οι γονεις μου εχουν προβλημα με την επιλογη του συντροφου μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 106
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220

    οι γονεις μου εχουν προβλημα με την επιλογη του συντροφου μου

    καλησπερα.ειμαι 21 ετων και βρισκομαι σε μια παρα πολυ δυσκολη κατασταση ειλικρινα δε ξερω πως να τη χειριστω. εχω γνωρισει ενα παιδι εδω κ περιπου 3 βδομαδες .βγηκαμε υπηρ3ε ενδιαφερον επικοινωνια και αμεσως τα βρηκαμε.δεν μιλησα στη μητερα μου γιατι ηξερα οτι ηταν πολυ νωρις για να το δεχθει ειχα μολις χωρισει πριν 5 μηνες και ξερω οτι εχει καποιες αντιληψεις οπως κ ολες οι μαναδες οτι δν αφηνουμε τον ενα και πιανουμε τον αλλο.για κακη μου τυχη την τελευταια μερα πριν φυγω για να γυρισω στη πολη που σπουδαζω συναντηθηκα με τ παιδι κ η μητερα μου το ανακαλυψε και εγινε εξαλη και επειδη τησ ελεγα ψεματα με ποιον βγαινω αλλα και γιατι της ειπα οτι εκανε μια δουλεια τυπου εργοστασιου πραγμα που για τη μαμα μου ηταν αδιανοητο να μπλεξω εγω με ενα τετοιο ατομο.γυρισε και μου ειπε οτι την απογοητευσα που τησ ειπα ψεματα οτι δεν με εμπιστευεται κα9ολου πια κ δε το περιμενε αυτο απο μενα.δεδομενου οτι της ειπα ψεματα γ αυτο ψιλιαστηκε οτι της λεω ψεματα κ γ τη σχολη αν διαβαζω κ αν περναω μαθηματα.η αλη9εια ειναι οτι κ εκει ψεματα της ειπα αλλα υπηρχε λογος.τον πρωτο χρονο π περασα φοιτητρια ειχαμε ενα σοβαρο προβλημα υγειας του πατερα μου και δε με ενδιεφερε ουτε να ασχοληθω με τ σχολη ουτε ν βρω παρεες ουτε τιποτα.φυσικα πηγε ενας χρονος τζαμπα κ εχω φτασει ν χρωσταω αρκετα μαθηματα που προσπα9ω να μαζεψω εδω κ καιρο.δν της το ειπα για ν μη τη στεναχωησω.πιστευα οτι 9α επανορ9ωνα χωρις να το καταλαβει.ομως επδ τα οικονομικα δν ειναι πλ καλα ουσιαστικα με σπουδαζουν οι 9ειοι μου οποτε 9εωρουμαι βαρος σε αυτους.τωρα πλεον εχει ψαξει κ εχει μαθει για το παιδι με τ οποιο ειμαι δν θελει να δεχθει αυτο τ ατομο κ μου ειπε να κοψω μαζι του αλλιως θα το κανει αυτη.επισης μου ειπε οτι θα κοιταξει ν μαθει αν της λεω ψεματα για τα μαθηματα.εγω μιλησα με το παιδι που ειμαι φυσικα δε του ειπα οτι η μητερα μ εχει προβλημα με τ δουλεια του κ το ποιος ειναι αλλα οτι υπαρχει ενα 9εμα.προσπα9ω ν περασω οσο περισσοτερα μπορω σ αυτη τν εξεταστικη τουλαχιστον να καλυψω αυτο το 9εμα αν κ πιεζομαι παρα πολυ κ δε ξερω τι θα γινει αν δε τ καταφερω.δεν ξερω τι να κανω με τη σχεση μου με το παιδι δε μπορω να λεω ψεματα με ρωταει γιατι αυτη η αντιδραση κ δε ξερω τι να του πω.ουτε θελω να κοψω κατι που μολις αρχισα και ειναι τοσο ομορφο.ειλικρινα δε ξερω ουτε πως να μιλησω στ μητερα μου κ να της δωσω ν καταλαβει οτι δν ειναι κατι σοβαρο οτι δεν προκειται ν τον παντρευτω ουτε να παρατησω τη σχολη μου.ξερω οτι δν ακουει λεξη κ δε δεχεται τιποτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοιταξε μπορει η μαμα σου να χει και δικιο σε καποια πραγματα. Για το θεμα του φιλου σου θεωρείς οτι η μαμα σου κολλαει στο οτι δεν ειναι σπουδαγμενος ή και σαν ατομο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    ναι θεωρει οτι πρεπει να βρω καποιον με επιπεδο κ προφανως να εχει καποια μορφωση και να κανει μια αξιοπρεπη δουλεια.δε 9ελει να περναω το χρονο μου με οποιον να ναι.εχει δικιο σε καποια πραγματα αλλα δεν νομιζω οτι κανω κατι κακο για να γινεται τοσο μεγαλο 9εμα....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοιταξε δεν ξερω αν κολλαει μονο στο οτι δεν εχει σπουδασει ή μηπως εχει μαθει και αλλα πραγματα για την οικογενεια και τον ιδιο.

  5. #5
    Καλα και η οικογενεια σου δεν πρεπει να ειναι και οικογενεια εφοπλιστων (λες οτι εχετε οικ. προβληματα),ωστε να σνομπαρει η μανα σου το αγορι επειδη δουλευει σε εργοστασιο.
    Και ουτως ή αλλως εισαι πολυ μικρη ακομα,δε σημαινει οτι θα τον παντρευτεις κιολας.Μην τον χωρισεις εξαιτιας της σε καμια περιπτωση.

    Φανταζομαι σου δημιουργει γενικα και αλλα προβληματα στην ζωη σου ε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Κοιταξε δεν ξερω αν κολλαει μονο στο οτι δεν εχει σπουδασει ή μηπως εχει μαθει και αλλα πραγματα για την οικογενεια και τον ιδιο.
    δεν ξερω αν εχει ψαξει κατι παραπανω που την ανησυχησε ωστε να μη θελει σε καμια περιπτωση να ειμαι μαζι του αλλα νομιζω αν ηταν κατι τοσο σοβαρο θα μου το ελεγε για να εχω ενα παραπανω λογο ν μην το συνεχισω..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Καλα και η οικογενεια σου δεν πρεπει να ειναι και οικογενεια εφοπλιστων (λες οτι εχετε οικ. προβληματα),ωστε να σνομπαρει η μανα σου το αγορι επειδη δουλευει σε εργοστασιο.
    Και ουτως ή αλλως εισαι πολυ μικρη ακομα,δε σημαινει οτι θα τον παντρευτεις κιολας.Μην τον χωρισεις εξαιτιας της σε καμια περιπτωση.

    Φανταζομαι σου δημιουργει γενικα και αλλα προβληματα στην ζωη σου ε?
    κοιταξε η οικονομικη μας ζωη ειναι νορμαλ πραγματα.νταξει δυσκολοι καιροι γ ολους αλλα τησ κακοφαινεται παρα πολυ θελει κατι καλο για μενα φανταζομαι ακμ κ αν ειναι περαστικο.η αληθεια ειναι οτι δν θελω ν τον χωρισω αλλα με χει φερει σε αδιεξοδο.δν υπαρχει καμια περιπτωση να τον δεχθει και γω δν ειμαι σε φαση να λεω ψεματα ουτε να κρυβομαι .και αν ειναι να το συνεχισω με το παιδι θ πρεπει να κρυβομαι. γενικα οχι δ μου δημιουργουσε ποτε προβλημα ολα ηταν ησυχα .φαντασου οτι ποτε δν ειχαμε μαλωσει

  8. #8
    Δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το κρυβεις,αρκει να παιρνεις τα μετρα σου.Πχ μην μιλατε στο τηλεφωνο οταν ειναι σπιτι,και να επικοινωνειτε μεσω fb.Οσο για τις εξοδους αν μενεις Αθηνα ή σε καποια σχετικα μεγαλη πολη ειναι πανευκολο να μην σε δει να βγαινεις μαζι του.
    Να της αλλαξεις γνωμη ειναι δυσκολο εως αδυνατο.Θα σου ελεγα να της τον γνωρισεις,αλλα ειναι ακομα πολυ νωρις και θα φρικαρει ο αλλος.
    Η μητερα σου αθελα της παει να σου κανει κακο,τελεια και παυλα,δε χρειαζεται και συ να πηγαινεις με το σταυρο στο χερι απεναντι της,εις βαρος της δικης σου ευτυχιας.

  9. #9
    To συνδρομο της αιωνιας Ελληνιδας μανας!!!
    Γνωμη μου ειναι να κοιταξεις να ανεξαρτητοποιηθεις απο την μαμα σου...να της δωσεις να καταλαβει οτι κουμαντο στην ζωη σου κανεις εσυ και μονο εσυ!!Θεωρω οτι ο ερωτας ειναι μια απο τις πιο σημαντικες καταστασεις στην ζωη μας και πρεπει να πολεμαμε γιαυτον που αγαπαμε..Η επιλογη ειναι δικη σου και οι συνεπειες επεισης..σκεψου οτι και η μαμα σου στην ζωη της εκανε αυτο που ηθελε κ οχι αυτο που της επεβαλαν οι γονεις της..σιγουρα ο ψυχολογικος πολεμος ειναι πολυ δυσκολος ομως ακομα και αυτο ειναι στο χερι σου να το αλλαξεις!!Να θυμασαι οτι η ζωη ειναι ΔΙΚΗ σου!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το κρυβεις,αρκει να παιρνεις τα μετρα σου.Πχ μην μιλατε στο τηλεφωνο οταν ειναι σπιτι,και να επικοινωνειτε μεσω fb.Οσο για τις εξοδους αν μενεις Αθηνα ή σε καποια σχετικα μεγαλη πολη ειναι πανευκολο να μην σε δει να βγαινεις μαζι του.
    Να της αλλαξεις γνωμη ειναι δυσκολο εως αδυνατο.Θα σου ελεγα να της τον γνωρισεις,αλλα ειναι ακομα πολυ νωρις και θα φρικαρει ο αλλος.
    Η μητερα σου αθελα της παει να σου κανει κακο,τελεια και παυλα,δε χρειαζεται και συ να πηγαινεις με το σταυρο στο χερι απεναντι της,εις βαρος της δικης σου ευτυχιας.
    δυστυχως μενω σε μικρη πολη που ειμαστε ολοι γνωστοι μεταξυ γνωστων οποτε ειναι αδυνατο να βγαινω μαζι του χωρις να με πιασει μια φορα.κ αν με πιασει 9 χειροτερεψει κατα πολυ το πραγμα.προσ τ παρον αφηνω τη κατασταση με τ παιδι οπως εχει και κοιταω ν μαζεψω τ μαθηματα.σε 2 μερες επισης γυριζω σπιτι να το συζητησουμε με τσ δικουσ μου κ ν τουσ ηρεμησω οσο μπορω .εχω τοσα πολλα στ κεφαλι μου π δν μπορω ν κοιμηθω πλεον

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by magdalene View Post
    κοιταξε η οικονομικη μας ζωη ειναι νορμαλ πραγματα.νταξει δυσκολοι καιροι γ ολους αλλα τησ κακοφαινεται παρα πολυ θελει κατι καλο για μενα φανταζομαι ακμ κ αν ειναι περαστικο.η αληθεια ειναι οτι δν θελω ν τον χωρισω αλλα με χει φερει σε αδιεξοδο.δν υπαρχει καμια περιπτωση να τον δεχθει και γω δν ειμαι σε φαση να λεω ψεματα ουτε να κρυβομαι .και αν ειναι να το συνεχισω με το παιδι θ πρεπει να κρυβομαι. γενικα οχι δ μου δημιουργουσε ποτε προβλημα ολα ηταν ησυχα .φαντασου οτι ποτε δν ειχαμε μαλωσει
    ολες οι επιλογες εχουν ενα κοστος σε αυτη τη ζωη αγαπητη μαγδαλενα, και η αληθεια ειναι η πιο ακριβη απ ολες.
    αν αποφασισεις να λες την αληθεια σε γονεις που δεν θελουν η δεν μπορουν να την ακουσουν, πρεπει να εισαι προετοιμασμενη να πληρωσεις γι αυτο.
    θελεις?
    μπορεις?
    πυ μπορει να φτασει η μανα σου? υπαρχει περιπτωση να σου κοψει την χρηματοδοτηση η να πεισει τους θειους να σταματησουν να πληρωνουν για τις σπουδες σου???
    εισαι σε θεση να στηριχθεις στα ποδια σου σε τεοτια περιπτωση?
    αν απαντησεις σε ολα αυτα, ισως φτασεις καπου.
    αν δεν σπασεις αυγα, ομελετα δεν γινεται...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    Quote Originally Posted by kramel36 View Post
    To συνδρομο της αιωνιας Ελληνιδας μανας!!!
    Γνωμη μου ειναι να κοιταξεις να ανεξαρτητοποιηθεις απο την μαμα σου...να της δωσεις να καταλαβει οτι κουμαντο στην ζωη σου κανεις εσυ και μονο εσυ!!Θεωρω οτι ο ερωτας ειναι μια απο τις πιο σημαντικες καταστασεις στην ζωη μας και πρεπει να πολεμαμε γιαυτον που αγαπαμε..Η επιλογη ειναι δικη σου και οι συνεπειες επεισης..σκεψου οτι και η μαμα σου στην ζωη της εκανε αυτο που ηθελε κ οχι αυτο που της επεβαλαν οι γονεις της..σιγουρα ο ψυχολογικος πολεμος ειναι πολυ δυσκολος ομως ακομα και αυτο ειναι στο χερι σου να το αλλαξεις!!Να θυμασαι οτι η ζωη ειναι ΔΙΚΗ σου!!
    σιγουρα εχεισ δικιο σε ολα αυτα κ σιγουρα η μανα μου εχει την εντυπωση οτι επειδη ποτε δεν αντιμιλαω κ παντα παω με τα νερα τησ εξυπηρετωντασ βεβαια κ μενα οτι δν ειμαι ικανη να κρινω σωστα να κανω σωστες επιλογες κ παντα πρεπει ν χει λογο σε ολα οσα αφορουν εμενα.η ανεξαρτητοποιηση μεχρι ν τελειωσω τη σχολη ειναι δυσκολη κ ακμ κ δουλεια να βρω τρ οσο μενω σπιτι κ με ταιζει θ πρεπει ν την ακολουθω.κ δυστυχως δν ημουν εντα3ει κ στισ υποχρεωσεις μου στ σχολη για ν μπορω να εχω πατημα.μπορω ν παλεψω γ αυτο που εχω με το παιδι π ειμαι ερωτευμενη αλλα ξερω οτι θ χασω καθε επαφη με τς δικους μ κ δε 9ελω ν τραβηξω τα πραγματα στα ακρα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ολες οι επιλογες εχουν ενα κοστος σε αυτη τη ζωη αγαπητη μαγδαλενα, και η αληθεια ειναι η πιο ακριβη απ ολες.
    αν αποφασισεις να λες την αληθεια σε γονεις που δεν θελουν η δεν μπορουν να την ακουσουν, πρεπει να εισαι προετοιμασμενη να πληρωσεις γι αυτο.
    θελεις?
    μπορεις?
    πυ μπορει να φτασει η μανα σου? υπαρχει περιπτωση να σου κοψει την χρηματοδοτηση η να πεισει τους θειους να σταματησουν να πληρωνουν για τις σπουδες σου???
    εισαι σε θεση να στηριχθεις στα ποδια σου σε τεοτια περιπτωση?
    αν απαντησεις σε ολα αυτα, ισως φτασεις καπου.
    αν δεν σπασεις αυγα, ομελετα δεν γινεται...
    κοιταξε δε μου αρεσουν τα ψεματα κ ειδικα αναμεσα στην οικογενεια.δεν 3ερω αν θα αναγκαστω να λεω ν ψεματα για να κρατησω τη σχεση μου αλλα ξερω οτι θα ψαξω οποιοδηποτε τροπο για να μη χρειαστει κ μονο τοτε θα τ παρατησω.οι γονεις μου δν θελουν κ δν μπορουν ν το δεχθουν κ ναι μου ανεφερε οτι σε περιπτωση που εχω μεινει πισω ισως πρεπει ν παρατησω τ σχολη κ ν γυρισω ν δουλεψω.βεβαια αυτο ηταν σε μια στιγμη νευρων κ τσακωμου κ ξερω οτι θα τους στοιχησει πολυ ν μη με βλεπουν ν πετυχαινω κ να μου στερουν τις σπουδες μου.στο κατω κατω παντα ημουν ενταξει κ τους εφερνα τα επιθυμητα αποτελεσματα.ξερω οτι μπορω να δουλεψω για να μειωσω τα εξοδα κ ν βοηθησω τη κατασταση αλλα δν μπορω να παρω ολο τ βαροσ πανω μου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    οσο φερεσαι σαν ανηλικη, ετσι θα σε αντιμετωπιζουν κι εκεινοι..
    σου περασε απο το μυαλο οτι ακομα κι αν πληρωνουν για σενα, δεν εχουν δικαιωμα να ασκουν βετο στις επιλογες σου?
    εφοσν νοιωθεις υπολογη σε εκεινους και στις επιθυμιες τους για σενα και βαζεις τις δικες σου σε δευτερη μοιρα, ετσι και θα πορευθεις...

  15. #15
    ''Οσο μενω σπιτι και με ταιζει θα πρεπει να την ακολουθω" πραγματικα αυτο δεν το καταλαβαινω καρδια μου...αν πιστευεις οτι πρεπει να ακολουθεις τις δικες της επιλογες επειδη σε 'ταιζει' τοτε καλο θα ηταν να την αφησεις να σου διαλεγει και τους συντροφους που θα εχεις στην ζωη σου..σε ταιζει σε σπουδαζει γιατι ειναι υποχρεωμενη να το κανει...επειδη ειμαι κ εγω μανουλα και κατα καιρους εχουν περασει ολα αυτα απο το μυαλο μου,τι θα κανω πχ αν η κορη μου κανει μια επιλογη λαθος κατα εμε στην ζωη της κτλ κτλ..ειμαι της αποψης οτι αν δεν την αφησω να κανει και τα λαθη της δεν θα μαθει...μπορει αυτη την στιγμη οντως η επιλογη σου να ειναι λαθος...αστο να το ανακαλυψεις εσυ κ μονο εσυ!!Αλλο να σου δωσει την συμβουλη της σαν μανα σου..και αλλο να σου επιβαλλει να τον χωρισεις!!

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Προβλημα με γονεις
    By geioann in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 17-04-2014, 19:30
  2. πρόβλημα με την μητέρα του συντρόφου μου...!!!
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 20-06-2013, 12:15
  3. προβλημα με το πως θα το πω στους γονεις
    By ελλη19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 10-05-2013, 07:28
  4. πρόβλημα με γονείς
    By stef221 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 16-06-2012, 22:48
  5. προβλημα με γονεις
    By antonis1 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 23-05-2011, 11:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •