''Σχεση'' απο αποσταση!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 169
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by mama View Post
    γειά σου Ιωάννα
    αφού ζητάς γνώμες, ας σου πως κι εγώ τη δική μου:
    ερωτευμένη εξ αποστάσεως μπορείς να είσαι και πολύ μάλιστα...
    σχέση όμως εξ αποστάσεως δε νοείται, η σχέση απαιτεί την φυσική παρουσία... σχετίζεσαι με έναν άνθρωπο (αληθινό και πολυδιάστατο) και οχι με την εικόνα του...
    αντιθέτως, μπορείς μια χαρά να έχεις ερωτευθεί μια "εικόνα", ειδικά στην ηλικία σου...
    άρα στην περίπτωση σου μιλάμε για αμοιβαίο έρωτα εξ αποστάσεως και όχι για σχέση... αυτά...
    Σε αυτο συμφωνω γιατι το εχω σκεφτει και εγω πολλες φορες και του το εχω πει κιολας
    με καποιον τροπο.. οτι στην ουσια μπορει να εχουμε φτιαξει μια δικη μας εικονα ο ενας για τον
    αλλον.. και καταλαβαινω και μονη μου την διαφορα οταν του γραφω απο μηνυματα και οταν μιλαμε
    στο τηλεφωνο, για μενα ειναι καπως διαφορετικο, μου δημιουργει αλλα συναισθηματα, μονο αυτο το απλο...!

    Το περιεγο ειναι οτι αυτος ουτε συμφωνει αλλα ουτε και βλεπει αυτη τη διαφορα..! Για αυτον ειναι ολα ιδια!
    Και ναι μπορω να να αναφερω οτι προσφατα πανω σε μια συζητηση που ειχαμε γυρισε και μου ειπε
    ''πρεπει να ειμαι πολυ ερωτευμενος μαζι σου''! Δεν ξερω πως να αντιδρασω με ολα αυτα!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Δεν ξερω αν ο τυπος λεει ψεματα.Αν ειναι οπως λες ντροπαλος και οχι πολυ εμπειρος,ειναι λογικο να εχει κολλησει με μια κοπελα που του αρεσει και του χει δωσει σημασια.Αλλα η αποσταση ειναι πολυ μεγαλη,και οπως λεει η σ/ζ ειναι δυσαναλογο το κοστος με την επενδυση που θα κανεις.Εισαι μικρη ακομα,μην αγχωνεσαι με τις σχεσεις,τις αγαπες κλπ.
    Και γω πιστευω οτι λιγο απο την ντροπη που τον διακατεχει και του ειναι δυσκολο η σχεση απο κοντα
    και λιγο και απο την ''σημασια που του εχω δωσει'αν θες
    να το πεις ετσι, εχει κολλησει και εχει βολευτει και τοσο πολυ..!
    Αλλα πολυ φοβαμαι οτι και γω το ιδιο εχω κανει..!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    hello! λοιπον μικρη μας Ιωαννα. Πρεπει να καταλαβεις οτι το γεγονος οτι δεν εχετε βρεθει απο κοντα εδω και ενα χρονο και βαλε, βοηθαει στη διατηρηση αυτης της "σχεσης". Αν βρισκοσασταν απο κοντα, το πιθανοτερο ειναι οτι θα διαλυοταν πολυ γρηγορα το παραμυθι. Ετσι, το γεγονος οτι σας χωριζει μια καποια αποσταση, βοηθαει στο να μη βρεθειτε, και στο να συντηρειται η κατασταση. Πρεπει να καταλαβεις οτι αυτο δεν ειναι ουτε σχεση ουτε ζωη, αυτο πρεπει να το καταλαβει και εκεινος βεβαια, που σου ριχνει και 8 χρονια. Μπορει να καλυπτεσαι κατα καποιο τροπο συναισθηματικα, αλλα αυτο ειναι απλα ενα υποκαταστατο. Τωρα εσυ θες να ζεις με υποκαταστατα? Η θες να δοκιμασεις την πραγματικοτητα? ΕΛπιζω να θες το δευτερο..
    Το πιστευω και γω οτι ειναι καποιου ειδους υποκαταστατο, οπως ανεφερα και γω οτι μπορει
    να τα λεω ολα αυτα απο καποιου ειδους αναγκη, συναισθηματικη δηλαδη... Και επισης πιστευω και
    αυτο με το οτι δεν εχουμε βρεθει, ακομη γιατι οντως κανεις δεν ξερει πως θα ειχαν εξελιχθει τα πραγματα..
    Αν και εγω σκεφτομαι εκτος απο την περιπτωση να ειχαμε σταματησει να μιλαμε και την περιπτωση να ειχαμε
    δεθει παραπανω ισως, δεν ξερω, μπορει αυτο να ειναι και το πιο δυσκολο...

    Παντως νομιζω οτι το κυριο ειναι να τα καταλαβει και αυτος ολα αυτα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το σκεφτεται
    και δεν θελει να το καταλαβει και επισης οτι ναι μαλλον εχω βολευτει στο υποκαστατο!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πολυ αρρωστημενη κατασταση , σορρυ που το λεω ετσι , συναντηση επειγοντως , προς αντιμετωπιση της αληθειας .
    Ημουν σε αυτην την κατασταση πριν λιγες μερες..
    Ειπα με τον εαυτο μου, θα επιδιωξεις συναντηση για να δουμε τι συμβαινει..αν θα συνεχισουμε ή αν θα τελειωσουμε..
    Αλλα εκτος απο την ντροπη που νιωθω ειναι σαν να μην πιστευω και γω σ αυτην την σχεση..
    Μονο στην σκεψη να τον συναντησω, σκεφτομαι οτι ειναι ενας γνωστος αγνωστος και ειναι πολυ περιεργο..!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Συμφωνω και συμπληρωνω πως αν δεν εχεις γνωρισει καποιον απο κοντα , μαλλον εισαι ερωτευμενη με την εικονα που εχεις πλασει για αυτον ή οποια κατα πασα πιθανοτητα δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

    Ναι νομιζω πως κατι τετοιο εχει συμβει.. αλλα αυτος γυρναει ευκολα και μου λεει
    οτι η συμπεριφορα μας, τα λογια μας, οι πραξεις μας και ολα αυτα που κανουμε ειμαστε ''εμεις''
    οτι στην ουσια οτι μας αρεσει στον αλλον δεν ειναι ψευτικο αλλα αυτοι που ειμαστε..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by s/z View Post
    Εδώ είμαστε ! Θέλω να σου πω πως για το θέμα σου αυτό άνοιξα τον υπολογιστή για να απαντήσω,ενώ ήταν στην άκρη για πολλές πολλές μέρες και ένιωσα την ανάγκη να σου απαντήσω.
    Αρχικά να σου πω πως έχω περάσει από αυτό το στάδιο που περιγράφεις, η ιστορία σου η μέχρι τώρα με έκανε να ταυτιστώ απόλυτα με αυτήν που πέρασα εγώ.
    Η απόσταση στα ίδια ακριβώς κυβικά, οι ηλικίες επίσης, με μιά μικρή διαφορά του 'δικού' σου που είναι 3 χρόνια μεγαλύτερος από αυτό που ήταν ο τότε πρώην.
    Η απόσταση γενικά δε δουλεύει,σε καμιά σχεδόν σχέση εκτός από πολύ σπάνιες και ιδιαίτερες περιπτώσεις.γενικά οι σχέσεις από απόσταση είναι πολύ δύσκολες,θέλουν πάρα πολύ κουράγιο πάρα πολλή υπομονή και κυρίως μπορούν να σε τρελάνουν να σε κάνουν να χάσεις τον εαυτό σου ειδικά αν είσαι κτητική και απαιτούν τεράστια αποθέματα τυφλής εμπιστοσύνης πράγμα που στις μέρες μας σπανίζει γενικότερα, ιδίως αν μιλάμε για ξένο άνθρωπο.Θέλω να σου πω ότι και εγώ στην αρχή ήμουν επιφυλακτική με τον άλλον,τυφλή εμπιστοσύνη δεν είχα ποτέ μαζί του,αλλά δεν έπαυα να λέω τα λόγια που αναγκαστικά και βεβιασμένα λες και εσύ τώρα.Στο ίδιο σκηνικό έζησα κι εγώ,ένας πρώην που έλεγε μεγάλα υπερ-τεράστια λόγια ακόμη κι από τον πρώτο μήνα της 'υπόσχεσής' μας, ...Μιλούσαμε αρχικά για τρείς περίπου μήνες καθημερινά επί 24 ώρου βάσεως ,αρχικά μόνο με μηνύματα στο ίντερνετ,μετά ήρθε το τσάτ,μετά το τηλέφωνο για να ακούσουμε τις φωνές ο ένας του άλλου και μετά η κάμερα,γιατί ακόμη δεν είχε αγοράσει.Μετά τους τρεις αυτούς μήνες ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ εγώ θέλω να πω τώρα, ήρθε η αποκάλυψη πρώτα από τη μεριά του και σχεδόν αμέσως πήρα το θάρρος να του πω κι εγώ.Τα μεγάλα λόγια κράτησαν μέχρι τους 3 το πολύ μήνες.δηλαδή τρεις μήνες μετά την αποκάλυψη και καλά συμφωνήσαμε να τα έχουμε :p πριν ακόμη γνωριστούμε. Γνωριστήκαμε κι από κοντά, ήταν υπέροχα δε λέω, αλλά το παραμυθάκι τελείωσε πάρα πολύ γρήγορα όταν τα δικά του και μόνο συναισθήματα άρχισαν να αλλοιώνονται χωρίς να φταίω αρχικά σε κάτι (μετά έφταιξα), απλά κουράστηκε την όλη φάση. Είναι τόσο αβέβαιες γενικά οι σχέσεις,δεν ξέρεις τι θα σου τύχει,δεν ξέρεις πως θα σου συμπεριφερθεί ο άλλος,δεν ξέρεις αν θα νιώθει το ίδιο με σένα.Ειδικά οι σχέσεις από απόσταση είναι οι πιο δύσκολες και δεν αξίζει να τις ζεις.Εμένα αν μου έλεγες τώρα ξανακάντο και να με πλήρωνες δε θα το έκανα,με την καμία,με τίποτα! παίρνω όρκο γιαυτό.όσο καλός κι αν ήταν ο άλλος απέναντι μου ,σε σχέση με το άλλο πρόσωπο που έζησα.
    Για πότε θα σε παρατήσει ή θα τον παρατήσεις δε θα το καταλάβεις! από απόσταση όλα θα φθαρούν πολύ γρήγορα σε σχέση με μιά κανονική σχέση από κοντά.κι εκεί θα φθαρούν αλλά διαφορετικά.ούτε το πολύ μαζί είναι καλό ούτε το πολύ σπάνια μαζί.να σου πω πως εγώ βρισκόμουν με κείνον μόνο μιά φορά το μήνα και ήταν η χειρότερη περίοδος της ζωής μου γιαυτό σου προτείνω και σε συμβουλεύω να μην μπεις καν στον κόπο να επενδύσεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα από την ψυχή σου τη συνείδησή σου την αγάπη σου και τις δυνάμεις σου.Κράτησε τα όλα αυτά για ένα άτομο που θα είναι πιο σίγουρο για σένα γιατί αυτός λέει μεγάλα λόγια και να τους αποφέυγεις γενικότερα αυτους τους ανθρωπους,όχι μόνο άντρες.
    γενικα οταν κάποιος σου δίνει μιά 'υπόσχεση' και σου λέει πράγματα που θα κάνει,οποιοσδήποτε και να ναι,να τον φοβάσαι γιατί είναι πάρα πολύ πιθανό να σε κοροιδέψει και να μην κρατήσει την υπόσχεσή του.Δεν ξέρω και τι απαιτήσεις έχεις από εκείνον,εγώ πάντως είχα και έχω πολλές από τους ανθρώπους που αγαπώ,και δυστυχώς για μένα πεφτω πολύ συχνά σε απογοητεύσεις.
    ήμουν και εγώ 18 και κάτι ψιλά ,εντελώς άπειρη από το οτιδήποτε και μου έχει αφήσει τραύμα.Να ''κάνεις χωριό'' με πιο εύκολους ανθρώπους και πιο εύκολες καταστάσεις γιατί αυτό που πας να επιλέξεις είναι πολύ δύσκολο,χρονοβόρο και θα σου φθείρει τον ψυχισμό.Η οποιαδήποτε σχέση θα σου αφήσει σημάδια ,ναι γιατί όλα είναι εμπειρίες και από τις εμπειρίες διαμορφωνόμαστε αλλά η απόσταση είναι δύσκολο χαρτί και δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις,δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις,να ξέρεις πως εφόσον είσαι μικρή και δεν έχεις δουλειά,υποχρεώσεις και σπίτι κάπου στα ενδιάμεσα η σχέση από απόσταση θα λήξει άδοξα κάποια στιγμή.
    Το ξέρω ίσως σου φαίνονται βλακείες ,εμένα πάντως όσο προσπάθησαν να με προστατεύσουν μερικοί τόσο δεν ήθελα να τους ακούσω...μου έλεγαν μην το κάνεις βρες κάποιον από τα μέρη σου,αλλά ήθελα να μπω στον κίνδυνο και στη φθορά.Όμως τώρα δεν μπορώ να πω πως άξιζε τον κόπο.
    Μπορω να πω οτι διαβαζοντας ολο αυτο μου κοπηκαν αρκετα τα φτερα αν και νομιζω εχω ηδη
    αυτογνωσια.. αλλα συνηθως με την επιβεβαιωση σου πεφτει πιο σκληρο!!

    Πρωτα απο ολα εχω 2 αποριες.. δεν καταλαβα τι εννοεις με την 'αποκαλυψη';; Οτι θελει ο ενας τον αλλον;
    Και πιο μετα που λες 'με το αλλο προσωπο που εζησα'.. αυτα αν μπορεις να μου διευκρυνισεις!

    Τωρα τι να πω;! Να σου πω οτι πανω κατω ετσι ειναι τα πραγματα και οτι το ιδιο πιστευω και γω..;
    Και αυτο με τα μεγαλα λογια ειναι τοσο μα τοσο δυσκολο!!!! Δεν μπορεις να ξερεις τι εννοει και τι νιωθει ο αλλος
    ποσο μαλλον απο αποσταση.. Αλλα σε ολο αυτον τον καιρο που τον ξερω μου τα λεει συνεχεια και μου τα λεει τοσο
    πειστικα και τοσο γλυκα που δν εχεις λογο να μην τον πιστεψεις.. Αλλα ομολογω οτι και μενα αρχισε να μου τα λεει απο
    πολυ νωρις, σχεδον 1ο μηνα νομιζω και γω.. Δεν ξερω τι να κανω και τι να πιστεψω..

    Απο την αλλη οπως λες μια τετοια σχεση εχει πολλα προβληματα.. και αυτη η αβεβαιοτητα της αποστασης που και που
    ερχεται και σε τρελενει.. Αλλα δεν ξερω ειλικρινα, δεν μπορω να καταλαβω...

    Δηλαδη τα συναισθηματα και ολα αυτα μπορουν να ειναι αληθινα; Εννοω.. εσεις οταν συναντηθηκατε
    ισχυαν ολα οσα σου ελεγε και οσα ο ενας για τον αλλον νιωθατε, τελος παντων;;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    τυπος που δεν εχει εμπειριες και ειναι ντροπαλος και κλειστος οταν βρει μια κοπελα να νοιαζετε δενετε πολυ και γινεται μεγαλος μπελας...και εννοειτε οτι δεν γινετε να υπαρχει σχεση απο αποσταση...ακομα και σαν σχεση να ξεκινησει μετα περνει αλλη μορφη.βασικα ειναι αδυνατο.(γνωμες μου παντα και δεν εκατσα να διαβασω ολο το κειμενο ή τα σχολια...φιλικα το λεω)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    114
    Quote Originally Posted by Ιωαννα! View Post
    Μπορω να πω οτι διαβαζοντας ολο αυτο μου κοπηκαν αρκετα τα φτερα αν και νομιζω εχω ηδη
    αυτογνωσια.. αλλα συνηθως με την επιβεβαιωση σου πεφτει πιο σκληρο!!

    Πρωτα απο ολα εχω 2 αποριες.. δεν καταλαβα τι εννοεις με την 'αποκαλυψη';; Οτι θελει ο ενας τον αλλον;
    Και πιο μετα που λες 'με το αλλο προσωπο που εζησα'.. αυτα αν μπορεις να μου διευκρυνισεις!

    Τωρα τι να πω;! Να σου πω οτι πανω κατω ετσι ειναι τα πραγματα και οτι το ιδιο πιστευω και γω..;
    Και αυτο με τα μεγαλα λογια ειναι τοσο μα τοσο δυσκολο!!!! Δεν μπορεις να ξερεις τι εννοει και τι νιωθει ο αλλος
    ποσο μαλλον απο αποσταση.. Αλλα σε ολο αυτον τον καιρο που τον ξερω μου τα λεει συνεχεια και μου τα λεει τοσο
    πειστικα και τοσο γλυκα που δν εχεις λογο να μην τον πιστεψεις.. Αλλα ομολογω οτι και μενα αρχισε να μου τα λεει απο
    πολυ νωρις, σχεδον 1ο μηνα νομιζω και γω.. Δεν ξερω τι να κανω και τι να πιστεψω..

    Απο την αλλη οπως λες μια τετοια σχεση εχει πολλα προβληματα.. και αυτη η αβεβαιοτητα της αποστασης που και που
    ερχεται και σε τρελενει.. Αλλα δεν ξερω ειλικρινα, δεν μπορω να καταλαβω...

    Δηλαδη τα συναισθηματα και ολα αυτα μπορουν να ειναι αληθινα; Εννοω.. εσεις οταν συναντηθηκατε
    ισχυαν ολα οσα σου ελεγε και οσα ο ενας για τον αλλον νιωθατε, τελος παντων;;
    μπορώ να σου κάνω και μεγαλύτερη ανάλυση ή να ρωτήσεις ό,τι θες ή τέλος πάντων να το συζητήσουμε εκτενέστερα σε κάποιο προσωπικό μήνυμα,απλά όχι ακόμα γιατί δεν έχω συμπληρώσει τα 50 posts.αυτό το λέω γιατί ίσως χρειαστεί να βάλω κάποιες δικές μου πιο προσωπικές πληροφορίες που ενδεχομένως να μη θέλω να μοιραστώ δημόσια.αλλά αυτό μόνο στην περίπτωση που δε σε καλύψουν εδώ οι παρατηρήσεις μου.
    ναι γιατί μου τα έλεγαν και εμένα και δεν τους άκουγα,ήξερα ότι έλεγαν την αλήθεια ότι δηλαδή σχέση από απόσταση δεν υφίσταται και θύμωνα και παρεξηγούμουν για το τίποτα.δηλ ο κόσμος ήθελε το καλό μου αλλά εγώ πίστευα πως θα τα καταφέρω να συντηρήσω μια τέτοια σχέση για κάποιο λόγο και θεωρούσα πως οι άλλοι δεν με καταλαβαίνουν, ότι είναι απαισιόδοξοι όλοι τους κι ότι εγώ έχω ελπίδα και θέλω να το παλέψω και μπορεί να πετύχει,μπορώ να τη διατηρήσω ζωντανή.και αυτή ακριβώς η πεποίθηση έφερε την κατρακύλα.
    ναι,απόκαλυψη αυτό εννοώ ότι αρχικά μιλούσαμε σαν ξένοι μετά όμως γνωριζόμσταν μέρα με τη μέρα 24ωρου βάσεως και φτάσαμε στο σημείο να δηλώσουμε ο ένας τον άλλον,μετά από μιά συζήτηση ό,τι γουσταριζόμαστε τελος πάντων.Με το άλλο πρόσωπο που έζησα θέλω να πω πρώην,ο πρώτος.
    έτσι είναι τα πράγματα και συνήθως γίνονται πάντα έτσι...δηλαδή οι σχέσεις από απόσταση λήγουν 90% άδοξα,είναι αποτυχημένες προσπάθειες,σχέσεις χωρίς μέλλον....ελπίδα θα έχεις μόνο αν έχετε κάποιο κοινό μέρος,κάποιο σπίτι,ή σπουδές κλπ πράγμα πολύ δύσκολο στα 18. εγώ ήλπιζα για πολλά..έκανα ηλίθια όνειρα ότι και καλά μπορώ να βρω δουλειά και σπίτι από τόσο μικρή ηλικία και ότι θα του βρω και κείνου δουλειά κλπ κλπ
    Στην αρχή όλα ήταν ενθουσιασμός,και από μένα και από κείνον,ερωτευτήκαμε δε λέω,ναι ήταν αληθινά τα λόγια και στη δική σου περίπτωση μπορεί να σου λέει αλήθεια εκτός κι αν θέλει να σε κοροιδέψει πράγμα που δεν μπορείς να ξέρεις από τώρα γιατί δεν έχει πάρει αυτό που θέλει από σένα. (οτιδήποτε κι αν θέλει).
    αλήθεια ήταν αλλά μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα σταμάτησε να τα νιώθει και με χώρισε.σε κάθε σχέση υπάρχει το ενδεχόμενο αυτό αλλά η εγκατάλειψη και δη από απόσταση χωρίς κάποια επαφή,αν είναι δηλ από το τηλέφωνο από μήνυμα ή από το ίντερνετ,είναι ακόμη πιο άσχημο παρά από ότι θα ήταν ο χωρισμός από κοντά.Θέλω να πω πως η απόσταση κάνει δύσκολα τα πράγματα,γιατί όταν είσαι ερωτευμένος/η έχεις όνειρα που θες να πραγματοποιήσεις με τον άλλον και ο άλλος είναι πολλά χιλιόμετρα μακριά σου.
    δική μου άποψη είναι να μην τον γνωρίσεις καν,γιατί θα λήξει άδοξα αν δεν έχεις κάποια δουλειά στη θεσσαλονίκη.
    μεγάλα λόγια μπορεί κάποιος να σου πει κι από κοντά,σε ένα καφέ,αλλά από το ίντερνετ καμουφλάρεται ο άλλος πολύ καλά και πέφτεις πανεύκολα στην παγίδα.επίσης υπάρχουν κίνδυνοι ότι μπορεί να κρατάει παράλληλη σχέση εκεί και εσύ να μην μπορείς να πάρεις χαμπάρι.όλα αυτά εμένα μου τα έλεγαν και εγώ απαντούσα,αν έχει άλλη παράλληλη σχέση εγώ θα το καταλάβω από τον τρόπο που μιλάει και που μου συμπεριφέρεται,και δη από την κάμερα ήθελα να πιστεύω!
    ώσπου μια μέρα πήρε την απόφαση να με χωρίσει και τα άφησε όλα πίσω του με πολλές δικαιολογίες ψεύτικες κατ'εμέ.Γιαυτό σου λέω,λήξ'το από τώρα όσο είναι νωρίς,γιατί αν τον γνωρίσεις και μετά .θα κλαις με μαύρο δάκρυ.Καλά εγώ είχα πέσει και σε ειδική περίπτωση,εσένα μπορεί να είναι καλό παιδί.
    Κοίταξε,όταν συναντηθήκαμε πρώτη φορά ήμασταν μαγκωμένοι, διότι ήταν ότι βλέπαμε από φωτογραφίες και από κάμερα,ήταν έτσι ακριβώς όπως το είδα αλλά τα μεγάλα λόγια δεν ήταν τόσο έντονα όταν ήμασταν από κοντά.Ναι γλυκός ήταν δεν μπορώ να πω,αλλά κράτησε για 2 μήνες αυτό,τον υπόλοιπο καιρό ήταν βασανιστικά με τα προβλήματα τα πάνε-έλα κλπ και δεν άξιζε τον κόπο.Πληρώνω ακόμη το τίμημα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Κι εγω πιστευω πως αν εχεις σκοπο απο τωρα να ειστε σε σχεση με τόσο μεγάλη αποσταση δε γινεται.
    Ειναι πρακτικο το θεμα, θα υπαρχει πολυ ζηλια, καχυποψια, δε θα ζειτε σημαντικα πραγματα μαζί!
    Στην αρχη θα ειναι ενταξει αλλα μετα απο καποιους μηνες δε θα αντεχετε. Σιγουρα ενας απο τους 2 θα θελει πιο πολυ επαφη! κ εκει ειναι που χαλαει το θεμα (περαν της ζηλιας κλπ...).
    Οποτε τι θα κανετε? ή θα χωρισετε ή θα μετακομισει καποιος στη πολη του άλλου! Αν εχει καποιος απο τους 2 θεληση κ μπορει να κανει κατι τετοιο ναι υπαρχουν προοπτικες για σχεση πιο ουσιαστική κ όχι για λιγο καιρο εξ'αποστασεως.
    Παντως συμφωνω κι εγω πως επαναπαυεστε στο τσατ -καμερα - τηλ. κ δεν ειναι τοσο καλο. Πιστευω πως αν οντως θελετε ο ενας τον αλλο θα πρεπει να βρεθειτε!
    Μα δε μπορει 1 χρονο κ κατι ειναι πολυ.
    Αυτος σπουδαζει, δουλευει, ανεργος, μενει μονος, με γονεις? εσυ πλεον σπουδαζεις?
    Κ κατι τελευταιο, δεν ειναι κ τοσο τραγικο το να τον γνωρισεις, διαφωνω λιγο με s/z. δηλαδη οκ εισαι 18, ζηστο! Αλλα ζηστο χωρις να 'χαλασεις' την υπολοιπη ζωή σου, ξερεις οταν βλεπεις οτι καποια πραγματα δε πανε αλλο τα σταματας, βαζεις τα ορια σου!
    Εισαι 18 όμως δεν εισαι 35 πχ να πεις οτι δεν αξιζει πλεον να ζησεις αλλη τετοια κατασταση.
    Και γενικα αν το κρατησεις αποθημενο θα ειναι χειροτερο.

  10. #25
    ..συμφωνω με γκοθ.
    Μη το αφήσεις να σου γίνει απωθημένο. Δες τι γίνεται στην πραγματική του διάσταση ώστε να το τελειώσεις γρηγορότερα.
    Οσο επαναπαυεσαι πως έχεις σχέση, έστω και σε απόσταση, δεν αφήνεις τον εαυτό σου να νιώσει ελεύθερος για νέα πράγματα.
    Επίσης, εσύ καταλαβαίνω πως έχεις ενδιασμούς λόγω ηλικίας κλπ. Εκείνος τι δικαιολογία σου λέει που δεν έρχεται να συναντηθείτε?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by s/z View Post
    μπορώ να σου κάνω και μεγαλύτερη ανάλυση ή να ρωτήσεις ό,τι θες ή τέλος πάντων να το συζητήσουμε εκτενέστερα σε κάποιο προσωπικό μήνυμα,απλά όχι ακόμα γιατί δεν έχω συμπληρώσει τα 50 posts.αυτό το λέω γιατί ίσως χρειαστεί να βάλω κάποιες δικές μου πιο προσωπικές πληροφορίες που ενδεχομένως να μη θέλω να μοιραστώ δημόσια.αλλά αυτό μόνο στην περίπτωση που δε σε καλύψουν εδώ οι παρατηρήσεις μου.
    ναι γιατί μου τα έλεγαν και εμένα και δεν τους άκουγα,ήξερα ότι έλεγαν την αλήθεια ότι δηλαδή σχέση από απόσταση δεν υφίσταται και θύμωνα και παρεξηγούμουν για το τίποτα.δηλ ο κόσμος ήθελε το καλό μου αλλά εγώ πίστευα πως θα τα καταφέρω να συντηρήσω μια τέτοια σχέση για κάποιο λόγο και θεωρούσα πως οι άλλοι δεν με καταλαβαίνουν, ότι είναι απαισιόδοξοι όλοι τους κι ότι εγώ έχω ελπίδα και θέλω να το παλέψω και μπορεί να πετύχει,μπορώ να τη διατηρήσω ζωντανή.και αυτή ακριβώς η πεποίθηση έφερε την κατρακύλα.
    ναι,απόκαλυψη αυτό εννοώ ότι αρχικά μιλούσαμε σαν ξένοι μετά όμως γνωριζόμσταν μέρα με τη μέρα 24ωρου βάσεως και φτάσαμε στο σημείο να δηλώσουμε ο ένας τον άλλον,μετά από μιά συζήτηση ό,τι γουσταριζόμαστε τελος πάντων.Με το άλλο πρόσωπο που έζησα θέλω να πω πρώην,ο πρώτος.
    έτσι είναι τα πράγματα και συνήθως γίνονται πάντα έτσι...δηλαδή οι σχέσεις από απόσταση λήγουν 90% άδοξα,είναι αποτυχημένες προσπάθειες,σχέσεις χωρίς μέλλον....ελπίδα θα έχεις μόνο αν έχετε κάποιο κοινό μέρος,κάποιο σπίτι,ή σπουδές κλπ πράγμα πολύ δύσκολο στα 18. εγώ ήλπιζα για πολλά..έκανα ηλίθια όνειρα ότι και καλά μπορώ να βρω δουλειά και σπίτι από τόσο μικρή ηλικία και ότι θα του βρω και κείνου δουλειά κλπ κλπ
    Στην αρχή όλα ήταν ενθουσιασμός,και από μένα και από κείνον,ερωτευτήκαμε δε λέω,ναι ήταν αληθινά τα λόγια και στη δική σου περίπτωση μπορεί να σου λέει αλήθεια εκτός κι αν θέλει να σε κοροιδέψει πράγμα που δεν μπορείς να ξέρεις από τώρα γιατί δεν έχει πάρει αυτό που θέλει από σένα. (οτιδήποτε κι αν θέλει).
    αλήθεια ήταν αλλά μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα σταμάτησε να τα νιώθει και με χώρισε.σε κάθε σχέση υπάρχει το ενδεχόμενο αυτό αλλά η εγκατάλειψη και δη από απόσταση χωρίς κάποια επαφή,αν είναι δηλ από το τηλέφωνο από μήνυμα ή από το ίντερνετ,είναι ακόμη πιο άσχημο παρά από ότι θα ήταν ο χωρισμός από κοντά.Θέλω να πω πως η απόσταση κάνει δύσκολα τα πράγματα,γιατί όταν είσαι ερωτευμένος/η έχεις όνειρα που θες να πραγματοποιήσεις με τον άλλον και ο άλλος είναι πολλά χιλιόμετρα μακριά σου.
    δική μου άποψη είναι να μην τον γνωρίσεις καν,γιατί θα λήξει άδοξα αν δεν έχεις κάποια δουλειά στη θεσσαλονίκη.
    μεγάλα λόγια μπορεί κάποιος να σου πει κι από κοντά,σε ένα καφέ,αλλά από το ίντερνετ καμουφλάρεται ο άλλος πολύ καλά και πέφτεις πανεύκολα στην παγίδα.επίσης υπάρχουν κίνδυνοι ότι μπορεί να κρατάει παράλληλη σχέση εκεί και εσύ να μην μπορείς να πάρεις χαμπάρι.όλα αυτά εμένα μου τα έλεγαν και εγώ απαντούσα,αν έχει άλλη παράλληλη σχέση εγώ θα το καταλάβω από τον τρόπο που μιλάει και που μου συμπεριφέρεται,και δη από την κάμερα ήθελα να πιστεύω!
    ώσπου μια μέρα πήρε την απόφαση να με χωρίσει και τα άφησε όλα πίσω του με πολλές δικαιολογίες ψεύτικες κατ'εμέ.Γιαυτό σου λέω,λήξ'το από τώρα όσο είναι νωρίς,γιατί αν τον γνωρίσεις και μετά .θα κλαις με μαύρο δάκρυ.Καλά εγώ είχα πέσει και σε ειδική περίπτωση,εσένα μπορεί να είναι καλό παιδί.
    Κοίταξε,όταν συναντηθήκαμε πρώτη φορά ήμασταν μαγκωμένοι, διότι ήταν ότι βλέπαμε από φωτογραφίες και από κάμερα,ήταν έτσι ακριβώς όπως το είδα αλλά τα μεγάλα λόγια δεν ήταν τόσο έντονα όταν ήμασταν από κοντά.Ναι γλυκός ήταν δεν μπορώ να πω,αλλά κράτησε για 2 μήνες αυτό,τον υπόλοιπο καιρό ήταν βασανιστικά με τα προβλήματα τα πάνε-έλα κλπ και δεν άξιζε τον κόπο.Πληρώνω ακόμη το τίμημα.
    Δεν ξερω... νομιζω στην ολη περιπτωση της σχεσης την μεγαλυτερη εντυπωση μου εχει κανει
    η δικη του η συμπεριφορα και τα λογια-συνασθηματα... Δεν ξερω αν ειναι ετσι επειδη με κοροιδευει
    ή επειδη ειμαστε απο αποσταση αλλα ειναι υπερβολικα καλος!! Μου υποσχεται και μου λεει πραγματα που
    πραγματικα τα λες μονο οταν εισαι ερωτευμενος, και το προβλημα εκτος απο το αν τα εννοει ειναι και το οτι δν
    ξερω πως να το διαχειριστω ολο αυτο, γιατι απο την μια μου βγαινει να το ανταποδωσω ολο αυτο
    αλλα απο την αλλη λεω τι λες τωρα, σιγα μην τα νιωθω εγω ετσι, ειναι κοροιδια απο το ιντερνετ κτλ...

    Επισης, σκεφτομαι αφου δεν προκειται ή τουλαχιστον ακομα δεν εχουμε συναντηθει ας το αφησω ετσι, να
    εχω καποιον να μιλαω και να μου λεει πραγματα και τετοια.. αλλα το θεμα ειναι οτι δεν θελω να το βλεπω ετσι
    γιατι αυτος μου δειχνει οτι ειναι πιο σοβαρο, απο την αλλη ποσο σοβαρο μπορει να ειναι με την αποσταση;!
    Ειναι ερωτηματα τρελα που δεν βρισκεις ποτε απαντηση.. Δεν ξερω ειναι δυσκολα τα πραγματα, αληθεια, και το ξερεις!

    Τι να σου πω.. λες και εμενα να μου λεει ποσα πραγματα και αν συναντηθουμε μετα απο καιρο να του φυγει;! δεν ξερω, αλλα δεν
    αποκλειω τιποτα!

    Προς το παρον του ζητησα να μην μιλαμε για μια βδομαδα δοκιμαστικα.. και ενω για μενα ειναι κατι σχετικα ευκολο και απλο νομιζω
    μεχρι τωρα,! αυτος εκτος του οτι μου ειπε οτι δν μπορει να το κανει, εβαλε και τα κλαματα(ημασταν απο τηλεφωνο).. Δεν ξερω πως να το
    εκλαβω ολο αυτο!!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    Κι εγω πιστευω πως αν εχεις σκοπο απο τωρα να ειστε σε σχεση με τόσο μεγάλη αποσταση δε γινεται.
    Ειναι πρακτικο το θεμα, θα υπαρχει πολυ ζηλια, καχυποψια, δε θα ζειτε σημαντικα πραγματα μαζί!
    Στην αρχη θα ειναι ενταξει αλλα μετα απο καποιους μηνες δε θα αντεχετε. Σιγουρα ενας απο τους 2 θα θελει πιο πολυ επαφη! κ εκει ειναι που χαλαει το θεμα (περαν της ζηλιας κλπ...).
    Οποτε τι θα κανετε? ή θα χωρισετε ή θα μετακομισει καποιος στη πολη του άλλου! Αν εχει καποιος απο τους 2 θεληση κ μπορει να κανει κατι τετοιο ναι υπαρχουν προοπτικες για σχεση πιο ουσιαστική κ όχι για λιγο καιρο εξ'αποστασεως.
    Παντως συμφωνω κι εγω πως επαναπαυεστε στο τσατ -καμερα - τηλ. κ δεν ειναι τοσο καλο. Πιστευω πως αν οντως θελετε ο ενας τον αλλο θα πρεπει να βρεθειτε!
    Μα δε μπορει 1 χρονο κ κατι ειναι πολυ.
    Αυτος σπουδαζει, δουλευει, ανεργος, μενει μονος, με γονεις? εσυ πλεον σπουδαζεις?
    Κ κατι τελευταιο, δεν ειναι κ τοσο τραγικο το να τον γνωρισεις, διαφωνω λιγο με s/z. δηλαδη οκ εισαι 18, ζηστο! Αλλα ζηστο χωρις να 'χαλασεις' την υπολοιπη ζωή σου, ξερεις οταν βλεπεις οτι καποια πραγματα δε πανε αλλο τα σταματας, βαζεις τα ορια σου!
    Εισαι 18 όμως δεν εισαι 35 πχ να πεις οτι δεν αξιζει πλεον να ζησεις αλλη τετοια κατασταση.
    Και γενικα αν το κρατησεις αποθημενο θα ειναι χειροτερο.
    Στην μονη περιπτωση που θα μπορουσαμε να ζησουμε μαζι ή κατι τετοιο..,λεμε τωρα,
    θα ηταν αν ερθει αυτος εδω που μενω γιατι πιστευω σαν μεγαλυτερος ειναι πιο λογικο
    και επισης ζει με τους γονεις του και δεν δουλευει, οποτε νομιζω οι συνθηκες ευνοουν λιγο..!
    Εγω μολις τελειωσα το λυκειο και ψαχνω να δω τι θα κανω απο Οκτωβριο!
    Νομιζω δεν εχω προβλημα στο να το ζησω, δεν φοβαμαι ας πουμε, απλα μου φαινεται
    λιγο κουραστικο λογω αποστασης και ολα αυτα που εχουν προαναφερθει..!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..συμφωνω με γκοθ.
    Μη το αφήσεις να σου γίνει απωθημένο. Δες τι γίνεται στην πραγματική του διάσταση ώστε να το τελειώσεις γρηγορότερα.
    Οσο επαναπαυεσαι πως έχεις σχέση, έστω και σε απόσταση, δεν αφήνεις τον εαυτό σου να νιώσει ελεύθερος για νέα πράγματα.
    Επίσης, εσύ καταλαβαίνω πως έχεις ενδιασμούς λόγω ηλικίας κλπ. Εκείνος τι δικαιολογία σου λέει που δεν έρχεται να συναντηθείτε?
    Δεν νομιζω οτι ειναι δικαιολογια.. Αλλα ο λογος ειναι οτι ντρεπεται..
    Το ανεφερα και στο κειμενο ειναι λιγο υπερβολικο αλλα επειδη μπορω
    να καταλαβω την ντροπη του, τον δικαιολογω.. αλλα στο οτι δεν θα παει
    πουθενα ετσι, αυτο ειναι αληθεια.....!!

  14. #29
    Βρε Ιωάννα μου, τι ντρέπεται?
    Μήπως σου έχει στείλει φώτο από κανένα ξάδελφο και δεν θέλει να βρεθείτε?
    Αν τον έχεις δει σε κάμερα και ξέρεις ότι είναι αυτός, τι δικαιολογίες σου προβάλλει?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ιωαννα , εισαι ευγενεστατη , απαντησες στον καθενα ξεχωριστα ! πολυ το εκτιμω . Νομιζω οτι αποφευγετε την συναντηση μην χαθει η ' μαγεια ' του παραμυθιου-σχεσης που εχετε δημιουργησει , εσυ μου φαινεσαι σαφως πιο υγιης και ωριμη απο τον νεαρο , 26 ετων δεν εισαι δα και μικρος , ειναι δικο σας θεμα πως θα το συνεχισετε ομως .

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. σχεση απο αποσταση
    By violeta92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 13-06-2014, 20:31
  2. Προβλήματα σε σχέση από απόσταση
    By Takis 36 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 59
    Last Post: 13-06-2014, 00:19
  3. σχεση απο αποσταση και αποτομο τελος..
    By maria 12 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-2012, 22:21
  4. Σχέση και χωρισμός από απόσταση
    By kleio32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 26-04-2012, 21:40
  5. Σχεση και αποσταση
    By Λυδια32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 19-07-2011, 21:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •