Υπερφαγία κάθε μέρα...SOS!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Υπερφαγία κάθε μέρα...SOS!!!

    Καλησπερα σε ολα τα μελη! Βρισκομαι σε απογνωση κυριολεκτικα,δεν ξερω τι να κανω...τρωω συνεχεια και ασταματητα σχεδον ολη μερα. Μερικες φορες σιχενομαι απιστευτα τον εαυτο μου γιατι ενω εχω φαει του σκασμου και λεω φτανει για σημερα, μετα απο 3 ωρες ξαναπεφτω με τα μουτρα στο φαι. Τα τελευταια 2 χρονια εχω επεισοδια υπερφαγιας αλλα ηταν παροδικα, πλεον τα εχω καθημερινα. Δεν ξερω αν ειναι απο την καταθλιψη που περναω η τα αντικαταθληπτικα που παιρνω. Νιωθω παρολο αυτα μεγαλη στεναχωρια που δεν μπορω να ανατρεψω την κατασταση. Εχω παρει 4 κιλα μεσα σε 2 βδομαδες...ετσι οπως παω θα γινω παχυσαρκος και φοβαμαι οτι θα βαλω σε κινδυνο τη ζωη μου. Πραγματικα ανησυχω πολυ...δεν εχω ορμονικο προβλημα η θυροειδη...δεν ξερω τι αλλο να κανω εκτος απο εξετασεις. Μπορει καποιος να με βοηθησει? Ζω μια κολαση...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Είναι πιθανόν αν ξεκίνησες αγωγή τώρα να είναι απ τα αντικαταθληπτικά,αν τα παίρνεις καιρό δε νομίζω απ τα φάρμακα..Νομίζω είναι μία προσπάθεια του εγκεφάλου σου να βρεί ευχαρίστηση απο κάπου(φαγητό) ακόμα κι απ την σεροτονίνη που υπάρχει σε κάποιες τροφές,και απ την χαλάρωση που προκαλείται κατά τη χώνεψη..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου,εισαι σε πρωιμο σταδιο δεν εισαι προστοπαρων παχυσαρκος κ μπορεις να το προλαβεις να μην γινεις κιολας,Προτεινω για αρχη να σταματησεις το ψωμι τις πολλες σαλτσες κ τα γλυκα,Επειτα πρεπει να σε βοηθησουν κ τα οικεια σου προσωπα να φροντισουν το ψυγειο να ειναι σχεδον αδειο κ να μην σε προκαλουν η να σου δινουν να τρως,Μην πηγαινεις για ενα διαστημα εστω σε ταβερνες κ σταματησε δια παντος τα φαστ φουντ,Εαν καταφερεις κ να αθλησαι δεν θα παιρνεις ευκολα βαρος επιπλεον,Πρεπει να δεις κ για ποιο λογο εισαι μεσα στην καταθλιψη τι σου συμβαινει ακριβως για να το αντιμετωπισεις,Οσο για τα φαρμακα ρωτα τον γιατρο σου εαν προκαλουν προβλημα ισως σου αλλαξει φαρμακο η δοσολογια,Εστω αν δεν μπορεις να σταματησεις το πολυ φαγητο προτεινω να τρως μεγαλες ποσοτητες απο τροφιμα που δεν παχαινουν φρουτα κ λαχανικα,Καλο κουραγιο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γεια Μηνα . Τι φαρμακα παιρνεις ακριβως ? γιατι η κτθλψη δεν προκαλει υπερφαγια . Ο φιλος και συναθλητης σου , Αγγελος .

  5. #5
    Δυστυχως δεν μπορει να σε βοηθησει καποιος περαν του εαυτου σου. Ειχες αναρτησει ενα παρομοιο θεμα σχετικα προσφατα, ο διατροφολογος δεν βοηθησε;
    Υπαρχουν πολλα αντικαταθλιπτικα απ'οσο ξερω που ανοιγουν την ορεξη, πρεπει να το συζητησεις με τον γιατρο που σε παρακολουθει. Αν ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας προσπαθησε να περπατας λιγο καθημερινα η να κανεις καποιου ειδους ασκηση ωστε να ξεκινησεις εναν πιο υγιεινο τροπο ζωης κ φροντισε να εχεις στο σπιτι μονο τα καταλληλα τροφιμα ωστε να μην μπαινεις σε πειρασμο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    114
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Καλησπερα σε ολα τα μελη! Βρισκομαι σε απογνωση κυριολεκτικα,δεν ξερω τι να κανω...τρωω συνεχεια και ασταματητα σχεδον ολη μερα. Μερικες φορες σιχενομαι απιστευτα τον εαυτο μου γιατι ενω εχω φαει του σκασμου και λεω φτανει για σημερα, μετα απο 3 ωρες ξαναπεφτω με τα μουτρα στο φαι. Τα τελευταια 2 χρονια εχω επεισοδια υπερφαγιας αλλα ηταν παροδικα, πλεον τα εχω καθημερινα. Δεν ξερω αν ειναι απο την καταθλιψη που περναω η τα αντικαταθληπτικα που παιρνω. Νιωθω παρολο αυτα μεγαλη στεναχωρια που δεν μπορω να ανατρεψω την κατασταση. Εχω παρει 4 κιλα μεσα σε 2 βδομαδες...ετσι οπως παω θα γινω παχυσαρκος και φοβαμαι οτι θα βαλω σε κινδυνο τη ζωη μου. Πραγματικα ανησυχω πολυ...δεν εχω ορμονικο προβλημα η θυροειδη...δεν ξερω τι αλλο να κανω εκτος απο εξετασεις. Μπορει καποιος να με βοηθησει? Ζω μια κολαση...
    τα χάπια φέρνουν διαταραχές στην όρεξη.Μπορεί να σε κάνουν να νιώθεις ότι πεινάς ενώ δεν πεινάς,και από την άλλη,να σου κόψουν την όρεξη.
    Μάλλον ,καλό θα ήταν να επισκεφθείς το γιατρό σου για να σου αλλάξει είτε τα φάρμακα είτε τη δόση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Απο την τελευταια φορα που εγραψα εδω στις 14/9 δεν εχει αλλαξει κατι.Δεν μπορω να καταπολεμησω μονος το προβλημα μου και σκεφτικα απο βδομαδα να επισκευτω ψυχολογο.Δεν ξερω αν παιζει ρολο στο προβλημα μου η καταθλιψη που εχει υποτροπιασει...παντως συνεχιζω να τρωω χωρις σταματημο ακομα και οταν εχω χορτασει! Νιωθω οτι μεσα απο το φαι βρισκω ευχαριστηση που δε βρισκω απο αλλα πραγματα...οταν δε τελειωνω το φαγητο νιωθω απιατευτες ενοχες και απογοητευση.Κοιταω τον εαυτο μου πλεον 20 κιλα υπερβαρο και νιωθω αηδια και απεχθεια...η απογνωση μου ειναι μεγαλη. Μερικες φορες κανω ασχημες σκεψεις οπως το ενδεχομενο να αυτοκτονησω αν δε μπορεσω να σταματησω ολο αυτο το πραγμα,δεν εχω διαθεση για τιποτα και απο το σπιτι βγαινω με το ζορι.Ευχομαι αυτο να μη συμβει ουτε στο χειροτερο εχθρο μου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μηνα , καταλαβαινω πως αισθανεσαι , ενας ανθρωπος που εχει μαθει σε ενα ωραιο γυμνασμενο σωμα , να το βλεπει να παιρνει την κατω βολτα . Κεγω ειχα παρει 24 κιλα , απο καθησιο , και αισθανομουνα φρικη , αλλα ευκολα τα χανεις μετα . Σου εγραψα οτι η καταθλιψη δεν εχει τετοια παρενεργεια , τα φαρμακα που παιρνεις , ναι . Δεν μουγραψες ομως τι φαρμακα παιρνεις , γραψε ντε !. Ο φιλος και συναθλητης σου , Αγγελος .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Καλημερα Αγγελε...παιρνω 60mg seroxat καθε πρωι, 3mg xanax μεσα στη μερα και 110mg anafranil μαζι με 50mg solian καθε βραδυ!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλημερα Μηνα , το solian ειναι το υποπτο , μην πω σιγουρο , ολα αυτα τα νευροληπτικα εχουν αυτην την παρενεργεια σε πολλους , το seroxat και το zanax ταχω παρει , δεν κανουν τετοια παρενεργεια ,αν και το ζαναξ το παιρνω ακομα , 7-8 mg , ανοιγει πολυ λιγο την ορεξη στις αρχες , ουτε και το anafranil , και αυτο τοχω παρει , αλλα πολυ παλια , ναμαι ειλικρινης , λιγο το πηρα , αλλα αντικαταθλιπτικο τρικυκλικο ειναι , μαλλον οχι ενοχο .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    για το ladose εχετε ακουσει κατι?μιλαμε τρωω παααρα πολυ !!
    ειδικα το τελευταιο διαστημα..απο το πρωι εχω φαει τα εξης : 1 κρουασαν σοκολατα, μια πασταρα σοκολατινα, 4 μπισκοτα με σοκολατα κ μια παντοφλα με τυρι γαλοπουλα μεγαλυτερη απο μενα...αχ ολα τα χαλαω στο φαι ρε παιδια!
    ευτυχως ομως ειμαι τσιλιβιθρα..κ με προβληματιζει κ μενα αυτο διοτι εγω ημουν παντα πολυ πειθαρχημενη με το φαγητο.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    για το ladose εχετε ακουσει κατι?μιλαμε τρωω παααρα πολυ !!
    ειδικα το τελευταιο διαστημα..απο το πρωι εχω φαει τα εξης : 1 κρουασαν σοκολατα, μια πασταρα σοκολατινα, 4 μπισκοτα με σοκολατα κ μια παντοφλα με τυρι γαλοπουλα μεγαλυτερη απο μενα...αχ ολα τα χαλαω στο φαι ρε παιδια!
    ευτυχως ομως ειμαι τσιλιβιθρα..κ με προβληματιζει κ μενα αυτο διοτι εγω ημουν παντα πολυ πειθαρχημενη με το φαγητο.
    Αμα είσαι τσιλιβιθρα απόλαυσε το φαι κοπελα μου..απλα μην τρως τοσα γλύκα!πφφφ εμείς νερό να πιούμε μας πιάνεται!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    φοβαμαι μη παχυνω οπως παω ..αν κ τρωω ετσι κατι μηνες κ τιποτα....
    ολοι μου λενε να παρω κανα κιλο.δεν ειναι ομως νορμαλ να ττρωω κ τοσο..κ εχω καταλαβει επισης οτι θελω συνεχεια γλυκα.
    μαλλον πρεπει να φταιει το λαντοζ.δεν εξηγειται...καποια αντικαταθλιπτικα εχουν αυτη την παρενεργεια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    για το ladose εχετε ακουσει κατι?μιλαμε τρωω παααρα πολυ !!
    ειδικα το τελευταιο διαστημα..απο το πρωι εχω φαει τα εξης : 1 κρουασαν σοκολατα, μια πασταρα σοκολατινα, 4 μπισκοτα με σοκολατα κ μια παντοφλα με τυρι γαλοπουλα μεγαλυτερη απο μενα...αχ ολα τα χαλαω στο φαι ρε παιδια!
    ευτυχως ομως ειμαι τσιλιβιθρα..κ με προβληματιζει κ μενα αυτο διοτι εγω ημουν παντα πολυ πειθαρχημενη με το φαγητο.

    Γεια σου BOOM , καλα τα λεει το mnimonio , αλλα επειδη δεν υπαρχει φαρμακο που να μην εχω δοκιμασει , θαπρεπε να μου κοψουν μισθο οι φαρμακευτικες , το ladose τοπαιρνα επι 10 μηνες , καμμια μεταβολη στην ορεξη . Καμμια φορα , η κακη διαθεση ( για να παιρνεις λαντοζ , μαλλον η διαθεση σου δεν κανει BOOM ) εχει σαν διεξοδο το φαγητο , εισαι και γλυκατζου , μην την ψαχνεις στο φαρμακο αυτο .
    Το μονο αντκτθλκο που ανοιγει την ορεξη , ειναι το remeron . Tοχω παρει και αυτο , οπως και ολα τα υπολοιπα .

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    φοβαμαι μη παχυνω οπως παω ..αν κ τρωω ετσι κατι μηνες κ τιποτα....
    ολοι μου λενε να παρω κανα κιλο.δεν ειναι ομως νορμαλ να ττρωω κ τοσο..κ εχω καταλαβει επισης οτι θελω συνεχεια γλυκα.
    μαλλον πρεπει να φταιει το λαντοζ.δεν εξηγειται...καποια αντικαταθλιπτικα εχουν αυτη την παρενεργεια.
    Δεν ξέρω απο φάρμακα.. Εγώ σε μια υποτροπή μου (κρίσεις πανικού) έβαλα 13 κίλα και ήμουν και εγώ μια τσιλιβιθρα 50 κιλά..ετρωγα άρρωστα όμως!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ζω με τον φόβο κάθε μέρα
    By κυριακι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-08-2014, 18:34
  2. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 20:41
  3. Κάθε μέρα αγώνας;
    By panicgirl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 15-11-2012, 16:45
  4. Κάθε μέρα η ίδια μέρα
    By gianniss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2011, 18:27
  5. καθε μέρα κλαιω
    By Σαρα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 07-02-2010, 00:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •