το αγόρι μου επαναλαμβάνει πως θέλει να αυτοκτονήσει.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 93
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    20

    το αγόρι μου επαναλαμβάνει πως θέλει να αυτοκτονήσει.

    Καλησπέρα σε όλους.
    Θα ήθελα λίγη βοήθεια γιατί τελευταία έχω πελαγώσει.
    Αρχικά να παρουσιάσω την κατάσταση. Εγώ είμαι 20 χρονών, σπουδάζω στο εξωτερικό και το αγόρι μου (24 χρονών) μένει στην Αθήνα και τον τελευταίο μήνα παθαίνει συχνά κρίσεις λέγοντας πως θα αυτοκτονήσει. Οτιδήποτε και να του πω προσπαθώντας να τον ηρεμήσω λαμβάνω μία επιθετική στάση/ άμυνα εκ μέρος του ή απλά φαίνεται να του περνάνε αδιάφορα όσα του λέω. Εξαιρώντας αυτές τις "κρίσεις" μου φέρεται εξαιρετικά, σε καμία περίπτωση δε με κακομεταχειρίζεται με οποιοδήποτε τρόπο.
    Επαναλαμβάνω κρίσεις και όχι αναφορές.
    Φυσικά πολλοί θα με συμβουλέψουν να μην παίρνω αυτές τις απειλές στα σοβαρά αλλά ξέροντας τον και ξέροντας πως έχει μια τάση να ξεσπάει που και που στα ποτά, συν όντας μακριά αυτή τη στιγμή, προφανώς και τρομάζω

    Έχει μεταναστευτικό παρελθόν και παρουσιάζει συμπεριφορές ατόμου με οριακή διαταραχή προσωπικότητας.
    Δεν ανοίγεται σε κανέναν, ούτε σε 'μένα. Δε μου λέει τους λόγους που θέλει να αυτοκτονήσει απλά κάθε φορά μου ανακοινώνει πως φεύγει και μου ζητάει συγνώμη για όλα.
    Στο γιατί η απάντηση είναι "Είμαι άχρηστος, ένα μηδενικό, ένα βάρος"
    Ξέρω απλά πως είναι πλήρως απογοητευμένος με την καθημερινότητά του και νιώθει πως δεν λαμβάνει αναγνώριση.

    Έχω προσπαθήσει να τον προσεγγίσω γλυκά, έχω προσπαθήσει να παίξω τη "μαμά", να δείξω τσαντισμένη, προσβεβλημένη του στυλ "δε με σκέφτεσαι πόσο με πληγώνουν όλα αυτά. Όλα καταλήγουν στο να μου ανακοινώνει την "πτώση" του όπως την αποκαλεί και όπως θέλει να βάλει τέλος στη ζωή του και πως δεν αφορά κανέναν το αν θα "φύγει" ή όχι. Πως δεν θα του πω δηλαδή τι να κάνει.

    Προφανώς και η κουβέντα για κάποιο ειδικό είναι εκτός συζήτησης. Το θεωρεί ανήκουστο.


    Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Αυτό το άτομο χρειάζεται βοήθεια αλλά δυστυχώς δεν ζητάει και δεν δέχεται από κανέναν. Έχει μία αντίληψη "άσπρου-μαύρου". Κοντεύω να τρελαθώ, βλέπω συνέχεια εφιάλτες και κάθε μέρα ξυπνάω με την ελπίδα να μου γράψει.


    Δεν ζητάω προσωπική υποστήριξη. Θα ήθελα να ξέρω αν έχει κάποιος κάποια παρόμοια εμπειρία ή ιδέα για το πως θα μπορούσα να τον βοηθήσω.
    Υπάρχουν ίσως κάποιες συμπεριφορές κλειδιά? Ακούγεται χαζό αλλά απ' ότι καταλαβαίνετε είμαι λίγο απελπισμένη.

    Θα χαρώ με κάθε σχόλιο.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    20
    να προσθέσω πως αυτέςσ οι κρίσεις συμβαίνουν τον τελευταίο μήνα από τότε που έφυγα και πως η επικοινωνία μας είναι καθαρά τηλεφωνική, ιντερνετική.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε μου φαινετε κ τοσο καλη ιδεα αυτη οτι σπουδαζεις στο εξωτερικο τοσο γιατι μαλον δε θα κανει καλο καιρο εκει οσο γιατι βρισκεσε σε μια ξενη χωρα οσο κ για το οτι γινετε ολο αυτο...
    προφανως αυτο φταιει για ολο αυτο...
    αρχικα εχω την εντυπωση οτι εχει 2 πλευρες μια καλη κ μια κακη δηλ ειναι η στη κορυφη η στο πατο (δεν ειμαι κ εντελως σιγουρος για το τελευταιο αλλα ετσι φαινετε)
    αλλα αυτο το κολημα με αυτον με κανει να υποψιαζομαι οτι το ιδιο συμβαινει κ με σενα.
    μηπως εχεις κ συ δυο πλευρες? κ για αυτο κ σπουδαζεις στο εξωτερικο? δηλ μηπως κατι σε τραβαει κοντα του κ κατι αλλο σε απομακρυνει?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    20
    γεια σου αλέξανδρε!!

    Ο καιρός είναι αισχρός. Αυτό δεν το συζητάω καν.

    Έχει μία πλευρά αυτοκαταστροφική θα έλεγα. Δεν θα μπορούσε να βλάψει κανέναν. Δουλεύει με παιδιά και είναι ένα υπέροχο άτομο όταν θέλει.

    Και εγώ παθαίνω τις κρισούλες μου αλλά δεν έχω τις βαριές του αντιδράσεις.

    Από κει και πέρα με ελκύουν πολλά πράγματα πάνω του ειδικά το πόσο όμορφος είναι. Πρέπει να παραδεχτώ πως τον "ερωτεύτηκα" με την πρώτη ματιά και τον γλυκοκοίταζα δύο χρόνια μέχρι να δέσει το γλυκό. Είναι ιδιαίτερη περίπτωση, αλλιώς δεν θα έκανα σχέση εξ αποστάσεως.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Ο καιρός είναι αισχρός. Αυτό δεν το συζητάω καν.
    στον φωστηρα πες το αυτο που ελεγε οτι δεν υπαρχει προβλημα.
    δεν εχεις τις βαριες του αντιδρασεις αλλα κατι μου λεει οτι εχεις κ συ δυο πλευρες κ μου φαινετε οτι πας κοντρα στον εαυτο σου μαλον σε εχει χρεωσει επιδη εφυγες για αυτο δεν ακουει τιποτα.
    απο την μια ιδιαιτερη περιπτωση στην αλλη δηλαδη.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    20
    συμφωνώ μαζί σου. Τι να κάνω όμως? Πώς να τον βοηθήσω? Μόλις του ανακοίνωσα με τον πιο γλυκό τρόπο πως αν επαναληφθεί αυτό θα χωρίσουμε. κατανοώ πως υπάρχει μία περίπτωση να το κάνει χειριστηκά όλο αυτό, δεν θα ήθελα να μπουμε σε τέτοια διαδικασία.

    Φοβάμαι όμως πάρα πολύ.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε νομιζω να βγει ακρη ετσι κ μετα στον επομενο γυρω θα βρεις καπιον αλλον σε παρομιο στιλ κ παει λεγοντας...
    μηπως βαριεσαι ευκολα κ τη βρισκεις να πας μια εδω κ μια εκει?
    ποσα χρονια θα σαι ακομα εκει?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επισης οι γυναικες συνηθως επιβιωνουν καλυτερα γιατι ειναι πιο δυνατες απο τη φυση τους αλλα αυτοι που εχουν δυο πλευρες τεραζουν παντα με τους ομιους τους ετσι καπου αν τους ξερεις γινονται καπως προβλεψιμοι αφου ειναι ευκολο να μαντεψεις οτι απο το ενα ακρο πανε στο αλλο
    αυτα καληνυχτα σαααααααααααααας.. παω για υπνο
    http://allhumorpic.com/wp-content/up...r-sleeping.jpg

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    αφου δεν σου ζηταει κατι, πιστευω οτι δεν ειναι κατι χειριστικο, αλλα πραγματικο του αδιεξοδο.
    το κακο ειναι οτι εκ των προτερων μας τα εχεις αποκλεισει ολα.
    λες οτι δεν συζηταει να δει ειδικο. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΕΙΔΙΚΟ.
    αν δεν μπορεις να τον πεισεις, προτεινω να ειδοποιησεις τους δικους του για να εχουν τον νου τους, μπας και κανουν κατι, εκεινοι

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΕΙΔΙΚΟ
    καταλαβα...
    καταρχην τον αφησε συξυλο κ την εκανε στο εξωτερικο βασικα δεν εχει κ αδικο που ειναι εχθρικος
    οστοσο θα μπορουσε να βρει αλλη αν δε το παλευει αυτο αντι να καθετε κολημενος σ αυτη πολυ αγαθος μου φαινετε κ αν δεν εισαι πονηρος σημερα δεν αρεσεις

    σιγουρα θα τον ειχε δεδομενο για αυτο θα την εκανε θα τον εβλεπε κολημενο πανω της κ θα βαριοταν αφου δε θα ηξερε να βαλει μια φωνη για να ξεβαρεθει

    εγω πιστευω οτι θα επρεπε καπιος να τον πεισει να κοιταξει για αλλη κ μεχρι να γυρισει αυτη αν γυρισει θα επρεπε να τη κανει ταρανδο το λιγοτερο αφου τον αφησε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    καταλαβα...
    καταρχην τον αφησε συξυλο κ την εκανε στο εξωτερικο βασικα δεν εχει κ αδικο που ειναι εχθρικος
    οστοσο θα μπορουσε να βρει αλλη αν δε το παλευει αυτο αντι να καθετε κολημενος σ αυτη πολυ αγαθος μου φαινετε κ αν δεν εισαι πονηρος σημερα δεν αρεσεις

    σιγουρα θα τον ειχε δεδομενο για αυτο θα την εκανε θα τον εβλεπε κολημενο πανω της κ θα βαριοταν αφου δε θα ηξερε να βαλει μια φωνη για να ξεβαρεθει

    εγω πιστευω οτι θα επρεπε καπιος να τον πεισει να κοιταξει για αλλη κ μεχρι να γυρισει αυτη αν γυρισει θα επρεπε να τη κανει ταρανδο το λιγοτερο αφου τον αφησε
    τι ειναι αυτα που μας λες βρε αλεξ?
    η κοπελα ειναι 20 χρονων και ειναι στο εξωτερικο για σπουδες, δεν πηγε να βρει γαμπρο στην αυστραλια!!!!!!
    λες να ειχαν κανενα συμβολαιο οτι δεν θα σπουδασει για να του κανει παρεα??
    φυσικα και θα επρεπε να βρει αλλη, αν δεν αντεχει την σχεση απο αποσταση! δικαιωμα του.
    οπως κι εκεινη πρεπει να βρει αλλον οταν εχει εναν τυπο να την απειλει τηλεφωνικα οτι θα αυτοκτονησει και να μην δεχεται καμια βοηθεια...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οχι δεν ενοω οτι πρεπει να την απειλει
    ενοω οτι εχει κ αυτη κρισεις αλλα παρ ολα αυτα παει κοντρα στον εαυτο της ενω βλεπει οτι αυτος ο δρομος δε παει καλα

    δικαιομα της αλλα ο δρομος που ακολουθει δε θα τις βγει σε καλο....

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οστοσο εγω ετσι οπως τη βλεπω αυτη στο τελος θα τις μινουν τα καδρα απο τα πτυχια για ενθυμιο κ οσο πηγαινει κοντρα στον εαυτο της θα φουλαρει απο ψυχολογικα προβληματα κ μετα θα ψαχνουν απο μηχανης μεσιες κ οι δυο κ θα μεινουν κ ταπι.

    οστοσο εξαρταται κ απο τον ανθρωπο ποσες αντοχες εχει να παει κοντρα στον εαυτο του.
    αλλοι μπορουν αλλοι οχι.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    καταλαβα...
    καταρχην τον αφησε συξυλο κ την εκανε στο εξωτερικο βασικα δεν εχει κ αδικο που ειναι εχθρικος
    οστοσο θα μπορουσε να βρει αλλη αν δε το παλευει αυτο αντι να καθετε κολημενος σ αυτη πολυ αγαθος μου φαινετε κ αν δεν εισαι πονηρος σημερα δεν αρεσεις

    σιγουρα θα τον ειχε δεδομενο για αυτο θα την εκανε θα τον εβλεπε κολημενο πανω της κ θα βαριοταν αφου δε θα ηξερε να βαλει μια φωνη για να ξεβαρεθει

    εγω πιστευω οτι θα επρεπε καπιος να τον πεισει να κοιταξει για αλλη κ μεχρι να γυρισει αυτη αν γυρισει θα επρεπε να τη κανει ταρανδο το λιγοτερο αφου τον αφησε

    Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημα. Αρχικά η σχέση μας ξεκίνησε με εμένα όντας ήδη στο εξωτερικό. Δεν ξύπνησα ένα πρωί να τον παρατήσω. Όταν μπήκαμε σε σχέση ήξερε πολύ καλά την κατάσταση.
    Όταν βρίσκομαι σε μια κατάσταση πανικού χρησιμοποιώντας την τελευταία λύση να μπένω σε φόρουμ και να ζητάω βοήθεια εσύ καταλαβαίνεις πως τον βαρέθηκα και τον παράτησα?

    Το οτί σπουδάζω στο εξωτερικό δείχνει πως έχω κάποιο πρόβλημα? να σου θυμήσω πόσοι έχουν φύγει από την Ελλάδα και τους λόγους?

    Αγαπάω πάρα πολύ το αγόρι μου και ανησυχώ. Θα το εκτιμούσα αν τα σχόλια περιορίζονταν στο πως θα μπορούσα να τον βοηθήσω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Αλεξανδρε η κοπελα σπουδαζει στο εξωτερικο. Δε γνωρισε κανενα γκομενο και τον ακολουθησε εκει εξω. Εσυ τι θα εκανες δηλαδη αν ησουν 20 χρονων? Θα παραταγες τα παντα για να μη λειψεις στην αγαπημενη σου?

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. θέλει να είναι μόνη τις. δεν θέλει να νιώθει πράγματα
    By giannis97 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 30-07-2014, 23:26
  2. με απειλει οτι θα αυτοκτονησει
    By Διονυσια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 90
    Last Post: 01-07-2014, 16:29
  3. Μου λέει πως θα αυτοκτονήσει
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 18-06-2013, 21:23
  4. Θελει να αυτοκτονησει επειδη ειπα να χωρισουμε
    By Rozi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 21-05-2009, 21:10
  5. Replies: 18
    Last Post: 01-07-2006, 12:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •