Χρόνος ανάρρωσης - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    σε ευχαριστω πολυ μαους!
    θα το συζητησω οπωσδηποτε με τον γιατρο μου γιατι η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο!!!
    για την ιστορια...καποτε ημουν 45 κιλα (στην ενηλικο ζωη μου)
    τωρα δεν μπορω να σας πω ποσα ειμαι, οχι επειδη σας ντρεπομαι, αλλα επειδη ξαναδιαβαζοντας τα γραφομενα μου θα φρικαρω βλεποντας το νουμερο...
    υπαρχουν και αλλες λυσεις βεβαια (δακτυλιος κτλ.) αλλα το συζητησα με γιατρο και μου ειπε οτι αυτες οι επεμβασεις γινονται σε πολυ παχυτερα ατομα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Eγώ με Invega πήρα μόλις 3 κιλά από το όριο του κανονικού μου βάρους και αυτό περισσότερο λόγω καθιστικής ζωής.Δεν μπορώ να πω πως η όρεξη μου έχει ανοίξει.Τρώω κανονικά θα έλεγα απλά λίγη άσκηση μου λείπει!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Eγώ με Invega πήρα μόλις 3 κιλά από το όριο του κανονικού μου βάρους και αυτό περισσότερο λόγω καθιστικής ζωής.Δεν μπορώ να πω πως η όρεξη μου έχει ανοίξει.Τρώω κανονικά θα έλεγα απλά λίγη άσκηση μου λείπει!!
    μια χαρα εισαι Σεριο!
    στην επομενη συνεδρια με τον γιατρο μου θα τεθει οπωσδηποτε αυτο το ζητημα.
    δεν ειναι μονο θεμα εμφανισης κ αυτοπεποιθησης αλλα απο μια ηλικια κ μετα αρχιζουν και αλλα προβληματα υγειας...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    150
    Εγω νομιζω εχει να κανει και με τον ειδικο,δηλαδη ποσο καλα κανει τη δουλεια του.Εγω οταν ειχα καταθλιψη,ειχε περασει ενας χρονος που εκανα συνεδριες και ειχα δει ενα 50% διαφορα.Μετα πηγα σε αλλο ειδικο ο οποιος με βοηθησε αρκετα και τη ξεπερασα τη καταθλιψη.Πιστευω ομως πως ολα αυτα ακομα και οταν τα ξεπερασεις σου αφηνουν κατι μεσα σου που θα το θυμασαι για παντα.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ντριμφουλ εχω αλλαξει πολλες διαγνωσεις αλλα η τελευταια και πιο χρησιμοποιουμενη ειναι σχιζοσυναισθηματικη μανιακου τυπου και αφαιρετικη επιληψια

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    ντριμφουλ εχω αλλαξει πολλες διαγνωσεις αλλα η τελευταια και πιο χρησιμοποιουμενη ειναι σχιζοσυναισθηματικη μανιακου τυπου και αφαιρετικη επιληψια
    καταλαβα κοριτσι μου.
    σχετικα με την σχιζοσυναισθηματικη ξερω περιπου τι ειναι γιατι εχει πολλες ομοιοτητες με την διπολικη.
    η αφαιρετικη επιληψια εμπλεκεται με την σχιζοσυναισθηματικη ή θα μπορουσε να την εχει και καποιος χωρις να εχει καμια ψυχοπαθολογια?θελω να πω ειναι ανεξαρτητο το ενα με το αλλο?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    οχι ειναι ανεξαρτητα αν και το λεπονεξ λενε οτι προκαλει κρισεις

  8. #38
    γεια σας πολυ χαιρομαι που σας βρισκω εδω!

    εμενα εχουν περασει σχεδον 5 χρονια απο το επεισοδιο. τα πρωτα 3 χρονια απλα δεν υπηρχα. εχω ακομα δυσκολια στην συγκεντρωση, μνημη και δεν εχω καλη επικοινωνια ακομα με τον κοσμο γυρω μου, δυλαδη δεν μπορω να μπω στην συζητηση και να πιασω κουβεντα ευκολα. Νιωθω σαν παιδακι και ειμαι πολυ πιο ησηχη αποτι παλια. Να σας πω την αληθεια βαρεθηκα να συγκρινω τον παλιο μου ευατο με τον σημερινο αλλα ευχομαι να τον ξαναβρω σιγα σιγα.

  9. #39
    Ενδιαφερεται κανεις απο αθηνα (προς βορεια προαστεια) για Group Therapy μετα το ψυχωσικο επεισοδιο? ειμαστε 2 ατομα μονο και ψαχνουμε και για αλλους για να γινει group. Eιναι με μια κλινικη ψυχολογο που δουλευε στην αγγλια για χρονια με ψυχωσεις κτλ..και ειναι πολυ καλη σε αυτο που κανει.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Προσωπικά δεν είμαι από αθήνα!! :(
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #41
    κριμα που δεν εισαι απο αθηνα.. κανεις αλλος??

    Πως μπορω να το ποσταρω σε ολους (επειδη τωρα μπηκα στο forum και δεν εχω ιδεα πως λειτουργει..!)

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Εγώ παίρνω χάπια εδω και ενα περίπου χρόνο και ο γιατρός μου είπε να το παίρνω για ένα ακόμη μήνα. Ελπίζω στην πορεία να μη μου ξαναεμφανιστούν τα συμπτώματα.. ήμουν 100% λειτουργική μέχρι τώρα από την τέταρτη βδομάδα που έπαιρνα το χάπι.Τώρα παίρνω abilify στη χαμηλότερη δόση του για συντήρηση, και θα το κόψω από Γενάρη αμέσως σύμφωνα με το γιατρό μου. Καλή ανάρρωση εύχομαι

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Εγώ παίρνω χάπια εδω και ενα περίπου χρόνο και ο γιατρός μου είπε να το παίρνω για ένα ακόμη μήνα. Ελπίζω στην πορεία να μη μου ξαναεμφανιστούν τα συμπτώματα.. ήμουν 100% λειτουργική μέχρι τώρα από την τέταρτη βδομάδα που έπαιρνα το χάπι.Τώρα παίρνω abilify στη χαμηλότερη δόση του για συντήρηση, και θα το κόψω από Γενάρη αμέσως σύμφωνα με το γιατρό μου. Καλή ανάρρωση εύχομαι
    100% λειτουργική από την τέταρτη βδομάδα είναι πολύ νωρίς κ νομίζω δεν χαρακτηρίζεται σχιζοφρένεια.Είσαι τυχερή νομίζω!!Σου εύχομαι τα καλύτερα απο δω κ στο εξής.!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    @girl1988 τώρα είδα πως είχα ποστάρει σε ένα άλλο θέμα σου!!Πως είναι η ζωή σου;;βελτιώθηκε;;πιστεύεις πως πατάς γερά στα πόδια σου;;Τα ρωτάω αυτά γιατί μου φαίνεται πολύ νωρίς για να σου διακόψει ο γιατρός τα φάρμακα.Οι αιτίες εντοπίστηκαν και αντιμετωπίστηκαν;;Έχεις αλλάξει τρόπο σκέψης γενικά;;Λένε πως η ψύχωση είναι ένας τρόπος άμυνας του οργανισμού σε αντίξοες συνθήκες.Έτσι αν δεν αντιμετωπίστηκαν οι αιτίες και να επιτευχθεί αλλαγή στον τρόπο σκέψης ίσως ένα αγχογόνο γεγονός να επαναφέρει τα συμπτώματα.Ρώτησέ τον αν υπάρχουν πιθανότητες να υποτροπιάσεις.Αν υπάρχει έστω κ μία πιθανότητα προσωπικά δεν θα σταματούσα τελείως τα φάρμακα και ας μου το έλεγε γιατρός.Μετά το αγγούρι εμείς το τρώμε κ όχι αυτός.Και εγώ είχα πάει σε έναν βλάκα γιατρό κ μου έλεγε να τα σταματήσουμε τα φάρμακα γιατί δεν έχεις τίποτα κ υποτροπίασα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by whateva View Post
    κριμα που δεν εισαι απο αθηνα.. κανεις αλλος??

    Πως μπορω να το ποσταρω σε ολους (επειδη τωρα μπηκα στο forum και δεν εχω ιδεα πως λειτουργει..!)
    Γεια σου whateva, νομίζω ότι είναι καλύτερο να το ανοίξεις σαν καινούριο, ξεχωριστό θέμα στις Ψυχώσεις, ώστε να το δουν περισσότερα άτομα που μπορεί να ενδιαφέρονται και να μένουν Αθήνα. Καλή επιτυχία στην προσπάθεια αυτή! (Για να στείλεις ή να σου στείλουν πρέπει να έχεις συμπληρώσει πενήντα μηνύματα στο φόρουμ.)
    Επίσης ρίξε μια ματιά και σε αυτόν τον σύλλογο. http://www.kinapsi.gr/

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Χρόνος Διάγνωσης
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 17-12-2013, 21:24
  2. Ο χρόνος
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-04-2013, 23:55
  3. ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΝΑΡΡΩΣΗΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 23-12-2012, 18:28
  4. 19 χρονος και συμπεριφορα
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 15-04-2009, 02:42
  5. χρονος με τα παιδια
    By manous73 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 19-08-2008, 15:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •