπαρχουν και εξετασεις για να προλαβεις τα χειροτερα. Και δεν ειναι απλο κατι που μπορει να προκαλεσει καρκινο .
    βρε καλε μου αφου κολλαει κ με προφυλακτικο κ με την επαφη των χεριων..τι να κανουμε?γι αυτο ειναι κ τοσο συνηθισμενο.
    κ καρκινος γινεται στην γυναικα αν κ μονο δεν το παρακολουθει.απλο ειναι.εννοω δεν ειναι κατι που πρεπει να αδιαφορουμε φυσικα αλλα κατι απλο που θελει απλα ελεγχο καθε 6 μηνες.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    για να μην παρεξηγηθω..δεν ειπα στον ανθρωπο να μην το πει στην νεα κοπελα του, ειπα να κρινει αυτος κ να αποφασισει.
    και για μενα καλο ειναι να λες την αληθεια.σιγουρα.
    κ γω εχω τον ιο πριν τον αντρα μου κ κεινος το ιδιο ..πριν απο μενα.
    το παμε κ μεις μεταξυ μας οταν γνωριστηκαμε.δεν αλλαξε κατι.κ ουτε εχει αλλαξει κατι.
    εγω κανω τα τεστ παπ μου..αλλωτε εχω αλλοιωσεις κ αλλωτε δνε εχω κ αυτος δεν εχει βγαλει ποτε τιποτα.
    αυτο.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    13
    Χαζή ερώτηση, πως ξερω τι τύπου έχω ; την καλύτερη ενημέρωση μαλλον θα την εχω απο την Δευτέρα με τον γυναικολόγο νομίζω !!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by S_K View Post
    Χαζή ερώτηση, πως ξερω τι τύπου έχω ; την καλύτερη ενημέρωση μαλλον θα την εχω απο την Δευτέρα με τον γυναικολόγο νομίζω !!!
    υπαρχει μια εξεταση που λεγεται τυποποιηση ιου hpv. Δν ξερω ανγινεται στους αντρες!!! Στν γυναικολογο τι θα κανεις;;; Αντρας δν εισαι η δν καταλαβα;;;;;
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    υπαρχει μια εξεταση που λεγεται τυποποιηση ιου hpv. Δν ξερω ανγινεται στους αντρες!!! Στν γυναικολογο τι θα κανεις;;; Αντρας δν εισαι η δν καταλαβα;;;;;
    Ναι αντρας είμαι.
    Για ενημέρωση , που η δερματολόγος δεν με ενημέρωσε για τίποτα !!! και για καποιες οδηγίες.
    Όσο μετά το τέλος την θεραπείας τον κονδυλωμάτων όταν γνωρισώ μια κοπέλα που μου αρέσει και της αρέσω τι να της πω??? εγω μονο που ακούω τα λόγια στο κεφάλι μου σκεφτομαι οτι μετα όπου φύγει φύγει θα είναι!!!

    λόγια τύπου " θα ήθελα να σου πω πριν ξεκινήσουμε καποια ερωτική επαφή ότι έχω HPV. είναι τα γνωστά κονδυλώματα, όπου για τα οποία εχω κανει θεραπεία, εαν έχεις καποιο πρόβλημα να το ξέρεις πριν, δεν κολλάει εαν δεν έχω κονδυλώματα και αυτά τα τσεκάρω και εαν χρειαστεί κανω και κρυοπληξία για φύγουν" ... :(

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by S_K View Post
    Ναι αντρας είμαι.
    Για ενημέρωση , που η δερματολόγος δεν με ενημέρωσε για τίποτα !!! και για καποιες οδηγίες.
    Όσο μετά το τέλος την θεραπείας τον κονδυλωμάτων όταν γνωρισώ μια κοπέλα που μου αρέσει και της αρέσω τι να της πω??? εγω μονο που ακούω τα λόγια στο κεφάλι μου σκεφτομαι οτι μετα όπου φύγει φύγει θα είναι!!!

    λόγια τύπου " θα ήθελα να σου πω πριν ξεκινήσουμε καποια ερωτική επαφή ότι έχω HPV. είναι τα γνωστά κονδυλώματα, όπου για τα οποία εχω κανει θεραπεία, εαν έχεις καποιο πρόβλημα να το ξέρεις πριν, δεν κολλάει εαν δεν έχω κονδυλώματα και αυτά τα τσεκάρω και εαν χρειαστεί κανω και κρυοπληξία για φύγουν" ... :(
    Τωρα τι να πω??? εχεις δικιο ,αλλα ετσι εχει η κατασταση κ πρεπει να την αντιμετωπισουμε δυστυχως!!! ενταξει δεν θα το πεις απο το πρωτο ραντεβου ετσι....
    θα βγεις ποσες φορες ( θα καταλαβει η αλλη οτι αποφευγεις τη σεξουαλικη επαφη, γιατι μεχρι να της μιλησεις θα το αποφυγεις φανταζομαι!) κ θα της εξηγησεις κ το λογο!επειτα θα ρωτησεις αν μπορει να το δεχτει κ να το αντιμετωπισει! ???? εξηγησε οτι το λες για να εισαι ειλικρινης απεναντι της κ οτι εσενα δεν σου το ειχανε πει κ δεν θελεις κ συ να εισαι απαραδεκτος!!! (εγω νομιζω καπως ετσι θα το χειριζομουν) μν νιωθεις υποδιεστερος γιατι δεν εισαι... απλα σου εκατσε μια στραβη!!!!
    τα οξυτενη, νομιζω, ειναι ο τυπος 16 αν θυμαμαι καλα....
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    Τωρα τι να πω??? εχεις δικιο ,αλλα ετσι εχει η κατασταση κ πρεπει να την αντιμετωπισουμε δυστυχως!!!
    Για αυτό το λόγο πια και εγώ λεω να το σταματήσω το αθλημα( ... το λεω έτσι για να ακουστεί εσκεμμένα άσχημα). Οκ έγινε δεν πειράζει ...δυστυχώς εχω εναν εγωισμό και με έφτασε εδώ που είμαι, και δεν θελω να πέσω στα μάτια κανενός, μπορώ και μόνος μου, μαλλον, τουλαχιστον θα προσπαθήσω...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by S_K View Post
    Για αυτό το λόγο πια και εγώ λεω να το σταματήσω το αθλημα( ... το λεω έτσι για να ακουστεί εσκεμμένα άσχημα). Οκ έγινε δεν πειράζει ...δυστυχώς εχω εναν εγωισμό και με έφτασε εδώ που είμαι, και δεν θελω να πέσω στα μάτια κανενός, μπορώ και μόνος μου, μαλλον, τουλαχιστον θα προσπαθήσω...
    Αν το 80% του πληθυσμου που εχει hpv εκοβε το αθλημα καταλαβαινεις οτι θα υπηρχε προβλημα.....
    ισως ειναι νωρις κ εισαι ακομα σε αρνηση... πηγαινε στο γιατρο να μιλησετε κ θα καταλαβεις πολλα κ ισως αλλαξεις γνωμη
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    Αν το 80% του πληθυσμου που εχει hpv εκοβε το αθλημα καταλαβαινεις οτι θα υπηρχε προβλημα.....
    ισως ειναι νωρις κ εισαι ακομα σε αρνηση... πηγαινε στο γιατρο να μιλησετε κ θα καταλαβεις πολλα κ ισως αλλαξεις γνωμη
    Δεν το κάνω για να εκνευρίσω και συγνώμη εαν το έκανα. αλλα ναι ακόμα δεν είμαι σε φάση που μπορώ να πω αυτα που χρειάζεται. για αυτό θα το ψαξω όσο μπορω !! :)

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    13
    Καλημερα, μετα απο καποια συζήτηση όχι μεγάλη σε διάρκεια με την Γυναικολόγο που πήγα μου είπε, οχι 30% του πληθυσμού τον γυναικών που εχουν ερωτικές συνευρέσεις έχουν HPV. οχι εφόσον φροντίσεις να μην ξανα έχεις κονδυλώματα δεν χρειάζεται καποια ενημέρωση (εδω εγω διαφωνώ ), να σταματήσω για πάντα το ξύρισμα σε αυτή την περιοχή (γιατι με οποιοδήποτε τραυματισμό θα έχω ξανα κονδυλώματα!!!).

    Δεν μου εφυγε και πολυ το αγχος...
    Εναλλακτικές εκτος απο ξύρισμα στις ευαίσθητες περιοχές ; δεν θα μου άρεσε να είμαι σαν τράγος και ειδικά στην ευαίσθητη περιοχή!!! (σκέφτηκα ακομα και το laser !!!)
    Εχετε καμια πρόταση για καποιο αφροδισιολόγο-δερματολόγο με αρκετή εμπειρία επι του θέματος ;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    με το ξυρισμα παει ο ιος πιο περα στο δερμα.
    αλλα νομιζω οτι ειναι υπερβολικο.σου ειπα κ εμεις τον εχουμε κ γω κ ο αντρας μου κ ειμαστε καλα.
    κ ξυριζομαστε κ ολα..σιγα μη γινουμε τραγοι..χεχε..
    υπερβολικο το ακουω.
    εχεις δωσει πολλη μεγαλη βαση ξαναλεω...κ ασχολεισαι μονο με αυτο..αυτο ομως σου δινει περισσοτερο αγχος κ κανεις κακο..ο ιος εξαπλωνεται πιο πολυ με το στρες σου.φροντισε να κανεις μια καλη διατροφη.οχι καταχρησεις κ σωστο υπνο κ αυτο δεν θα εμφανιστει ξανα.θα δεις..
    κανε τη θεραπεια που κανεις ολοκληρωσε την κ παραλληλα κανε διατροφη κ ξεκουραση.
    καλο αφροδισιολογο δεν γνωριζω..ισως καποιος αλλος απο εδω ξερει.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Που θα παω για διαγνωση;
    By DeganDer in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2011, 21:09
  2. Διάγνωση νηπίου..;
    By stefie in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 18-02-2011, 16:11
  3. διάγνωση ιψδ
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 08:44
  4. νεα διαγνωση-διπολικη διαταραχη
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 149
    Last Post: 06-09-2008, 21:55
  5. ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟΣ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 23-10-2007, 10:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •