''Σχεση'' απο αποσταση!! - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 151 to 165 of 169
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by s/z View Post
    aston na klaigetai sthn teliki esy de ftais
    exei ta problimata tou
    kalutera min stelneis
    ama paei etsi apo twra meta ti tha ginei?
    tha valei k.mayro.peplo?
    ypervolikos akomh de se gnwrise
    de nomizw na klaiei gia mia.xeni
    kaneia den.klaiei gia.xenous
    fobatai tin egkataleipsi k kane mou ti.xari ayto na prospathiseis na min se kolakeuei
    Υπερβολικος στο οτι κλαιει συμφωνω και στο οτι ειμαι σχετικα ξενη
    αλλα τι ειδους πορβληματα μπορει να εχει δηλαδη, για να το κανει αυτο;
    Οσο καιρο μιλαμε δεν μου φανηκε να εχει ψυχολογικα..
    Μπορει οντως να εχει τον φοβο της εγκαταλειψης αλλα και απο την αλλη
    δεν ξερουμε...

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    114
    Quote Originally Posted by Ιωαννα! View Post
    Υπερβολικος στο οτι κλαιει συμφωνω και στο οτι ειμαι σχετικα ξενη
    αλλα τι ειδους πορβληματα μπορει να εχει δηλαδη, για να το κανει αυτο;
    Οσο καιρο μιλαμε δεν μου φανηκε να εχει ψυχολογικα..
    Μπορει οντως να εχει τον φοβο της εγκαταλειψης αλλα και απο την αλλη
    δεν ξερουμε...
    den xeroume.
    isws outee o idios xerei ti exei
    ayto to.simadi.omws tou.oti.klaiei.xwris logo.de se kanei.katholou.na thes na apomakrintheis????
    e tha exei logika kapoia katathlipsoula kapoia.oikogeneiaka poios xerei?
    leme twra ypotheseis kanoume!
    thes esy kapoion anthrwpo san ayto twra?
    k.26 kai na kanei.etsi?
    mhpws na psaxeis gia.kati pio ygies pou tha sou prosferei pio geres vaseis??

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by s/z View Post
    den xeroume.
    isws outee o idios xerei ti exei
    ayto to.simadi.omws tou.oti.klaiei.xwris logo.de se kanei.katholou.na thes na apomakrintheis????
    e tha exei logika kapoia katathlipsoula kapoia.oikogeneiaka poios xerei?
    leme twra ypotheseis kanoume!
    thes esy kapoion anthrwpo san ayto twra?
    k.26 kai na kanei.etsi?
    mhpws na psaxeis gia.kati pio ygies pou tha sou prosferei pio geres vaseis??
    Ειναι αρκετα περιεργο αυτο το κλαμα..!!
    Απλα δεν με κανει να θελω να απομακρυνθω γιατι δεν το παιρνω με τον ασχημο τροπο..
    Ισα ισα σκεφτομαι οτι αυτο δειχνει οτι εχει αισθηματα και ισως οτι νοιαζεται για μενα πραγματικα..
    αλλα απο την αλλη μπορει να σημαινει και καποιο προβλημα...

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    114
    Quote Originally Posted by Ιωαννα! View Post
    Ειναι αρκετα περιεργο αυτο το κλαμα..!!
    Απλα δεν με κανει να θελω να απομακρυνθω γιατι δεν το παιρνω με τον ασχημο τροπο..
    Ισα ισα σκεφτομαι οτι αυτο δειχνει οτι εχει αισθηματα και ισως οτι νοιαζεται για μενα πραγματικα..
    αλλα απο την αλλη μπορει να σημαινει και καποιο προβλημα...
    e vevaia problima!!!einai.paratravigmeno kat'eme.
    oute stin diki mou.petiptwsi.(to.xali).den itan etsi!!
    eixe.egwismo
    akouse me ligo
    ti tha ekane ekeinos h o.opoiosdhpote an se eblepe na klais stin kamera giati.sou.eipe.pws.de thelei.na.milate gia.mia.vdomada?
    skepsou logika.den.einai.kalo.shmadi
    isws.psaxei.gia parea gia parhgoria k.agapi.otan mesa tou den exei
    otan th xreiasteis.de tha mporesei na.sth dwsei.k.de tha.mporeseis na dwseis allh
    einai polu dyskolo gia sena na vreis allon??
    hm?pes mou.
    oxi ayton.

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by s/z View Post
    e vevaia problima!!!einai.paratravigmeno kat'eme.
    oute stin diki mou.petiptwsi.(to.xali).den itan etsi!!
    eixe.egwismo
    akouse me ligo
    ti tha ekane ekeinos h o.opoiosdhpote an se eblepe na klais stin kamera giati.sou.eipe.pws.de thelei.na.milate gia.mia.vdomada?
    skepsou logika.den.einai.kalo.shmadi
    isws.psaxei.gia parea gia parhgoria k.agapi.otan mesa tou den exei
    otan th xreiasteis.de tha mporesei na.sth dwsei.k.de tha.mporeseis na dwseis allh
    einai polu dyskolo gia sena na vreis allon??
    hm?pes mou.
    oxi ayton.
    Μπορει να εχεις εν μερει δικιο σ αυτα που μου λες.. απλα
    δεν τα βλεπω τοσο ασχημα τα πραγματα..! Νομιζω μου δινει
    αρκετη αγαπη και παρηγορια και απο ολα, και μπορω να πω οτι
    περισσοτερο κοταει εμενα παρα αυτον.. Δεν νομιζω οτι δεν τα εχει ολα αυτα μεσα του!
    Απλα ισως ειναι υπερβολικα συναισθηματικος και ευαισθητος, δεν ξερω...!!

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    126
    Αν τον σκέφτεσαι ως κάποιον που θα ήθελες να είσαι μαζί του, πρέπει να ξεπεράσετε την ντροπαλότητά σας και να συναντηθείτε.
    Αν σε ικανοποιεί να είσαστε συναισθηματική στήριξη ο ένας στον άλλον πλατωνικά, δεν είναι επιλήψιμο. Δεν καταλαβαίνω τα απόλυτα - ναι κυκλοφορούν στο νετ ηλίθιοι, λιγούρια, καθίκια, κάθε καρυδιάς καρύδι, αλλά πρώτον το ίδιο είναι και στον έξω κόσμο, και δεύτερον στο νετ κυκλοφορούν και μια χαρά άνθρωποι - εκτός αν όλοι εμείς (και ο καθένας για τον εαυτό του) που καθόμαστε και λέμε εδώ μέσα που νετ είναι, μην το ξεχνάμε, πράγματα που συχνά δεν ξέρει κανείς στον κύκλο μας, θεωρούμε ότι είμαστε καθίκια και ηλίθιοι.

    Πιστεύω ότι και οι δυο σας ήσασταν σε φάση που αποζητούσατε τρυφερότητα και επικοινωνία, ίσως και στήριγμα, όταν βρήκατε ο ένας τον άλλο. Η απόσταση εξιδανικεύει, κι έτσι το θεωρώ μια χαρά φυσιολογικό να ερωτευτεί κανείς από μακριά (και ναι, να γίνεται χάλια και να κλαίει όταν νιώθει ότι σε χάνει - δλδ κανένας σας δεν έχει γίνει κομμάτια όταν πχ έπιανε γκόμενο/γκόμενα το άτομο με το οποίο ήσασταν ερωτευμένοι ανεκπλήρωτα? Αν τα είχατε πει και λίγο παραπάνω και μετά σας έδειχνε αδιαφορία, δεν θα κλαίγατε? Εγώ η εξωγήινη πάντως μια χαρά χάλια γινόμουν όταν ο τύπος που ήμουν ερωτευμένη έτρεχε πίσω από την πρώην του κι εμένα δεν... πχ). Η παγίδα είναι αν θα άντεχε όλο αυτό την καθημερινή τριβή ή στηρίζεται περισσότερο στην εξιδανίκευση και σε κάτι που τελικά δεν είναι πραγματικό αλλά πλασμένο στο μεγαλύτερο μέρος από την φαντασία σας. Ξέρω περιπτώσεις που ίσχυσε τελικά το πρώτο, και περιπτώσεις που ίσχυσε το δεύτερο. Κανείς δεν μπορεί να σου πει τι ισχύει εδώ, ούτε εσύ η ίδια αν δεν το τεστάρεις.

    Τώρα το ότι λέγεται ακόμα κι εδώ μέσα ότι κάποιος που "ε, θα έχει κάποια καταθλιψούλα, κάποια οικογενειακά" είναι προβληματικός και θα πρέπει για αυτό να κόψει κανείς λάσπη, πώς να το σχολιάσω? Από ό,τι φαίνεται το στίγμα καλά κρατεί, και φως στον ορίζοντα δεν...

    Το βασικό είναι άλλο, γιατί στην τελική δεν νομίζω ότι έχει κανένας μας αρμοδιότητα ή δικαίωμα να το παίξει κηδεμόνας στον άλλο... εσύ πώς νιώθεις μέσα σε όλο αυτό? Σε εσένα χτυπάνε πράγματα ως υπερβολικά, ανησυχητικά? Νιώθεις σε κάποια σημεία άβολα? Αν ναι, να μην τα αγνοήσεις για να ζήσεις το παραμύθι, να τα δουλέψεις στο μυαλό σου. Αν όχι, και το μόνο που σε προβληματίζει είναι το ότι αυτός θέλει να το κρατήσει εντελώς πλατωνικό ενώ εσύ όχι, πρέπει να το θέσεις επί τάπητος πολύ ρεαλιστικά, να καταλάβει ότι για εσένα είναι σημαντικό, και για να κάνω λίγο και τον μάντη, να σου εξηγήσει *ακριβώς* ποιο είναι το πρόβλημα που τον κολλάει... δεν πιστεύω ότι είναι απλά ότι είναι ντροπαλός. Πιστεύω ότι κάποιο στοιχείο του εαυτού του έχει δαιμονοποιήσει και πανικοβάλλεται στην σκέψη να το δεις. Μπορεί να είναι κάτι τόσο απλό όσο το ότι είναι σχετικά άπειρος στις σχέσεις και στο μυαλό του να έχει φτιάξει ολόκληρο καταστροφικό σενάριο στο οποίο δεν αποδίδει καλά στο σεξ κι εσύ τον απορρίπτεις με άσχημο τρόπο - ένα παράδειγμα λέω. Μπορεί να είναι και κάτι πιο σοβαρό όμως, το οποίο θα πρέπει να το ξέρεις αν είναι να είστε μαζί ή "μαζί", και να αποφασίσεις μόνη σου αν και πώς προτίθεσαι να το χειριστείς.

    Κάτι ακόμα, ψιλοάσχετο, και μπορεί να κάνω και λάθος... διαβάζω το θέμα σου από την αρχή, και κάποιες φορές νιώθω ότι ίσως με αυτά που σου γράφουμε σε κάνουμε να ντρέπεσαι και να μπαίνεις στο τριπάκι να λες "ναι είναι υπερβολικό/παράξενο αυτό", ενώ ίσως δεν νιώθεις έτσι, ίσως γιατί σκέφτεσαι ότι αν πεις το αντίθετο θα σε χαρακτηρίσουμε κάποιοι "προβληματική" και δεν θα σε πάρουμε στα σοβαρά... αν ισχύει κάτι τέτοιο, θα σου πω κάτι και πέτα το αν δεν το θες - είμαστε ένα μάτσο ξένοι και να μας έχεις γραμμένους στα παλιά σου τα παπούτσια αν σε χαρακτηρίσουμε και σε απορρίψουμε χωρίς καλά καλά να σε ξέρουμε. Να μην ντρέπεσαι για ό,τι πιστεύεις και ό,τι νιώθεις, είσαι αυτή που είσαι και όποιος γουστάρει στην τελική. Αν πάλι κάνω λάθος και δεν παίζει κάτι τέτοιο, χαίρομαι.
    [I][SIZE="1"]Well you're up so high, how can you save me when the dark comes here tonight to take me up my front walk and into bed, where it kisses my face and eats my head...[/SIZE][/I]

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    114
    Quote Originally Posted by Ιωαννα! View Post
    Μπορει να εχεις εν μερει δικιο σ αυτα που μου λες.. απλα
    δεν τα βλεπω τοσο ασχημα τα πραγματα..! Νομιζω μου δινει
    αρκετη αγαπη και παρηγορια και απο ολα, και μπορω να πω οτι
    περισσοτερο κοταει εμενα παρα αυτον.. Δεν νομιζω οτι δεν τα εχει ολα αυτα μεσα του!
    Απλα ισως ειναι υπερβολικα συναισθηματικος και ευαισθητος, δεν ξερω...!!
    fainetai pws eisai epirrephs k amathi se tetoies katastaseis opws hmoun egw tote k to mono poy ithela htan na se valw sto klima tou endexomenou kindinou etsi wste na mi riskareis se kati pou kata tin apopsi mou den axizei.
    apo kei k pera epeidi de vlepw na tarasesai ( k kala kaneis stin teliki)
    de tha hthela na se apotrepsw peraiterw.
    diki sou apofasi k eythini.etsi einai sigoura kalitera.
    oson afora to katw kakentrexes sxolio gia mena apla adiaforw
    giati olws eipe k i idia/o idios polu apla k gia mena k gia sena k gia ton allon eimaste ena matso xenoi.opote den mporeite
    agapite/h mou na xerete ti exw perasei gia na milate etsi gia mena.
    opote den dinw simasia
    ioanna en telei..kali tixi

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by s/z View Post
    fainetai pws eisai epirrephs k amathi se tetoies katastaseis opws hmoun egw tote k to mono poy ithela htan na se valw sto klima tou endexomenou kindinou etsi wste na mi riskareis se kati pou kata tin apopsi mou den axizei.
    apo kei k pera epeidi de vlepw na tarasesai ( k kala kaneis stin teliki)
    de tha hthela na se apotrepsw peraiterw.
    diki sou apofasi k eythini.etsi einai sigoura kalitera.
    oson afora to katw kakentrexes sxolio gia mena apla adiaforw
    giati olws eipe k i idia/o idios polu apla k gia mena k gia sena k gia ton allon eimaste ena matso xenoi.opote den mporeite
    agapite/h mou na xerete ti exw perasei gia na milate etsi gia mena.
    opote den dinw simasia
    ioanna en telei..kali tixi
    Εμεις τα λεμε-ειπαμε, οποτε δεν σου απαντω.. ! :P

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by Vagabond View Post
    Αν τον σκέφτεσαι ως κάποιον που θα ήθελες να είσαι μαζί του, πρέπει να ξεπεράσετε την ντροπαλότητά σας και να συναντηθείτε.
    Αν σε ικανοποιεί να είσαστε συναισθηματική στήριξη ο ένας στον άλλον πλατωνικά, δεν είναι επιλήψιμο. Δεν καταλαβαίνω τα απόλυτα - ναι κυκλοφορούν στο νετ ηλίθιοι, λιγούρια, καθίκια, κάθε καρυδιάς καρύδι, αλλά πρώτον το ίδιο είναι και στον έξω κόσμο, και δεύτερον στο νετ κυκλοφορούν και μια χαρά άνθρωποι - εκτός αν όλοι εμείς (και ο καθένας για τον εαυτό του) που καθόμαστε και λέμε εδώ μέσα που νετ είναι, μην το ξεχνάμε, πράγματα που συχνά δεν ξέρει κανείς στον κύκλο μας, θεωρούμε ότι είμαστε καθίκια και ηλίθιοι.

    Πιστεύω ότι και οι δυο σας ήσασταν σε φάση που αποζητούσατε τρυφερότητα και επικοινωνία, ίσως και στήριγμα, όταν βρήκατε ο ένας τον άλλο. Η απόσταση εξιδανικεύει, κι έτσι το θεωρώ μια χαρά φυσιολογικό να ερωτευτεί κανείς από μακριά (και ναι, να γίνεται χάλια και να κλαίει όταν νιώθει ότι σε χάνει - δλδ κανένας σας δεν έχει γίνει κομμάτια όταν πχ έπιανε γκόμενο/γκόμενα το άτομο με το οποίο ήσασταν ερωτευμένοι ανεκπλήρωτα? Αν τα είχατε πει και λίγο παραπάνω και μετά σας έδειχνε αδιαφορία, δεν θα κλαίγατε? Εγώ η εξωγήινη πάντως μια χαρά χάλια γινόμουν όταν ο τύπος που ήμουν ερωτευμένη έτρεχε πίσω από την πρώην του κι εμένα δεν... πχ). Η παγίδα είναι αν θα άντεχε όλο αυτό την καθημερινή τριβή ή στηρίζεται περισσότερο στην εξιδανίκευση και σε κάτι που τελικά δεν είναι πραγματικό αλλά πλασμένο στο μεγαλύτερο μέρος από την φαντασία σας. Ξέρω περιπτώσεις που ίσχυσε τελικά το πρώτο, και περιπτώσεις που ίσχυσε το δεύτερο. Κανείς δεν μπορεί να σου πει τι ισχύει εδώ, ούτε εσύ η ίδια αν δεν το τεστάρεις.

    Τώρα το ότι λέγεται ακόμα κι εδώ μέσα ότι κάποιος που "ε, θα έχει κάποια καταθλιψούλα, κάποια οικογενειακά" είναι προβληματικός και θα πρέπει για αυτό να κόψει κανείς λάσπη, πώς να το σχολιάσω? Από ό,τι φαίνεται το στίγμα καλά κρατεί, και φως στον ορίζοντα δεν...

    Το βασικό είναι άλλο, γιατί στην τελική δεν νομίζω ότι έχει κανένας μας αρμοδιότητα ή δικαίωμα να το παίξει κηδεμόνας στον άλλο... εσύ πώς νιώθεις μέσα σε όλο αυτό? Σε εσένα χτυπάνε πράγματα ως υπερβολικά, ανησυχητικά? Νιώθεις σε κάποια σημεία άβολα? Αν ναι, να μην τα αγνοήσεις για να ζήσεις το παραμύθι, να τα δουλέψεις στο μυαλό σου. Αν όχι, και το μόνο που σε προβληματίζει είναι το ότι αυτός θέλει να το κρατήσει εντελώς πλατωνικό ενώ εσύ όχι, πρέπει να το θέσεις επί τάπητος πολύ ρεαλιστικά, να καταλάβει ότι για εσένα είναι σημαντικό, και για να κάνω λίγο και τον μάντη, να σου εξηγήσει *ακριβώς* ποιο είναι το πρόβλημα που τον κολλάει... δεν πιστεύω ότι είναι απλά ότι είναι ντροπαλός. Πιστεύω ότι κάποιο στοιχείο του εαυτού του έχει δαιμονοποιήσει και πανικοβάλλεται στην σκέψη να το δεις. Μπορεί να είναι κάτι τόσο απλό όσο το ότι είναι σχετικά άπειρος στις σχέσεις και στο μυαλό του να έχει φτιάξει ολόκληρο καταστροφικό σενάριο στο οποίο δεν αποδίδει καλά στο σεξ κι εσύ τον απορρίπτεις με άσχημο τρόπο - ένα παράδειγμα λέω. Μπορεί να είναι και κάτι πιο σοβαρό όμως, το οποίο θα πρέπει να το ξέρεις αν είναι να είστε μαζί ή "μαζί", και να αποφασίσεις μόνη σου αν και πώς προτίθεσαι να το χειριστείς.

    Κάτι ακόμα, ψιλοάσχετο, και μπορεί να κάνω και λάθος... διαβάζω το θέμα σου από την αρχή, και κάποιες φορές νιώθω ότι ίσως με αυτά που σου γράφουμε σε κάνουμε να ντρέπεσαι και να μπαίνεις στο τριπάκι να λες "ναι είναι υπερβολικό/παράξενο αυτό", ενώ ίσως δεν νιώθεις έτσι, ίσως γιατί σκέφτεσαι ότι αν πεις το αντίθετο θα σε χαρακτηρίσουμε κάποιοι "προβληματική" και δεν θα σε πάρουμε στα σοβαρά... αν ισχύει κάτι τέτοιο, θα σου πω κάτι και πέτα το αν δεν το θες - είμαστε ένα μάτσο ξένοι και να μας έχεις γραμμένους στα παλιά σου τα παπούτσια αν σε χαρακτηρίσουμε και σε απορρίψουμε χωρίς καλά καλά να σε ξέρουμε. Να μην ντρέπεσαι για ό,τι πιστεύεις και ό,τι νιώθεις, είσαι αυτή που είσαι και όποιος γουστάρει στην τελική. Αν πάλι κάνω λάθος και δεν παίζει κάτι τέτοιο, χαίρομαι.
    Βρεθηκαμε οντως σε φαση της ζωης μας που το χρειαζομασταν ολο αυτο το 'πλατωνικο'..Αν και σε μενα
    δεν ηταν μια συνηθισμενη κατασταση αλλα σ αυτον ηταν η καθημερινοτητα του( το λεω επειδη η τελευταια
    του σχεση ηταν πριν χρονια...) οποτε ναι, πιστευω οτι μας εκατσε και δν μας εκατσε καλα.. Απο συναισθηματικη
    καλυψη νομιζω παιρνω αρκετη αν και ειναι λιγο πλασματικη αλλα μπορει και να πιανει στην τελικη, δν ξερω!! :P

    Απλα ολο αυτο με το κλαμα και την τοση στεναχωρια δεν το καταλαβαινω και πολυ.. μπορει και επειδη
    δεν νιωθω το ιδιο αλλα μπορει επειδη ειμαι και λιγο δυσπιστη με ολο αυτο οσο να ναι...

    Επισης, σ αυτο με την συναντηση θα γινω λιγο αντιφατικη αλλα θα το κανω..! Η αληθεια ειναι οτι
    ασχετα απο τις ντροπες που εχουμε, η επιθυμια μου για να τον δω δεν ξερω ποσο μεγαλη ειναι..
    Διοτι δεν πιστευω και πολυ σ αυτην την ΄σχεση΄, με αποτελεσμα να μην το πιεζω και τοσο
    πολυ το ολο θεμα.. οποτε μετα νομιζω γινεται δικο μου το προβλημα..!

    Και σχετικα με το τελευταιο, δεν ξερω ακριβως..!
    Μπορει και να ισχυει αλλα επειδη και γω η ιδια δν ξερω
    τι μου συμβαινει με αυτην την 'σχεση', ακουω τοσες πολλες
    γνωμες και τοσα σεναρια που προσπαθω να τα σκεφτω και να τα επεξεργαστω..οποτε
    μπερδευομαι!!

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by Ιωαννα! View Post
    Βρεθηκαμε οντως σε φαση της ζωης μας που το χρειαζομασταν ολο αυτο το 'πλατωνικο'..Αν και σε μενα
    δεν ηταν μια συνηθισμενη κατασταση αλλα σ αυτον ηταν η καθημερινοτητα του( το λεω επειδη η τελευταια
    του σχεση ηταν πριν χρονια...) οποτε ναι, πιστευω οτι μας εκατσε και δν μας εκατσε καλα.. Απο συναισθηματικη
    καλυψη νομιζω παιρνω αρκετη αν και ειναι λιγο πλασματικη αλλα μπορει και να πιανει στην τελικη, δν ξερω!! :P

    Απλα ολο αυτο με το κλαμα και την τοση στεναχωρια δεν το καταλαβαινω και πολυ.. μπορει και επειδη
    δεν νιωθω το ιδιο αλλα μπορει επειδη ειμαι και λιγο δυσπιστη με ολο αυτο οσο να ναι...

    Επισης, σ αυτο με την συναντηση θα γινω λιγο αντιφατικη αλλα θα το κανω..! Η αληθεια ειναι οτι
    ασχετα απο τις ντροπες που εχουμε, η επιθυμια μου για να τον δω δεν ξερω ποσο μεγαλη ειναι..
    Διοτι δεν πιστευω και πολυ σ αυτην την ΄σχεση΄, με αποτελεσμα να μην το πιεζω και τοσο
    πολυ το ολο θεμα.. οποτε μετα νομιζω γινεται δικο μου το προβλημα..!

    Και σχετικα με το τελευταιο, δεν ξερω ακριβως..!
    Μπορει και να ισχυει αλλα επειδη και γω η ιδια δν ξερω
    τι μου συμβαινει με αυτην την 'σχεση', ακουω τοσες πολλες
    γνωμες και τοσα σεναρια που προσπαθω να τα σκεφτω και να τα επεξεργαστω..οποτε
    μπερδευομαι!!
    Ιωάννα μόλις πρωτοδιάβασα το μήνυμά σου θεώρησα ότι αυτό στο οποίο θα πρέπει να εστιάσεις είναι το αν ο άλλος σε κοροϊδεύει και αν όντως είναι αυτός που σου παρουσιάζεται ότι είναι. Στην πορεία και αφού εξήγησες ότι δεν υπάρχει θέμα να μην είναι αυτός και με βάση και το τελευταίο σου μήνυμα προσπάθησα να σκεφτώ για ποιο λόγο εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα ήθελα να μιλάω με έναν άνθρωπο που δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου και μάλλον δεν θέλω να γνωρίσω ποτέ από κοντά. Εσύ έχεις κάτσει να το σκεφτείς αυτό; Σόρρυ αν επαναλαμβάνω πράγματα που έχουν ειπωθεί από άλλα μέλη αλλά διάβασα το θέμα πριν κάποιες μέρες και τώρα ξαναμπήκα.

    Το σημαντικό για μένα θα ήταν από αυτή την ιστορία να καταλάβεις κάτι για τον εαυτό σου, να κερδίσεις κάτι στο παιχνίδι της συνειδητοποίησης του ποια είσαι. Το να έχεις ανάγκη από συναισθηματική κάλυψη είναι κάτι πολύ φυσιολογικό αλλά γιατί έψαξες να την βρεις από κάποιον στο ίντερνετ και όχι στην πραγματική ζωή; Και γιατί φοβάσαι ίσως υποσυνείδητα ότι αν τον γνωρίσεις αυτό θα χαθεί; Φοβάσαι ότι εσύ θα χάσεις το ενδιαφέρον σου για αυτόν τον άνθρωπο ή εκείνος για εσένα; Και έχεις σκεφτεί ότι αυτή η επαφή πιθανόν να σε κρατήσει πίσω από το να γνωρίσεις άτομα στην πραγματική ζωή και να ξεκινήσεις μια πραγματική σχέση;

  11. #161
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο άλλος σε κοροϊδεύει και αν όντως είναι αυτός που σου παρουσιάζεται ότι είναι.
    εγω θα λεγα καλυτερα αν ο αλλος μεταβαινει σε ενα κοσμο της φαντασιας η αν παρουσιαζετε οπως ειναι.

    η αν εχει 2 προσωπα κ αλλες φορες συμβαινει το ενα κ αλλες το αλλο

  12. #162
    Ιωάννα, πιστεύω ότι ο πραγματικός λόγος για τον οποίο δεν έχετε βρεθεί ακόμα δεν είναι το γεγονός ότι είστε ντροπαλοί, αλλά ότι φοβάστε αμφότεροι πως θα καταλάβετε ότι αυτό που έχει αναπτυχθεί μεταξύ σας είναι μία φούσκα. Δες τον τίτλο του θέματος που άνοιξες: η λέξη "σχέση" σε εισαγωγικά. Γνωρίζεις και η ίδια δηλαδή ότι δεν έχεις σχέση, αλλά συντηρείς μια κατ' επίφαση σχέση ούτως ώστε να νιώθεις πως έχεις τον άνθρωπό σου και να μη φοβάσαι τη μοναξιά. Επιπλέον, μια σχέση απαιτεί κοινές εμπειρίες, οι οποίες φέρνουν πιο κοντά το ζευγάρι. Εσύ τι εμπειρίες έχεις ζήσει με αυτόν τον άνθρωπο, τις συνομιλίες σας στο skype...; Συν τοις άλλοις, έχουμε και το ερωτικό κομμάτι, που απλά δεν υπάρχει. Η γνώμη μου είναι να απαιτήσεις εδώ και τώρα συνάντηση, και εάν αρνηθεί, να "χωρίσεις" παρευθύς, εκτός εάν ο άντρας των ονείρων σου είναι ένας αιώνιος cyber φίλος. Είναι λογικό ότι θα πληγωθείς, που θα χάσεις το υποκατάστατο μιας αληθινής σχέσης, αλλά θα καταλάβεις πόσο προβληματική ήταν αυτή η "σχέση" και θα μπορέσεις να προχωρήσεις στη ζωή σου.

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by Be_brave View Post
    Ιωάννα, πιστεύω ότι ο πραγματικός λόγος για τον οποίο δεν έχετε βρεθεί ακόμα δεν είναι το γεγονός ότι είστε ντροπαλοί, αλλά ότι φοβάστε αμφότεροι πως θα καταλάβετε ότι αυτό που έχει αναπτυχθεί μεταξύ σας είναι μία φούσκα. Δες τον τίτλο του θέματος που άνοιξες: η λέξη "σχέση" σε εισαγωγικά. Γνωρίζεις και η ίδια δηλαδή ότι δεν έχεις σχέση, αλλά συντηρείς μια κατ' επίφαση σχέση ούτως ώστε να νιώθεις πως έχεις τον άνθρωπό σου και να μη φοβάσαι τη μοναξιά. Επιπλέον, μια σχέση απαιτεί κοινές εμπειρίες, οι οποίες φέρνουν πιο κοντά το ζευγάρι. Εσύ τι εμπειρίες έχεις ζήσει με αυτόν τον άνθρωπο, τις συνομιλίες σας στο skype...; Συν τοις άλλοις, έχουμε και το ερωτικό κομμάτι, που απλά δεν υπάρχει. Η γνώμη μου είναι να απαιτήσεις εδώ και τώρα συνάντηση, και εάν αρνηθεί, να "χωρίσεις" παρευθύς, εκτός εάν ο άντρας των ονείρων σου είναι ένας αιώνιος cyber φίλος. Είναι λογικό ότι θα πληγωθείς, που θα χάσεις το υποκατάστατο μιας αληθινής σχέσης, αλλά θα καταλάβεις πόσο προβληματική ήταν αυτή η "σχέση" και θα μπορέσεις να προχωρήσεις στη ζωή σου.
    Εχω επιγνωση ολων αυτων που μου ειπες, εν μερει..!
    Παρολο που δν θελω να το παραδεχτω..!

    Αλλα το παιδι με το οποιο μιλαω δεν εχει την παραμικρη και αυτο με κανει
    και να καθομαι αλλα και να μου φαινεται περιεργο απο την αλλη...

  14. #164
    Quote Originally Posted by Ιωαννα! View Post
    Εχω επιγνωση ολων αυτων που μου ειπες, εν μερει..!
    Παρολο που δν θελω να το παραδεχτω..!

    Αλλα το παιδι με το οποιο μιλαω δεν εχει την παραμικρη και αυτο με κανει
    και να καθομαι αλλα και να μου φαινεται περιεργο απο την αλλη...
    Δεν θες να παραδεχτείς την αλήθεια; Τότε ποιος ο λόγος να το συζητάς; :p

    Έχει επίγνωση...απλά φοβάται και αυτός να παραδεχτεί το προφανές. Γι' αυτό άλλωστε, όταν το θέμα πάει στη συνάντηση, στεναχωριέται κλπ. Εν τέλει καταλήγετε να βαυκαλίζεστε και οι δύο, ο καθένας για τους δικούς του λόγους, εσύ γιατί φοβάσαι ότι δεν θα βρεις άλλον και έχεις "βολευτεί" σε αυτή την κατάσταση και αυτός γιατί φαίνεται αρκετά απελπισμένος, είναι 26 χρονών, δεν εργάζεται και μένει με γονείς, έχει σταυρώσει μια γκόμενα στη ζωή του όλη και όλη που τον παράτησε. Κατ' ουσίαν ΠΑΡΑΣΙΤΕΙ σε εσένα.

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,863
    συμφωνω απολυτα με τον μπι μπρειβ..

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast

Similar Threads

  1. σχεση απο αποσταση
    By violeta92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 13-06-2014, 19:31
  2. Προβλήματα σε σχέση από απόσταση
    By Takis 36 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 59
    Last Post: 12-06-2014, 23:19
  3. σχεση απο αποσταση και αποτομο τελος..
    By maria 12 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-2012, 21:21
  4. Σχέση και χωρισμός από απόσταση
    By kleio32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 26-04-2012, 20:40
  5. Σχεση και αποσταση
    By Λυδια32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 19-07-2011, 20:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •