Logical processing, affect, and delusional thought in schizophrenia. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι ακριβως..αποδεκτες και μη αποδεκτες...το να νομιζεις οτι δορυφοροι ελεγχουν το μυαλο σου και ο κοσμος εχει μετατραπει σε μια πραγματικη κολαση και να το πιστευεις...μπορεις να συλαβεις το μεγεθος του φοβου...της φρικης...και το ποσο μπορει να υποφερει ενα ατομο?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Ναι, τώρα κατάλαβα. Έχω νιώσει τέτοια φρίκη. Αλλά κάπως, εξαφανίστηκαν αυτά. Χωρίς φάρμακα. Δεν ξέρω. Είμουν τυχερή. Τα άτομα αυτά ζουν στον δικό τους κόσμο συνέχεια μάλλον. Αυτή είναι η διαφορά. Κάποιοι άλλοι είμαστε στο πήγαινε έλα..........

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by magda-ps.
    Σαν να λες, αποδεκτές ψευδαισθήσεις και μη αποδεκτές. Και θρησκευτικές ψευδαισθήσεις είχα και θρησκευτικό παραλήρημα κάποτε. Μάλλον είμαι ψυχωτική και δεν θέλω να το παραδεχτώ. ;)
    Μόνη σου το λές κάποτε..όμως το ξεπερνάμε άλλοι με φάρμακα και άλλοι χωρίς αλλά κάνουμε συντήρηση εαυτού έτσι κι αλλιώς..


    Originally posted by magda-ps.
    Ναι, τώρα κατάλαβα. Έχω νιώσει τέτοια φρίκη. Αλλά κάπως, εξαφανίστηκαν αυτά. Χωρίς φάρμακα. Δεν ξέρω. Είμουν τυχερή. Τα άτομα αυτά ζουν στον δικό τους κόσμο συνέχεια μάλλον. Αυτή είναι η διαφορά. Κάποιοι άλλοι είμαστε στο πήγαινε έλα..........
    Τα άτομα αυτά αναγκάζονται να ζήσουν στο δικό τους κόσμο επειδή κανένας δεν τους βοηθάει.


    Άν γράψω πχ κάτι διαφορετικό του στύλ Οδύσσεια μετά θεωριτικά φανταστικών τεράτων και κανένας δεν μου λέει κάτι τότε αυτό κάτι σημαίνει ;)

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ασε τον τρελλο στην τρελλα του λενε...εγω θα βγαλω το φιδι απο την τρυπα...δεν ξερω ισως να εχουν και δικιο...ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    ?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τα άτομα αυτά αναγκάζονται να ζήσουν στο δικό τους κόσμο επειδή κανένας δεν τους βοηθάει.
    Σχολιο πανω σε αυτο ηταν ...σου εχει τυχει να μιλησεις με καποιον που βρισκεται σε αυτο το σταδιο...δεν ξερεις τι να του πεις για να τον βοηθησεις....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και παιζει και η...αυτοκτονια
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Φίλε μου δέν ξέρω ειλικρινά να σου απαντήσω. Η ψύχωση είναι σαν μακρυνή ανάμνηνη πλέον. Έχω γνωρίσει παιδιά που το έχουν πάθει και σε μικρότερη ηλικία και δυσκολευτήκανε πολύ μετά. Να το συζητήσουμε όσο θές βέβαια. Να σου πώ και τι ακριβώς πέρασα εγώ άν θές να με ρωτήσεις....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχω συναντησει και αλλον με ψυχωση...και δεν ηξερα τι να του πω...καναμε μια νορμαλ συζητηση και δεν εθιξα καν το φλεγον ζητημα...δεν ηξερα και φοβομουν μην κανω καμμια πατατα και βλαψει τον εαυτο του.
    Ναι vince θα με ενδιεφερε να μου πεις τι περασες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Δεν μπορεί, κάποιος τρόπος θα υπάρχει να βοηθήσεις αυτά τα άτομα. ;)
    Δεν πολυπιστεύω ότι βοηθάει η ψυχοθεραπεία στην ψύχωση. Μάλλον εδώ χρειάζονται τα φάρμακ.....Νομίζω πιο πολύ μπορεί να βοηθήσει η οικογένεια και οι φίλοι και να προσπαθούν να διατηρήσουν τη λίγη επαφή που έχει με την πραγματικότητα και να δείξουν ενδιαφέρον και να ασχολούνται βασικά. Να μην τον αφήσουν μόνο........

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι σε αυτο εχεις δικιο Μagda...δεν μπορεις να τα κανεις ολα ροδινα και να τα φτιαξεις με μια μαγικη κινηση...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by magda-ps.
    Δεν μπορεί, κάποιος τρόπος θα υπάρχει να βοηθήσεις αυτά τα άτομα. ;)
    Δεν πολυπιστεύω ότι βοηθάει η ψυχοθεραπεία στην ψύχωση. Μάλλον εδώ χρειάζονται τα φάρμακ.....Νομίζω πιο πολύ μπορεί να βοηθήσει η οικογένεια και οι φίλοι και να προσπαθούν να διατηρήσουν τη λίγη επαφή που έχει με την πραγματικότητα και να δείξουν ενδιαφέρον και να ασχολούνται βασικά. Να μην τον αφήσουν μόνο........
    Μιλάς για κάποιον συγκεκριμένα η γενικά?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι Vince δεν μιλαει συγκεκριμενα...αυτος ειναι ο βελτιστος δρομος...αυτο ακολουθησαν και οι δικοι μου...απλως θα ευχομουν να μπορυσαν να μου προσφερουν πιο νωρις περισσοτερη ενημερωση...πιστευω θα καταλαβαινα...αλλα που να το ξερουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Και με κάποια επιφύλαξη να ρωτήσω........αν συμφωνήσεις μαζί του, σε κάποια πράγματα, όχι σε όλα, αν μπεις με κάποιον τρόπο στο παραλήρημά του και δεν τον ακυρώσεις τελείως...είναι κακό? Μήπως είναι ένας τρόπος προσέγγισης? για αρχή τουλάχιστον? να μπεις εσύ για λίγο στον κόσμο του? ή είναι επικίνδυνο?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Εξαρτάται απο τον άνθρωπο και το χαρακτήρα που έχει διαμορφώσει πρίν το πάθει.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •