αεροπλανα και κρισεις πανικου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1

    αεροπλανα και κρισεις πανικου.

    Γεια σας παιδια . Με το καλο σε εναν μηνα μετακομιζω θεσσαλονικη για να αρχισω τις σπουδες μου στην ψυχολογια. Φετος τελειωσα με τις πανελληνιες και ως εκ τουτου ηταν μια υπεραγχωδης περιοδος. Βεβαια,τελος καλο-ολα καλα.Αυτο που με απασχολει τωρα , και ισως φαινεται λιγο επιπολαιο μπροστα σε αλλα που ειτε εχω γραψει ειτε που εσεις εχετε , ειναι οι κρισεις πανικου μου στα ταξιδια. Και δεν μιλαω για ταξιδια μεσω τρενου,λεωφορειου,πλοιου ή ο,τιδηποτε. Μιλαω συγκεκριμενα για το μεσο εκεινο που υπερνικαει την λογικη μου...το αεροπλανο. Σε 2 μηνες με το καλο παω πραγα και λονδινο (couchsurfing it is ! ). Στο ενα ταξιδι θα ειμαι με παρεα ενω στο αλλο θα παρω μονη μου το αεροπλανο . Σε καμια περιπτωση δεν θελω να χασω τα ταξιδια ή ο,τιδηποτε αλλο εξαιτιας των πανικων . Εχω ταξιδεψει αρκετες φορες για αθηνα με αεροπλανο - 45 λεπτα πτηση, μεχρι να παθω πανικο,τον ειχα ξεχασει- και μια φορα στο παρισι , οπου η πτηση ηταν κοντα 3 ωρες. Τοτε δεν ημουν ακομα διαγνωσμενη με πανικους οποτε ειχα περισσοτερο τον φοβο οτι θα πεσει το αεροπλανο - ταξιδεψαμε και με καταιγιδα- και γενικα ειχα μια ζαλαδα καθολη την διαρκεια του ταξιδιου. Τονιζω ομως οτι τοτε απενεχοποιουσα την ζαλαδα. Την ειχα για ενα φυσιολογικο συμπτωμα. Πια ειμαι ικανη να την μετατρεψω εγω η ιδια σε πανικο . Θελω να πω , ολοι οσοι εχετε βιωσει κρισεις πανικου ξερετε ποσο καλα μπορουμε και παρερμηνευουμε ενα απλο συμπτωμα,μετατρεποντας το ετσι σε πανικο. Ο φοβος μου δεν ειναι τοσο οτι θα πεσει το αεροπλανο. Πια ο φοβος μου ειναι ο εξης < Λια κοριτσι μου,σε ενα λεωφορειο αν νιωσεις χαλια μπορεις να πεις στον οδηγο να σταματησει και το λεωφορειο θα σταματησει - αν και ποτε μου δεν το εχω κανει αυτο - . Στο αεροπλανο ομως ακομα και κριση πανικου να παθεις,ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ - > Ετουτο λοιπον εστι το προβλημα μου. Στο αεροπλανο δεν υπαρχει φυγη ενω νοερα στα αλλα μεσα υπαρχει .
    Πραγματικα θα ηθελα να μου πειτε τις εμπειριες σας και τις αποψεις σας πανω στο θεμα. Δεν θελω να χασω τα ταξιδια που μπορω πια ως φοιτητρια να κανω και μαλιστα οικονομικα. Υπαρχει ενας ολοκληρος κοσμος εκει εξω και εγω δεν θελω να κατσω κλεισμενη στον πανικοβλημενο μου εαυτουλη ! Τα φιλια μου σε ολους !

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    aπο αυτα που περιγραφεις θα συμπερανω οτι δε σ αρεσει η πραγα κ ο προορισμος που θα πας.
    μα ειναι δυνατον να μη σ αρεσει η πραγα? κ επισης δε το βρισκω κ καλη ιδεα να πας πραγα μεσα στον οκτωμβρη γιατι θα κανει παρα πολυ κρυο μηπως για αυτο δε θες να πας? εγω δε το βρισκω καλη ιδεα να σπουδασεις εκει αυτο το μερος ειναι καλο μονο για τουρισμο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επισης εγω θα σου λεγα να μη πας τετια εποχη πραγα θα κανει τοσο κρυο που δε θα περασεις καλα θα σου ελεγα να πας πασχα η ιουλιο που καπως θα εχει καλυτερο καιρο. αφου θυμαμαι ειμουν στη σερβια τον ιουλιο πριν καμποσο καιρο κ κοιταζα απο το τζαμι του ξενοδιχειου ενα υπεροχο τοπιο κ ηθελα να βγαλω φωτογραφια κ εκανε τοσο κρυο που δε τολμαγα να ανοιξω το τζαμι.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    η κοπελα μιλαει για τις κρισεις πανικου που παθαινει μεστο αεροπλανο κι εσυ συμπερανες οτι δε της αρεσει η Πραγα ?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αμα θες να κανεις κατι το κανεις κ λες κ ενα τραγουδι οι φοβιες ειναι δικαιολογιες για να μη πεις δε μου αρεσει πχ η μανα μου λεει οτι δε μπαινει σε αεροπλανο με τιποτα επιδη φοβαται κλπκλπ αμα ειναι ομως να παθει κατι η γιαγια μου στη κρητη θα παει αεροπορικως την ιδια ωρα οπως τοτε που πεθανε ο θειος μου κ εκει δεν εχει ουτε φοβιες ουτε τιποτα.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ε ναι η κοπελα ηθελε να μιλησει για τη φοβια της, να της λες για τη Πραγα και το κρυο οταν δεν εφτασε ακομα εκει ειναι εκτος θεματος.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν εφτασε ακομα εκει ειναι εκτος θεματος.
    καλη δικαιολογια καλυτερη δε θα μπορουσες να βρεις

    εμενα συγκεκριμενα στα ___ η παει η δε παει εγω δηλωνω πιανιστας εσυ ετσι απλα τη μπερδευεις περισσοτερο κ μη το πεις σε εμενα γιατι ##.

  8. #8
    Αλεξανδρε προφανως και στα ____ που θα παω . Και οπως λεει και το κενο , δεν ζητησα γνωμες για ταξιδιωτικο προορισμο . Προφανως αυτο δεν θα το εκανα σε ενα φορουμ ψυχολογιας αλλα σε φορουμ ταξιδιου .Οπως και να εχει και για να μην πολυλογω,οποιος εχει βιωσει τις κρισεις πανικου με ο,τι και αν αυτες συνεπαγονται ,καταλαβαινει οτι μια εκλογικευση συμπτωματων ειναι αδυνατη αφου το μυαλο εχει μεγαλη δυναμη - τουλαχιστον σε μενα-ωστε να με κανει να πανικοβληθω και μονο στην σκεψη οτι δεν υπαρχει φυγη. Η αγοραφοβια δεν συναδει με την λογικη =)

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ενα πραγμα μου κανει φοβερη εντυπωση σπουδαζεις ψυχολογια κ σκεφτεσε με αυτο το τροπο? https://www.youtube.com/watch?v=ioyAxGkhfqQ
    τι να πω δηλαδη...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    berlin
    Posts
    101
    εγω φευγω 15 σεπτεμβρη γερμανια και απο τωρα σκεφτομαι το αεροπλανο

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by stellagr View Post
    εγω φευγω 15 σεπτεμβρη γερμανια και απο τωρα σκεφτομαι το αεροπλανο
    εχεις ξαναμπει σε αεροπλανο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    berlin
    Posts
    101
    πολλες φορες αλλα παθαινω κλειστοφοβια

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω που ειχα μπει το πασχα απο οτι παρατηρισα το προσωπικο εκανε τα παντα για να νιωσουμε ανετα εμενα πιο πολυ το κρυο που θα φας μου φαινετε προβλημα παρα το αεροπλανο απο τη μια πορτα μπαινεις κ απο την αλλη βγαινεις αν εισαι κ λιγο στο κοσμο σου κ σκεφτεσαι οτι εισαι σε λεοφορειο (αφου απο μεσα μιαζει με λεοφορειο ) δε θα καταλαβεις τιποτα εγω αυτο ειχα κανει τη πρωτη φορα

    απλα στην αρχη παει α το πελεκανο κ μετα παταει μια κ το σανιδωνει αλυπητα κ νιωθεις λιγο σαν σαντουιτς αλλα αν ακουμπας στη καρεκλα κ εισαι το κοσμο σου δε το καταλαβεινεις

    τιποτα ακουστικα στα αυτακια για να ακουμε λιγη μουσικουλα?

    θα κανει ενα κρυο εκει το σεπτεμρη μπρρρρρρρρρ....

  14. #14
    Λοιπον επειδη εχω τσατιστει γιατι ουτε καν με ξερεις και σχολιαζεις τον τροπο που σκεφτομαι,θα πρεπε εστω να διαβαζεις πιο προσεκτικα . Φετος ξεκιναω την σχολη της ψυχολογιας . Και φυσικα μιλαω ως παθων αυτην την στιγμη γιατι ξερω ποσο δυσκολο ειναι . Αν θελεις να ακουσεις θεωρητικη γνωση και λοιπες χαζομαρες που τα λεει ο οποιοσδηποτε χωρις να εχει μπει στο τρυπακι του παθολογικου αγχους ή της οποιασδηποτες ασθενειας τοτε ναι θα μπορουσα να πω τα κλασσικα < ολα στο μυαλο μας ειναι , πρεπει να χαλαρωσουμε και να τολμαμε> Αλλα τα λογια απο την πραξη διαφερουν. Αυτα.

  15. #15
    Quote Originally Posted by stellagr View Post
    πολλες φορες αλλα παθαινω κλειστοφοβια
    Στελλα εγω σκεφτομαι να κατεβασω κανενα ζαναξ ή τιποτα που θα με χαλαρωσει γιατι ειναι ολιγον τι μαρτυριο. Κατα τα αλλα η μουσικη ή η αποσπαση προσοχης με κανα βιβλιο ισως βοηθησει . Καλα να περασεις !

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  2. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΌΥ!
    By maraki83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 11-12-2012, 17:25
  3. κρίσεις πανικού
    By maritimo32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-02-2012, 17:45
  4. κλειστοφοβια σε μικρα αεροπλανα
    By xaneliz in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 13-09-2011, 03:23
  5. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 10-11-2008, 20:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •