Υπαρχει ερωτας στις μερες μας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1

    Υπαρχει ερωτας στις μερες μας?

    Καλησπερα συμφορουμιτες... ή καλημερα μιας και η ωρα που γραφω ειναι λιγο περασμενη... καθομαι ακουω μουσικη,κανω το τσιγαρακι μου και σκεφτομαι διαφορα.. Ανοιξα αυτο το θεμα και για να λυσω δικες μου απορειες και για περαιτερω συζητηση ισως για οποιον ενδιαφερεται... Για να μπω κατευθειαν στο θεμα , θελω να εκφρασω την απορεια που φαινεται και στο τιτλο? σιγουρα υπαρχει πραγματικος ερωτας αλλα τον συνανταμε? ειμαι μονο 20 στα 21 αλλα ωρες ωρες νομιζω οτι θα ταιριαζα πολυ καλυτερα σε μια εποχη παλιοτερη,πιο ρομαντικη... δεν εχω ερωτευτει ποτε και το θελω οσο τιποτα εινια η αληθεια... θελω να πω οτι δεν εχει γινει αυτο ειτε με τη πρωτη ματια ειτε μεσα απο μια φιλικη αρχικα σχεση η οποια να εξελιχθηκε σε αμοιβαια ελξη... ειχα σχεσεις αλλα ολες ξεκιναγαν με ενα "αντε ας προσπαθησω με τη ταδε κοπελα και που ξερεις μπορει να ταιριαξουμε" ή μαθαινα οτι αρεσα σε καποια και σκεφτομουνα "γιατι οχι?" ολα πηγαν καλα τελικα και δε μετανιωσα για καμια σχεση μου.. αυτο υπαρχει πολυ...και ναι εχω ερωτευτει κοπελες που ημουν μαζι τους για καιρο.. Το ερωτημα μου εχει να κανει με το "σκαλωμα" αν θελετε που παθαινει καποιος οταν βλεπει καποιον που του κανει κλικ... δε το εχω νιωσει ποτε... να θελω να μαι με καποια συνεχεια πριν καν μπουμε σε μια σχεση,να ειναι αμοιβαιο, να τη κυνηγησω επειδη το γουσταρω πολυ και οχι να αρχιζω να νιωθω πραγματα μετα απο καμποσους μηνες σχεσης.. υπαρχει αυτο ή το βλεπουμε μονο στις ταινιες? ειναι σημειο των καιρων? ολοι λιγο πολυ κλεινομαστε στον εαυτο μας πλεον και δεν αφηνουμε τα συναισθηματα μας απο φοβο ισως... δε ξερω αν υπαρχει απαντηση για μενα συγκεκριμενα...απλα ηθελα να κανω αυτη τη συζητηση... το οτι μαθαινουμε οτι σε καποιον αρεσουμε και τοτε σκεφτομαστε "ναι και μενα μου αρεσει, ας το προσπαθησω" σας λεει κατι? θελω να πω πως ολα ξεκινανε λιγο πεζα κι οχι με ενα αμοιβαιο βλεμα,καποιο σκιρτημα για παραδειγμα... δεν υπαρχει αυτη η μαγεια που θα επρεπε ισως... ειμαι αρκετο καιρο μονος μου για αυτο το λογο... γιατι ειχα ευκαιριες να κανω σχεση αλλα δεν ενιωθα απολυτως τιποτα... ισως εκανα λαθος που δεν εδωσα την ευκαιρια στη κοπελα που εμφανιστηκε τοτε,για να τη γνωρισω και να δω πως θα παει... αλλα ως ποτε θα ειναι ετσι? δε θελω να συμβιβαστω,θελω να νιωσω... να νιωσω και να κυνηγησω την εκαστοτε κοπελα που θα μου κανει το κλικ.. υπαρχει αυτο ή ζηταμε πολλα τελοσπαντων? οι ανθρωποι μοιαζουν απομακροι και ισως αυτο να φταιει...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Καλημέρα και σε εσένα!Διάβασα το κείμενό σου και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Θέλω να σταθώ σε μια φράση που είπες ''ολοι λιγο πολυ κλεινομαστε στον εαυτο μας πλεον και δεν αφηνουμε τα συναισθηματα μας απο φοβο ισως... ''. Αυτός πιστεύω ότι είναι ένας βασικός λόγος που είμαστε όλοι πεζοί σήμερα.Και το λέω εγώ,που μια ζωή ήμουν κλειστός και εσωστρεφής και δεν ερωτεύτηκα ποτέ. Πλέον οι ανθρώπινες σχέσεις έχουν χάσει τη σημασία που είχαν. Πολλές φορές είναι συμβιβαστικές(του τύπου αφού μου'κατσε μ'αυτόν/ήν και δε βρίσκω άλλον ας το δοκιμάσω)και χωρίς νόημα.Αυτό που έχω καταλάβει,είναι ότι πρέπει να εκφράζεις τα συναισθήματά σου,να ανοίγεσαι σε άλλους ανθρώπους (με το ρίσκο πάντα να την πατήσεις,αλλά τι να κάνουμε that's life) και τα καλύτερα θα έρθουν!

  3. #3
    Στη πραγματικοτητα ερχονται ομως ποτε τα καλυτερα? Δε λεω... μια σχεση που ξεκινησε συμβιβαστικά μπορει να καταληξει να ειναι ο ερωτας της ζωης σου... το θεμα ειναι αν υπαρχει ακομα ο ερωτας με τη πρωτη ματια για παραδειγμα , που στη τελικη μπορει να μη κρατησει παραπανω κι απο ενα μηνα... συμφωνω μαζι σου στο οτι πρεπει να ανοιγομαστε αλλα ο φοβος του οτι θα τη πατησουμε μας κραταει πισω... κι αυτος ο φοβος προερχεται και απο τις αμυνες που εχει χτισει ο καθενας γυρω του. για παραδειγμα ενας αντρας δε παει ευκολα να μιλησει σε μια γυναικα σε ενα μπαρ γιατι εκεινη μοιαζει τρομερα απομακρη και δε δινει σημασια. συνεπως κι ο αλλος φοβαται και καθεται στα αυγα του. Πρεπει να εισαι τοσο τυχερος τελικα ωστε να μη συμβιβαστεις και να σου τυχει ο ακαριαιος ερωτας?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Ίσως να είναι θέμα τύχης να σου προκύψει ο έρωτας με την πρώτη ματιά που λένε,ίσως πάλι να σου έρθει όταν σταματήσεις να το αναζητάς! Οι άνθρωποι πλέον,έχουμε καταντήσει ψυχροί,απόμακροι και κυνικοί στην πλειονότητα και ακόμα κι αν έρθουν τα καλύτερα,τα αντιμετωπίζουμε με καχυποψία (με αποτέλεσμα πολλές φορές να τα διώχνουμε-ή να φεύγουμε εμείς απ'αυτά-. Όπως και να'χει αυτό που πιστεύω πλέον (όχι ότι έχω και καμιά τρομερή εμπειρία ζωής,20 χρονών είμαι) είναι ότι πρώτα απ'όλα πρέπει να επιτρέψουμε στον εαυτό μας να είμαστε ανοιχτοί και να εκφραζόμαστε και από κει και πέρα κάτι θα έρθει! Καλό ή κακό θα είναι μια εμπειρία και θα μας βοηθήσει να προχωρήσουμε. Στο θέμα του συμβιβασμού,πιστεύω ότι είναι δίκοπο μαχαίρι. Απ'τη μια μπορεί να σου βγει σε κάτι πολύ καλό,από την άλλη όμως μπορεί να σε αποτρέψει από το να βρεις κάτι καλύτερο. Όλα θέμα επιλογών είναι.

  5. #5
    Ερωτας υπαρχει,το μονο ευκολο ειναι να νιωσεις πεταλουδες για καποιον/α που σου αρεσει και ειστε στα μελια.Αγαπη ομως δυσκολα βρισκεις.

    Αυτο που κανεις ομως να απορριπτεις ατομα για καθαρα συναισθηματικους λογους(που σου αρεσουν κατα τα αλλα),ειναι πολυ κακο,δεν πρεπει να το κανεις.Δωσε ευκαιριες και περνα καλα.

    Ο ερωτας υπαρχει και ειναι υπεροχο πραγμα,αλλα πιθανον να εχεις στο μυαλο σου τιποτα οπως στις ταινιες,που αυτα τα πραγματα δεν υπαρχουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Σαν κοπελα κι εγω 21 χρονων...επειδη τ σκεφτομαι κι εγω ετσι τ θεμα αας σ πω τη γνωμη μ. Ειδικα εγω πιο ρομαντικα κλπ. κ εχω πει τ ιδια με σενα ν ζουσα σε κεινη την εποχη κλπ.
    ΑΠ τη μια θ συμφωνησω με καποιον παραπανω π τ ειπε οτ υπαρχουν κυρίως στις ταινίες. Γτ ναι μεν το θελω κ τ ονειρευομαι
    αλλα κι εγω στις σχεσεις μ δν θυμαμαι ν φερθηκα ή ν φερομαι τοσο ρομαντικά πια ωστε ν το απαιτω κ απ τον αλλον ας πουμε.
    Απ την αλλη πιστεύω δεν σου έχει τυχει κι αυτη η κοπέλα ν σ βγαλει αυτον τον εαυτο κιολας . Δεν γίνεται τόσες ειμαστε
    κ ολο παραπονιόμαστε γ τους λιγουρηδες τους σαβουρογ@ ες π μας την πεφτουν.!!:p

    Επίσης , σιγουρα φταιει κ τ οτ ειμαστε απομακροι κ ποσο μάλλον τ κοριτσια
    ειμαστε κλειστές κ πιο απομακρες π ειναι μειον σ μας πολυ κ οσο μπορω προσωπικα
    προσπαθω ν τ ελαττωσω. Συμβαίνει αυτο γ 2 λογους ομως.
    Ο ενας δεν θέλουμε ν σας δείξουμε ότι ειμαστε άμεσα διαθέσιμες κ μας περάσετε π..ανακια γτ δν θελουμε ΜΟΝΟ σεξ κ ας υποκυπτουμε σ αυτο παλι φοβομαστε μν δεθουμε οπως κ ν εχει.
    Ο δεύτερος ότι εχει φοβηθει τ μάτι μας με τ λιγουρια κ τους "κωλοπρωην" π μας εχουν στιγματισει
    με αποτελεσμα ν ειμαστε απομακρες κ ψυχρες. Σιγουρα πρεπει ν τ ελαττωσουμε δεν λεω οτ δν φταιμε.
    Αλλα στ λεω γ ν τ ξερετε κ εσεις ν μν φοβαστε ν κανετε καμια κινηση παραπανω γ ν παρουμε αερα.
    Γενικα ν κανετε κατι προτοτυπο ν μας ξαφνιασετε. Φαντασια θελει. Δεν ξερω εγω αυτο προσωπικα περιμενω..κτ ιδιαιτερο ν με συναρπασει κ ν ασχοληθω(ξερωωω στ περιμενε θ μεινω αλλα τεσπα )χαχ:D .

    Απ την αλλη πλευρα ομως γενικά
    πιστεύω οτ κ η συζητηση ακομα αυτη π κανουμε εδώ
    στον εαυτό μας, στον φίλο μας ειναι απλα λογια...κ σκεψεις επειδη δν εχουμε βρει κτ ακομα.
    Αμα βρεθει αυτος π θ μας κανει κλικ ολα τ αλλα θ ερθουν μονα τους ο,τι και να λεμε .
    Απλα δν εχει ερθει κ βασανιζομαστε κ γτ ετσι..κ το ενα κ τ αλλο.
    Εμεις κιολας ειμαστε πιτσιρικια ακομα...εχουμε ν ζησουμε θελω ν πιστευω..
    δεν μας πηραν τ χρονια κ ουτε εμπειριες φοβερες εχουμε.
    Καλη μας τυχη... γτ πρεπει ν βαζει κ αυτη τ χερακι της :p

  7. #7
    Πιο πολυ εκει εντοπιζω εγω το προβλημα.... για παραδειγμα εχω μεγαλη εμπιστοσυνη στο χιουμορ μου και ξερω οτι αρεσει στα κοριτσια...αλλα φοβαμαι τοσο πολυ να παω να κανω μια κινηση...ειμαι κοτα σε αυτο το πραγμα και οταν το σκεφτομαι δε ξερω κατα ποσο φταιω εγω ή εκεινες που ειναι απομακρες... Νομιζω πως καθε κοπελα ξερει πως να φερθει ωστε να μη τη παρουν για π..νακι ,φτανει να ειναι προσχαρη και ομιλιτικη και να μη τα περιμενει ολα απ τον αλλο... περα απ αυτο... συμφωνω οτι ισως ειναι μονο στις ταινιες. Αλλα οπως λες κι εσυ Νεραιδα εστω κι αυτο το κλικ που σου κανει ο αλλος προφανως και υπαρχει και δε το αμφισβητει κανεις.. γιατι ειναι τοσο σπανιο ακομα και αυτο τη σημερον ημερα? Και αυτο με το συμβιβασμο,ναι μπορει να καταληξει στον ερωτα της ζωης σου αλλα αρχικα δε νιωθεις απολυτως τιποτα και απλα δοκιμαζεις... μου φαινεται λιγο πεζο αυτο... αν και σιγουρα χαμενος δε βγαινεις,κερδιζεις μια εμπειρια ειτε καλη ειτε κακη. Απλα το ιδανικο θα ηταν να εισαι με καποια που τη θες εξαρχης και να σου βγαζει το πραγματικο σου εαυτο

  8. #8
    Εξαρταται πως εννοεις τον συμβιβασμο.Πχ το να σαι με καποια που δε σου αρεσει καν ή δε σε τραβαει ειναι κακο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Δεν νομιζω αυτου του ειδους ο "συμβιβασμος" που παρουσιαζεις τουλαχιστον οτι ειναι απαραιτητως ασχημο. Δεν ερωτευεσαι παντα με την πρωτη τον αλλον. Εξαρταται κ υπο ποιες συνθηκες τον γνωρισες. Απ οτ καταλαβαινω περιμενεις εναν ερωτα ξαφνικο κ κεραυνοβολο κατα καποιο τροπο μηπως??

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Δεν φταις εσύ
    Στίχοι & Μουσική: Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας
    Δεν φταις εσύ για ότι έγινε, δε φταις εσύ
    Φταίω εγώ έτσι όπως είχα ξεχαστεί
    Τόσο καιρό τόσο πολύ καιρό
    Βαθιά στον εαυτό μου
    Και είχα πια ξεχάσει ν΄ αγαπιέμαι
    Και είχα πια ξεχάσει ν΄ αγαπώ
    Τόσο καιρό βαθιά στον εαυτό μου
    Τόσο καιρό, τόσο καιρό
    Τόσο πολύ καιρό, μα τώρα είσαι εδώ

    Δεν φταις εσύ για ότι έγινε, δε φταις εσύ
    Φταίω εγώ γιατί δεν ήξερα τον τρόπο
    Κι έπρεπε να σε χάσω για να μάθω
    Πως η αγάπη είν΄ απλή μα θέλει κόπο

    Σκόρπισε με το γέλιο σου τη νύχτα ξαφνικά
    Ότι είχα να σου πω δεν το πα σε κανένα
    Κι άσε με να σε αγαπήσω απ΄ την αρχή ξανά
    Τα πιο καλά τραγούδια μου τα φύλαξα για ‘σενα

    Αααααα Άννα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    υπαρχει ερωτας και στις μερες μας και πριν απο αυτες και μετα απο αυτες θα υπαρχει, μηπως ρωτας κατι αλλο??

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by solkots View Post
    Καλησπερα συμφορουμιτες... ή καλημερα μιας και η ωρα που γραφω ειναι λιγο περασμενη... καθομαι ακουω μουσικη,κανω το τσιγαρακι μου και σκεφτομαι διαφορα.. Ανοιξα αυτο το θεμα και για να λυσω δικες μου απορειες και για περαιτερω συζητηση ισως για οποιον ενδιαφερεται... Για να μπω κατευθειαν στο θεμα , θελω να εκφρασω την απορεια που φαινεται και στο τιτλο? σιγουρα υπαρχει πραγματικος ερωτας αλλα τον συνανταμε? ειμαι μονο 20 στα 21 αλλα ωρες ωρες νομιζω οτι θα ταιριαζα πολυ καλυτερα σε μια εποχη παλιοτερη,πιο ρομαντικη... δεν εχω ερωτευτει ποτε και το θελω οσο τιποτα εινια η αληθεια... θελω να πω οτι δεν εχει γινει αυτο ειτε με τη πρωτη ματια ειτε μεσα απο μια φιλικη αρχικα σχεση η οποια να εξελιχθηκε σε αμοιβαια ελξη... ειχα σχεσεις αλλα ολες ξεκιναγαν με ενα "αντε ας προσπαθησω με τη ταδε κοπελα και που ξερεις μπορει να ταιριαξουμε" ή μαθαινα οτι αρεσα σε καποια και σκεφτομουνα "γιατι οχι?" ολα πηγαν καλα τελικα και δε μετανιωσα για καμια σχεση μου.. αυτο υπαρχει πολυ...και ναι εχω ερωτευτει κοπελες που ημουν μαζι τους για καιρο.. Το ερωτημα μου εχει να κανει με το "σκαλωμα" αν θελετε που παθαινει καποιος οταν βλεπει καποιον που του κανει κλικ... δε το εχω νιωσει ποτε... να θελω να μαι με καποια συνεχεια πριν καν μπουμε σε μια σχεση,να ειναι αμοιβαιο, να τη κυνηγησω επειδη το γουσταρω πολυ και οχι να αρχιζω να νιωθω πραγματα μετα απο καμποσους μηνες σχεσης.. υπαρχει αυτο ή το βλεπουμε μονο στις ταινιες? ειναι σημειο των καιρων? ολοι λιγο πολυ κλεινομαστε στον εαυτο μας πλεον και δεν αφηνουμε τα συναισθηματα μας απο φοβο ισως... δε ξερω αν υπαρχει απαντηση για μενα συγκεκριμενα...απλα ηθελα να κανω αυτη τη συζητηση... το οτι μαθαινουμε οτι σε καποιον αρεσουμε και τοτε σκεφτομαστε "ναι και μενα μου αρεσει, ας το προσπαθησω" σας λεει κατι? θελω να πω πως ολα ξεκινανε λιγο πεζα κι οχι με ενα αμοιβαιο βλεμα,καποιο σκιρτημα για παραδειγμα... δεν υπαρχει αυτη η μαγεια που θα επρεπε ισως... ειμαι αρκετο καιρο μονος μου για αυτο το λογο... γιατι ειχα ευκαιριες να κανω σχεση αλλα δεν ενιωθα απολυτως τιποτα... ισως εκανα λαθος που δεν εδωσα την ευκαιρια στη κοπελα που εμφανιστηκε τοτε,για να τη γνωρισω και να δω πως θα παει... αλλα ως ποτε θα ειναι ετσι? δε θελω να συμβιβαστω,θελω να νιωσω... να νιωσω και να κυνηγησω την εκαστοτε κοπελα που θα μου κανει το κλικ.. υπαρχει αυτο ή ζηταμε πολλα τελοσπαντων? οι ανθρωποι μοιαζουν απομακροι και ισως αυτο να φταιει...
    καλημέρα και μην ανησυχείς...
    θα έλεγα ότι ο έρωτας υπάρχει στις μέρες μας, 'οσο υπήρχε πάντα... ούτε περισσότερο ούτε λιγώτερο... απλά εκφράζεται με διαφορετικούς τρόπους... ο ρομαντισμός για τον οποίον μιλάς είναι ένας τρόπος έκφρασης συναισθημάτων, δεν είναι το ίδιο το συναίσθημα...
    ο έρωτας υπάρχει επειδή υπάρχει η ικανότητα του ανθρώπου να ερωτεύεται, όχι μόνο κοπέλες και αγόρια αλλά ο,τιδήποτε στη ζωή του

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    ερωτας υπαρχει.... απλα δεν υπαρχει η αμοιβαια πιστη σ αυτον... μονο ο ενας απ τους δυο θα πιστευει στον ερωτα η τουλαχιστον οτι υπαρχει ερωτας κ ο αλλος....απλα θα υπαρχει στη σχεση...
    Every morning we are born again

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by astimatnam View Post
    ερωτας υπαρχει.... απλα δεν υπαρχει η αμοιβαια πιστη σ αυτον... μονο ο ενας απ τους δυο θα πιστευει στον ερωτα η τουλαχιστον οτι υπαρχει ερωτας κ ο αλλος....απλα θα υπαρχει στη σχεση...
    https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.n...1706a7f73090fc

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Ο έρωτας υπάρχει και θα υπάρχει όσο υπάρχουν άνθρωποι,αλλά μεταλλάσσεται..Θα λεγα δηλητηριάστηκε απο τις ταχύτητες και την επιφανειακότητα που ζούμε..Υπάρχουν πολλά ζητήματα πλέον που πληγώνουν τον έρωτα,και άνθρωποι που δεν έχουν την καλλιέργεια ψυχής,την γνώση,και την ευαισθησία και αντίληψη να ζήσουν αληθινό έρωτα..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Υπάρχει λύση? Τελικά υπάρχει!
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 18:32
  2. ερωτας με την πρώτη ματια? ερωτας εξ αποστάσεως? υπάρχουν? αντέχουν?
    By Angel_Love in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 20-05-2014, 13:52
  3. δεν υπαρχει τελος στισ σκεψεις μου
    By mariak19 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 15-04-2012, 03:05
  4. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33
  5. ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ "ΚΡΑΤΗΘΕΙΣ'' ΥΓΙΗΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ...
    By johny in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-03-2011, 16:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •