Οδηγός "Απόδρασης" από μια Βίαιη Σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

    Οδηγός "Απόδρασης" από μια Βίαιη Σχέση

    http://www.antiviolence-net.eu/Odigo...web/index.html

    Στο παραπάνω link ειναι ενας οδηγός απόδρασης απο μια βιαιη σχέση. (κατεβαινει κ σε pdf) Μπορει καποιοι να τον ξερουν μπορει καποιοι οχι.
    Είναι όμως πολυ επιμορφωτικός και ενδιαφέρον, και πιστευω πολυ χρησιμος για οποιον ενδιαφερεται ή και οχι.

    Εϊναι απο το site http://www.antiviolence-net.eu/ ευρωπαικο δικτυο κατα της βιας. δε κανω spam , πιστευω πως θα επρεπε κυριως αρκετες γυναικες να διαβασουν αυτο τον οδηγο.
    Last edited by Gothly; 06-09-2014 at 00:05.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    επισης καλο θα ήταν να το διαβάσουν και καποιοι αντρες!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,696
    το διαβασαμε γι αυτο δε πειραζουμε τα κοριτσια πλεον
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Η καλυτερη συνταγη αποδρασης:μην μπλεκετε με μαλακες.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Hellas, Thessaloniki, Ntepo
    Posts
    4
    Χαίρετε, είμαι καινούργιος σ'αυτήν την ιστοσελίδα, και δεν γνωρίζω πώς μπορώ να δημοσιεύσω νέο δικό μου θέμα. Θα με χαροποιούσε ιδιαιτέρα αν δίνατε τις απαραίτητες πληροφορίες.
    Όσο αναφορά το θέμα σας, έριξα μια ματιά στον οδηγό, και είδα πως και οι τέσσερις συγγραφείς είναι γυναίκες. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις και δεν προχώρησα παρακάτω.
    Σίγουρα η βία δεν είναι η καλύτερη μέθοδος επίλυσης των προβλημάτων. Δεν παύει όμως να είναι μια μέθοδός ανάμεσα στις παρακίνηση με κίνητρο, διαπραγμάτευση-συζήτηση, συναισθηματική ή λογική χειραγώγηση, σεβασμός, φόβος, χρήση επιρροής και τέλος βία.
    Σε όλη την ιστορία του ανθρώπου, είτε δια καταγεγραμμένα γεγονότα ή για μύθους, δεν απουσιάζει η βία.
    Είναι άλλωστε, ένα παιχνίδι εξουσίας.
    Προσωπικά, δεν έχω χτυπήσει ποτέ γυναίκα, και φαντάζει δειλή αυτή η πράξη. Έχω φερθεί βίαια την ώρα της σεξουαλικής συνεύρεσης, και έχω αντιδράσει με βία για να προστατέψω τον εαυτό μου μια φορά που ένιωσα να απειλούμε. Η αναπαραγωγική διαδικασία, έχει να κάνει με τα ζωώδη ένστικτα του ανθρώπου και έτσι αν και δεν αισθάνομαι περήφανος για αυτές τις πράξεις, δεν αισθάνομαι ούτε ντροπή. Δεν με προβληματίζουν και αισθάνομαι αλλά και κατανοώ πώς ήταν φυσιολογική αντίδραση.
    Όσο αναφορά το σχόλιο του elis, αν και σύντομο, με βάζει σε σκέψεις. Αντιλαμβάνομαι πώς πολλοί άρρεν, καταπιέζουν την σεξουαλικότητά τους, από θηλυκά, που έχουν μεγαλώσει ουσιαστικά, ως αγόρια. Βρίσκω την όλη λογική λανθάνουσα. Η όλη διαδικασία του ταιριάσματος, ξεκινάει βίαια. ένα νέο άτομο μπαίνει στην ζωή μας και μας διαταράσσει τις μέχρι πρότινος ισορροπίες. Ακόμη και η ζωή ξεκινάει βίαια, και τελειώνει συνήθως βίαια. Οπότε η βία είναι μέσα στην ζωή μας. Είτε συναισθηματική ή σωματική, είναι κάτι το απόλυτα φυσιολογικό. Σίγουρα θα υπερασπιζόμουν μια αδύναμη γυναίκα, όσο είναι μέσα στις δυνατότητες μου, σύμφωνα με την ανατροφή μου, θέλω να αποβάλω αυτό το στοιχείο όμως καθώς είναι ένα αντανακλάστικό, επίκτητο. Θα βοηθούσα πάντως αν είχα συναισθήματα ή συμφέρον.
    Αν ήμουν στην αντίπερα όχθη, έφτανα στο σημείο να κακοποιήσω μια γυναίκα, αυτό θα ήταν αντίθετο στα χριστά ήθη και τον ποινικό κώδικα, οπότε θα σταματούσα πριν φτάσω σ'αυτό το σημείο. Παρ'όλα αυτά, είμαι σε θέση να κατανοήσω την βίαιη συμπεριφορά στην καθημερινότητα. Άτομα που έχουν πονέσει πολύ στην ζωή τους, που δεν έχουν άλλη υπομονή, φτάνουν σε ηλίθιες πράξεις. Από αγάπη πολλές φορές, περισσότερο δια τα κεκτημένα τους, αλλά και από φόβο. Αυτά τα άτομα, πληγώνουν και τον εαυτό τους ψυχικά στην χρήση βίας, και συνήθως έχουν τύψεις για αυτό, καθώς βρίσκονται σε συναισθηματική καταιγίδα. Δεν τους δικαιολογώ, καθώς ασπάζομαι το υδροχοϊκό ήθος, τους καταλαβαίνω όμως. Παρόλα αυτά, μερικοί "ηλίθιοι", που βλάπτουν με τις πράξεις τους τον εαυτό τους και τους γύρω τους, στο σύνολο, μένουν ελεύθεροι, χωρίς να περιορίζονται και φτάνουν να γίνουν πραγματικά τέρατα. Θα μπορούσα κάλλιστα να ασχοληθώ με το παραπάνω θέμα εκτενέστερα, ήρθε η ώρα όμως να απολαύσω το γεύμα μου.
    Θα περιμένω να κρυώσει, και θα πάρω θέση και στο τελευταίο σχόλιο. Τί πάει να πει, "μην μπλέκεστε με μαλάκες"; Ποιος άρρεν δεν ήταν μαλάκας, κυριολεκτικά ή μεταφορικά έστω για μία στιγμή στην ζωή του; Προσωπικά, όσο αναφορά το πρώτο, έχω συνευρεθεί, στα 24 από τα 36 χρόνια που είμαι σεξουαλικά ενεργός, αρκετές φορές. Έχω αυνανιστεί, πολλές περισσότερες. Περίπου σε αναλογία, 1 προς 7. Αυτό αμέσως αμέσως με κάνει "μαλάκα". Μπορεί άλλοι να έχουν καλλίτερα στατιστικά, αυτό όμως δεν τους κάνει λιγότερο.Οπότε όλοι είναι. Αν άκουγαν αυτή την συμβουλή όλες οι γυναίκες, το ανθρώπινο γένος θα οδηγούνταν στην καταστροφή ή μέσω τεχνιτών διαδικασιών θα έβρισκε νέες μεθόδους διατήρησης των πληθυσμών. Οπότε ένα έχω να πω. Μακάρι η κάθε μια να βρει τον δικό της "μαλάκα"!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Pateras7000 View Post
    Όσο αναφορά το θέμα σας, έριξα μια ματιά στον οδηγό, και είδα πως και οι τέσσερις συγγραφείς είναι γυναίκες. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις και δεν προχώρησα παρακάτω.
    Χμ , απορριπτεις κατι που εγραψαν 4 επιστημονες , επειδη ειναι γυναικες .
    Αδυνατω να καταλαβω τον συλλογισμο σου.

    Quote Originally Posted by Pateras7000 View Post
    Προσωπικά, δεν έχω χτυπήσει ποτέ γυναίκα, και φαντάζει δειλή αυτή η πράξη. Έχω φερθεί βίαια την ώρα της σεξουαλικής συνεύρεσης, και έχω αντιδράσει με βία για να προστατέψω τον εαυτό μου μια φορά που ένιωσα να απειλούμε. Η αναπαραγωγική διαδικασία, έχει να κάνει με τα ζωώδη ένστικτα του ανθρώπου και έτσι αν και δεν αισθάνομαι περήφανος για αυτές τις πράξεις, δεν αισθάνομαι ούτε ντροπή. Δεν με προβληματίζουν και αισθάνομαι αλλά και κατανοώ πώς ήταν φυσιολογική αντίδραση.
    Ο ανθρωπος περα απο ενστικτα εχει και σκεψη , λογικη , ηθικη και ειναι ικανος να ασκει αυτοκριτικη και αυτολογοκρισια πριν προχωρησει σε οποιαδηποτε ενεργεια .
    Αν δεν διαθετει τα παραπανω και δεν μπορει να συγκρατησει τον εαυτο του τοτε δεν θα επρεπε να αποκαλειται ανθρωπος .

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Hellas, Thessaloniki, Ntepo
    Posts
    4
    Η επιστημονική μέθοδος, που περιλαμβάνει παρατήρησή και πειραματισμό, δεν έχει εφαρμογή στο προκείμενο. Σίγουρα αυτά που λένε είναι προϊόν παρατήρησης και πρακτικής εφαρμογής πατημένων πρακτικών. Δεν πιστεύω ότι σκέφτηκαν "out of the box" κάνοντας πειράματα σε ελεγχόμενες πληθυσμιακά ομάδες, ούτως ώστε να έχουν συγκρίσιμα στατιστικά αποτελέσματα. Αυτό όσο αναφορά τις επιστημονικές μεθόδους.
    Ναι θα ήθελα να πάρει θέση έστω και ένας άνδρας σ'αυτόν τον οδηγό. Είναι ένα θέμα που εμπεριέχει και τις δύο πλευρές. Για αυτό το απορρίπτω. Πιο συγκεκριμένα θα ήθελα να έχει γραφεί από 2 ειδικούς, μία γυναίκα και έναν άνδρα και 2 απλούς ανθρώπους, πάλι μια γυναίκα και έναν άνδρα, που να έχουν βιώσει αυτές τις καταστάσεις. Αλλιώς θα ήταν σαν να μου λέει ένας πως να κάνω πατίνια, ή ποδήλατο, χωρίς ο ίδιος να έχει κάνει ποτέ. Δηλαδή καλή η θεωρεία αλλά αν δεν το έχεις βιώσει, τι να πεις για αυτό;
    Τέλος, δεν νομίζω, ότι η σκέψη έχει να κάνει με την λογική ή την ηθική. Είναι αποτέλεσμα φόβου. Αν όλοι μας κάναμε το σωστό, χωρίς να σκεφτόμαστε, απλά και μόνο επειδή αγαπάμε την ζωή, δεν θα υπήρχε θέμα λογικής ή ηθικής, που και τα δύό είναι παρακλάδια της φιλοσοφίας, το δεύτερο δε με ζωή μόλις μερικών εκατονταετιών. Και η φιλοσοφία, δεν κάνει τίποτα άλλο από το να αναιρεί τους φόβους και να διδάσκει σεβασμό για τις διάφορες πτυχές της κοινωνικής ζωής. Αντίθετα, με ότι λες, αν αυτός που αποκαλείται άνθρωπος, συγκρατούσε τον εαυτό του, τότε ο κόσμος δεν θα είχε προοδεύσει τόσο. Και ως έθνος "συγκρατούμαστε" τα τελευταία χρόνια, και δες που έχουμε φτάσει. Οι περισσότεροι, αναλώνονται σε υπολογισμούς ακόμη και για τα αναγκαία. Δεν λέω να μην συγκρατήσουμε την βία, όμως όπως δείχνουν τα σημεία των καιρών, στον μικρόκοσμο αλλά και παγκόσμια, αυτό που είναι προορισμένο να προχωρήσει, θα προχωρήσει. Βίαια ή μη. Απλώς τα πράγματα έχουν φτάσει σε σημείο που είναι αναπόφευκτο να μην χρησιμοποιηθεί βία σε μαζικό βαθμό. Έτσι και ενώ όλος ο πλανήτης κρατά μια άτυπη ομερτα για το παραπάνω, μου φαντάζει πολύ μικρό μπροστά του, η χρήση βίας από έναν άνδρα σε μια γυναικά. Αυτό εναπόκειται στο κάθε ζευγάρι να το λύσει ή να σταματήσει την κοινή του πορεία. Δεν επιθυμώ να πω γενικότητες, σε ένα θέμα που δεν γνωρίζω εκ των έσω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Οταν ενας επιστημονας γραφει ενα κειμενο για καποιο θεμα που αφορα τον κλαδο του , δεν γραφει οτι του κατεβει στο κεφαλι . Σε ερευνες και δεδομενα βασιζεται , δεν γραφουν προσωπικες αποψεις . Δευτερον αφου δεν το εχεις διαβασει , οπως ισχυριζεσαι , δεν μπορεις να ξερεις αν πραγματοποιησαν στατιστικες. Τριτον , μην παραφραζεις τα λογια μου . Δεν ειπα που βασιζεται η σκεψη και η νοηση . Βεβαια αν το ψαξεις , η λογικη λογικα θα ειναι μεσα . Ειπα οτι ο ανθρωπος δεν δρα μονο με βαση τα ενστικτα του. Εσυ προσπαθεις να το πας αλλου . Γνωστη η τακτικη που χρησιμοποεις , αλλα δεν θα σου κανω την χαρη να παιξω το παιχνιδι σου . Ας σε αναλαβουν αλλοι.

  9. #9
    Τί πάει να πει, "μην μπλέκεστε με μαλάκες"; Ποιος άρρεν δεν ήταν μαλάκας, κυριολεκτικά ή μεταφορικά έστω για μία στιγμή στην ζωή του; Προσωπικά, όσο αναφορά το πρώτο, έχω συνευρεθεί, στα 24 από τα 36 χρόνια που είμαι σεξουαλικά ενεργός, αρκετές φορές. Έχω αυνανιστεί, πολλές περισσότερες. Περίπου σε αναλογία, 1 προς 7. Αυτό αμέσως αμέσως με κάνει "μαλάκα". Μπορεί άλλοι να έχουν καλλίτερα στατιστικά, αυτό όμως δεν τους κάνει λιγότερο.Οπότε όλοι είναι. Αν άκουγαν αυτή την συμβουλή όλες οι γυναίκες, το ανθρώπινο γένος θα οδηγούνταν στην καταστροφή ή μέσω τεχνιτών διαδικασιών θα έβρισκε νέες μεθόδους διατήρησης των πληθυσμών. Οπότε ένα έχω να πω. Μακάρι η κάθε μια να βρει τον δικό της "μαλάκα"!
    Εισαι μεγα τρολ

  10. #10
    Η γραμμή που διαχωρίζει τον άνθρωπο (άνω + θρώσκω) από τα ζώα, είναι πολύ λεπτή. Ο διαχωρισμός έγκειται σε κάποιες μικρές, όμως πολύ σημαντικές λεπτομέρειες. Μία από αυτές είναι η λογική. Τα ζώα δεν διαθέτουν λογική. Δρουν σύμφωνα με το συναίσθημα και το ένστικτο. Ο άνθρωπος, λόγω του ότι διαθέτει λογική, λειτουργεί κατά κύριο λόγο βάσει αυτής. Η λογική επικρατεί του συναισθήματος, διότι είναι ισχυρότερη από αυτό. Επομένως η χρήση της λογικής και η κυριαρχία αυτής επί του συναισθήματος, αποτελεί κύριο χαρακτηριστικό γνώρισμα της συμπεριφοράς του πολιτισμένου ανθρώπου.
    Η χρήση βίας, η απουσία λογικής, η κυριαρχία του συναισθήματος, και η επιβολή του ισχυρού στον αδύναμο είναι χαρακτηριστικά γνωρίσματα της συμπεριφοράς των ζώων και μόνον αυτών.
    Όσον αφορά το θέμα των σχέσεων, όταν ένα άτομο δεν το γουστάρεις πλέον, ή όταν θεωρείς ότι σου έχει φερθεί άδικα, καταπιεστικά, βίαια, κ.τ.λ., απλώς το παρατάς και σηκώνεσαι και φεύγεις, και εξαφανίζεσαι από την ζωή του, ή το διώχνεις για πάντα από τον χώρο σου και από την δική σου ζωή. Απλά τα πράγματα.
    Όσον αφορά την ηθική και την φιλοσοφία, έχω να πω το εξής.
    Η φιλοσοφία διδάσκει πώς να ζούμε ώστε να ωφελούμε τόσο τους εαυτούς μας, όσο και την κοινωνία. Να βοηθάμε στο να γίνει καλύτερος ο κόσμος, και παράλληλα να μην βλάπτουμε τους συνανθρώπους μας. Η φιλοσοφία δεν έχει καμία σχέση με φόβους, κ.τ.λ. Η φιλοσοφία διδάσκει τον σεβασμό προς τον συνάνθρωπό μας, διότι ο σεβασμός αποδεικνύει την ανθρώπινη υπόστασή μας.
    Με την βία η κοινωνία δεν εξελίσσεται. Οπισθοδρομεί.
    Αν κάποιος έχει υποστεί οποιοδήποτε είδος βίας, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να την διαιωνίσει μεταδίδοντάς την σε κάθε άσχετο άτομο που είχε την τύχη να βρεθεί στον δρόμο του. Πολλές φορές η χρήση βίας δεν αξίζει ούτε στο άτομο που θεωρούμε ότι μας φέρθηκε άδικα. Μπορεί εμείς να έχουμε κάνει το λάθος και όχι το άλλο άτομο. Ή ίσως να φταίνε και τα δύο άτομα. Καλύτερα, λοιπόν, να "αδικηθείς" αποφεύγοντας να ασκήσεις βία σε κάποιο άτομο που ίσως να μην φταίει (διότι εσύ μπορεί να έχεις μεγαλύτερο μερίδιο στο φταίξιμο), παρά να αδικήσεις κάποιο άτομο τιμωρώντας το χωρίς να φταίει.
    Επίσης, βία δεν είναι μόνο το ξύλο. Υπάρχει και η ψυχολογική και η λεκτική βία.
    Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την φορτώνουμε και να την δηλητηριάζουμε με μίση, κακίες, έριδες, έχθρα και βία.
    Η περιφρόνηση κάποιες φορές είναι ισχυρότερη τιμωρία από την χρήση βίας. Το ξύλο κρατάει ένα λεπτό. Η περιφρόνηση, μια ζωή.
    Αν εμείς έχουμε κάποια "κενά" μέσα μας ή κάποια προβλήματα που δεν μας επιτρέπουν να αντιληφθούμε τον κόσμο όπως τον αντιλαμβάνονται όλοι οι άλλοι, ή αν έχουμε κάνει κάποια λάθη στην ζωή μας, δεν μας φταίει η κοινωνία και δεν ξεσπάμε στους συνανθρώπους μας.
    Στο κάτω κάτω, άν δεν μας αρέσει η κοινωνία, κρατάμε τις απαραίτητες αποστάσεις από αυτήν και ησυχάζουμε.
    Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΑΣ

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι ωρα για κινεζικα μου φαινετε.. τι θελει να πει ο ποιητης?

    Τί πάει να πει, "μην μπλέκεστε με μαλάκες"; Ποιος άρρεν δεν ήταν μαλάκας, κυριολεκτικά ή μεταφορικά έστω για μία στιγμή στην ζωή του; Προσωπικά, όσο αναφορά το πρώτο, έχω συνευρεθεί, στα 24 από τα 36 χρόνια που είμαι σεξουαλικά ενεργός, αρκετές φορές. Έχω αυνανιστεί, πολλές περισσότερες. Περίπου σε αναλογία, 1 προς 7. Αυτό αμέσως αμέσως με κάνει "μαλάκα". Μπορεί άλλοι να έχουν καλλίτερα στατιστικά, αυτό όμως δεν τους κάνει λιγότερο.Οπότε όλοι είναι. Αν άκουγαν αυτή την συμβουλή όλες οι γυναίκες, το ανθρώπινο γένος θα οδηγούνταν στην καταστροφή ή μέσω τεχνιτών διαδικασιών θα έβρισκε νέες μεθόδους διατήρησης των πληθυσμών. Οπότε ένα έχω να πω. Μακάρι η κάθε μια να βρει τον δικό της "μαλάκα"!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Pateras7000 View Post
    Όσο αναφορά το θέμα σας, έριξα μια ματιά στον οδηγό, και είδα πως και οι τέσσερις συγγραφείς είναι γυναίκες. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις και δεν προχώρησα παρακάτω.
    Αρχικά να σου αναφέρω πως το γεγονός πως δεν εμπιστευτηκες τον οδηγό μονο και μόνο επειδή το φύλλο αυτών που το εγραψαν ήταν θηλυκό υποδηλώνει σεξισμό και ρατσισμό. Δεν εχει καμια σημασία το οτι το εγραψαν γυναίκες.

    Quote Originally Posted by Pateras7000 View Post
    Προσωπικά, δεν έχω χτυπήσει ποτέ γυναίκα, και φαντάζει δειλή αυτή η πράξη.
    Η βια μεσα σε μια σχέση δεν είναι μονο η σωματική κακοποίηση (δλδ ξυλο). Εκτος απο αυτή της τη μορφή είναι η σεξουαλική όπως αναφέρεις παρακάτω και η ψυχολογική. Η ψυολογική είναι και η πιο ύπουλη και επικίνδυνη (όπως γνωρίζουμε και αναφέρει κ ο οδηγός).
    Η βια που χρησιμοποιούμε για αμυνα δεν ειναι των παραπάνω μορφών φυσικά!
    Το οτι υπάρχει στη ζωή μας βία δε σημαίνει πως πρέπει να δινουμε ελαφρυντικά σε τετοιους ανθρώπους που αναφέρεται ο οδηγός.


    Quote Originally Posted by Pateras7000 View Post
    Τί πάει να πει, "μην μπλέκεστε με μαλάκες";
    Επίσης ο οδηγός μιας και εγω τον εχω διαβασει ολο με πολυ πολυ ενδιαφερον, εχει ενα κεφάλαιο στο οποιο μιλάει για το πως να καταλάβεις απο πρίν κάποια σημάδια που δειχνουν οτι η σχέση δε παει (ή δε θα παει) κ τοσο καλα (για το θεμα βιας-ελεγχου μιλαμε).
    Επειδη στην ελληνικη κοινωνια (γιατι για αλλες δε γνωριζω δυστυχως) μεγαλωσαμε (οι περισσότεροι) σε περιβάλλον που η γυναίκα (μανα) ήταν κατωτερη του αντρα (πατερα), που ο πατερας πολλες φορες ασκουσε (ψυχολογικη, σωματικη, σεξουαλικη) βια στη μητερα, αυτο πολλοι απο εμας το εχουμε ώς κατι φυσιολογικό.
    Θα ήταν καλο και ενημερωτικό για καποιους να διαβασουν οτι δεν ειναι φυσιολογικό η γυναίκα να είναι 'ιδιοκτησία' του αντρα.
    Παρα πολλες γυναίκες (ή παιδια!) εχουν βρεθεί στη μετεπειτα χωη τους σε τετοια κατασταση εγκλωβισμένες. Γι'αυτο πιστευω πως ο οδηγός βοηθάει πολυ οχι μονο στην ενημέρωση στο να καταλάβει μια γυναίκα πως όντως αυτο που βιωνει δεν ειναι φυσιολογικό αλλά και στο να κανει κατι γι'αυτο, να δράσει, να καταλάβει και να μαθει πως υπάρχουν νόμοι που μπορουν να τη προστατεύσουν!

    Επισης θα ήθελα να σου πω (γιατι παρατηρώ μεγαλο σεξισμό απο τα λεγόμενα σου) οτι αυτόν τον οδηγό μου τον προτειναν να τον διαβάσω απο το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών που πηγαίνω. Στο οποιο είχα κλείσει αρκετα ραντεβου στην αρχή με το κοινωνικό λειτουργό που ηταν αντρας. Προσωπικά περίμενα να έχουν μόνο γυναίκες γιατί μια κακοποιημένη γυναίκα δυσκολα θα ανοιχτεί κ θα μιλήσει σε εναν αντρα. Ομως ο συγκεκριμένος ήταν άψογος! Και όλοι τους στο συγκεκριμένο Σ.Κ.Γ. είναι άψογοι και πολυ βοηθητικοί!
    Δε ξερω ποσο σκόπικο είναι το οτι γράφτηκε απο γυναίκες, ίσως όμως ο τροπος που το εγραψαν (σαν αφηγηση-ημερολογιο στα περισσότερα σημεία) ήταν σκόπιμος για να μπορεσει η καθε κακοποιημένη γυναίκα να ταυτιστεί και να πάρει κουράγιο πως δεν είναι μονη της και μπορει να βοηθηθεί και να σταθεί στα πόδια της. Επισης αναφερεται κυριως σε γυναίκες μιας και τα θυματα των κακοποιησεων το μεγαλυτερο ποσοστο τους ειναι γυναικες.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Hellas, Thessaloniki, Ntepo
    Posts
    4
    Δεν ξέρω από που να αρχίσω, θα παραμερίσω την προσβολή καθώς είναι ανώνυμη και σίγουρα αυτός που έγραψε χρησιμοποιεί βία, βρίζοντας.
    Έτσι είναι η ζωή όμως. Η βία υπήρχε από πάντα. μακάρι να υπήρχε μια κοινωνία δίχως βία. Όμως δεν γνωρίζω καμία από ιστορικές αναφορές.
    Ακόμα και η φύση, πολλές φορές είναι βίαια.
    Έχω δεχτεί ψυχολογική βία και τεράστια πίεση στην ζωή μου. Έτσι μπορώ να καταλάβω τι λες. Αυτό όμως δεν σημαίνει και ότι απορρίπτω και την χρήση της. Το ότι μου κάναν κάτι που με πείραξε, δεν σημαίνει σώνει και καλά πως δεν μπορώ να το κάνω και εγώ. Και δεν μιλάω για την ενδοοικογενειακή βία εναντίων των γυναικών. Σίγουρα είναι η πιο ακραία μορφή από τις ενέργειες που μπορεί να διαλέξει κανείς για να εξυπηρετήσει τους σκοπούς του.
    Δεν καταλαβαίνω τον διαχωρισμό άμυνας - επίθεσης, σε καμιά περίπτωση. Δηλαδή η χρήση βίας για άμυνα δεν είναι βία; Αν δω ότι ένας έρχεται να με χτυπήσει και του καταφέρω ένα συντριπτικό χτύπημα ώστε να μην με ξαναενοχλήσει, είμαι στην επίθεση ή στην άμυνα; Έχω χρησιμοποιήσει βία ή όχι; Και στην τελική, και οι γυναίκες χρησιμοποιούν ψυχολογική βία εναντίων των ανδρών, σπάνια και σωματική βία. Αυτό με κάνει σεξιστή; Έχει συμβεί, δεν το έβγαλα τώρα δα!
    Και στην τελική, ο δάσκαλος, ο καθηγητής, χτυπούσε τα ατίθασα παιδιά στην εποχή μου. Οι δασκάλες, θυμάμαι στις πρώτες τάξεις του δημοτικού, είχαν βέργα. Βία αποδεκτή από την κοινωνία τότε. Κατά την γνώμη μου, ήμασταν ανυπεράσπιστοι σε εκείνη την ηλικία, πολύ πιο ανυπεράσπιστοι, από ότι μια ενήλικη γυναίκα, που έχει επιλογές. Κι αυτό με κάνει σεξιστή. Και φυσικά η στρατιωτική θητεία. Εκεί νομίζετε δεν υπάρχει βία; Να σκοτώνουμε μας εκπαιδεύουν στο στρατό, όχι να πλέκουμε.... Πάλι είμαι σεξιστής. Ναι ανήκω στο αντίθετο φύλο και βλέπω πως πολύ σύντομα, με τις δομές της κοινωνίας, η γυναίκα θα είναι πραγματικά ισότιμη με τον άνδρα, όχι ίση, αυτό είναι βιολογικά αδύνατο. Μπορεί όμως σήμερα, μια γυναίκα να υπερασπιστεί την τιμή της; Εγώ θα σταθώ υπέρμαχος για αυτή την ισοτιμία. Όσο μου επιτρέπουν βέβαια και όλοι οι υπόλοιποι σεξιστές άνδρες.
    Καταλαβαίνω ότι έχεις τραυματιστεί ψυχικά. Δεν έχω την δυνατότητα να εξυγιάνω την πληγή αυτή. Το ότι έπεσες σε έναν άνδρα τέρας, σίγουρα δεν σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι, όπως δεν είναι ίδιες και όλες οι γυναίκες. Κι εγώ έχω γνωρίσει μερικές γυναίκες τέρατα. 'Όχι στην όψη, σίγουρα στην ψυχή. Φυλάξου λοιπόν και εμπιστέψου αυτούς που πραγματικά το αξίζουν.
    Εγώ συγκεκριμένα, έχω υποστεί ψυχικό τραύμα από γυναίκα, που τα τελευταία 13 χρόνια, δεν είχα ολοκληρωμένη σεξουαλική επαφή, εκτός κι αν είχα πληρώσει για αυτό. Δεν είχα εμπιστοσύνη στις γυναίκες-φιλενάδες που είχα, κι αν και βγαίναμε και πηγαίναμε και διακοπές, δεν ένιωθα άνετα να προχωρήσω πέρα από χάδια ή φιλιά. Τόσο σεξιστής είμαι.
    Ο καθηγητής της λογικής, προσπάθησε να ζήσει την ζωή του με βάση την λογική. Κατάφερε στα 10 του να έχει 3 αποτυχημένους γάμους. Αυτό που μας είπε στο τέλος του εξαμήνου ήταν , μην προσπαθήσετε να ζήσετε την ζωή σας με βάση την λογική. Ο πολιτισμός δεν στηρίχθηκε στην λογική. Πολλά από τα πράγματα που συμβαίνουν καθημερινά, δεν έχουν λογική. Τα δεχόμαστε όμως καθώς δεν είμαστε οι αρμόδιοι. Στην τελική, έχει η θρησκευτική πίστη λογική; Δεν διαχωρίζει τον άνθρωπο από τα ζώα λοιπόν η λογική. Απλώς είναι ένα ανεπτυγμένο ων, πιο ανεπτυγμένο από τα υπόλοιπα σε αυτό τον πλανήτη.
    Πολλές γυναίκες, επιλέγουν την θέση ως res στην κοινωνία και τώρα πια, όλο και περισσότερο άνδρες. Είναι επιλογή τους όμως. Δεν επιθυμώ μια γυναίκα τρόπαιο προσωπικά, και δεν θα προέτρεπα κανένα να το κάνει. Αν μου ερχόταν όμως ως απόρροια των πράξεών μου, δεν θα απόρριπτα τον άνθρωπο αυτό.
    Και ναι, μεγαλώσαμε σε σεξιστικό περιβάλλον. Και σήμερα το περιβάλλον είναι σεξιστικό. Η παιδεία, η κοινωνία ανυψώνει τους άνδρες. Καταλαβαίνω ότι έχεις θυμώσει. Και με μένα και με όλους τους άνδρες αλλά και με το κοινωνικό γίγνεσθαι. Έτσι φτιάχτηκε όμως αυτό το παιχνίδι. Παίξε όσο πιο καλά μπορείς ή μένε θεατής.
    Τελευταία, ναι το πάω αλλού, έχω πολλούς προβληματισμούς που θα θελα να συζητήσω, αναρωτιέμαι που πιστεύεις πως το πάω, για να σου πω αν το πάω εκεί.
    Αυτά για την ώρα από τον σεξιστή, το τρολλ, τον απολίτιστο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Το οτι υπαρχει βια (σε ολες τις μορφες) , σεξισμος κλπ όσα αναφερεις δε σημαινει πως το δεχομαστε. Κανουμε οτι μπορουμε για να βοηθησουμε αλλους ανθρωπους να ΔΟΥΝ τη βια, να καταλαβουν τι ειναι η κακοποιηση και σε ποιες μορφες. Δεν ειμαστε ζουγκλα να αποδεχομαστε τη βια.
    Οχι δε πιστευω οτι το πας καπου συγκεκριμενα, πες μου εσυ γιατι δε μπορω να μαντεψω.
    Καταλαβαίνω το οτι όλοι μας εχουμε πέσει "θυματα" βιας. Αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δε θα το κανουμε θεμα ετσι ώστε να ξερουμε τα δικαιωματα μας, να αγαπαμε τον εαυτό μας και να ξερουμε να προστατευομαστε καλυτερα.
    Ο οδηγος όσους φορεις αναφερει απευθυνονται αποκλυστικα μονο για γυναικες.
    Για αντρες δυστυχως δεν γνωριζω αν υπαρχει κατι, κ αν υπαρχει θα ειναι πολυ λιγοτεροι οι φορεις! τον λογο τον αναφεραμε λιγοτερα ποσοστα κακοποιησης ανδρων.
    Επισης ναι οι αντρες δυσκολα θα δεχθουν σωματικη κακοποιηση. Ο λογος ειναι προφανες (η μυικη δυναμη του αντρα υπερτερει απο της γυναικας απο τη φυση) αλλά υπαρχουν κ εξαιρεσεις, όπως υπαρχουν κ συνηθισμενες περιπτωσεις μαναδων που δερνουν τα παιδια τους (αγορια).

    Και ενημερωτικα για τον σεξισμο θα σου δωσω ενα τυχαιο όρισμο (apo googlarisma) παρακατω για να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα.
    Δεν υπάρχει λόγος να το παίρνεις τόσο προσωπικά, δε σε εστησα στο τοίχο, απλα είπα την αληθεια. Εκρινες ΠΡΙΝ καν διαβασεις τον οδηγο οτι ειναι 'ακαταλληλος' στο να διαβαστεί ΜΟΝΟ κ μονο επειδη το φυλο των ανθρωπων απο το οποιο γραφτηκε ειναι θηλυκο. Αυτο ειναι διακριση με βαση το φυλο, άρα σεξισμος. Αν εσυ πιστευεις πως δεν ειναι σεξιστικο και επιμενεις ενταξει δε προσπαθω να σου αλλαξω γνωμη αν δε μπορεις να το δεις.
    Θα το εγραφα με δικά μου λόγια τον ορισμο, αλλα επειδη ειμαι γυναικα και δε θα το λαβεις πολυ σοβαρα (όπως κ τον οδηγο) ειναι μαλλον πιο δικαιο να διαβασεις τον ορισμο και να κρινεις εσυ για εσενα.
    σεξισμός : διάκριση με βάση το φύλο, όρος που χρησιμοποιήθηκε κυρίως από το φεμινιστικό κίνημα για να δηλώσει την εξουσιαστική τάση των ανδρών πάνω στις γυναίκες και τις διακρίσεις σε βάρος των γυναικών, ως απόρροια της ανδροκρατικής νοοτροπίας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    τι διαβαζω πρωι πρωι κυριακατικα αν εχετε το θεο σας!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Replies: 53
    Last Post: 02-09-2014, 10:06
  3. Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;
    By MakeItSo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2012, 12:23
  4. Η "κακια" του κοσμου και η σχεση της με την ψυχικη ασθενεια.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 68
    Last Post: 28-09-2010, 13:00
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •