Επιθετικοτητα-Πολλα Νευρα!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Lightbulb Επιθετικοτητα-Πολλα Νευρα!!!

    Καλησπερα σε ολους! Εδω και μερικους μηνες εχω διαγνωσθει με καταθλιψη...στα συμπτωματα που ειχα απο πριν εχει προστεθει η επιθετικοτητα και τα νευρα. Νευριαζω με το παραμικρο και μιλαω ασχημα στους ανθρωπους γυρω μου...επισης εχω γινει πολυ αντικοινωνικος και αποφευγω τις πολλες κουβεντες και χαιρετουρες με γειτονες και φιλους! Ανησυχω πολυ για την αλλαγη της συμπεριφορας μου γιατι λεω λογια που δεν θελω και πληγωνω ανθρωπους που επισης δε θελω...ευτυχως που ειναι απλως ξεσπασματα κυριως λεκτικα...δεν εχω σηκωσει ποτε χερι σε ανθρωπο. Φοβαμαι ομως μηπως καποια μερα δεν μπορεσω να ελεγξω τα νευρα μου και κανω κανα κακο πχ. χτυπησω καναν ανθρωπο η σκωτωσω. Θελω να ρωτησω, υπαρχει αλλος κανεις εδω μεσα με τα ιδια συμπτωματα? Επισης υπαρχει ενδεχομενο να γινομαι σχιζοφρενης? Αρχιζω να φοβαμαι πολυ...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κι εγω τα ιδια τραβαω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Κι εγω μες τα νευρα ειμαι αυτον τον καιρο,τσακωνομαι με το παραμικρο (λεκτικα),ξεκοψα απο μερικους γνωστους χωρις να τους πω τπτ γιατι μου εσπαγαν τα νευρα,ενα γεια να λεμε τωρα.Οχι δεν νομιζω να υπαρχει ενδεχομενο να γινεσαι σχιζοφρενης δεν χαρακτηριζεται σχιζοφρενης καποιος επειδη ειναι επιθετικος.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    8
    Καλησπέρα και σε σένα! Έχω δει ότι κι εγω εχω αρκετά νεύρα από τότε που τα καταθλιπτικά συμπτώματα είναι πιο έντονα, και αυτή η επιθετικότητα εκδηλώνεται κυρίως σε κάποιους φίλους και στο εργασιακό περιβάλλον. Επίσης οι άνθρωποι με εκνευρίζουν με το παραμικρο και τους επικρίνω πολύ εύκολα. Ίσως να είναι σύμπτωμα της κατάθλιψης τι να πω..
    Θέμα για σχιζοφρένεια δεν νομίζω να παίζει πάντως, επειδή έχω κοντινό μου προσωπο που έχει διαγνωστεί ως σχιζοφρενής τα συμπτώματα όπως και τα αίτια είναι εντελώς διαφορετικά από αυτά της κατάθλιψης. Αφού λες ότι έχεις διαγνωστεί με κατάθλιψη υποθέτω ότι έχεις πάει σε ψυχολόγο, οπότε αν υπήρχε περίπτωση να έχεις σχιζοφρένεια θα το είχε δει, δουλειά του είναι.
    Κάτι που με βοήθησε εμένα αρκετά όσον αφορά τα νεύρα είναι το να φεύγω από την Αθήνα και να πηγαίνω στη φύση έστω για ένα διήμερο. Κι όταν λέω φύση δεν εννοώ σ/κ στη Μύκονο ή την Αράχωβα, αλλά πλήρη απομόνωση από πολιτισμό και ανθρώπους, με λίγα λόγια να παίρνω το σκηνάκι μου και γεια σας. Για κάθε άνθρωπο λειτουργουν διαφορετικά αυτά βέβαια, αλλά έμένα με βοηθάει.
    Να είσαι καλά..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γεια σου Μηνα . Ενα απο τα συμπτωματα της κτθλψης , ειναι ο συνεχης εκνευρισμος κ επιθετικοτητα , και εγω μεχρι περισυ , που ειχα πιο σοβαρη κτθλψη , γινομουν επιθετικος και εριστικος με τους παντες . Προσεχε τα νευρα σου , γιατι ξερω οτι κ εσυ εισαι πολυ γυμνασμενος , και μην ' ξεφυγεις ' και κανεις ζημια σε ανθρωπο . Σχιζοφρενης ? καμμια απολυτως σχεση με την επιθετικοτητα της κτθλψης . Ο φιλος σου , Αγγελος .

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εγώ να δεις τι νεύρα έχω τελευταίως..οτι σου ειπαν οι παραπανω φίλε μου,εγώ το μονο που θα σου προσθέσω είναι που και που να ξεσπας.. Σπάσε κανένα πιάτο...είναι ανθρώπινο!αν φυλακίσεις τον θυμό μεσά σου είναι σαν να γεμιζεις ενα όπλο απο το οποίο θα πατήσεις την σκανδάλη κάποια στιγμη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Αγγελε σε ευχαριστω πολυ, να'σαι καλα και καλες προπονησεις!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εγώ πάλι αυτά τα συμπτώματα τα είχα όταν είχα την φαεινή ιδέα να πάρω rhodiola rosea (αυξάνει την σεροτονίνη) μαζί με τα ssri μου.
    Υπερβολική σεροτονίνη με είχε στην τσίτα όλη μέρα μεσα στα νεύρα στην ένταση και εκνευρισμό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    100
    Εχω κ εγω αυτα τα συμπτωματα κ συχνα την πληρωνουν αλλοι που δεν φταινε

Similar Threads

  1. Πολλα νευρα και αγχος χωρις λογο?
    By chtinick in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 03-12-2013, 23:29
  2. Νεύρα νεύρα κι άλλα νεύρα....
    By LadyAngel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 12-12-2011, 19:18
  3. Πολλά νεύρα!
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-06-2011, 00:36
  4. Νεύρα,νεύρα και αλκοόλ
    By mpirakia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 40
    Last Post: 02-02-2010, 17:14
  5. ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑΑΑ...
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 11-10-2006, 17:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •