Τα όνειρα, η ερμηνεία τους και η σημασία τους στη θεραπεία και στην καθημερινή ζωή. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 35 of 35
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    200
    Originally posted by keep walking Ειδα εναν εφιαλτη σημερα...ημουν λεει με την κοπελλια μου σε ενα κτιριο και καποια στιγμη φευγει και με αφηνει...εψαχνα το κτιριο να τη βρω και γινοταν γλεντι,φαγοποτι,χοροι και δεν μπορουσα να τη βρω.
    Για να μη τα πολυλογω τελικα γινοταν γαμος,και σε μια φαση σκαει μυτη η νυφη,ποια ειναι η νυφη?,ποια ειναι η νυφη ρωταγα και μου λενε νυφη ειναι η ταδε.Και βλεπω την κοπελλια μου νυφουλα να εχει παντρευτει αλλον,καποιον πλουσιο και να μου λεει στο αυτι...τωρα δεν θα ειμαι πλεον αναγκασμενη να εργαζομαι πλεον στην κολοδουλεια που εκανα και οτι θα συναντηθουμε αργοτερα.
    Τι αισθανθηκα...αναμεικτα αισθηματα....φρικαρα βασικα.
    Ααααααααα ξυπνησα πρωι-πρωι σημερα:(
    Ρε τι τραβαμε σε αυτη τη ζωη:(
    Απόπειρα ερμηνείας από έναν «μη ΕΙΔΙΚΟ» που διάβασε Freud (με βασική αρχή ότι τα όνειρα είναι έκφραση «επιθυμίας (γενική έννοια) του ασυνείδητού μας») ενώ οι ειδικοί τον....... στα ..... τους:

    Κατ’ αρχήν υπάρχει πιθανότητα για μεγάλο ποσοστό σφάλματος αφού δεν γνωρίζω την προσωπική σου ζωή.
    Είχες βρεθεί σε δύσκολη θέση με την κοπελιά σου που δεν μπορούσες να της εξασφαλίσεις ότι δεν θα εργαζόταν πλέον στην «κωλοδουλειά» της. Το όνειρό σου, προσπάθησε να σου φέρει σε σκέψη την ιδέα αυτή, αλλά να μη σε ξυπνήσει με καμιά δύσκολη επιλογή που θα σε έβαζε να κάνεις. Έτσι λοιπόν, η κοπέλα σου, χωρίς να έχεις κάνει εσύ τίποτα, πήγε και παντρεύτηκε άλλον που θα την γλύτωνε από την «κωλοδουλειά» της. Και η διαδικασία του ονείρου σκέφτηκε τώρα: «τώρα ο keep walking δεν θα αισθάνεται ένοχος για δική του επιλογή και θα συνεχίσει τον ύπνο του μέχρι το πρωϊ». Όμως «ευτυχώς» η διαδικασία του ονείρου δεν είναι πάντα επιτυχής (αν ήταν δεν θα θυμόμαστε κανένα όνειρο) και έτσι ο keep walking ξύπνησε και θυμόταν το όνειρο που είχε δει λίγο προτού ξυπνήσει, με όσες λεπτομέρειες μπορούσε να θυμηθεί, αφού είναι διανοούμενος και δεν μπορεί να εφησυχάσει με παρόμοιες απλοϊκές λύσεις που του πρόσφερε η διαδικασία του ονείρου («φρίκαρα βασικά»).
    Originally posted by Maria_ukc
    Αγαπητέ Ονούφριε,

    λυπάμαι πραγματικά που τα γράφεις όλα αυτά. Συγχώρεσέ με αλλα δεν έχω καταλάβει με ποιά ακριβώς ιδιότητα γράφεις όλες αυτές τις σοφιστείες? Είσαι νομικός, πληροφορικάριος, ψυχολόγος, ένας σωτήρας που ήρθε να σώσει όλους τους χρήστες του forum απο κάποιους ανίδεους (κατα την γνώμη σου) ειδικούς ή απλώς κάποιος ανικανοποίητος απο την ζωή του?
    (Μήπως θα ξαναγίνει γενική εξέγερση εναντίον μου, «ποιός είσαι συ ρε, που μας έγινες τώρα και ονειροκρίτης, ρε .......;»).


    Originally posted by alexis-30Όνειρο ήταν και πάει...
    Να σου πω εγώ τι έπαθα. είδα ότι είχε μπει στο σπίτι μου μία νυχτερίδα λευκή και εγώ προσπαθούσα να τη βγάλω έξω αλλά δεν μπορούσα διότι ο γιος μου καθόταν στην μπαλκονόπορτα και η νυχτερίδα τον τραυμάτιζε κάθε φορά που την έδιωχνα προς τα έξω. ως εδώ όλα καλά, ξύπνησα λίγο ταραγμένος αλλά μου πέρασε γρήγορα. Μου έμεινε όμως σαν όνειρο, επειδή ήταν πολύ ζωντανό και το σκεφτόμουν τις επόμενες ημέρες. Μία μέρα, όπως περιδιάβαινα στο ιντερνετ έπεσα σε έναν ονειροκρίτη και σκέφτηκα να κοιτάξω για το όνειρο. πήγα στο λήμα νυχτερίδα και διαβάζω: Θάνατος και συμφορά στον άτυχο που θα ανειρευτεί το διαβολικό αυτό ζώο. με πιάνει κάτι αλλά σκέφτομαι ότι εγώ είδα λευκή νυχτερίδα, ποιό αισιόδοξο όσο να πεις, οπότε διαβάζω παρακάτω: λευκή νυχτερίδα σημαίνει θάνατος μικρού παιδιού! περιτό να πω πως αισθάνθηκα μέχρι να πείσω τον εαυτό μου ότι αυτά είναι βλακείες. και να φανταστείς ότι ίσως να ήταν και η πρώτη φορά στη ζωή μου που κοίταξα ονειροκρίτη καθότι δεν πιστεύω σ\' αυτά.
    Απόπειρα ερμηνείας από έναν «μη ΕΙΔΙΚΟ» που διάβασε Freud (με βασική αρχή ότι τα όνειρα είναι έκφραση «επιθυμίας (γενική έννοια) του ασυνείδητού μας») ενώ οι ειδικοί τον....... στα ..... τους:

    Κατ’ αρχήν υπάρχει πιθανότητα για μεγάλο ποσοστό σφάλματος αφού δεν γνωρίζω την προσωπική σου ζωή.

    Έχεις ένα συναίσθημα ενοχής απέναντι στο γιό σου, πιθανώς νομίζεις ότι δεν του έχεις προσφέρει περίθαλψη και ιατρική φροντίδα σε κάτι που έχει. Φοβάσαι ότι – παρόλη την αντικειμενικά κρινόμενη καλή φροντίδα που έχεις επιδείξει – έχεις κάνει κάποιο σφάλμα και ο γιος σου υποφέρει και πληγώνεται. Έτσι λοιπόν θέλεις να τα σκεφτείς αυτά στον ύπνο σου, αλλά η διαδικασία του ονείρου λέει «αν τα σκεφτεί αυτά ο Alexis 30, θα ταραχτεί από το συναίσθημα ενοχής και θα ξυπνήσει». Έτσι λοιπόν εμφανίζεται μια νυχτερίδα (γιατί η νυχτερίδα, δεν μπορώ να το εξηγήσω, μόνο ο Alexis 30 θα ξέρει τι σημαίνει γι’ αυτόν), και «ό,τι και να κάνει ο Alexis η νυχτερίδα τραυματίζει το γιό του». Με τη λογική ότι «ότι και να κάνει ο Alexis 30 η νυχτερίδα συνεχίζει να τραυματίζει το γιό του» η διαδικασία του ονείρου νομίζει ότι του εξασφαλίζει αδιατάραχτο ύπνο. Όμως ο Alexis 30 είναι συνειδητοποιημένος και λογικά σκεπτόμενος και ξύπνησε «λίγο ταραγμένος».

    Διευκρίνιση: Από την ερμηνεία των Ονείρων του Freud απορρίπτω τα περί σεξουαλικών επιθυμιών και κρατάω τη μέθοδο, στην τεχνική της επιστημονικής ερμηνείας των ονείρων.
    Originally posted by Maria_ukc
    Αγαπητέ Ονούφριε,

    λυπάμαι πραγματικά που τα γράφεις όλα αυτά. Συγχώρεσέ με αλλα δεν έχω καταλάβει με ποιά ακριβώς ιδιότητα γράφεις όλες αυτές τις σοφιστείες? Είσαι νομικός, πληροφορικάριος, ψυχολόγος, ένας σωτήρας που ήρθε να σώσει όλους τους χρήστες του forum απο κάποιους ανίδεους (κατα την γνώμη σου) ειδικούς ή απλώς κάποιος ανικανοποίητος απο την ζωή του?
    (Μήπως θα ξαναγίνει γενική εξέγερση εναντίον μου, «ποιός είσαι συ ρε, που μας έγινες τώρα και ονειροκρίτης, ρε .......;»).

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    πολύ καλή απόπειρα ερμηνείας, αν αναλογιστεί κανείς τα λίγα που ξέρεις για μένα. Έχεις βέβαια παραλείψει ένα βασικό σημείο: η νυχτερίδα δεν ενοχλούσε τον γιο μου αλλά εμένα, και ότι ο γιος μου δεν με άφηνε κατά κάποιο τρόπο να τη βγάλω έξω.
    για την ιστορία, πριν 1-2 χρόνια είχε μπει νυχτερίδα στο σπίτι μου και με ταλαιπώρησε για ώρες μέχρι να τη βγάλω έξω (δεν ήταν λευκή βέβαια).

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    200
    Originally posted by alexis-30
    η νυχτερίδα δεν ενοχλούσε τον γιο μου αλλά εμένα, και ότι ο γιος μου δεν με άφηνε κατά κάποιο τρόπο να τη βγάλω έξω.
    Φίλε Alexis-30,
    Συμφωνώ, από μακρυά δεν γίνεται αποτελεσματική ερμηνεία. Αυτά που διευκρινίζεις τώρα, δεν φαίνονταν στην αρχική εξιστόρηση.

    Όμως η ερμηνεία μοιάζει να είναι η ίδια και μάλιστα ενισχύεται ακόμα περισσότερο αφού:

    α) Εσένα ενοχλεί ακόμα περισσότερο, σαν πατέρα, η κατάσταση,

    β) Το όνειρο προσπαθεί να σε απαλλάξει από το αίσθημα ενοχής, και για τον λόγο που προανέφερα στο προηγούμενο κείμενό μου, και επειδή δεν φταίς εσύ που η νυχτερίδα είναι μέσα (\"ο γιος μου δεν με άφηνε κατά κάποιο τρόπο να τη βγάλω έξω\").

    Ελπίζω να μην έγινα αδιάκριτος, με την ερμηνεία.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλη ερμηνεια μιας και οντως δεν μπορω να τη βοηθησω...αν και θα ηθελα...ουτε να δεσμευτω για το κατι παραπανω που ισως ζηταει...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    η ερμηνεία σου είναι καλή όπως σου είπα. στο σημείο της ενοχής έχεις δίκιο. απλά δεν είναι το μόνο κατά τη γνώμη μου, ούτε το κεντρικό σημείο. όπως σωστά θέτεις στο πρώτο σου μύνημα υπάρχει η νυτερίδα και θα πρόσθετα και η πλοκή. το θέμα είναι ότι όταν έχει κάποιος μία θεωρία, τείνει να ερμηνεύει τα πάντα με βάση αυτή και κατά κάποιο τρόπο να προσαρμόζει το άτομο (στη συγκεκριμένη περίπτωση το όνειρο) στα μέτρα της θεωρίας.
    το όνειρο που είδα, περιγράφει αρκετά γλαφυρά, σκέψεις, προβληματισμούς και φόβους που είχα εκείνες τις ημέρες.
    Η νυχτερίδα είναι ένα δικό μου πρόβλημα, ανεξάρτητο από το γιό μου. ο γιος μου με εμποδίζει να το βγάλω έξω από τη ζωή μου. κατά κάποιον τρόπο τον \"κατηγορώ\" και εκεί εμφανίζεται η ενοχή.
    Ένα ακόμη στοιχείο που δεν ανέφερα, είναι ότι δεν ξύπνησα από το όνειρο, αλλά από το ξυπνητήρι.
    όχι δεν αισθάνομαι ότι έγινες αδιάκριτος.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •