Οδηγός "Απόδρασης" από μια Βίαιη Σχέση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    τι διαβαζω πρωι πρωι κυριακατικα αν εχετε το θεο σας!!!
    Και εγω που τα διαβασα μεσημερι και σαββατο ενα σοκ το παθα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Και εγω που τα διαβασα μεσημερι και σαββατο ενα σοκ το παθα.
    Για φαντάσου Κυριακή απόγευμα, έχοντας κατεβάσει και μερικά τσίπουρα!
    Πάντως μερικοί, είτε πιουν είτε δεν πιούν, ανάθεμα κι να καταλαβαίνουν τι θέλουν να πουν. Πολύ μπερδεμένα τα έχουν στο κεφάλι τους! Ίσως τα γράφουν για να τα ξεμπερδέψουν.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Αυτά για την ώρα από τον σεξιστή, το τρολλ, τον απολίτιστο.
    χαχαχαχαχα κατι τετια πρεπει να τα σημειωσω

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μπορει να μην ξερουν τι θελουν να που , μπορει να μην εχουν κατι να πουν , μπορει , μπορει , μπορει . Ωστοσο για μια ακομα φορα δεν θα τους δωσουμε σημασια . . .

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    Αρχικά να σου αναφέρω πως το γεγονός πως δεν εμπιστευτηκες τον οδηγό μονο και μόνο επειδή το φύλλο αυτών που το εγραψαν ήταν θηλυκό υποδηλώνει σεξισμό και ρατσισμό. Δεν εχει καμια σημασία το οτι το εγραψαν γυναίκες.


    Η βια μεσα σε μια σχέση δεν είναι μονο η σωματική κακοποίηση (δλδ ξυλο). Εκτος απο αυτή της τη μορφή είναι η σεξουαλική όπως αναφέρεις παρακάτω και η ψυχολογική. Η ψυολογική είναι και η πιο ύπουλη και επικίνδυνη (όπως γνωρίζουμε και αναφέρει κ ο οδηγός).
    Η βια που χρησιμοποιούμε για αμυνα δεν ειναι των παραπάνω μορφών φυσικά!
    Το οτι υπάρχει στη ζωή μας βία δε σημαίνει πως πρέπει να δινουμε ελαφρυντικά σε τετοιους ανθρώπους που αναφέρεται ο οδηγός.



    Επίσης ο οδηγός μιας και εγω τον εχω διαβασει ολο με πολυ πολυ ενδιαφερον, εχει ενα κεφάλαιο στο οποιο μιλάει για το πως να καταλάβεις απο πρίν κάποια σημάδια που δειχνουν οτι η σχέση δε παει (ή δε θα παει) κ τοσο καλα (για το θεμα βιας-ελεγχου μιλαμε).
    Επειδη στην ελληνικη κοινωνια (γιατι για αλλες δε γνωριζω δυστυχως) μεγαλωσαμε (οι περισσότεροι) σε περιβάλλον που η γυναίκα (μανα) ήταν κατωτερη του αντρα (πατερα), που ο πατερας πολλες φορες ασκουσε (ψυχολογικη, σωματικη, σεξουαλικη) βια στη μητερα, αυτο πολλοι απο εμας το εχουμε ώς κατι φυσιολογικό.
    Θα ήταν καλο και ενημερωτικό για καποιους να διαβασουν οτι δεν ειναι φυσιολογικό η γυναίκα να είναι 'ιδιοκτησία' του αντρα.
    Παρα πολλες γυναίκες (ή παιδια!) εχουν βρεθεί στη μετεπειτα χωη τους σε τετοια κατασταση εγκλωβισμένες. Γι'αυτο πιστευω πως ο οδηγός βοηθάει πολυ οχι μονο στην ενημέρωση στο να καταλάβει μια γυναίκα πως όντως αυτο που βιωνει δεν ειναι φυσιολογικό αλλά και στο να κανει κατι γι'αυτο, να δράσει, να καταλάβει και να μαθει πως υπάρχουν νόμοι που μπορουν να τη προστατεύσουν!

    Επισης θα ήθελα να σου πω (γιατι παρατηρώ μεγαλο σεξισμό απο τα λεγόμενα σου) οτι αυτόν τον οδηγό μου τον προτειναν να τον διαβάσω απο το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών που πηγαίνω. Στο οποιο είχα κλείσει αρκετα ραντεβου στην αρχή με το κοινωνικό λειτουργό που ηταν αντρας. Προσωπικά περίμενα να έχουν μόνο γυναίκες γιατί μια κακοποιημένη γυναίκα δυσκολα θα ανοιχτεί κ θα μιλήσει σε εναν αντρα. Ομως ο συγκεκριμένος ήταν άψογος! Και όλοι τους στο συγκεκριμένο Σ.Κ.Γ. είναι άψογοι και πολυ βοηθητικοί!
    Δε ξερω ποσο σκόπικο είναι το οτι γράφτηκε απο γυναίκες, ίσως όμως ο τροπος που το εγραψαν (σαν αφηγηση-ημερολογιο στα περισσότερα σημεία) ήταν σκόπιμος για να μπορεσει η καθε κακοποιημένη γυναίκα να ταυτιστεί και να πάρει κουράγιο πως δεν είναι μονη της και μπορει να βοηθηθεί και να σταθεί στα πόδια της. Επισης αναφερεται κυριως σε γυναίκες μιας και τα θυματα των κακοποιησεων το μεγαλυτερο ποσοστο τους ειναι γυναικες.
    ανοιξες μια ωραια συζητηση .δυστυχως η καταθλιψη μ δε με αφηνει να διαβασω κ να σχολιασω οσο θα θελα . θα περιοριστω να πω οτι δεν ειναι ρατσιστικο που του αλλουνου του ξυνισε το οτι γυναικες εγραψαν το εγχειριδιο .ειναι ομως οντως σεξιστικο κ το χειροτερο εκ του πονηρου .
    η χειροτερη εκφραση βιας συνηθως ειναι η σωματικη .
    θα θελα να μαθω ποσα μβ ειναι το βιβλιο για να το κατεβασω . θενκς

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    ανοιξες μια ωραια συζητηση .δυστυχως η καταθλιψη μ δε με αφηνει να διαβασω κ να σχολιασω οσο θα θελα . θα περιοριστω να πω οτι δεν ειναι ρατσιστικο που του αλλουνου του ξυνισε το οτι γυναικες εγραψαν το εγχειριδιο .ειναι ομως οντως σεξιστικο κ το χειροτερο εκ του πονηρου .
    η χειροτερη εκφραση βιας συνηθως ειναι η σωματικη .
    θα θελα να μαθω ποσα μβ ειναι το βιβλιο για να το κατεβασω . θενκς
    ναι ανεφερα εξ'αρχης για τον σεξισμο.
    η χειροτερη βια ειναι η ψυχολογικη. δε το λεω μονο εγω μια τυχαια που εχω φαει κ σωματικη κ ψυχολ. βια. αλλα οι ειδικοι επι του θεματος το λενε (δε μιλαω μονο για το pdf)
    Στο pdf τα εξηγει καλυτερα απ'οτι θα προσπαθουσα να τα εξηγησω εγω νομιζω. κ δε θελω να το θεσω προσωπικα το θεμα γιατι ο καθενας ειναι διαφορετικη περιπτωση.
    το pdf ειναι 2.47 MB

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    ναι ανεφερα εξ'αρχης για τον σεξισμο.
    η χειροτερη βια ειναι η ψυχολογικη. δε το λεω μονο εγω μια τυχαια που εχω φαει κ σωματικη κ ψυχολ. βια. αλλα οι ειδικοι επι του θεματος το λενε (δε μιλαω μονο για το pdf)
    Στο pdf τα εξηγει καλυτερα απ'οτι θα προσπαθουσα να τα εξηγησω εγω νομιζω. κ δε θελω να το θεσω προσωπικα το θεμα γιατι ο καθενας ειναι διαφορετικη περιπτωση.
    το pdf ειναι 2.47 MB
    αποψη μου ειναι οτι η σωματικη βια απ τη στιγμη που μπορει να φτασει ως το θανατο ειναι χειροτερη . το οτι υπαρχουν επιστημονες που θεωρουν το αντιθετο δεν ειναι απολυτο . εχω μιλησει με πολλους ψυχολογους ψυχιατρους κ λιγοι σε καταλαβαινουν πραγματικα γι αυτο εγω προσωπικα δεν πιστευω ολα τους τα λογια οσο για την αποψη σου σεβαστη . απ τη στιγμη που εχεις εμπειρια δεν εισαι τυχαια

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Replies: 53
    Last Post: 02-09-2014, 10:06
  3. Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;
    By MakeItSo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2012, 12:23
  4. Η "κακια" του κοσμου και η σχεση της με την ψυχικη ασθενεια.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 68
    Last Post: 28-09-2010, 13:00
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •