Πείτε μου μια γνώμη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35

    Πείτε μου μια γνώμη...

    Καλησπέρα κι από μένα! Τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει ένα θέμα και θα ήθελα να ακούσω γνώμες-απόψεις επί του ζητήματος. Λοιπόν αρχικά να σας πω ότι είμαι 20 χρονών και το πρόβλημά μου είναι το εξής: Από μικρός ήμουν πολύ μοναχικός άνθρωπος και ποτέ δεν είχα ιδιαίτερους φίλους. Τα τελευταία χρόνια μάλιστα,είχα γίνει πολύ κυνικός και ψυχρός απέναντι στους ανθρώπους και όχι μόνο δεν πλησίαζα κανέναν,αλλά δεν άφηνα και άλλους να με πλησιάσουν. Όσα άτομα μπορώ να θεώρήσω φίλους είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού. Το ίδιο και στον ερωτικό τομέα : αν και είχα πολλές ευκαιρίες να ξεκινήσω κάτι που θα μπορούσε να οδηγήσει σε σχέση,πάντα έφευγα μακριά απ'αυτό (ασυναίσθητα θα έλεγα) και σε 2-3 περιπτώσεις που προσπάθησαν έντονα να με προσεγγίσουν έγινα πολύ επιθετικός και έκοψα κάθε επικοινωνία. Τελευταία όμως,έχει αρχίσει και με κουράζει όλη αυτή η κατάσταση και δε θέλω να νιώθω μόνος μου πλέον. Άρχισα να βγαίνω πιο πολύ έξω και να γνωρίζω καινούργια άτομα,αλλά φοβάμαι ότι αν ανοιχτώ και αρχίσουν να με προσεγγίζουν θα μου έρθει πάλι αυθόρμητα το να φύγω μακριά ή να τους διώξω απ'τη ζωή μου. Γι'αυτό και άρχισα να κλείνομαι στον εαυτό μου και να μην μιλάω πολύ με άλλους. Αυτό φυσικά έχει σαν αποτέλεσμα το να αποθαρρύνει τους άλλους από το να με προσεγγίσουν και έχω κολλήσει σ'αυτό το φαύλο κύκλο. Έχω πιάσει το θέμα από πολλές πλευρές και το έχω σκεφτεί άπειρες φορές,αλλά άκρη δεν μπόρεσα να βγάλω. Γι'αυτό και απευθύνομαι εδώ,μήπως και μπορέσει κάποιος να μου δώσει ένα ''γερό χαστούκι'' να συνέλθω. Οποιαδήποτε γνώμη είναι δεκτή. Συγγνώμη αν σας κούρασα με το κείμενό μου και ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση! :)

  2. #2
    Αφου ξερεις απο μονος σου ποιο ειναι το σωστο,τι παραπανω να σου πουμε?

    Για πλησιασε λιγο να δω κατι....

    Λιγο ακομα....

    Εκει καλα εισαι.Φαααααπ.Να το το χαστουκι που ζητησες.Συνελθε ρεεεεε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Εχεις σκεφτει ή γνωριζεις το λογο που απογευγεις τη συναισθηματικη επαφη?
    π.χ. φοβασαι μν πληγωθεις?
    δεν ξερεις πως ειναι κ σου φαινεται κατι ξενο κ το φοβασαι?
    δεν θελεις να "εκτεθεις" συναισθηματικα?
    τι ακριβως?
    κ κατι αλλο.... αγκαλιες ,χαδια κ τα συναφη τα δεχεσαι με ευκολια? εστω κ απο τν οικογενεια σου...
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Εμ το ξέρω ποιο είναι το σωστό,αλλά γιατί να μου φαίνεται ακατόρθωτο στην πράξη??? Ευχαριστώ για το χαστούκι!! :p

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    hapydays το έχω σκεφτεί άπειρες φορές,αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Πιο πιθανό μου φαίνεται το να φοβάμαι μην πληγωθώ μάλλον. Τι κάνεις σ'αυτή την περίπτωση? Απλά αποδέχεσαι ότι υπάρχει κι αυτό το ενδεχόμενο και ρισκάρεις? Ή κάτι άλλο? Όσον αφορά το τελευταίο,μου έκανε εντύπωση που ρώτησες γιατί όντως δεν τα δέχομαι με ευκολία (μη σου πω τα αποφεύγω κιόλας).

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ίσως αυτό να έχει να κάνει με παιδικά βιώματα και με τη σχέση σου με τους γονείς σου,ειδικά με τη μητέρα σου.Ίσως να μη σου πρόσφερε την αγάπη που έπρεπε και την αγκαλιά όταν ήσουν μικρός.Κάτι τέτοια λένε στην ψυχολογία για άτομα που δεν μπορούν να συνάψουν σχέσεις.
    Το να αφήνεσαι σε μια σχέση είτε ερωτική είτε φιλική είναι από τα πιο ωραία συναισθήματα.Σίγουρα υπάρχει κ το ενδεχόμενο να πληγωθείς αλλά έτσι είναι η ζωή.Το να συμμετέχεις σε μια παρέα να γελάς,να γίνεσαι μέρος της να μοιράζεσαι συναισθήματα είναι ότι πιο ανθρώπινο.Αυτή τη στιγμή ίσως για να μη πληγωθείς πληγώνεις τα άτομα γύρω σου με το να μη αποδέχεσαι την αγάπη τους και το ενδιαφέρον τους.Έτσι χάνεις πολύτιμες εμπειρίες κάτι που σου αφήνει ένα μεγάλο συναισθηματικό κενό μέσα σου που ίσως σε κάνει δυστυχισμένο.Απλά αφήσου και αν το βρίσκεις δύσκολο και σε δυσκολεύει αυτή η κατάσταση στη ζωή σου αποτάσου σε κάποιον ειδικό να το συζητήσετε.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Συμφωνω με τον σεριο,και να προσθεσω οτι οι σχεσεις μπορει να πληγωνουν στο τελος,αλλα συνηθως τα καλα που σου μενουν ειναι περισσοτερα,και σε θωρακιζουν απο μελλοντικες απογοητευσεις.Ειναι αλλο να αντιμετωπισεις πχ μια απορριψη εχοντας υπαρξει παντα μονος,και αλλο να ξερεις οτι εχουν υπαρξει 3-4 ανθρωποι που σε αγαπησαν,ή εστω ηταν δικοι σου για λιγο.
    Αλλο φορτιο κουβαλας στην μια και αλλο στην αλλη περιπτωση.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και το χρόνο που αφιερώσατε! Υποθέτω πως πρέπει να αρχίσω να αφήνομαι σιγά-σιγά και ό,τι είναι να γίνει θα γίνει! Και πάλι ευχαριστώ για την υποστήριξη! Να είστε καλά! :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου κ μην πανικοβαλλεσαι πανω απο ολα,εισαι πολυ μικρος κ περασες κ εφηβεια που ειναι μια ιδιαιτερα εντονη περιοδος για ολους,ολοι ενιοτε κλεινονται στον εαυτο τους λογω εσωτερικης εντασης κ ανασφαλειας,Προτεινω να περιμενεις λιγο ακομα κ εαν επιμενει κ σου επηρεαζει σδιαρκως την ζωη ζητησε βοηθεια ειδικου,Παντως νομιζω εισαι σε καλο δρομο εφοσον παραδεχεσαι το προβλημα κ θελεις να κανεις κατι,Αυτο ειναι παντα το πρωτο βημα για να συνελθεις η παραδοχη του προβληματος,Εισαι μικρος ακομα κ με την αναλογη προσπαθεια τα καλυτερα ερχονται!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια μυσπ! Νομίζω ότι το έχω ήδη αποφασίσει,να προσπαθήσω να το λύσω δηλαδή και απλά χρειαζόμουν λίγη ενθάρρυνση. Και η αλήθεια είναι πως με έχετε ενθαρρύνει πολύ με όσα μου είπατε! Keep up the good work guys! :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by indifferent View Post
    hapydays το έχω σκεφτεί άπειρες φορές,αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Πιο πιθανό μου φαίνεται το να φοβάμαι μην πληγωθώ μάλλον. Τι κάνεις σ'αυτή την περίπτωση? Απλά αποδέχεσαι ότι υπάρχει κι αυτό το ενδεχόμενο και ρισκάρεις? Ή κάτι άλλο? Όσον αφορά το τελευταίο,μου έκανε εντύπωση που ρώτησες γιατί όντως δεν τα δέχομαι με ευκολία (μη σου πω τα αποφεύγω κιόλας).
    ΔΕν ειμαι ψυχολογος αλλα θα προτεινα σιγα σιγα να αρχιζεις να αγκαλιαζεις τους ανθρωπους που αγαπας ,για να αρχισει λιγο να μαλακωνει η ψυχη σου...ας βγαινει μηχανικα ,δυσκολα κ ψευτικα,,,,, σιγα σιγα θα βγει κ το συναισθημα κ θα αφεθεις!!! μετα ορμα στον εξω κοσμο... δεν υπαρχει πιο ομορφο πραγμα απο τν ερωτα κ την αγκαλια.....
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Άσχετο αλλά το όνομά σου μου θύμισε το τραγούδι των Pearl Jam που τόσο αγαπώ..Αφιερωμένο να ομορφύνουμε λίγο κ το θέμα!! :D
    https://www.youtube.com/watch?v=EmL8XbC6Zmo
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Quote Originally Posted by indifferent View Post
    Εμ το ξέρω ποιο είναι το σωστό,αλλά γιατί να μου φαίνεται ακατόρθωτο στην πράξη??? Ευχαριστώ για το χαστούκι!! :p
    Ισως φοβασαι να βγεις απο το κομφορτ ζοουν σου,ολοι το παθαινουμε!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Ελπίζω ότι θα μου περάσει σύντομα! Θα κάνω κι εγώ από τη μεριά μου ό,τι μπορώ και ελπίζω για το καλύτερο. Όπως και να'χει σας ευχαριστώ ξανά όλους!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πείτε μου την γνώμη σας!
    By apostolia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 13-01-2013, 18:51
  2. Θελω να μου πειτε την γνωμη σας!!! s.o.s
    By Karol in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 30-05-2011, 00:20
  3. Πείτε μου την γνώμη σας
    By may in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 23-04-2010, 18:38
  4. Σας ζητω να μου πειτε την γνωμη σας
    By giota in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 09-05-2009, 03:06
  5. Γεια σας, θα μου πείτε τη γνώμη σας;
    By Άννα24 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 26-10-2008, 07:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •