Τα όνειρα, η ερμηνεία τους και η σημασία τους στη θεραπεία και στην καθημερινή ζωή.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59

    Τα όνειρα, η ερμηνεία τους και η σημασία τους στη θεραπεία και στην καθημερινή ζωή.

    Όλοι μας βλέπουμε όνειρα στον ύπνο μας, πάρα πολλά όνειρα. Από αυτά θυμόμαστε πολύ λίγα στοιχεία ή ελάχιστα σημεία ή και τίποτα όταν ξυπνάμε. Την επιστημονική σημασία των ονείρων ανάλυσε με μεγάλη μεθοδικότητα, πρώτος ο Freud στο βιβλίο του «Η Ερμηνεία των Ονείρων», το οποίο ήταν πολύ επαναστατικό και νεωτεριστικό για το τέλος του 19ου αιώνα, αφού βασιζόταν στην ιδέα της ύπαρξης κρυφών ερωτικών επιθυμιών που άρχιζαν από τη βρεφική ηλικία του ατόμου με αντικείμενο κατά κύριο λόγο τη μητέρα, αλλά και τον πατέρα σε λιγότερη κλίμακα. Η κριτική που ασκήθηκε μεταγενέστερα στη φροϋδική θεωρία, περιόρισε σημαντικά την αξία της ερμηνείας του, μας άφησε όμως μέχρι σήμερα – σε αρκετά μεγάλη έκταση αποδοχής από τον επιστημονικό κόσμο – τις δύο κυριότερες αρχές της ερμηνείας των ονείρων που εστιάζονται στις εξής δύο:
    α) Το όνειρο αποτελεί εκπλήρωση κάποιας επιθυμίας μας, κατά τη διάρκεια του ύπνου μας και
    β) Υπάρχει στο όνειρο ένας μηχανισμός δημιουργίας κατάλληλης πλοκής ώστε ορισμένες ιδέες μας να περάσουν καμουφλαρισμένες με τέτοιο τρόπο, ώστε να μη διακόψουν τον ύπνο, λόγω άγχους, ανησυχίας, σωματικής ανάγκης (στο μέτρο του δυνατού).
    Παράδειγμα των δύο αυτών αρχών βλέπουμε στα εξής παραδείγματα ονείρων, δικών μου και γνωστών μου (παρόμοια των οποίων ενδέχεται να έχετε δεί και εσείς):
    -«Ήθελα να κατουρήσω και πήγα στην τουαλέτα. Η λεκάνη ήταν χαλασμένη και προσπάθησα να βρω μια άλλη, αλλά οι άλλες ήσαν κατειλημμένες». Στην πραγματικότητα είχα ανάγκη να ουρήσω, και το όνειρο προσπάθησε όσο μπορούσε με διάφορες δικαιολογίες να καθυστερήσει την εκπλήρωση της ανάγκης μου, βάζοντας διάφορα εμπόδια, ώστε να μην ξυπνήσω. Φυσικά, αυτό δεν ήταν δυνατό να συνεχιστεί και ξύπνησα. Ο μηχανισμός του ονείρου, προέρχεται από το ασυνείδητο και επομένως δεν είναι πολύ αποτελεσματικός – και πως να ήταν – αφού η ανάγκη για ούρηση μπορεί να είναι πολύ έντονη.

    - (ανάλογο όνειρο γυναίκας) «Πήγα στην τουαλέτα να ουρήσω αλλά οι τοίχοι ήσαν διαφανείς και με έβλεπαν οι περαστικοί. Δεν μπορούσα να ουρήσω και προσπαθούσα να καλύψω τους διαφανείς τοίχους με πετσέτες». Η ερμηνεία είναι η ίδια.

    Το καμουφλάρισμα του περιεχομένου του ονείρου πραγματοποιείται ακόμα και όταν αυτό επηρεάζεται από ένα πολύ έντονο σωματικό ενόχλημα. Π.χ. δικό μου όνειρο που είχα δεί τρεις ώρες αφού είχα φάει πολύ πικάντικα λουκάνικα σε μια ταβέρνα: «Ήμουν δεμένος σε ένα δέντρο και μου έριχναν μπουνιές στο στομάχι». Το ότι έτρωγα ξύλο, μπορεί να είχε κάποια σημασία που δεν ανέλυσα, αλλά οπωσδήποτε στο έντονο κάψιμο στο στομάχι το όνειρο προσπάθησε (ανεπιτυχώς) να δημιουργήσει μια ιστορία για να μη ξυπνήσω και διαταραχθεί ο ύπνος μου. Κέρδισε ίσως μερικά λεπτά ύπνου.

    Άλλες φορές το όνειρο είναι αρκετά άγαρμπο και το καμουφλάρισμα είναι πολύ απλό. Π.χ. κοιμόμουν και με ενοχλούσαν οι καμπάνες της εκκλησίας του Προφήτη Ηλία «.. είδα αυτόν που χτυπούσε τις καμπάνες να γλυστράει από το καμπαναριό και να πέφτει κάτω». Παρόλη την προσποιούμενη στον ύπνο λύπη μου για την τραγική απώλεια του κωδωνοκρούστη, το ακατέργαστο υλικό του ασυνειδήτου μου προσπάθησε να μου εξασφαλίσει –όσο μπόρεσε – λίγο ύπνο, απαλλαγμένο από κωδωνοκρουσίες.

    Φαντάζομαι θα έχετε δει στη ζωή σας όπως και εγώ ορισμένα όνειρα που είναι κοινά: «πετούσα σε χαμηλό ύψος πάνω από άλλους ανθρώπους», «έπεφτα στο κενό», «είδα ότι ακόμα δεν είχα τελειώσει το Λύκειο»(ενώ στην πραγματικότητα το είχα τελειώσει εδώ και κάμποσα χρόνια), «ήμουν ακόμα στρατιώτης και φορούσα στολή, ενώ κάπου ήξερα ότι σαν να είχα τελειώσει ή να έπρεπε να είχα τελειώσει» (χρόνια μετά το τέλος της θητείας μας).
    Για το πέταγμα ο Φρόϋντ κάνει μια σύνδεση με το πέταγμα στον αέρα που δίνει χαρά στα μωρά ή πολύ μικρά παιδιά όταν τους πετούν οι γονείς τους. Νιώθουν σαν να μην επηρεάζονται από τη βαρύτητα, σαν να είναι αγγελάκια. Για την πτώση στο κενό ο Φρόϋντ δεν μας δίνει ερμηνείες, με την περίεργη αιτιολογία ότι «δεν είχε δει ο ίδιος τέτοια όνειρα».

    Οι μεταγενέστεροι του Φρόϋντ προσάρμοσαν την ερμηνεία ανάλογα με την κύρια θεωρία που ακολουθούσαν (Αντλερ, υποσυνείδητο, Γιούνγκ – συμβολισμούς που προέρχονται από το συλλογικό ασυνείδητο και είναι κοινοί σε όλους τους λαούς και καθόλη την ιστορία κλπ).

    Πρόβλημα δημιουργείται στη σημασία των ονείρων και στον τρόπο αντιμετώπισής τους σε θεραπευτικές προσεγγίσεις που αγνοούν την ύπαρξη ασυνειδήτου όπως στην Ομαδική Θεραπεία, αναλυτική ή συμπεριφοριστική και στη Γνωσιακή Θεραπεία (για την ανθρωποκεντρική θεραπεία, καλό είναι να περιμένουμε να μας πει σχετικά ο σούπερ αντμινιστρέιτορ που είναι ειδικός).
    Στην πράξη συμβαίνουν τα εξής, στην κλίμακα που έχω αντιληφθεί βέβαια, γιατί δεν υπάρχει επίσημη καταγραφή εκεί που υπάρχει άρνηση παραδοχής:
    - Οσάκις μέλος της θεραπευτικής ομάδας, αναφέρει όνειρο μέσα στην ομάδα, ο συντονιστής κάνει την πάπια και παραδίδει το μέλος της ομάδας στο έλεος των λοιπών μελών που δεν βλέπουν όνειρα και εκεί γίνεται ένα είδος «εθνοτικής κάθαρσης». Συνήθως πετάγεται έξω από την ομάδα αυτός που βλέπει όνειρα, ώστε η λοιπή ομάδα να συνεχίσει με μια σχετική ομοιογένεια και ο συντονιστής νίπτει τας χείρας του ως Πόντιος Πιλάτος.

    - Στη γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία, ο θεραπευτής μπορεί να δημιουργήσει ο ίδιος κριτήρια με τέτοιο τρόπο ώστε να κατατάξει στον ονειρευόμενο εκεί που θέλει, με το επιχείρημα «ένας κανονικός καταθλιπτικός δεν μου φέρνει τέτοια όνειρα, άρα έχετε μεταιχμιακή διαταραχή».

    Φυσικά υπάρχουν και οι διάφοροι λαϊκοί ονειροκρίτες σε βιβλία που πουλάνε στα καροτσάκια καθώς και διάφοροι ονειρευόμενοι ή μή που προσφέρουν τελείως κομπογιαννήτικες ερμηνείας π.χ. τι σημαίνει αν έχεις δει μαύρη γάτα κλπ, που καλό είναι να αποφεύγονται γιατί και φοβίζουν άδικα και οδηγούν σε τελείως λάθος συμπεράσματα.

    Θα μου πείτε: Τι μου λές τώρα εσύ; Εγώ δεν βλέπω ποτέ όνειρα ή και αν βλέπω τα ξεχνάω αμέσως μόλις ξυπνήσω. Πράγματι με το ξύπνημα αρχίζει η διαδικασία της λήθης και σε μερικά δευτερόλεπτα μπορεί να ξεχαστεί τελείως το όνειρο. Ακολουθήστε λοιπόν την εξής τακτική. Να έχετε δίπλα στο κρεβάτι σας, π.χ. πάνω στο κομοδίνο ένα μπλοκάκι και ένα μολύβι. Με το που ξυπνήσετε είτε το πρωϊ είτε – αν τύχει – μέσα στη νύχτα, γράψτε μία φράση ή έστω μερικές λέξεις κλειδιά από το όνειρο, προτού το ξεχάσετε. Τη δεύτερη φορά θα θυμάστε ακόμα περισσότερα και μετά από λίγο καιρό θα θυμάστε σχεδόν όλο το όνειρο ή τουλάχιστο τόσο ώστε να μπορεί να καλύψει μια ολόκληρη ιστορία ή περιπέτεια που ζήσατε στον ύπνο σας.

    Το υλικό του ονείρου είναι κατάλληλο για ανάλυση όταν είστε σε οποιαδήποτε θεραπεία. Ακόμα και αν είναι κομπλεξικός ο θεραπευτής σας και δεν ενθαρρύνει την αναφορά τους από σας, μη διστάσετε να του το αναφέρετε, παρόλες τις επιφυλάξεις που μπορεί να έχει (Τι θα κάνει για να σας σταματήσει; Θα φωνάξει το 100;). Θα νιώσετε καλύτερα. Μην ξεχνάτε ότι το όνειρο είναι προσπάθεια να σας περάσει το ασυνείδητό ένα είδος συλλογισμού ή προβληματισμού, που θα ολοκληρωθεί καλύτερα όταν το μοιραστείτε με κάποιον άλλο, ακόμα και με το θεραπευτή σας.

    Αλλά και εκτός θεραπείας, έχει σημασία η καταγραφή του ονείρου, με όσο το δυνατό περισσότερες λεπτομέρειες. Φέρνω για παράδειγμα τον εαυτό μου. Σε κάποια στιγμή της ζωής μου σταμάτησα να βλέπω εφιάλτες στον ύπνο μου, επειδή τους αντιμετώπισα σαν μια ενδιαφέρουσα ιστορία ονείρου και επιζητούσα να καταγράψω όσο δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες. Ο εφιάλτης εξαφανίστηκε με τον τρόπο αυτό και τα μηνύματα άρχισαν να βγαίνουν με καλύτερο τρόπο, έστω και αν αυτός ο τρόπος παρουσίασής τους δεν ήταν και τόσο κατανοητός. Και αυτό, επειδή όσο περισσότερο μαθαίνουμε να αναλύουμε το όνειρο (συγχωρήστε με που δεν μπορώ να σας παραθέσω όλη την τεχνική ερμηνείας στο σημείο αυτό, είναι ογκώδης τόμος), τόσο περισσότερο πονηρεύει και ο μηχανισμός του ονείρου και μας τα παρουσιάζει πιο δύσκολα και πιο δυσνόητα ώστε να μην αντιληφθούμε τη σημασία τους κατά τη διάρκεια του ύπνου και να συνεχίσουμε χωρίς διακοπή να κοιμούμαστε μέχρι το πρωϊ.

    Θα ήθελα, τελειώνοντας, να προσθέσω ότι μεγάλη σημασία για την ερμηνεία του ονείρου έχει το συναίθημα, τι αισθανόμαστε με το όνειρο αυτό ή - αν είναι δυνατόν - και κατά τη διάρκεια του ονείρου (εκεί εγώ υστερώ).

    Θα μπορούσαμε λοιπόν, αν συμφωνείτε, να χρησιμοποιήσουμε αυτή την ιστοσελίδα για να παρουσιάσουμε ορισμένα τυπικά ή επαναλαμβανόμενα όνειρά μας και να συνεισφέρει ο καθένας τη μέθοδο ερμηνείας που ακολουθεί ή θα μπορούσε να ακολουθήσει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    εγώ θα ήθελα να επισημάνω ότι στο εν λόγω βιβλίο του ο Φρόϋντ αποδίδει πολύ συχνά τα όνειρα που δεν μπορούσε να ερμηνεύσει (και αν θυμάμαι καλά ήταν πολλά) στην \"αντίσταση\" του ονειρευόμενου, κάτι που ποτέ δε μου κάθισε καλά (πολύ βολικό). Επίσης, τα όνειρα που ανέφερες, νομίζω ότι είναι μάλλον προσπάθεια του εγκεφάλου να αποδώσει νόημα σε ερεθίσματα που δέχεαι κατά τη δειάρκεια του ύπνου, παρά έκφραση ασυνείδητων επιθυμιών (το κατούρημα είναι μία πάρα πολύ συνσιδητή ανάγκη!).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να πω πως αντιλαμβανομαι τα ονειρα εγω.
    Πιστευω οτι τα ονειρα ειναι αποροια των γεγονοτων της ημερας ή των προηγουμενων ημερών ή ισως και πιο παλια αν κατι μας ειχε επηρεασει πολυ αλλα κατα κυριο λογο ειναι αποροια των γεγονοτων των τελευταιων ημερων.
    Φυσικα αυτα διαστρεβλωνονται με ονειρικη υφη δηλαδη ακουσες μια λεξη για ποντικι στο διαστημα της ημερας και ειδες το βραδυ να σε κυνηγανε αρουραιοι...τελος παντων κατι τετοιο καταλαβαινετε τι θελω να πω.
    Για αυτο πιστευω οτι οι ονειροκριτες ειναι εντελως αχρηστοι.
    Εχω προσεξει οτι εαν περασω ολη την ημερα σε εναν υπολογιστη κανοντας κατι \"στειρο\" δηλαδη παιζοντας ενα παιχνιδι τα ονειρα μου ειναι απλα και \"στειρα\" ενω εαν περασω μια επεισοδειακη μερα...ξενυχτι,παρεες,διασκ� �δαση κλπ τα ονειρα μου ειναι πολυ πλουσια.
    Θα ήθελα, τελειώνοντας, να προσθέσω ότι μεγάλη σημασία για την ερμηνεία του ονείρου έχει το συναίθημα, τι αισθανόμαστε με το όνειρο αυτό ή - αν είναι δυνατόν - και κατά τη διάρκεια του ονείρου
    Ναι θα συμφωνησω...καταλαβαινω πχ ποσο με αγχωσαν ορισμενα πραγματα στη διαρκεια της ημερας μεσα απο την διαδικασια του υπνου πολλες φορες.


    μέθοδο ερμηνείας που ακολουθεί ή θα μπορούσε να ακολουθήσει
    Δεν το ψαχνω πολυ αλλα αν τυχει και θυμαμαι για μερικες ωρες καποιο ονειρο...πραγμα που δεν γινεται συχνα...τοτε ψαχνω τις εμπειριες που αποκομισα την προηγουμενη μερα συνηθως και προσπαθω να βρω με ποιο γεγονος συνδυαζεται και μετα προσπαθω να σκεφτω γιατι μου βγηκε ετσι η ονειρικη υφη αυτης της εμπειριας.
    Δεν μπορω να πω οτι πιστευω ιδιαιτερα στα ονειρα ή οτι στο υπνο μας κρυβονται μεγαλες αληθειες για τον εαυτο μας...αλλα ναι καποια πραγματα μπορεις πιστευω να ανακαλυψεις...που σε εκπλησουν.
    Συνηθως δεν το πολυψαχνω...ναι εχω διαβασει πολλες φορες τη μεθοδο με το μπλοκακι και το μολυβι που μπορεις να εφαρμοσεις...απλα δεν ασχολουμε σε τετοιο βαθμο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59
    Originally posted by alexis-30
    εγώ θα ήθελα να επισημάνω ότι στο εν λόγω βιβλίο του ο Φρόϋντ αποδίδει πολύ συχνά τα όνειρα που δεν μπορούσε να ερμηνεύσει (και αν θυμάμαι καλά ήταν πολλά) στην \"αντίσταση\" του ονειρευόμενου, κάτι που ποτέ δε μου κάθισε καλά (πολύ βολικό). Επίσης, τα όνειρα που ανέφερες, νομίζω ότι είναι μάλλον προσπάθεια του εγκεφάλου να αποδώσει νόημα σε ερεθίσματα που δέχεαι κατά τη δειάρκεια του ύπνου, παρά έκφραση ασυνείδητων επιθυμιών (το κατούρημα είναι μία πάρα πολύ συνσιδητή ανάγκη!).
    Αλήθεια, δεν το θυμάμαι αυτό που λες για τη δικαιολογία της \"αντίστασης του ονειρευόμενου\". Εγώ συγκράτησα τις δύο βασικές αρχές που μου χρησίμευσαν για τη μεθόδευση της ερμηνείας την οποία εφάρμοσα σε δικά μου όνειρα και στα όνειρα της γυναίκας μου που ήσαν πιό εύκολα αφού είχε πιο απονήρευτο ασυνείδητο που καμουφλάριζε τα όνειρά της (όσα μου εμπιστεύτηκε).
    Παραδείγματα ονείρων ανέφερα τα πιο απλά, για να γίνω κατανοητός και σωστά το λες ότι ήσαν κυρίως σωματικά ερεθίσματα. Παρέλειψα να πω ότι όταν ονειρευόμαστε ότι είμαστε ακόμα στο Λύκειο ή ντυμένοι στη στολή του στρατιώτη και αναρωτιώμαστε μα κάτι σαν να έχουμε τελειώσει αυτά τα πράγματα και τι διάολο έχουμε ακόμα εκκρεμότητες, πάλι είναι εκπλήρωση επιθυμίας. Δεν ονειρευόμαστε να ξαναγίνουμε μαθητές ή στρατιώτες, αλλά αναπολούμε με νοσταλγία, όπως είπε ο Φρόυντ, την περίοδο εκείνη που είχαμε λιγότερους μπελάδες και ευθύνες στο κεφάλι μας.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59
    Originally posted by keep_walking
    Να πω πως αντιλαμβανομαι τα ονειρα εγω.
    Πιστευω οτι τα ονειρα ειναι αποροια των γεγονοτων της ημερας ή των προηγουμενων ημερών ή ισως και πιο παλια αν κατι μας ειχε επηρεασει πολυ αλλα κατα κυριο λογο ειναι αποροια των γεγονοτων των τελευταιων ημερων.
    Φυσικα αυτα διαστρεβλωνονται με ονειρικη υφη δηλαδη ακουσες μια λεξη για ποντικι στο διαστημα της ημερας και ειδες το βραδυ να σε κυνηγανε αρουραιοι...τελος παντων κατι τετοιο καταλαβαινετε τι θελω να πω.
    Για αυτο πιστευω οτι οι ονειροκριτες ειναι εντελως αχρηστοι.
    Εχω προσεξει οτι εαν περασω ολη την ημερα σε εναν υπολογιστη κανοντας κατι \"στειρο\" δηλαδη παιζοντας ενα παιχνιδι τα ονειρα μου ειναι απλα και \"στειρα\" ενω εαν περασω μια επεισοδειακη μερα...ξενυχτι,παρεες,διασκ� �δαση κλπ τα ονειρα μου ειναι πολυ πλουσια.
    Θα ήθελα, τελειώνοντας, να προσθέσω ότι μεγάλη σημασία για την ερμηνεία του ονείρου έχει το συναίθημα, τι αισθανόμαστε με το όνειρο αυτό ή - αν είναι δυνατόν - και κατά τη διάρκεια του ονείρου
    Ναι θα συμφωνησω...καταλαβαινω πχ ποσο με αγχωσαν ορισμενα πραγματα στη διαρκεια της ημερας μεσα απο την διαδικασια του υπνου πολλες φορες.

    Δεν το ψαχνω πολυ αλλα αν τυχει και θυμαμαι για μερικες ωρες καποιο ονειρο...πραγμα που δεν γινεται συχνα...τοτε ψαχνω τις εμπειριες που αποκομισα την προηγουμενη μερα συνηθως και προσπαθω να βρω με ποιο γεγονος συνδυαζεται και μετα προσπαθω να σκεφτω γιατι μου βγηκε ετσι η ονειρικη υφη αυτης της εμπειριας.
    Δεν μπορω να πω οτι πιστευω ιδιαιτερα στα ονειρα ή οτι στο υπνο μας κρυβονται μεγαλες αληθειες για τον εαυτο μας...αλλα ναι καποια πραγματα μπορεις πιστευω να ανακαλυψεις...που σε εκπλησουν.
    Συνηθως δεν το πολυψαχνω...ναι εχω διαβασει πολλες φορες τη μεθοδο με το μπλοκακι και το μολυβι που μπορεις να εφαρμοσεις...απλα δεν ασχολουμε σε τετοιο βαθμο.
    Νομίζω ότι πολύ σωστά αντιμετωπίζεις το θέμα των ονείρων. Μάλλον έχεις αρκετή μόρφωση και εμπειρίες στη ζωή ώστε ζυγίζεις τα πράγματα και δεν υπερεκτιμάς τη σημασία τους. Και εγώ δεν είπα ότι σώνει και καλά πρέπει να καθόμαστε με μπλοκάκι και μολύβι κάθε βράδι. Απλά, νομίζω ότι καλό είναι να ακούμε καμιά φορά και τι προσπαθεί να βγεί από μέσα μας με τη διαδικασία του ονείρου. Μπορεί αυτό επίσης να γίνει και πηγή έμπνευσης σε κάτι που γράφουμε ή σε κάτι που θα θέλαμε να ζωγραφίσουμε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    συμφωνώ με τον Keep Walking. από την προσωπική μου εμπειρία τα όνειρα συνήθως αφορούν προβλήματα ή καταστάσεις των προηγούμενων ημερών. Συνήθως θυμάμαι τα όνειρά μου τα οποία συχνά με οδηγούν στο ξανασκεφτώ ορισμένα πράγματα. επίσης, συμφωνώ ότι ορισμένες φορές αποτελούν εκπλήρωση κάποιας επιθυμίας, αλλά αυτή είναι συνειδητή και εμφανίζεται στο ονειρικό περιεχόμενο. όπως πχ όταν ονειρευόμαστε ότι είμαστε με κάποια ή κάποιον που μας ελκύει. το μόνο ασυνέιδητο στοιχείο που μπορώ να βρω στα όνειρά μου είναι ότι μερικές φορές εστιάζουν σε θέματα που δεν είχα σκεφτεί ή εστιάσει συνειδητά.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59

    Μου φαίνεται πως ονειρεύτηκα την tati.

    Originally posted by alexis-30
    συμφωνώ με τον Keep Walking. από την προσωπική μου εμπειρία τα όνειρα συνήθως αφορούν προβλήματα ή καταστάσεις των προηγούμενων ημερών. Συνήθως θυμάμαι τα όνειρά μου τα οποία συχνά με οδηγούν στο ξανασκεφτώ ορισμένα πράγματα. επίσης, συμφωνώ ότι ορισμένες φορές αποτελούν εκπλήρωση κάποιας επιθυμίας, αλλά αυτή είναι συνειδητή και εμφανίζεται στο ονειρικό περιεχόμενο. όπως πχ όταν ονειρευόμαστε ότι είμαστε με κάποια ή κάποιον που μας ελκύει. το μόνο ασυνέιδητο στοιχείο που μπορώ να βρω στα όνειρά μου είναι ότι μερικές φορές εστιάζουν σε θέματα που δεν είχα σκεφτεί ή εστιάσει συνειδητά.
    Θυμάμαι πολύ λίγα από το όνειρο που είδα. Κάτι είχε σχέση με συζήτηση που είχα με τη νέα θεραπεύτρια στη χθεσινή συνεδρία και με μηνύματα στο Ιντερνέτ (μάλλον στο forum). Στο τέλος είχα βρεθεί σε ένα αγροτικό δρόμο και δίπλα σε πλαγιά βουνού και στην πλαγιά και στο δρόμο υπήρχαν αγελάδες με απειλητικές διαθέσεις. Μία αγελάδα με πλησίασε. Κατέβηκα στο δρόμο για να την αποφύγω και με πλησίασε και εκείνη, ανέβηκα στην πλαγιά και πάλι κατάφερε και βρέθηκε μπροστά μου έτοιμη να μου επιτεθεί. Ξύπνησα με την εντύπωση ότι η αγελάδα είχε σχέση με την tati. Δυστυχώς, για μια ακόμα φορά, δεν ενθυμούμαι το συναίσθημα κατά τη διάρκεια του ονείρου. Δεν φαντάζομαι το όνειρο να έχει σχέση με τις αγελάδες που ονειρευόταν στην Π. Διαθήκη ο Φαραώ και τις ερμήνευσε ο Ιωσήφ. Προσπάθησα μάταια να εκλογικεύσω τη σύνδεση που έκανα με την tati. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει, παρακαλώ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Στοχαστη δεν πρεπει να προσβαλλεις ανθρωπους που σου απαντανε...δεν εχει σημασια αν δεν συμμεριζονται τις αποψεις σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι να πω κιολας δεν σε καταλαβαινω...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59

    Η αγελάδα και η tati.

    Originally posted by keep_walking
    Στοχαστη δεν πρεπει να προσβαλλεις ανθρωπους που σου απαντανε...δεν εχει σημασια αν δεν συμμεριζονται τις αποψεις σου.
    Αγαπητέ μου keep walking.
    Είδα τη διαμαρτυρία σου ότι «δεν πρέπει να προσβάλλω τους ανθρώπους που μου απαντάνε» και θα ήθελα κατ’ αρχή να σε διαβεβαιώσω ότι τίποτα από αυτά που μου επισημαίνεις αλλά και αυτά που επισημαίνεις σε άλλους δεν περνάει απαρατήρητο από μένα και ως εκ τούτου, αφού το σκέφτηκε πολύ θέλω να σου απαντήσω.

    Έχω διαπιστώσει ότι είσαι ένας άνθρωπος με εσωτερικό μεγαλείο, που φαίνεται από τον τρόπο με τον οποίο πλησιάζεις την ψυχή του συνανθρώπου σου, προσέχοντας να μην τον θίγεις στο παραμικρό, να δείξεις την αξία και το σεβασμό που τρέφεις γι’ αυτόν, να τον βοηθήσεις να καταλάβει κάτι, χωρίς να φανεί ότι του επιβάλλεις την άποψή σου («νομίζω», «χωρίς να είμαι ειδικός», «προσπάθησε να καταλάβεις», «διάβασε τα posts του προτού τον κρίνεις», «δεν θέλω να εκφραστώ εγώ, σαν να είναι ο στοχαστής τρίτο πρόσωπο στα ίδια του τα posts», «συγγνώμη στοχαστή» κλπ).

    Έχεις λοιπόν, παρά τα διάφορα μειονεκτήματά σου – τα οποία με θάρρος παραδέχεσαι σε οποιαδήποτε συζήτηση συμμετέχεις – μία ιδιότητα, που σε κάνει αγαπητό στους άλλους, που τους κερδίζεις έστω και αν δεν συμφωνούν μαζί σου και το βλέπει κανείς αυτό στις διάφορες συζητήσεις, για τη σημασία και το αποτέλεσμα των οποίων εγώ προσωπικά έχω κάποιες επιφυλάξεις, αφού περιορίζονται στην ανταλλαγή φράσεων που δεν ξεπερνούν τις πέντε λέξεις και στις οποίες οι συμμετέχοντες δεν εκφράζουν καμία ιδέα, δεν δείχνουν τίποτα από αυτά που έχουν μέσα τους και αναρρωτιέται κανείς γιατί ξεκίνησαν, εκτός αν πούμε ότι γράφουμε μόνο και μόνο για να πατάμε τα πλήκτρα, όπως παίζουμε τις χάντρες ενός κομπολογιού (βλέπε συζήτηση «Γυναίκα εναντίον Άντρα»).

    Στη συγκεκριμένη περίπτωση, σε πείραξε η προσομοίωση της αγελάδας με την tati. Τα όνειρα, όπως έχουμε συζητήσει, και φαντάζομαι να γνωρίζεις και μόνος σου επειδή δεν είχα τη δυνατότητα να γράψω εκτενώς στο μικρό κείμενο που έβαλα στο forum, χρησιμοποιούν συμβολισμούς για να περιγράψουν συναισθήματα και σχέσεις μας με άλλους ανθρώπους, ώστε να μη μας απασχολούν με καθαρούς ξεκάθαρους χαρακτηρισμούς, περιγραφές και προβληματισμούς που μας απασχολούν στην καθημερινή ζωή και διακινδυνέψουν να μας ξυπνήσουν μέσα στη νύχτα (βλ. όνειρο του Φαραώ για τις επτά παχειές και τις επτά αδύνατες αγελάδες που είδε ο Φαραώ όπως αναφέρεται στην Παλαιά Διαθήκη).

    Ζήτησα τη βοήθειά σου και τη βοήθεια των άλλων συμμετεχόντων στο forum για να καταλάβω τη σημασία και την ερμηνεία των αγελάδων και ιδιαίτερα της συγκεκριμένης αγελάδας που με δυσκόλευε στο δρόμο μου, στο όνειρό μου, και για την οποία ξυπνώντας είχα κάνει ασυνείδητά μου μία σύνδεση με την tati. Βοήθεια δεν πήρα από κανέναν και έπρεπε μάλλον να καταλάβω ότι άνθρωποι σαν την Adzik που με υποδέχτηκε στο forum με στίχο του Εμπειρίκου και υπονοούμενα σαν να μην ξέρω τι μου γίνεται, μόνο βοήθεια δεν θα μου έδιναν, εφόσον αυτά τα οποία γράφω είναι τελείως διαφορετικά από τις ανούσιες, άοσμες και άγευστες ανταλλαγές φράσεων στις οποίες επιδίδονται στο κεφάλαιο «Γενικά» του forum (βλέπε συζητήσεις του τύπου «Γυναίκα εναντίον Αντρα». Με το ίδιο σκεπτικό, και με σκοπό να απομακρύνει από το χώρο των επαγγελματιών της ψυχικής υγείας, ο σούπερ αντμινιστρέιτορ μετακίνησε το θέμα μου για τα «Όνειρα την ερμηνεία τους και τη σημασία τους για τη θεραπεία και την καθημερινή ζωή» ώστε να μην το διαβάζουν οι επαγγελματίες της Ψυχικής Υγείας και τους ταράζει στην αμάθειά του (των γνωστών Κέντρων τους όπου στραβώνονται αντί να επιμορφώνονται) και να περιορίζονται να ανοίγουν κεφάλαια με υψηλό δείκτη επίσκεψης (Άκμα Vs Καμάκη) που δεν προσφέρουν τίποτα, ο σούπερ αντμινιστρέιτορ δεν κάνει τον κόπο να τα σβύσει και όλοι τα ανοίγουν ο ένας μετά τον άλλο, λες και είναι καμιά λακούβα στην οποία όλοι οι διαβάτες πρέπει να πέσουν μέσα.

    Θα ήθελα να σου προτείνω να μη δείχνεις τόσο μεγάλη ευαισθησία στους γνωσιακούς συμπεριφοριστικούς θεραπευτές σαν την tati που εξαντλούν την ευαισθησία, τη διορατικότητα και την αγάπη για τον άλλο, μόνο στο κομμάτι που αφορά την κατοχύρωση των επαγγελματικών συμφερόντων τους, το αν θα αναγνωριστούν τα πτυχία τους και αν θα κάνουν πρακτική εξάσκηση σε ανθρώπους ή σε βουβάλια (κάτι που σε πολλούς από αυτούς είναι παντελώς αδιάφορο γιατί αποδεδειγμένα –από τα posts τα οποία γράφουν- τους λείπει η ενσυναίσθηση.

    Ορισμένα Ιδιωτικά Μεταπτυχιακά Κέντρα, αντί να εκπαιδεύουν τους ψυχολόγους, αποδεδειγμένα διενεργούν παράνομες, αδικαιολόγητες, αντιδεοντολογικές και αντιεπιστημονικές παρεμβάσεις στο θεραπευτικό έργο των μελών τους –δήθεν για να βοηθήσουν – με κύριο σκοπό τη διαιώνιση της μετριότητας σαν κύριο στόχο του μεγάλου όγκου των εκπαιδευομένων, ώστε να μην μπορέσει κανείς να αντιμετωπίσει πρόβλημα ασθενούς που καταφεύγει σ’ αυτούς, αλλά να μη βρεθεί ποτέ κανείς που να είναι καλύτερος από τον προηγούμενο.

    Ενώ κόπτονται ότι δημιουργούν κανόνες δεοντολογίας τους οποίους και δημοσιεύουν στο διαδίκτυο, επιβάλλουν κανόνες κακώς εννοούμενης αλληλεγγύης –τύπου Κόζα Νόστρα – όταν διαμαρτυρηθείς σ’ αυτούς για ενέργεια συναδέλφου τους, ο οποίος θα χρησιμοποιήσει παραπλανητικά συμπτώματά σου, όχι μόνο για να μη σε βοηθήσει, αλλά για να δώσει την εντύπωση ότι κάτι σπουδαίο έχει κάνει και – με την παρουσίαση του δύσκολου περιστατικού - να πάρει το πολυπόθητο χαρτί που θα αποδεικνύει ότι ξέρει καλά να χειρίζεται γνωσιακές συμπεριφοριστικές τεχνικές.

    Κατανοητή λοιπόν η ανησυχία της tati, που ξυπνάει από τον ύπνο της κάθε 15 μέρες για να εκφράσει τις ανησυχίες της για τη γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία –λες και είναι το μόνο πρόβλημα που απασχολεί την ανθρωπότητα – και αφού μιλήσει τόσο γενικόλογα για εφαρμογή της δεοντολογίας, ώστε να μπορούν αυτά που λέει να εφαρμοστούν και στη γεωργία στην κτηνοτροφία και τη δασοκομική, να σταματήσει τη συζήτηση επειδή δεν είναι του επιπέδου της και δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε –ενώ ο συνάδελφός της ο Alexis 30 δεν είχε κανένα πρόβλημα να συνεννοηθεί.

    Κατόπιν των ανωτέρω είναι τόσο περίεργο που στον ύπνο μου είδα μια απειλητική αγελάδα που με εμπόδιζε να περάσω; Αν αντί της αγελάδας, είχα σκεφτεί όλα αυτά, θα μου είχε κοπεί ο ύπνος.

    Περιμένω τα σχόλιά σας, στο όνειρο που σας περιέγραψα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το ονειρο το περιεγραψες με σκοπο να \"χωσεις\" οχι οτι ειναι κατι που σε απασχολει.Το θεμα του παροντος τοπικ ειχε ξεκινησει καπως αλλιως οχι σαν μια προσωπικη αντιπαραθεση αλλα σαν μια συζητηση σχετικα με τα ονειρα.
    Το οτι μερικοι που εχουν διαλεξει το ιατρικο επαγγελμα ειναι εντελως ανευθυνοι και εγω μαζι σου...ενας λογος που θα προτιμουσα οποιαδηποτε σχολη εκτος απο τις ιατρικες οταν αποφασιζα ποια κατευθυνση θα ακολουθησω ηταν η αποφυγη της υπερβολικης ευθυνης που συνεπαγεται αυτο.
    Δεν ειναι ομως το ιδιο το να προσπαθουμε να κολλησουμε ταμπελες σε ολους τους επαγγελματιες που κολλανε αντιστοιχες ταμπελες σε μας...καταλαβαινεις πως το εννοω.
    Απο την λιγοστη εμπειρια μου με τους ψυχγιατρους εχω αναμικτα αισθηματα...ναι απο πολλους περιμενα περισσοτερα.
    Θυμαμαι ομως εναν χαρακτηριστικα οταν ημουν ακομα βυθισμενος στον κοσμο μου που με βρηκε σε μια καφετερια πλησιασε να με χαιρετησει..μου ακουμπησε τον ωμο χωρις να τον εχω δει...γυρισα το κεφαλι τον ειδα και ασυναισθητα μου ηρθε ενα χαμογελο...και τον ειδα πραγματικα να βουρκωνει..σημαινε για μενα κατι αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    41
    Originally posted by keep_walking
    Στοχαστη δεν πρεπει να προσβαλλεις ανθρωπους που σου απαντανε...δεν εχει σημασια αν δεν συμμεριζονται τις αποψεις σου.
    Keep Walking,

    Ακριβώς αυτό ένιωσα και γι\' αυτο θέλησα να φύγω απο την συζήτηση.

    Σε καμία περίπτωση δεν έχω θεωρήσει ούτε αυτή τη συζήτηση ούτε κάποια άλλη συζήτηση σε αυτό το forum χαμηλού επιπέδου. Στο forum το κάθε μέλος ανοίγει ένα θέμα που τον/την απασχολεί ή συμμετέχει σε θέματα που ανοίγουν άλλα μέλη, το κάθε θέμα έχει την αξία και το ενδιαφέρον του και το κάθε μέλος συμμετέχει/ δεν συμμετέχει, συμφωνεί ή διαφωνεί.

    Δεν είναι οτι δεν μπορώ να καταλάβω ή δεν θέλω να καταλάβω όσα καταθέτει ο stohastis για αυτά που βίωσε ή οτι διαφωνώ με το οτι αυτά που βίωσε, όπως τα περιγράφει, συνιστούν παραβίαση δεοντολογίας. Δεν είναι οτι επειδή ασχολούμαι με την συγκεκριμένη προσέγγιση δεν θέλω να παραδεχτώ οτι υπάρχουν κακώς κείμενα στην Γ/Σ. Σαφώς και υπάρχουν.

    Απο τη στιγμή που έγινα μέλος στο forum έχω διαφωνήσει και έχω συμφωνήσει με άποψεις άλλων μελών σε άλλες συζητήσεις. Ακόμα όμως και αν διαφώνησα ή είχα μια άλλη οπτική των πραγμάτων ποτέ δεν χρησιμοποίησα χαρακτηρισμούς, δεν έκρινα την ποιότητα της δουλειάς κανενός και γενικότερα δεν έχω προσβάλλει και δεν έχω υποτιμήσει κάποιο μέλος με κανέναν τρόπο. Πιστεύω οτι όταν δεν γνωρίζεις έναν άνθρωπο προσωπικά (παρά μόνο μέσω γραπτής συνομιλίας σε ένα forum στο internet) δεν μπορείς να βγάζεις συμπεράσματα για την προσωπικότητα, τις σπουδές και την δουλειά του. Όπως πιστεύω οτι το κάθε μέλος έχει δικαίωμα να εκφράζει την προσωπική του άποψη για ένα θέμα. Τα posts που έγραψα περί του συγκεκριμένου θέματος ήταν η προσωπική μου άποψη.Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59

    Ο keep walking μεταβλήθηκε σε ψυχαναλυτή του stohasti και της tati; Καιρός να τα ερμηνεύσουμε όλα με τους κανόνες της Ομαδικής Θεραπείας.

    Originally posted by tati
    Originally posted by keep_walking
    Στοχαστη δεν πρεπει να προσβαλλεις ανθρωπους που σου απαντανε...δεν εχει σημασια αν δεν συμμεριζονται τις αποψεις σου.
    Keep Walking,

    Ακριβώς αυτό ένιωσα και γι\' αυτο θέλησα να φύγω απο την συζήτηση.

    Σε καμία περίπτωση δεν έχω θεωρήσει ούτε αυτή τη συζήτηση ούτε κάποια άλλη συζήτηση σε αυτό το forum χαμηλού επιπέδου. Στο forum το κάθε μέλος ανοίγει ένα θέμα που τον/την απασχολεί ή συμμετέχει σε θέματα που ανοίγουν άλλα μέλη, το κάθε θέμα έχει την αξία και το ενδιαφέρον του και το κάθε μέλος συμμετέχει/ δεν συμμετέχει, συμφωνεί ή διαφωνεί.

    Δεν είναι οτι δεν μπορώ να καταλάβω ή δεν θέλω να καταλάβω όσα καταθέτει ο stohastis για αυτά που βίωσε ή οτι διαφωνώ με το οτι αυτά που βίωσε, όπως τα περιγράφει, συνιστούν παραβίαση δεοντολογίας. Δεν είναι οτι επειδή ασχολούμαι με την συγκεκριμένη προσέγγιση δεν θέλω να παραδεχτώ οτι υπάρχουν κακώς κείμενα στην Γ/Σ. Σαφώς και υπάρχουν.

    Απο τη στιγμή που έγινα μέλος στο forum έχω διαφωνήσει και έχω συμφωνήσει με άποψεις άλλων μελών σε άλλες συζητήσεις. Ακόμα όμως και αν διαφώνησα ή είχα μια άλλη οπτική των πραγμάτων ποτέ δεν χρησιμοποίησα χαρακτηρισμούς, δεν έκρινα την ποιότητα της δουλειάς κανενός και γενικότερα δεν έχω προσβάλλει και δεν έχω υποτιμήσει κάποιο μέλος με κανέναν τρόπο. Πιστεύω οτι όταν δεν γνωρίζεις έναν άνθρωπο προσωπικά (παρά μόνο μέσω γραπτής συνομιλίας σε ένα forum στο internet) δεν μπορείς να βγάζεις συμπεράσματα για την προσωπικότητα, τις σπουδές και την δουλειά του. Όπως πιστεύω οτι το κάθε μέλος έχει δικαίωμα να εκφράζει την προσωπική του άποψη για ένα θέμα. Τα posts που έγραψα περί του συγκεκριμένου θέματος ήταν η προσωπική μου άποψη.Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.


    Ξεπέρασα ορισμένα όρια. Συγγνώμη tati.

    Θα είσαστε όλοι έτοιμοι να ακούσετε μια ερμηνεία όλων αυτών που διαδραματίστηκαν στο forum τις τελευταίες μέρες; Ίσως έχετε ακούσει για την «ομαδική θεραπεία» ή «θεραπεία ομάδας». Όχι, πως είναι καμιά θεραπεία πιο αξιόλογη από τη γνωσιακή- συμπεριφοριστική θεραπεία, όταν πέφτει στα χέρια μη έμπειρων θεραπευτών, ιδιαίτερα στην Ελλάδα όπου ο θεραπευτής (στην ορολογία της θεραπείας ομάδας «ο συντονιστής» ούτε έχει διανοηθεί ποτέ να κάνει ανάλυση στον εαυτό του.

    Όμως η ομαδική θεραπεία όπως και η ψυχανάλυση, παρόλο που θεωρούνται και οι δύο θεραπείες «μπας κλας» από πολλούς γνωσιακούς- συμπεριφοριστές θεραπευτές, που συμπεριφέρονται σαν να ανακάλυψαν τώρα το τροχό, προσφέρει εξαιρετικές ερμηνείες για τη συμπεριφορά μας, τις οποίες καμιά φορά ανακαλύπτουμε, διαβάζοντας βιβλία και παρατηρώντας τη συμπεριφορά άλλων (δυστυχώς, δεν βλέπουμε εύκολα, με αντικειμενικό τρόπο, τη δική μας συμπεριφορά.

    Παίρνω λοιπόν σαν βάση της ερμηνείας της συμπεριφοράς στο forum το βιβλίο των Asya L. Kadis, Jack D. Krasner, Charles Winick και S.H. Foulkes «Ομαδική Ψυχοθεραπεία», Έκδοση Βραζιλιανού Ινστιτούτου Μορφωτικής Διάδοσης, Sao Paulo, στο οποίο θα κάνω παραπομπές σε δική μου μετάφραση και παράθεση (για κάθε άπιστο Θωμά) του κειμένου στα πορτογαλικά (ελπίζω η μορφοποίηση της σελίδας να μην τα μετατρέψει σε ...κινέζικα)

    1. «Η Ομαδική θεραπεία είναι ένας ειδικός τύπος ομάδας γιατί έχει ένα ειδικό κοινό χαρακτήρα για θεραπευτικούς σκοπούς και γιατί αναπτύσσει σχέσεις «μεταβίβασης» (Alexis, βόηθα γιατί εσύ εξηγείς περίφημα!) με την παρουσία ενός θεραπευτή.

    O GRUPO DE TEHAPIA ; UM TIPO ESPECIAL DE GRUPO PORQUE TEM o carater comunal especial de um proposito terapeutico e porque desenvolve relacoes de transferencia mutipla na presencia de um terapista.

    Εδώ ο σούπερ αντμινιστρέιτορ με την ιστοσελίδα, παίρνει ίσως την αόρατη και ακαθόριστη θέση του θεραπευτή, έστω και αν εμφανίζεται σε ορισμένες μόνο περιπτώσεις, αφού φροντίζει να λειτουργεί φορουμ σαν μια μεγάλη ομάδα με κανόνες στη συμμόρφωση των οποίων ούτως ή άλλως μας παραπέμπει ή έστω μπορεί να μας εξαναγκάσει, αν χρειαστεί. Η απουσία του, όσες φορές γίνεται αντιληπτή από μέλη που τον έχουν ανάγκη, αναπληρώνεται στη φαντασία μας, από άλλα μέλη που διατηρούν κατ\' ουσία ή κατ\' επίφαση έστω - ορισμένα χαρακτηριστικά πού θα μπορούσαν να τα ανεβάσουν στο επίπεδο του «θεραπευτή - συντονιστή» (Alexis 30, tati, mirannta). Οποιαδήποτε ομάδα, για θεραπευτικούς σκοπούς ή άλλους (δηλ. forum) είναι μια ομάδα επειδή υπάρχει ανάμεσα στα μέλη της ένα είδος σχέσης που ξεπερνάει τη λογική, είναι διαπροσωπική και συναισθηματική.

    Qualquer grupo, para propositos de terapia ou outros, e um grupo porque existe entre seus membros alguma especie de relacao interacional, interpessoal ou afetiva.

    2. Η ομάδα επικοινωνεί ταυτόχρονα σε μια ποικιλία διαφορετικών επιπέδων. Ένα επίπεδο είναι το λεκτικό (stohastis), που αγγίζει το εμφανές περιεχόμενο των λεγομένων. Το δεύτερο επίπεδο είναι διαπροσωπικό (Adzik: «κηπάκο μου, να μη γίνω αδιάκριτη, αλλά τι αναπηρία έχεις;») αγγίζοντας στοιχεία όπως τη θέση που έχει ο καθένας, το ρόλο που παίζει. Το τρίτο επίπεδο είναι που αγγίζει την ασυνείδητη σημασία αυτών που λέγονται, και τις συμβολικές επιπτώσεις των άλλων μελών της ομάδας (επίθεση που δέχτηκα από ένα φρικιό που με έλουσε με τις διαγνώσεις «μεταιχμιακός», «παρανοϊκός» κλπ)

    Um nivel acute; grave; literal, abrangendo o conteudo manifesto e evidente do que e dito. O segundo nivel interpessoal, abrangendo elementos como posibilitade e papel, juntamente com o conteudo mais formal de uma comuni-cacao e sua direcao. O terceiro nivel ; o que abrange a signi-ficadoo inconsciente do que e dito e, portanto, as implicacoes simbolicas dos outros membros do grupo.

    3. Μερικά είδη συνοχής που παρουσιάζονται στην ομάδα, θα μπορούσαν να συνδέονται με μια εχθρότητα που υπάρχει μεταξύ των ατόμων (επίθεση που δέχτηκα από ένα φρικιό που με έλουσε με τις διαγνώσεις «μεταιχμιακός», «παρανοϊκός» κλπ, παρατηρήσεις που δέχτηκα από τον σούπερ αντμινιστρέιτορ ότι δήθεν παραβαίνω όλους τους κανόνες, που δεν μπόρεσε όμως να προσδιορίσει όταν του το ζήτησα, ειρωνεία της Adzik που μου πρόσφερε ένα στίχο του Εμπειρίκου, εισήγηση του vince ότι εδώ είμαστε μια κοινωνία και αν δεν μ\' αρέσει να φύγω, φαρμακερές παρατηρήσεις που έκανα εγώ στην tati κλπ)

    Algumas especies de coesao em um grupo podem ser baseadas na hostilidade que existe entre individuos.

    4. Η πιο γενικευμένη από τις αντιδράσεις τύπου G είναι ίσως η πολύπλευρη μεταβίβαση.

    A mais generalizada das reacoes-G talvez seja a de transferencia multipla.

    O Freud όριζε την «μεταβίβαση» ως προβολή στον αναλυτή συναισθημάτων που σχετίζονται με μέλη της παλιάς ή της νέας οικογένειας του ασθενή.

    Freud considerava sua descricao da transferencia do paciente (como uma projecao sobre o analista de emocoes relativas a membros da antiga ou atual familia do paciente) talvez como o conceito mais sutil por le desenvolvido.

    Όταν μια ομάδα ατόμων συναντιέται για θεραπευτικούς σκοπούς και ιδιαίτερα σε τακτικά χρονικά διαστήματα για να συζητήσει προβλήματά του, σημειώνεται μια πολλαπλή «μεταβίβαση». Υπόψη ότι η μεταβίβαση σύμφωνα με τον Freud μπορεί να αναφέρεται όχι μόνο σε μέλη της οικογένειας αλλά και άλλο θεραπευτή ή δάσκαλο κλπ (π.χ. δασκάλα μου του πιάνου, προηγούμενη θεραπεύτρια, που τους τα μάζεψα και τα έριξα στον σούπερ αντμινιστρέιτορ και στην tati).

    Quando um grupo de pessoas se reune para propositos terapeuticos e se encontra regularmente para discutir seus problemas em uma atmosfera de intimidade, a transferencia multipla simplesmente acontece, sem qualquer tentativa especial da parte de algum para produzi-la.

    5. Η σχέση ανάμεσα στα μέλη της ομάδας είναι όπως σαν μια ομάδα αδελφών που συνέβη να βρεθούν σχεδόν ηθελημένα. Ο τρόπος που συμπεριφέρονται μεταξύ τους όπως συμπεριφέρονται στην ίδια τους την οικογένεια, ενώ με τα νέα μέλη, όπως ακριβώς συμπεριφέρονται με άλλα άτομα στο παρελθόν στη ζωή τους.

    A relacaoo dos membros do grupo de terapia entre si ; como a de um grupo de irmaos e irmas que se tivessem encontrado quase voluntariamente, ao inves de terem sido colocados na mesma familia pela casualidade biologica. A analogia com a familia apropriada porque a base central da transferencia provavelmente sao as inter-relalacoes maiores de familia do paciente. O desdobramento gradual da extensao em que suas reacoes emocionais em relacao aos demais membros do grupo representam reflexos de sua relacao com \"outras pessoas significativas\" em sua vida provavelmente sera uma das mais profundas experiencias terapeuticas do membro do grupo.

    Κάτι δεν σας θυμίζει;

    6. Είναι πιθανό οι ασθενείς μιας ομάδας να αντισταθούν σε οποιαδήποτε αλλαγή που επιφέρει αλλαγή στο συνηθισμένο τρόπο να ενεργεί και οι μηχανισμοί άμυνας που προβάλλουν αντιπροσωπεύουν διαδικασίες εξασφάλισής τους που κινητοποιούν για να απομακρύνουν κάθε ενδεχόμενο αλλαγής που θα μπορούσε να τους δημιουργήσει άγχος.

    Do mesmo modo que no tratamento individual os pacientes em um grupo estao continuamente resistindo ao tratamento por meio de mecanismos de defesa que podem logicamente ser considerados reacoes-G. provavel que os pacientes de um grupo resistam a qualquer mudanca que envolva modificacao em sua maneira habitual de fazer as coisas e mecanismos de defesa repre-sentam processos de seguranca que les empregam a fazerm de afas-tar a percepcao da necessidade de mudanca ou afastar ansiedade.

    (βλ. Vince: «το λέγω για το φίλο μας που δεν φαίνεται να έχει ψυχιατρικά προβλήματα, .... ενεργεί βάσει σχεδίου....... δεν ξέρει ότι εδώ είναι μια κοινότητα ........ αν δεν σου αρέσει μπορείς να φύγεις», απειλές του σούπερ αντμινιστρέιτορ ότι θα διαγράψει τα μηνύματά μου, και αυτός πήρε το ρόλο του μέλους της ομάδας χωρίς να το αντιληφθεί).

    7. Η ψυχοθεραπεία μιας ομάδας μπορεί να λειτουργήσει μόνο εφόσον οι συμμετέχοντες ασθενείς αρχίσουν να αντιλαμβάνονται σιγά-σιγά τους μηχανισμούς άμυνάς τους.

    A psicoterapia em um grupo se pode ocorrer na medida em que os pa-cientes empreguem e gradualmente percebam seus mecanismos de defesa.

    8. Όταν ο νεοεισερχόμενος σε μια ομάδα (καλή ώρα εγώ) έχει αίσθηση ότι δεν γίνεται αποδεκτός -και με μεγάλη ένταση - από άλλα μέλη της ομάδας, μπορεί να αλλάξει τη συμπεριφορά του χωρίς να φτάσει στο σημείο να αντιληφθεί το πλαίσιο μέσα στο οποίο αντιδρά.

    Quando ha sentimento de nao-aceitarlo bastante forte por parte de outros membros de um grupo, o paciente que recebido com continuada resistencia pelos outros membros do grupo pode modificar seu comportamento sem chegar a vislumbrar a causa e efeito do padrao de reacao.

    Η αλλαγή θα συντελεστεί έτσι πιθανόν από τη συσσώρευση επιδράσεων στη συμπεριφορά του από άλλα πρόσωπα με τα οποία έχει συναισθηματική σχέση.

    A mudanca ocorrer entao provavelmente pelo puro efeito cumulativo de ver discordarem de seu comportamento diversas outras pessoas com as quais tem uma relacao emocional.

    Η προηγούμενη θεραπεύτρια με είχε σπρώξει στο να σταματήσω τα μαθήματα πιάνου, ώστε να είναι η ίδια η αποκλειστική αποδέκτρια των συναισθηματικών αντιδράσεών μου. Και τα ... εισέπραξε. Μετά από δυο χρόνια ξανάρχισα τα μαθήματα πιάνου, που πήραν όμως χαρακτήρα εντατικότατης μελέτης, σε σημεία όπως η μελέτη και απαγγελία σολφέζ που ήταν σχεδόν αδύνατα για μένα, λόγω απλά ψυχικής αδυναμίας μου που επιδρούσε στον τομέα αυτό. Η σκληρότητα της δασκάλας του πιάνου που με έβαλε σώνει και καλά να δώσω εξετάσεις τριών χρόνων μαζί στη μουσική θεωρία και στο σολφέζ ταυτόχρονα με παίξιμο του πιάνου με πολλά κομμάτια εβδομαδιαίως και σε πολύ υψηλή ταχύτητα του χρονόμετρου, περιέργως βελτίωσε ορισμένα εγκεφαλικά μου κέντρα και βελτίωσε τη διάθεσή μου. Παγιδεύτηκε όμως κάποια αντίδραση που έπρεπε να εκτονωθεί στο forum.


    9. Η «καραμπόλα». Ένα μέλος της ομάδας μπορεί να πει κάτι που προκαλεί μία καραμπόλα.

    A carambola. ..... Um membro do grupo pode dizer alguma coisa que provoque uma carambola

    ( κατηγορίες του stohasti για παραβίαση κανόνων δεοντολογίας, πανικός, παρεξηγήσεις, αποχώρηση του σούπερ αντμινιστρέιτορ, αποχώρηση της tati κλπ, λούσιμο του stohasti από ένα φρικιό με χαρακτηρισμούς «μεταιχμιακός», «παρανοϊκός» κλπ) Μπορεί να λεχθεί σε μια συνομιλία μεταξύ ασθενούς και θεραπευτή ή μεταξύ δύο ασθενών, και να έχει επιπτώσεις και σε διάφορους άλλους ασθενείς. Μπορεί να μην είναι κάτι το συγκεκριμένο, αλλά μερικές φορές έχει το ίδιο αποτέλεσμα από μέρος των ευρισκομένων σε συνεδρία.

    Pode ser comunicada porem intercambio entre paciente e terapista ou entre dois pacientes, que ter reverberacoes sobre varios dos outros pacientes. Pode nao ser coisa alguma especifica, mas a vezes ate mesmo o efeito de parte de uma sessao ou a atmosfera de uma sessao sobre os pacientes do grupo.

    Αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι το νέο μέλος μπορεί να εκφράσει κάτι που στην πραγματικότητα να εκφράζει τα ασυνείδητα αισθήματα ή φαντασιώσεις των άλλων ασθενών.

    Esta situacao tornou-se uma reacao de carambola porque um membro do grupo que esteja expressando o que acredita ser uma reacao individual pode realmente estar manifestando os sentimentos ou fantasias preconscientes ou inconscientes de outros pacientes.

    Θα μπορούσε π.χ. να παρατηρήσει ότι ο θεραπευτής δεν ενδιαφέρεται σε ότι γίνεται στην ομάδα (π.χ. ο stohastis κατηγορεί τον σούπερ αντμινιστρέιτορ και την tati ότι καλύπτουν τους κακούς γνωσιακούς συμπεριφοριστές θεραπευτές). Εκείνη τη στιγμή, άλλοι ασθενείς μπορεί να το αισθανθούν και εκείνοι, αλλά να μην ήσαν σε θέση να το εκφράσουν (crino: «γιατί δεν τους κάνεις μήνυση;»).

    pode notar, por exemplo, que o terapista parecia estar sonolento ou não estar particularmente interessado pelo que acontecia no grupo ou estar aparentemente pensando em outra coisa. Embora outros pacientes possam ter percebido a \"mudança\" no terapista, não foram capazes de expressá-la.

    Ο ασθενής που μίλησε, εξέφρασε έτσι αυτό που άλλοι ασθενείς είχαν αισθανθεί.

    O paciente que falou, mani-festou assim o que diversos outros pacientes haviam sentido; uma vez manifestada, a ideia pode ser nao apenas experimentada, mas tambem discutida. O grupo pode entao seguir as pegadas do paciente que fiz primeiro a observarlo.


    10. Ορισμένοι ασθενείς μπορεί να επιτεθούν στο θεραπευτή επειδή δεν αφιερώνει αρκετό χρόνο στα θέματα που θίγει συγκεκριμένος ασθενής.

    Pacientes podem \"atacar\" um terapista por estar despendendo \"tempo demais\" com os problemas de determinado paciente ou nao estar despendendo tempo \"suficiente\" com os problemas de outro paciente.

    (Ίσως εδώ ο stohastis αποπροσανατολίστηκε και τα έβαλε με λάθος άνθρωπο).

    Τι λέτε φίλοι; Τι λένε οι αγαπητοί γνωσιακοί συμπεριφοριστές θεραπευτές; Δεν έχουν τέτοια βιβλία τα Ιδιωτικά Μεταπτυχιακά Κέντρα τους; Έχω και άλλα βιβλία.

    Μήπως το κεφάλαιο αυτό που άνοιξα, σωστά το είχα βάλει στη σελίδα των επαγγελματιών της ψυχικής υγείας; Κύριε αντμινιστρέιτορ; Καλησπέρα σας.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59
    Όπως φοβόμουν, τα πορτογαλικά που είχαν ορισμένα σύμβολα, αποτυπώθηκαν χάλια. Αν μπορεί ο σούπερ αντμινιστρέιτορ να τα διαγράψει (όχι να διαγράψει όλο το μήνυμα) θα τον ευγνωμονούσα.

    Εντάξει, το τροποποίησα, δεν χρειάζεται να το αλλάξεις σούπερ αντμινιστρέιτορ, ευχαριστώ πάντως για την καλή διάθεση!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπορεις να επιλεξεις edit στο μυνημα σου και να το μορφοποιησεις αναλογως με το πως το θες.Δεν τον χρειαζεσαι τον administrator στην συγκεκριμενη περιπτωση.
    Επισης πιστευω οτι ισως και αλλα μελη του φορουμ να εχουν την ιδιοτητα επαγγελματια ψυχ... αλλα για τους α ή β λογους να προτιμουν να χρησιμοποιουν ενα ψευδωνυμο....μπορει και οχι δεν ξερω.
    Επισης και σε αυτο εχεις δικιο...το εχεις αναφερει και καπου νομιζω...μονο σε σενα ειδα να απαντανε οι ειδικοι στα θεματα που ανοιξες με την πραγματικη τους τουλαχιστον ιδιοτητα...ναι εχουν απαντησει και σε αλλους αλλα ποτε τοσοι πολλοι ειδικοι σε ενα ατομο...ισως λογω της επιθεσης σου προς ενα τομεα της ψυχ.
    Και λογικο ειναι αυτο μιας και ειναι ο τομεας τους (προσωπικα οποιοδηποτε σχεδον θεμα ανοιξει που να αφορα υπολογιστες επειδη ξερω αρκετα πραγματα θα το απαντησω).
    Επιφυλασομαι να απαντησω σε αυτα που εγραψες γιατι καπου δυσκολευτηκα στην αναγνωση του κειμενου...θα το παλεψω αργοτερα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •