Logical processing, affect, and delusional thought in schizophrenia.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Logical processing, affect, and delusional thought in schizophrenia.

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=10 902096&dopt=Citation


    Deficits of logical reasoning have long been considered a hallmark of schizophrenia and delusional disorders. We provide a more precise characterization of "logic" and, by extension, of "deficits in logical reasoning." A model is offered to categorize different forms of logical deficits. This model acknowledges not only problems with making inferences, which is how logic deficits are usually conceived, but also problems in the acquisition and evaluation of premises (i.e., filtering of "input"). Early (1940-1969) and modern (1970-present) literature on logical reasoning and schizophrenia is evaluated within the context of the presented model. We argue that, despite a substantial history of interest in the topic, research to date has been inconclusive on the fundamental question of whether patients with delusional ideation show abnormalities in logical reasoning. This may be due to heterogeneous definitions of "logic," variability in the composition of patient samples, and floor effects among the healthy controls. In spite of these difficulties, the available evidence suggests that deficits in logical reasoning are more likely to occur due to faulty assessment of premises than to a defect in the structure of inferences. Such deficits seem to be provoked (in healthy individuals) or exacerbated (in patients with schizophrenia) by emotional content. The hypothesis is offered that delusional ideation is primarily affect-driven, and that a mechanism present in healthy individuals when they are emotionally challenged may be inappropriately activated in patients who are delusional.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    ενδοιαφέρον άρθρο. εσύ τι πιστέυεις για αυτό το θέμα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορω να πω οτι καταλαβαινω τι ακριβως θελει να πει το κειμενο...εκτος ισως απο αυτο.... a mechanism present in healthy individuals when they are emotionally challenged may be inappropriately activated in patients who are delusional.

    Και προσεχε δεν μιλαει για παραισθησεις...αλλα για ψευδαισθησεις...ναι εχεις παραισθησεις δηλαδη το input ειναι λαθος...αλλα αυτο δεν δικαιολογει πολλες φορες τις ψευδαισθησεις.
    Επηρεαζεσαι συναισθηματικα απο τις παραισθησεις...εστω και αν τις αναγνωριζεις με βαση τη λογικη ως τετοιες...αλλα οι ψευδαισθησεις που δημιουργουνται δεν δικαιολογουνται.
    Αυτο θελει να πει...ισως?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Με δυσκολευει στην γλωσσα το συγκεκριμενο κειμενο...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    οποτε εκανα μια μαντεψια...και ειπα μερικα πραγματα:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Deficits of logical reasoning have long been considered a hallmark of schizophrenia and delusional disorders

    Σε κατάσταση ψύχωσης είναι αλήθεια πως υπάρχει συναισθηματική φόρτιση και άρα το συναίσθημα καλύπτει τη λογική.


    research to date has been inconclusive on the fundamental question of whether patients with delusional ideation show abnormalities in logical reasoning

    Σε αυτό θα ήθελα να μου πείτε εσείς τη γνώμη σας.

    deficits in logical reasoning are more likely to occur due to faulty assessment of premises than to a defect in the structure of inferences

    Εδώ η έρευνα εντοπίζει οτι το πρόβλημα είναι οι λάθος υποθέσεις και όχι η δομή των συμπερασμάτων. Εμένα τουλάχιστον μου ακούγετε πολύ λογικό.

    delusional ideation is primarily affect-driven
    Λέει πως η ιδεολογία της ψευδαίσθησης είναι affect-driven (προσανατολισμένη απο θετικά συναισθήματα όπως αγάπη, στοργή..)

    a mechanism present in healthy individuals when they are emotionally challenged may be inappropriately activated in patients who are delusional
    Η έρευνα συνοψίζει ως εξής: ο μηχανισμός σε ασθενείς που έχουν προκληθεί συναισθηματικά δεν λειτουργεί όπως σε υγιείς ανθρώπους.

    Εμένα προσωπικά μου φαίνεται ώριμη και σοβαρή η συγκεκριμένη έρευνα. Εστιάζει στο γεγονός πως η συναισθηματική λειτουργία είναι το πρόβλημα και όχι η \"λογική\". Οτι δηλαδή το συναίσθημα καλύπτει τη λογική χωρίς αυτό να σημαίνει πως ο ασθενής δεν έχει λογική.

    Θα ήθελα να ακούσω και την άποψη σας.

    Ευχαριστώ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το προβλημα εγω το εντοπιζω οτι οι νευροδιαβιβαστες κανουν μπινες ή κατι τετοιο...τωρα φορτιση συναισθηματων...λογικη αντε να τα ξεδιαλυνεις αυτα.
    Και κατι αλλο...ναι οι παραισθησεις ειναι τρομακτικες αλλα οι ψευδαισθησεις ειναι οτι χειροτερο γιατι δεν τις καταλαβαινεις....κατα καποιο τροπο ολη η αυτογνωσια σου παει περιπατο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Keep αυτό συζητούσαμε και σε άλλα θέματα. Η μετάβαση απο delusions σε ideas of reference. Οτι δηλαδή το πρόβλημα απλά μετατρέπεται σε άλλο πρόβλημα. Έπόμενο είναι να θέλουμε να βελτιωθούμε και στο επόμενο στάδιο.

    Ας πάρουμε λοιπόν το πρόβλημα της ψευδαίσθησης και ας αρχίσουμε να το βλέπουμε απο θετική πλευρά. Εσύ λόγου χάρη πως θα το έκανες αυτό?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν βλεπω καμμια θετικη πλευρα στις ψευδαισθησεις...θα μπορουσε να εβλεπα αν με εκαναν να νοιωθω ομορφα...αλλα ηταν ολες φρικτες...με απομακρυνουν απο την \"αληθεια\" οτι και να σημαινει αυτη η λεξη στον καθενα.
    Θελω φυσικα αυτοβελτιωση...ναι στον αγωνα...αλλα αν εξαιρεσεις την δραστικη αλλαγη που φερνουν τα φαρμακα πανω σου εχουμε πραγματικα τον ελεγχο σε ορισμενα πραγματα?
    Εσυ τι πιστευεις?
    Θα αναιρεσω ναι στον αγωνα...ναι στην ενημερωση...ναι στην σοφια και τη γνωση που ερχεται με την παροδο του χρονου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    το θετικό πιστέυω από την παραπάνω έρευνα είναι ότι ο μηχανισμός που παράγει ψευδαισθήσεις είναι ο ίδιος που παράγει και τις \"ορθές αισθήσεις\" μέ τη διαφορά ότι ενεργοποιείται σε λάθος καταστάσεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Μπορώ να ρωτήσω κάτι, ένας \"κανονικός\" άνθρωπος μπορεί να λειτουργεί έτσι αλλά να μην είναι ψυχωτικός? να καλύπτει δηλαδή το συναίσθημα τη λογική, να έχει ψευδαισθήσεις αλλά πάραυτα να διατηρεί έλεγχο της πραγματικότητας? Εγώ τα παθαίνω αυτά καμιά φορά. Είμαι δηλαδή ψυχωτική? Θεωρώ όμως κι απ\'την άλλη ότι δεν μπορώ να δώσω στον ευατό μου την ταμπέλα \"ψυχωτική\".

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Μπορώ να ρωτήσω κάτι, ένας \"κανονικός\" άνθρωπος μπορεί να λειτουργεί έτσι αλλά να μην είναι ψυχωτικός? να καλύπτει δηλαδή το συναίσθημα τη λογική, να έχει ψευδαισθήσεις αλλά πάραυτα να διατηρεί έλεγχο της πραγματικότητας? Εγώ τα παθαίνω αυτά καμιά φορά. Είμαι δηλαδή ψυχωτική? Θεωρώ όμως κι απ\'την άλλη ότι δεν μπορώ να δώσω στον ευατό μου την ταμπέλα \"ψυχωτική\".

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κοιτα πιστευω οτι ολος ο κοσμος ζει μεσα σε μια ψευδαισθηση...προσωπικο δημιουργημα του καθενος.
    Αλλο να ζεις μια λογικη ψευδαισθηση δηλαδη μεσα στα πλαισια του νορμαλ και αλλο να εχεις φτιαξει κατι αλλο που το λες στον αλλο και τον αφηνεις καγκελο...του στυλ επικοινωνω με δαιμονες..δορυφοροι ελεγχουν το μυαλο μου ή δεν ξερω τι.
    Δεν ξερω καν αν το περιγραφω καλα...τη θρησκεια που αλλοι πιστευουν ή οχι που μπορεις να την καταταξεις...ενπασει περιπτωση να δωσω ενα λινκ...
    http://en.wikipedia.org/wiki/Delusion
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Σαν να λες, αποδεκτές ψευδαισθήσεις και μη αποδεκτές. Και θρησκευτικές ψευδαισθήσεις είχα και θρησκευτικό παραλήρημα κάποτε. Μάλλον είμαι ψυχωτική και δεν θέλω να το παραδεχτώ. ;)

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •