ΑΓΧΟΣ=ΦΟΒΟΣ ??? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν βγαζει καπου αυτο το βιντεο βασικα ειναι σα να παιζει τη κολοκυθια με τα =.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Ειναι 100% ετσι οπως τα λεει!Απο εμπειρια χρονων και ψυχαναλυσης αλλα & προσπαθειας δικης μου με τον εαυτο μου,εχω καταληξει εκει,οτι ολα ειναι στο μυαλο μας,οποτε ολα τα δημιουργει αυτο!Τωρα γιατι δεν μπορουμε να το εμπεδωσουμε για να ζησουμε μια ηρεμη και ευτυχισμενη ζωη,αυτο ειναι αλλο,αυτο ειναι το μυστικο της ζωης πιστευω και οποιος το καταφερει ειναι πραγματικα ενας ευτυχισμενος ανθρωπος!

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θηριο=ο εξω απο δω=666=αντιχρηστος.

    πιο το νοημα αυτης της προτασης?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    θηριο=ο εξω απο δω=666=αντιχρηστος. πιο το νοημα αυτης της προτασης?
    Οχι αλλο καρβουνο???

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by mama View Post
    δεν νομίζω ότι ταυτίζεται ο φόβος με το άγχος... σχετίζεται αλλά δεν ταυτίζεται... το άγχος τι είναι, το λέει η λέξη (ρ. άγχω= πνίγω, σφίγγω το λαιμό)... επίσης, άλλο φόβος και άλλο φοβία... ο φόβος είναι εντελώς φυσιολογικό συναίσθημα καθώς προκαλείται από πραγματικούς κινδύνους
    το βλεπουμε και με οσα συμβαινουν στο ελλαδισταν οτι δεν ειναι ανυπαρκτος ο φοβος ουτε φαντασια. το 2011 πχ υπηρχαν αντιδρασεις, ειχαμε τους αγανακτισμενους. σημερα κι εξαιτιας του Σαμαραϟϟ τους κυριευσε ολους ο φοβος μη χασουν τα σπιτια και τη περιουσια τους, γιατι καποιοι τα χασαν ηδη.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    το βλεπουμε και με οσα συμβαινουν στο ελλαδισταν οτι δεν ειναι ανυπαρκτος ο φοβος ουτε φαντασια. το 2011 πχ υπηρχαν αντιδρασεις, ειχαμε τους αγανακτισμενους. σημερα κι εξαιτιας του Σαμαραϟϟ τους κυριευσε ολους ο φοβος μη χασουν τα σπιτια και τη περιουσια τους, γιατι καποιοι τα χασαν ηδη.
    ΚΕΝΟ γίνε εσυ καλός Ελληνας και άσε την χώρα ήσυχη.....
    Ολη την ώρα κλαίγεσαι για την χώρα,αλλά όλο εδώ βρίσκεσαι.................μην μας τα σπας και μας τα κάνεις τσουρέκια!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by mama View Post
    δεν νομίζω ότι ταυτίζεται ο φόβος με το άγχος... σχετίζεται αλλά δεν ταυτίζεται... το άγχος τι είναι, το λέει η λέξη (ρ. άγχω= πνίγω, σφίγγω το λαιμό)... επίσης, άλλο φόβος και άλλο φοβία... ο φόβος είναι εντελώς φυσιολογικό συναίσθημα καθώς προκαλείται από πραγματικούς κινδύνους
    ναι, αλλα γιατι αγχωνεσαι?
    γιατι φοβασαι κατι!!! κ αυτο το κατι συνηθως το φανταζεσαι.... κ σου δημιουργειται αγχος!!! οταν φοβασαι δεν "πνιγεσαι"?
    Αρα το αποτελεσμα του φοβου ειναι το αγχοσ... κ το αποτελεσμα της φαντασιας ο φοβος! (οχι της δημιουργικης φαντασιας!)
    κ εννοειτε οτι εδω δεν μιλαει για υγιη φοβο, μιλαει για το φοβο( μελλον κ παρελθον) με τη σκεψη.
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    ναι, αλλα γιατι αγχωνεσαι?
    γιατι φοβασαι κατι!!! κ αυτο το κατι συνηθως το φανταζεσαι.... κ σου δημιουργειται αγχος!!! οταν φοβασαι δεν "πνιγεσαι"?
    Αρα το αποτελεσμα του φοβου ειναι το αγχοσ... κ το αποτελεσμα της φαντασιας ο φοβος! (οχι της δημιουργικης φαντασιας!)
    κ εννοειτε οτι εδω δεν μιλαει για υγιη φοβο, μιλαει για το φοβο( μελλον κ παρελθον) με τη σκεψη.
    κάθε πρωί που ετοιμάζομαι για τη δουλειά, αισθάνομαι το άγχος της ημέρας να με πνίγει... αν αναρωτηθώ τι ακριβώς "φοβάμαι" (πραγματικό ή φανταστικό) και με κάνει να αγχώνομαι, δεν βρίσκω τίποτα συγκεκριμένο... απεναντίας, όταν καθήσω να σκεφτώ μια- μια τις υποχρεώσεις μου και τις κάνω συγκεκριμένες, ξεαγχώνομαι σιγά- σιγά...

    επίσης επιμένω ότι άλλο είναι ο φόβος (φοβάμαι μην πάθω τέτανο επειδή κόπηκα άσχημα και πάω να κάνω αντιτετανικό ορό) και άλλο φοβία (φοβάμαι ότι θα κολλήσω έμπολα ακόμα και μέσα στην κουζίνα του σπιτιού μου και γι αυτό αποστειρώνομαι κάθε τρία λεπτά)...
    αυτά είναι διακριτά πράγματα, σχετίζονται αλλά δεν ταυτίζονται

    όσο για τη φαντασία, είτε μας αρέσει είτε όχι, θα υπάρχει πάντα (από πολύ μικρή εως πολύ μεγάλη) και άλλοτε θα περπατάει παράλληλα με την πραγματικότητα, άλλοτε θα τη διασχίζει και άλλοτε θα την σκεπάζει εντελώς

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Ειναι 100% ετσι οπως τα λεει!Απο εμπειρια χρονων και ψυχαναλυσης αλλα & προσπαθειας δικης μου με τον εαυτο μου,εχω καταληξει εκει,οτι ολα ειναι στο μυαλο μας,οποτε ολα τα δημιουργει αυτο!Τωρα γιατι δεν μπορουμε να το εμπεδωσουμε για να ζησουμε μια ηρεμη και ευτυχισμενη ζωη,αυτο ειναι αλλο,αυτο ειναι το μυστικο της ζωης πιστευω και οποιος το καταφερει ειναι πραγματικα ενας ευτυχισμενος ανθρωπος!
    υποκειμενικός ιδεαλισμός... "όλα εδώ βρίσκονται" λέμε συχνά δείχνοντας το κεφάλι μας...

    το λέω κι εγώ αυτό, ενοώντας όμως πως με το μυαλό κατανοούμε τον κόσμο (όχι ότι ο κόσμος βρίσκεται μέσα στο μυαλό)... είναι απλό: αν εκτεθείς υπερβολικά στη ζέστη, θα πάθεις θερμοπληξία- αν εκτεθείς υπερβολικά στο κρύο, θα παγώσεις- αν δεν φας, θα πεθάνεις από πείνα- αν πέσεις από την ταράτσα θα σκοτωθείς στ' αλήθεια (δεν θα νομίσεις ότι σκοτώθηκες)...

    ο πραγματικός κόσμος υπάρχει κι εφόσον τον κατανοούμε σωστά (με το μυαλό μας) τότε αναγνωρίζουμε και φοβόμαστε τις πηγές των πραγματικών κινδύνων... ταξινομούμε τους φόβους μας, λαμβάνουμε το δυνατόν μέτρα προστασίας από αυτούς και (πιθανότατα) παύουμε πιά να αγχωνόμαστε... ίσως...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Παιδες το βιντεο ειναι για τον πεοντα
    και λίγα λες... από μπουρδοφιλοσοφίες έχουμε χορτάσει!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. φοβος αγχος ντροπη
    By nikos2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 01-03-2014, 23:32
  2. φόβος και άγχος
    By μελπω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2013, 01:17
  3. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By liakleo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 03-02-2012, 00:29
  4. αγχος - φοβος- αδιεξοδος
    By giorgosm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-03-2011, 16:33
  5. αγχος, φοβος κ ολά τα παραγωγα
    By Soulfly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-02-2010, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •