Σχέσεις με διάφορα ηλικίας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Πρέπει να υπάρχει διαφορά ηλικίας σε μια σχέση;

Voters
19. You may not vote on this poll
  • Ναι, ο άντρας πρέπει να είναι μεγαλύτερος

    4 21.05%
  • Ναι, η γυναίκα πρέπει να είναι μεγαλύτερη

    0 0%
  • Πρέπει να είναι συνομήλικοι

    3 15.79%
  • Δεν παίζει ρόλο η διαφορά ηλικίας

    12 63.16%
Multiple Choice Poll.
Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 92
  1. #1

    Σχέσεις με διάφορα ηλικίας.

    Γνώρισα στο χώρο εργασίας μου μια ενδιαφέρουσα κοπέλα πριν από δέκα ημέρες. Προς το παρόν έχουμε επαγγελματική συναναστροφή, θέρμη θα έλεγα. Το θέμα είναι ότι μας χωρίζουν χρόνια. Χωρίς να ξέρω ακριβώς το έτος γέννησης της, υπολογίζω ότι είμαι 13-14 χρόνια μεγαλύτερος. Έχω κλείσει τα 40.
    Με αφορμή τα παραπάνω θα ηθελα τη γνώμη σας τόσο για την περίπτωση μου όσο κ γενικότερα για το θέμα. Μπορεί να είναι ενδιαφέρουσα, γόνιμη και σταθερή και για τους δύο μια σχέση με μεγάλη διαφορά ηλικίας;
    Προσωπικά ως τώρα έχω κάνει σχέση με δύο χρόνια μεγαλύτερη, με συνομηλικες και με μικρότερες (μέχρι 6 χρόνια). Για πείτε γνώμες - εμπειρίες....

  2. #2
    Εξαρταται τι ψαχνεις απο μια σχεση,και απο το ποσο ωριμοι συγκριτικα ειστε οι 2 σας.
    Πχ αμα σε σχεση με σενα ειναι παιδι,αλλα εσυ θες κατι πιο αναλαφρο,τοτε δε θα χεις θεμα.Αντιθετα αν θες κατι σοβαρο,θα θες μια πιο ωριμη κοκ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by silencer View Post
    Γνώρισα στο χώρο εργασίας μου μια ενδιαφέρουσα κοπέλα πριν από δέκα ημέρες. Προς το παρόν έχουμε επαγγελματική συναναστροφή, θέρμη θα έλεγα. Το θέμα είναι ότι μας χωρίζουν χρόνια. Χωρίς να ξέρω ακριβώς το έτος γέννησης της, υπολογίζω ότι είμαι 13-14 χρόνια μεγαλύτερος. Έχω κλείσει τα 40.
    Με αφορμή τα παραπάνω θα ηθελα τη γνώμη σας τόσο για την περίπτωση μου όσο κ γενικότερα για το θέμα. Μπορεί να είναι ενδιαφέρουσα, γόνιμη και σταθερή και για τους δύο μια σχέση με μεγάλη διαφορά ηλικίας;
    Προσωπικά ως τώρα έχω κάνει σχέση με δύο χρόνια μεγαλύτερη, με συνομηλικες και με μικρότερες (μέχρι 6 χρόνια). Για πείτε γνώμες - εμπειρίες....
    ευχαριστως να σου πω την γνωμη μου, αν μου απαντησεις πρωτα σε μια δικη μου ερωτηση:
    μπορει να ειναι ενδιαφερουσα, γονιμη, σταθερη και για τους δυο και να μακροβιωσει μια σχεση χωρις διαφορα ηλικιας?

    θεωρω οτι προσπαθεις να πιαστεις απο το "αντικειμενικο" στοιχειο που γνωριζεις για την υποθετικη σχεση σας για να βγαλεις συμπερασματα για την ποιοτητα της και το μελλον της.
    δλδ, εχεις την επιθυμια να ελεγξεις εκ των προτερων κατι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΓΝΩΣΤΟ ΕΙΤΕ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΕΙΤΕ ΧΩΡΙΣ.
    περισσοτερο αναγκη ελεγχου ειναι αυτο, παρα απορια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    περιπου την ιδια απορια εχω εγω . αυτο το διαστημα ειμαι ελευθερος αλλα σκοπευω να κανω σχεση .ειμαι 33χρονων κ γενικα δεν κοιταω ηλικια ειτε η αλλη να ναι μικροτερη ειτε μεγαλητερη . επειδη ομως τα χρονια παιζουν το ρολο τους αναρωτιεμαι τι θα ταν καλητερο να τα φτιαξω με μικροτερη η και με καποια στην ηλικια μου .ολες οι ηλικιες εχουν τα θετικα τους οποτε για μενα ειναι ενα θεμα που δυσκολα θα απαντηθει ισως το αφησω στη θεα τυχη κ οτι γινει .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,193
    Γενικά η διαφορά ηλικίας έχει σχέση με το πόση σημασία της δίνουμε εμείς.
    Καλά όμως είναι να μη ξεπερνιούνται καποια όρια,αλλά και αυτό είναι υποκειμενικό.

    Αν για παραδειγμα μια γυναίκα 30 χρονών θέλει να κάνει οικογένεια,είναι λίγο άσχημο τόσο για αυτήν όσο και για τα παιδιά να διαλέξει έναν σύντροφο 25 χρόνια μεγαλύτερο,εκτός και αν βέβαια δεν θέλει εξαρχής ούτε αυτός ούτε εκείνη να κάνουν παιδιά.....

    Από την άλλη πολλές περιπτώσεις ξεκινούν σαν έρωτες και καταλήγουν σαν σεξ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    αν κ η διαφορα ηλικιας σας ειναι μεγαλη εγω θα δοκιμαζα .

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Καλά σου λέει η remedy.. Κανεις βαθύτατη ανάλυση μιας σχέσης (σταθερή , γόνιμη) χωρίς να υπάρχει δλδ ακόμα δεν το είδαμε Γιάννη το βαπτισαμε! Ύστερα καμια μα καμια σχέση δεν έχει συμβόλαια και αν έχει συμβόλαια δεν τηρούνται ή σπάνε απο την διαφορά ηλικιας αν υπάρχει.
    Πολύ βαθυστόχαστες επιθυμίες για την σχέση που ακόμα δεν εχεις και προσπαθείς να την βάλεις και σε ενα καλούπι κιόλας..ξενερωτικο πολύ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Στην 55ρα τι βρηκες να σε τραβηξει? Παρε καμμια μικροτερη να σου κρατησει λιγακι να χαρεις την ομορφια της.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    126
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Στην 55ρα τι βρηκες να σε τραβηξει? Παρε καμμια μικροτερη να σου κρατησει λιγακι να χαρεις την ομορφια της.
    Ρε φίλε ειλικρινά, πώς αντέχεις να ζεις με την πάρτη σου?

    Αν δυο άνθρωποι γουστάρονται φίλε θεματοθέτη, όλα τα άλλα είναι σε δεύτερη μοίρα...
    [I][SIZE="1"]Well you're up so high, how can you save me when the dark comes here tonight to take me up my front walk and into bed, where it kisses my face and eats my head...[/SIZE][/I]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Γενικοτερα δεν πιστευω στις ηλικιες αλλα στις συνθηκες που ειτε θα ευνοησουν μια σχεση , ειτε το αντιθετο..Οι συνθηκες και οχι τα χρονια..Σε θεμιτη διαφορα ηλικιας παντα ετσι?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Γενικοτερα δεν πιστευω στις ηλικιες αλλα στις συνθηκες που ειτε θα ευνοησουν μια σχεση , ειτε το αντιθετο..Οι συνθηκες και οχι τα χρονια..Σε θεμιτη διαφορα ηλικιας παντα ετσι?
    κ εγω καπως ετσι σκεφτομουν . αλλα οταν η διαφορα ηλικιας ειναι σημαντικη μπορει να επιρεασει καθοριστικα την σχεση . ενας λογος ειναι οτι αλλα θελει πχ ενας εφηβος/η αλλα ενας νεαρος/η κτλ ...

  12. #12
    Το kerasi ας ξανατοποθετηθει, δεν κατάλαβα τι εννοεί.

    Όσον αφορα την περίπτωση μου, δεν έκανα πουθενά καμία αναφορά στη διαρκεια της σχέσης. ΑΝ υπάρξει σχέση με νοιάζει να είναι ενδιαφέρουσα και σταθερή, δεν είπα πουθενά ότι θέλω να είναι σχέση 5, 6 η 10 ετών. Έχω μάθει στην πορεια των χρόνων μου να μην κάνω μεγαλόπνοα σχέδια και να ζω τη σχέση μου με έναν ανθρωπο χωρίς μεγάλες προοπτικές και στόχους ευθύς εξαρχής. Day by day. Να πω ότι δεν ήμουν πάντα έτσι.
    Να πω επίσης ότι Η επιθυμία σταθερότητας σε μια σχέση σημαίνει πως δε μου αρέσουν οι απότομες αλλαγές, οι αλλοπρόσαλλες συμπεριφορές και τα υπερβολικά τσαλιμακια. Στην προηγούμενη σχέση μου, με μια κοπελα 4,5 χρόνια μικρότερη, φαινομενικά ανεξάρτητη, με δική της δουλειά, διεκδικητική, υπεύθυνη, είχα να αντιμετωπίσω καταστάσεις που δεν συμβαδιζαν με τις παραπάνω ιδιότητες της και όπως αποδείχτηκε ήταν ένα πολύ ανώριμο άτομο.
    Μα, θα μου πείτε, ήσουν με την 34χρόνη και δεν βρήκες ωριμότητα, θα τη βρεις στην 26χρόνη;
    Ίσως λοιπόν η ηλικία δεν έχει να κάνει με την ωριμότητα στη γυναίκα. Όμως στον άντρα συνήθως η ωριμότητα απαντάται σε μεγαλύτερες ηλικίες. Ας πούμε σε παλαιότερες σχέσεις με συνομηλικες, ήταν αδύνατον να συμβαδισω με τις ανάγκες και τις επιθυμίες τους λόγω ηλικίας κι ετσι παρόλη την αγάπη και το δέσιμο, ο ένας από τους δύο αποχωρούσε.
    Επαναλαμβάνω ότι δεν ειναι τίποτα προδιαγεγραμμένο. Μπορεί να μη γίνει τίποτα μεταξύ μας. Μάλλον όμως το θέμα με απασχολεί γιατί ξέρω ότι στο χώρο που κινούμαι είναι πιο εύκολο να κάνεις σχέση με μικρότερη παρά με 35+. Τα ατομα σε τέτοιες ηλικίες είναι λίγα ή δεσμευμένα.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    κ εγω καπως ετσι σκεφτομουν . αλλα οταν η διαφορα ηλικιας ειναι σημαντικη μπορει να επιρεασει καθοριστικα την σχεση . ενας λογος ειναι οτι αλλα θελει πχ ενας εφηβος/η αλλα ενας νεαρος/η κτλ ...
    Γι'αυτο μιλησα για θεμιτη διαφορα ηλικιας και οχι για χασμα γενεων :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τι να πω βρε παιδια , η ζωη ειναι τοσο περιεργη , ολα ειναι δυνατα , καλυτερα ομως ο αντρας ναναι μεγαλυτερος ( τι αλλο θαλεγα !! ) . Μπορει νασαι 40 και να φαινεσαι 50 , μπορει και το αντιθετο , ειναι και θεμα ωριμοτητας , δεν μπορω να με φανταστω στα 53 μου , με μια 45αρα , θαναι σαν την μητερα μου !!! βεβαια προσεχω τον εαυτο μου πολυ , γυμναστικη , διατροφη , καλα γονιδια , καταφερα να κρατησω τα μαλλια μου , ε , μια 35αρα ειναι ΟΚ , και μικροτερη δεν θα με πειραζε ομως !
    Last edited by Macgyver; 21-09-2014 at 19:28.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Για να είμαι ειλικρινής, δεν καταλαβαίνω το λόγο γιατί να "κολλάμε" στις ηλικίες.
    Κατ'αρχάς, η ηλικία της ταυτότητας δεν εγγυάται τίποτα, μα τίποτα όμως για το βαθμό ωριμότητας ενός ατόμου κ για το κατά πόσο "έχει πήξει το μυαλό του". Υπάρχουν παιδιά που ούτε το σχολείο δεν έχουν τελειώσει, αλλά γνωρίζουν άψογα τί θέλουν, τί τους γίνεται κ πώς να συμπεριφερθούν ανάλογα κ βλέπεις κ 40/50ηρηδες/ες με τα μυαλά στα κάγκελα (μα στα κάγκελα όμως........!) που περιφέρονται από κρεβάτι σε κρεβάτι (ή τουλάχιστον αυτό προσπαθούν στοχεύοντας δεξιά κ αριστερά) χωρίς να έχουν καταλάβει απολύτως βασικά πράγματα.
    Επίσης μετράει κ ο τύπος του ανθρώπου: Υπάρχουν 30ηδες τύπου παντόφλα- dvd κ 50ρηδες που καθημερινές βολτάρουν στα μαγαζιά της παραλιακής.
    Υπάρχουν νέα παιδιά που άνετα θα τους βάφτιζες παλαιοημερολογίτες κ μεγαλύτεροι κ μεγαλύτερες με πολύ ανοικτούς ορίζοντες κ σύγχρονες νοοτροπίες.
    Κ επειδή βλέπω ότι οι περισσότεροι σε αυτό το θέμα τους απασχολεί η εμφάνιση, όπως υπάρχουν 45ρηδες κ 50ρηδες παίδαροι κ 25ρηδες για τα μπάζα, έτσι βρίσκεις κ 40αρες θεές κ 20αρες που κυτταρίτιδα έχει φτάσει στα γόνατα.....

    Μήπως τελικά να δίναμε βάση στον άνθρωπο κ την προσωπικότητά του.....? Γιατί μόνο αυτή μπορεί να καταστήσει μια σχέση ενδιαφέρουσα, είτε αυτή είναι σύντομη είτε θα κρατήσει μια ζωή. Το θέμα είναι τί χαρακτήρας είναι ο καθένας μας, τί προτεραιότητες έχει, τί είδος ανθρώπου θέλει να έχει δίπλα του, κ ποιά στοιχεία θεωρεί κομβικής σημασίας στην προσωπικότητα του άλλου. Δηλ. κάπου - κάπου να κοιτάμε λίγο κ την ουσία, κ όχι την επιφάνεια....... εκτός φυσικά κ αν υπάρχει ξεκάθαρη διάθεση για 1,2,........ βράδια, οπότε η εμφάνιση κ ορισμένα "ταλέντα" φτάνουν κ περισσεύουν, ποιός θα ασχοληθεί με την προσωπικότητα του άλλου (κ πολύ καλά θα κάνει να μην ασχοληθεί)?

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σχέση με διαφορά ηλικίας
    By giannisgiannis1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-08-2013, 17:40
  2. Έρωτας με διαφορά ηλικίας
    By xristina85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 06-06-2013, 20:15
  3. Διαφορά Ηλικίας
    By Thania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 27-03-2013, 07:05
  4. Διαφορα ηλικιας!!!
    By athanasoudaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 28-04-2012, 17:52
  5. σχέσεις με διαφορά ηλικίας
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 12-10-2008, 12:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •