Μπορεί η νεύρωση να οδηγήσει σε ψύχωση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    170

    Question Μπορεί η νεύρωση να οδηγήσει σε ψύχωση;

    Νομίζω ότι ο τίτλος περιγράφει ακριβώς την απορία που με βασανίζει πολύ καιρό (άλλωτε περισσότερο και άλλωτε λιγότερο). Είναι δυνατόν -ή πιθανόν- το υπέρμετρο άγχος να οδηγήσει σε ψύχωση (να ακούς ή να βλέπεις πράγματα που δεν υπάρχουν);
    Δεν είχα ποτέ κανένα τέτοιο σύμπτωμα πέραν του γνωστού "τι μου συμβαίνει; αυτό που παθαίνω δεν είναι λογικό, νομίζω ότι τρελαίνομαι"

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Όλοι όσοι πάσχουν απο διαταραχή άγχους αυτήν την αγωνιά έχουν.. Θα παθω ψύχωση;
    Εγώ πάντως είχα ρωτήσει την ψυχολόγο μου και η απάντηση της ήταν κατηγορηματικά όχι!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν νομίζω απο μόνο του το αγχος να προκαλέσει ψύχωση.Πάντως αν κάποιος έχει προδιάθεση να πάθει ψύχωση ίσως είναι ένας παράγοντας που θα την πυροδοτήσει.Στην δική μου περίπτωση πχ πρώτα είχα πολύ άγχος από μικρό παιδί,μετά ήρθε η κατάθλιψη και έπειτα η υποτροπή και τα ψυχωτικά συμπτώματα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εγω πιο πολυ θα ανησυχουσα για τις οργανικες συνεπειες του αγχους..Τις οποιες σε εναν βαθμο τις βιωνω πια.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Εγω πιο πολυ θα ανησυχουσα για τις οργανικες συνεπειες του αγχους..Τις οποιες σε εναν βαθμο τις βιωνω πια.
    κ με τον ψυχολογο τι κανεις οταν πας? δε πιστευω να παιζετε κανενα ταβλι πχ

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    κ με τον ψυχολογο τι κανεις οταν πας? δε πιστευω να παιζετε κανενα ταβλι πχ
    Δεν γνωριζω γιατι ακομα εχουν ελευθερα εδω μεσα τυπακια αμορφωτα και ασχετα σε καθε ενοτητα σαν εσενα και σε προστατευουν κιολας,ομως τρικακομοιρη θα σε παρακαλεσω να μην μου ξανα απευθυνεις τον λογο και επισης μην ξαναστειλεις πμ γιατι θα σου κοψω τα ποδαρια και θα στα βαλω να τα φας.
    Οσο για το ταβλι συνεχισε εσυ εδω μεσα το πλακωτο που ξερεις μπορει κατι να σου κατσει.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πισης μην ξαναστειλεις πμ γιατι θα σου κοψω τα ποδαρια και θα στα βαλω να τα φας.
    χαχαχαχαχαχα ποτε σου στηλα πμ το καιρο της κατοχης? χιχιιχιχιχιχι

    μου ξανα απευθυνεις τον λογο
    μπουχου πολυ συγκινιτικο κλαψ.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τρικακομοιρη
    χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχ λεξιπλαστης κ με τι μορφωση χουχου

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    χαχαχαχαχαχα ποτε σου στηλα πμ το καιρο της κατοχης? χιχιιχιχιχιχι


    μπουχου πολυ συγκινιτικο κλαψ.
    Ευτυχως που εχουν καταλαβει απαντες οτι καις κηροζινη..Οσο για τα πμ μην με προκαλεις πολυ μικρη λουλου..Λοιπον χτυπα καμια αναφορα τωρα να σου περασει η ωρα λουλα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    χιχιχι σιγα μη κατσω να ασχοληθω με αυτα που λες ακου τρικακομοιρης χιχιχι..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Ειδικος δεν ειμαι ομως το ακραιο στρες ισως δημιουργει θεματα σαν αυτο που λες οπως κ ιδψ που εχω εγω κ πιθανον σωματοποιειται κ νιωθεις αρρωστος,Πρεπει να βρεις απο που πηγαζει το στρες σου κ να κανεις ο,τι μπορεις για να ηρεμησεις μην νιωθεις αυτα τα δυσαρεστα πραγματα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Κι εμενα ο ψυχολογος μου εχει πει οτι δεν προκειται να οδηγησει σε ψυχωση η συγκεκριμενη εμμονη παντως ειναι η πιο συνηθησμενη και η πιο δυνατη στις αγχωδεις διαταραχες

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Δεν νομίζω απο μόνο του το αγχος να προκαλέσει ψύχωση.Πάντως αν κάποιος έχει προδιάθεση να πάθει ψύχωση ίσως είναι ένας παράγοντας που θα την πυροδοτήσει.Στην δική μου περίπτωση πχ πρώτα είχα πολύ άγχος από μικρό παιδί,μετά ήρθε η κατάθλιψη και έπειτα η υποτροπή και τα ψυχωτικά συμπτώματα.
    Καποια σημαδια ψυχωσης δεν ειχες ομως πριν το παθεις?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Γεια σ μνημονιο τι σωμματικα εχεις .?γιατι κ εγω τα φοβαμαι πολυ με τοσο αγχος που εχω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Anakin View Post
    Καποια σημαδια ψυχωσης δεν ειχες ομως πριν το παθεις?
    Ξεκίνησε με έντονο άγχος κ σημάδια κατάθλιψης...Όταν είχα τα συμπτώματα της κατάθλιψης και αισθανόμουν χάλια νόμιζα πως οι άλλοι με σχολιάζουν για αυτό τον λόγο.Δεν ξέρω αν αυτό ήταν κάποιο σημάδι ψύχωσης ή ανήκει στην συμπτωματολογία της κατάθλιψης.Γενικά από απλό άγχος δεν νομίζω να τρελαίνεσαι απλά η πίεση που φέρνει σε κάνει να νιώθεις ότι το μυαλό σου πιέζεται κ φτάνει στα όριά του.Αλλά στην ψύχωση μια στρεσογόνος περίοδος αν έχεις προδιάθεση πυροδοτεί πολλές φορές τα συμπτώματα.Αρχικά έχεις άγχος,μετά αυπνίες για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα κ έπειτα έρχονται τα συμπτώματα της ψύχωσης.Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι συμβαίνει στον καθένα με αυτή τη σειρά.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΙΔΨ διαταραχή / νεύρωση
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 07-01-2013, 23:17
  2. Replies: 8
    Last Post: 27-11-2012, 23:44
  3. Νεύρωση
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-11-2011, 08:44
  4. ψυχαναγκαστικη νευρωση
    By stefanos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-10-2008, 23:27
  5. η νεύρωση μου...
    By agnostos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-10-2008, 15:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •