διακοπή remeron
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    4

    διακοπή remeron

    Καλησπέρα παίδες!

    Μετά από ένα καταθλιπτικό επεισόδιο που πέρασα, ξεκίνησα την λήψη remeron 30mg εδώ και 26 μέρες.
    Παράλληλα έκανα και ταχύρυθμη γνωσιακή συμπεριφορική με αποτέλεσμα αυτή την στιγμή να αισθάνομαι πολύ καλύτερα.

    Η θολούρα στο κεφάλι έφυγε από τις πρώτες μέρες και βλέπω ότι αρχίζει και υποχωρεί και η θλίψη.
    Έχω την πεποίθηση ότι γίνεται σωστή δουλειά με την ψυχολόγο, και θέλω να σταματήσω την αγωγή τώρα που είναι νωρίς.

    Το πρόβλημα είναι ότι η ψυχίατρος μου είναι αντίθετη σε αυτό. Τις τελευταίες 3 μέρες παίρνω μισό χάπι για να δω πως είμαι
    και έχω σκοπό σιγά σιγά να μειώνω την δοσολογία μέχρι να απαλλαγώ.

    Πιστεύω ότι δεν θα υποτροπιάσω ή θα έχω παρενέργειες καθώς το χρονικό διάστημα λήψης είναι πολύ μικρό.
    Θα ήθελα γνώμες και προσωπικές εμπειρίες σχετικά με την διακοπή αντικαταθλιπτικών σε σύντομο χρονικό διάστημα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,Οντως η εμπειρια μου ειναι μεγαλη απο τετοιο θεμα,βεβαια το συγκεκριμενο φαρμακο δεν το ξερω πραγματικα ομως σταματησα με το ετσι θελω το φαρμακο που παιρνω παροτι ο γιατρος μου ελεγε μην το κανω κ μετα επεσα παλι σε πολυ εντονη καταθλιψη,Οπωσδηποτε το συνεχισα μετα κ με την αναλογη προσπαθεια τωρα ειμαι πολυ καλυτερα,Προσεκτικος να εισαι γιατι δεν παιζουμε με τα φαρμακα κ δεν τα σταματαμε ετσι ευκολα εαν δεν μας πει ο γιατρος,Ειναι πολυ πιθανον να μην εχεις παρενεργειες οπως λες ομως ειναι πολυ πιθανον να υποτροπιασεις παλι το ιδιο,Καλο σου κουραγιο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Προσοχη! δεν πρεπει να κοβεις το αντικαταθλιπτικο εφοσον το ξεκινησεις. πρεπει να περασεει τουλαχιστον διαστημα 6 μηνων.η υποτροπη ειναι σιγουρη επειδη εχει να κανει με χημεια στον εγκεφαλο.αποτομα θα πεσει η σεροτονινη κ θα παθεις παλι επεισοδιο.
    μη το διακινδυνευεις.
    ολα τα αντικαταθλιπτικα δεν τα σταματαμε ποτε πριν το διαστημα 5-6 μηνων κ ας νιωθουμε καλα.
    ειναι κριμα τωρα που βρισκεις σιγα σιγα τις ισορροπιες σου να τις ξαναχασεις.
    σε καταλαβαινω οτι δεν θελεις να παιρνεις φαρμακα..αλλα εφοσον το ξεκινησες πρεπει να το ολοκληρωσεις.τα αντικαταθλιπτικα εχουν αυτην την ιδιαιτεροτητα.
    η μαμα μου παιρνει ρεμερον εδω κ 1 μηνα νιωθει υπεροχα κ της ειπε ο γιατρος να μη το σταματησει πριν τον 1 χρονο.
    κ ουτε το σκεφτεται κιολας μετα απο αυτο που περασε.ειναι καλο φαρμακο κ βοηθαει πολυ απο οτι καταλαβα.
    εγω παιρνω ladose εδω κ 5 μηνες.νιωθω μια χαρα ομως δεν το κοβω αν δεν περασουν τουλαχιστον 8 μηνες (μου πε ο γιατρος).
    κ ας νιωθω καλα..δεν διακινδυνευω να παθω παλι τα ιδια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    συμφωνω με την μπουμ

    τζορνταν δεν ξερω αν αυτο σε παρηγορει, αλλα περαν του ριμερον, παιρνω αλλα τρια φαρμακα...
    Last edited by dreamful_woman; 13-09-2014 at 14:23.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    3
    καλησπερα. επαιρνα το Ρεμερον 5 μηνες, μπορεις να διαβασεις και το θεμα μου για να καταλαβεις και τη δικη μου εμπειρια http://www.e-psychology.gr/forum/sho...B5%CE%B9%CE%B1
    δε ξερω αν φταιει το οτι το εκοψα σχετικα αποτομα κ ας ειχα τη συμφωνη γνωμη του γιατρου μου, 2 χρονια μετα ομως βλεπω οτι απλα καλυψανε τα προβληματα μου και ξεχνοντας τα ξαναβγηκαν στην επιφανεια

  6. #6
    Εφόσον είσαι καλά γιατί θές να το σταματήσεις?

Similar Threads

  1. remeron
    By iremia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 23-10-2011, 22:19
  2. REMERON
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-11-2008, 14:09
  3. remeron
    By marirena in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 07-10-2008, 23:43
  4. remeron
    By ico in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 18-05-2008, 01:32
  5. remeron
    By christialena in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 02-03-2008, 00:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •