Αναζήτηση ψυχολόγου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Αναζήτηση ψυχολόγου

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! :) Εδώ και πολλά χρόνια θα ήθελα να επισκεφτώ κάποιον ψυχολόγο, όμως τον τελευταίο καιρό βλέπω τα προβλήματα να μεγαλώνουν και το σκέφτομαι πλέον σοβαρά. Τα θέματα που έχω ανάγκη να συζητήσω μαζί του είναι κυρίως: κατάχρηση (αλκοόλ), δυσκολίες σε κοινωνικές συναναστροφές και άγχος/νεύρα. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πώς να ψάξω. Έχω βρει τυχαία διάφορους στο διαδίκτυο, αλλά δεν καταλαβαίνω εάν είναι καλοί και εάν είναι οι κατάλληλοι για να μιλήσω μαζί τους (ο καθένας έχει νομίζω διαφορετική ειδίκευση, σωστά; ). Συν τοις άλλοις, κάτι που με κρατάει πίσω είναι το γεγονός ότι είμαι ομοφυλόφιλος και φοβάμαι μήπως πέσω σε κάποιον ομοφοβικό... Με βάση αυτά που γράφω, έχετε να μου προτείνε κάποιον που θα μπορούσα να πάω ή να μου δώσετε μια γραμμή στο πώς να ψάξω; Και σε όσο το δυνατόν οικονομικότερες τιμές, εάν είναι δυνατόν... ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πρεπει να πας μια φορα και να δεις αμα ταιριαζετε. Αν οχι δε συνεχιζεις. Οικονομικες τιμες μην περιμενεις. Ειναι ακριβο σπορ. Αφου δεν εχεις λεφτα υπολογισε οτι μπορεις να πας 2-3 φορες.

  3. #3
    Τι εννοείς μια φορά; Να τον γνωρίσω; Οι τιμές περίπου πού κυμαίνονται;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ότι είμαι ομοφυλόφιλος και φοβάμαι μήπως πέσω σε κάποιον ομοφοβικό...
    δεν υπαρχει τετια περιπτωση ετσι κ αλλιως αυτο που συμβαινει ειναι μερος της θεραπειας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Καλό θα ήταν να απευθυνθείς πρώτα σε γνωστούς και φίλους. Οι συστάσεις είναι το πιο βασικό. Και μη φοβάσαι να μιλήσεις ανοιχτά, δεν είναι πλέον πρόβλημα να επισκεφτείς κάποιον ψυχολόγο. Ίσα-ίσα, αυτοί που ζητάνε βοήθεια είναι συνήθως οι πιο συνειδητοποιημένοι.
    Δεν είναι πολλά τα χρήματα, αν σκεφτείς τι προσφέρεις στον εαυτό σου (ίσως το μεγαλύτερο δώρο που θα του κάνεις). Εξάλλου πολλοί είναι αυτοί που έχουν ρίξει τις τιμές λόγω κρίσης. (Οι τιμές μπορεί να κυμαίνονται από 30-70 ευρώ απ' όσο ξέρω).
    Επίσης, το τι είναι μέρος της θεραπείας και τι δεν είναι, όπως και το πόσες φορές θα χρειαστεί ή θα μπορέσεις να πας, δεν είναι κάτι που θα σου πει κάποιος εδώ μέσα, ειδικά μάλιστα όταν πρόκειται για ανθρώπους που δεν έχουν καμιά προσωπική εμπειρία. Αυτό θα το αποφασίσετε από κοινού με τον θεραπευτή.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οι πιο συνειδητοποιημένο
    η οι πιο λεφτωμενοι χαχα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου προτεινω μην ψαξεις απο το ιντερνετ επειδη δεν γνωριζεις εαν βρεις καλο απο εδωπερα,Προτεινω να ρωτησεις καποιο οικειο σου προσωπο για να βρεις εναν εγγυημενα καλο,κ παλι ομως δεν ταιριαζουν ολοι οι ανθρωποι κ μπορει να μην μπορειτε να επικοινωνησετε,για τιμες το φτηνοτερο που εχω ακουσει ειναι 40 ευρω την ωρα κ το ακριβοτερο αρκετα περισσοτερο απο 50 ευρω,Επισης εαν στην πολη σου υπαρχει κεντρο ψυχικης υγειας ισως βρεις ειδικο δωρεαν ομως επειδη συσωρευεται κοσμος σ αυτα τα μερη δεν γνωριζω εαν μπορει να σου αφιερωσει αρκετο χρονο,Οσον αφορα τον αλκοολισμο απευθυνσου στους ανωνυμους αλοολικους,Ειναι κ τηλεφωνικες γραμμες που μπορεις να μιλησεις ανοικτα για τα προβληματα σου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Βe_brave επειδη εχω γυρισει την μιση Αθηνα απο ειδικους, αν ειχες κανει περισσοτερα ποστ θα σου συστηνα την ψυχολογο μου, την οποια θεωρω μακραν καλυτερη απο αλλες που εχω παει.
    απο 60 μου το κατεβασε στα 40 λογω της οικονομικης κρισης.
    αλλα πρεπει να εχεις κανει 50 ποστ προκειμενου να εχεις την δυνατοτητα αποστολης και ληψης προσωπικων μηνυματων.(τι μλκια και αυτη...)
    και εκτος αυτου δεν ξερω αν μενεις αθηνα...
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε πες του να σου δωσει e-meil :-)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Εγώ πάντως δεν θα έδινα το e mail μου δημόσια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    By Aris91 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 05-03-2014, 02:16
  2. αλλαγη ψυχολογου???
    By viky in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 13-09-2013, 23:47
  3. αναζήτηση ψυχολόγου
    By evaclooney1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-04-2012, 00:52
  4. αναζητηση καλου ψυχολογου στην αθηνα
    By equilibrium in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-03-2012, 22:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •