Τα όνειρα, η ερμηνεία τους και η σημασία τους στη θεραπεία και στην καθημερινή ζωή. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    θα σε παραπέμψω στο βιβλίο του Irvin Yalom \"θεωρία και πράξη της ομαδικής ψυχοθεραπείας\", αν και νομίζω ότι καλύπτεις αρκετά καλά ορισμένες από τις διεργασίες της ομαδικής θεραπείας. (δεν έχω ειδική εκπαίδευση στην ομάδική ψυχοθεραπεία). Δεν ξέρω αν το forum μπορεί να θεωρηθεί ομαδική θεραπεία, ή έστω ομάδα (δεν το έχω σκεφτεί)

  2. #17
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59
    Originally posted by alexis-30
    θα σε παραπέμψω στο βιβλίο του Irvin Yalom \"θεωρία και πράξη της ομαδικής ψυχοθεραπείας\", αν και νομίζω ότι καλύπτεις αρκετά καλά ορισμένες από τις διεργασίες της ομαδικής θεραπείας. (δεν έχω ειδική εκπαίδευση στην ομάδική ψυχοθεραπεία). Δεν ξέρω αν το forum μπορεί να θεωρηθεί ομαδική θεραπεία, ή έστω ομάδα (δεν το έχω σκεφτεί)
    Σαν απάντηση, σε παραπέμπω στο θεατρικό έργο \"Το Σπίτι με τους Καθρέφτες\" που μόλις δημοσίευσα σε ειδικό νέο θέμα λίγο πιο πάνω από εδώ.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59
    Originally posted by keep_walking
    Μπορεις να επιλεξεις edit στο μυνημα σου και να το μορφοποιησεις αναλογως με το πως το θες.Δεν τον χρειαζεσαι τον administrator στην συγκεκριμενη περιπτωση.
    Επισης πιστευω οτι ισως και αλλα μελη του φορουμ να εχουν την ιδιοτητα επαγγελματια ψυχ... αλλα για τους α ή β λογους να προτιμουν να χρησιμοποιουν ενα ψευδωνυμο....μπορει και οχι δεν ξερω.
    Επισης και σε αυτο εχεις δικιο...το εχεις αναφερει και καπου νομιζω...μονο σε σενα ειδα να απαντανε οι ειδικοι στα θεματα που ανοιξες με την πραγματικη τους τουλαχιστον ιδιοτητα...ναι εχουν απαντησει και σε αλλους αλλα ποτε τοσοι πολλοι ειδικοι σε ενα ατομο...ισως λογω της επιθεσης σου προς ενα τομεα της ψυχ.
    Και λογικο ειναι αυτο μιας και ειναι ο τομεας τους (προσωπικα οποιοδηποτε σχεδον θεμα ανοιξει που να αφορα υπολογιστες επειδη ξερω αρκετα πραγματα θα το απαντησω).
    Επιφυλασομαι να απαντησω σε αυτα που εγραψες γιατι καπου δυσκολευτηκα στην αναγνωση του κειμενου...θα το παλεψω αργοτερα.
    1. Παρέλειψα να αναφέρω και την mirannta, ίσως επειδή μου φέρθηκε καλά.
    2. Δεν μπόρεσα να βρω edit που μου είπες και δεν μπορώ να αγγίξω καν το κείμενο. Μπορείς εσύ; Όπου το κείμενο έχει \"m\", αυτό βάζει \"&\" νομίζω και επίσης προσθέτει στην ίδια λέξη και ένα \";\". Καποιοι θα τρίβουν τα χέρια τους που το κείμενό μου θα είναι κουραστικό από τις παραμορφώσεις αυτές. Μία λύση είναι να το παρεις και να το διαβάσεις στο word με τη μορφοποίηση που θέλεις ή πετώντας όλα τα πορτογαλικά.
    3. Αν δεν καταλαβαίνεις καλά τους μηχανισμούς της ομάδας θεραπείας, διάβασε το θεατρικό έργο \"Το Σπίτι με τους Καθρέφτες\". Τελειώνοντάς το, θα έχεις γίνει expert. Δεν είχα την τύχη να γίνω δεκτός σε τέτοια ομάδα, αλλά διάβασα και μάλλον τυχερός στάθηκα που έμεινα απέξω.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πανω δεξια σε καθε κειμενο που γραφεις εχει δυο κουμπια quote και report...και στα κειμενα που εγραψες εσυ βγαζει και ενα τριτο κουμπι που γραφει edit.
    Δεν μπορω να ακουμπησω φυσικα εγω τα κειμενα σου...δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα αλλιως θα γινοταν μπαχαλο το φορουμ.
    Θα το διαβασω αυριο γιατι μολις ξυπνησα και βλεπω οτι θα χρειαστω κανα δεκαλεπτο να το διαβασω ολο...μπορει και σημερα αλλα αργοτερα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59

    Όνειρο που είδα σχετικά με τον σούπερ αντμινιστρέιτορ. Βοηθήστε με να το ερμηνεύσω Alexis, mirannta και εσείς καμουφλαρισμένοι κατά τον keep walking θερ

    Είχα συζήτηση με τον σούπερ αντμινιστρέιτορ (είχαν γίνει πολλά που έχω ξεχάσει). Τον ρώτησα αν έχει σπάγκο για να δέσω κουτιά στα οποία θα συσκεύαζα ορισμένα πράγματα. Μου απάντησε ότι μου έχει ήδη δώσει. Το θυμήθηκα. Μετά είδα ότι είχε στο πάτωμα σπάγκο δεμένο κουλούρα με σχοινί. Σκέφτηκα, τι τον πείραζε να μου δώσει και άλλο. Του είπα τι ωραία που είναι τώρα που μετακομίζει όταν έχει μαζέψει και συσκευάσει όλα του τα κουτιά με τα πράγματά του και να μην έχει να κάνει τίποτα άλλο και να κάθεται. Τον ρώτησα αν ήθελε να του έδινα ένα μπουκάλι νερό και δύο ποτήρια για να έχει στο ψυγείο του και να μη χρησιμοποιεί τα δικά του που θα είχε συσκευάσει. Μου είπε ότι θα ήταν καλή ιδέα, αλλά άν μπορούσα να το έβαζα και ένα μπουκάλι άσπρο κρασί. Σκέφτηκα να του έβαζα από ένα ανοιγμένο, αλλά μετά αποφάσισα να του ανοίξω ένα καινούργιο. Τι να σημαίνει άραγε; Υπόψη ότι κάθε φορά που κοιμάμαι, για να νανουρίζομαι και να με πέρνει εύκολα ο ύπνος έχω συνηθίσει και βάζω μια από τις πολλές κασέτες που έχω γράψει συνεδρίες με την προηγούμενη θεραπεύτριά μου (ακούω τα σοφά της, αλλά ακούω και τα άρρωστά της. Όμως δεν υπήρχε τίποτα σχετικό ή που να με παρακινούσε να δω τέτοιο όνειρο).

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    καμουφλαρισμένοι κατά τον keep walking θεραπευτές του forum
    Εχμμ δεν μου αρεσει πολυ αυτο το \"καμουφλαρισμενοι\" απλως ειπα οτι μπορει να υπαρχουν μελη που δεν γραφουν οτι ειναι ψυχολογοι αλλα μπορει να ειναι.
    Δεν ειμαι θεραπευτης αλλα ας προσπαθησουμε να το εξηγησουμε:
    Ξερεις οτι εδω που γραφουμε ειναι ενα thread ελληνικα μεταφραζεται σαν νημα ή μπορεις να το πεις σπαγγο.
    Τα κουτια ειναι τα μυνηματα σου/μας στα οποια \"συσκευαζουμε\" τις αποψεις μας.
    Ο adminstrator μας εχει παραχωρησει αυτη την ιστοσελιδα για να ανταλλασουμε τις αποψεις μας...εξου και το οτι σου εχει δωσει σπαγγο.
    Τωρα τα υπολοιπα οπως το περιεχομενο των μυνηματων ειναι οπως το βλεπει ο καθενας...βασικα πρεπει να τηρουνται καποιοι κανονες και μπορει ο καθενας να γραψει οτι θελει.
    Δεν ξερω αν οντως ειδες αυτο το ονειρο ή το κατασκευασες αλλα νομιζω ταιριαζει με αυτα που γραφω.
    Περιμενω την δικη σου εξηγηση που θα ειναι πιο τεκμηριωμενη μιας και το ονειρο δημιουργηθηκε απο σενα μες το μυαλο σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #22
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59
    keep walking,

    Για να καταλάβεις τι γίνεται σε μία ομάδα, καλό θα ήταν να διάβαζες το κείμενο που έφτιαξα για τους ρόλους που παίζουμε μέσα στο φόρουμ, με επιστημονική εξήγηση, από συγκεκριμένο βιβλίο, σύμφωνα με αναγνωρισμένα πορίσματα των συγγραφέων της «Ομαδικής Θεραπείας». Φυσικά, εδώ στο forum αυτό, ο σκοπός των συμμετεχόντων είναι, όπως κατάλαβα –με εξαίρεση εσένα και 2-3 άλλους – η νέκρωση της σκέψης, η ακινητοποίηση της κρίσης, η απαγόρευση και ο εξοστρακισμός της έρευνας και της διαπίστωσης, με σκοπό την ανταλλαγή ανούσιων προτάσεων πέντε το πολύ λέξεων, επιθυμιών και ιδεών ευδαιμονικού χαρακτήρα.

    Ως εκ τούτου, κοινή θα είναι η διαπίστωση ότι η μεγαλύτερη βλακεία του κόσμου θα είναι να σκεφτεί κανείς ότι το forum είναι μια ομάδα και υπακούει σε ορισμένους ψυχολογικούς κανόνες, τους οποίους δεν γνωρίζουν οι συμμετέχοντες (και ... προτιμούν μέχρι και να πεθάνουν παρά να τους διαβάσουν)

    Σκοπός των περισσοτέρων εδώ μέσα, όπως έχω καταλάβει είναι να συνεχίσουν να ζουν αυτοπαγιδευμένοι και αιχμάλωτοι της συμπεριφοράς την οποία δεν μπορούν να ελέγξουν και σκέψεων που ξεφεύγουν σε φράσεις πέντε το πολύ λέξεων.

    Στην ανάλυση που έκανα, υπάρχει διαπίστωση ότι για να προχωρήσει ο μηχανισμός της θεραπείας ομάδας –γιατί το φόρουμ είναι ομάδα έστω και αν δεν έχει αυτή την πινακίδα – απαραίτητη προϋπόθεση είναι οι συμμετέχοντες να καταλάβουν για ποιό λόγο αντιδρούν έτσι μέσα στην ομάδα. Αφού οι θεραπευτές τους ή οι τυχαίως περιφερόμενοι θεραπευτές του forum δεν λένε κουβέντα, λόγω άγνοιάς τους, είναι λογικό, αυτοί που έχουν βάλει σκοπό της ζωής τους να μην αλλάξουν ποτέ βελτιούμενοι, να θεωρούν την υψίστη βλακεία οποιαδήποτε προσπάθεια να τους περάσει ένα μήνυμα που δεν προέρχεται από τις αυθεντίες της επιστήμης, αυτούς στους οποίους καταφεύγουν και ποτέ δεν παίρνουν επαρκή και κατάλληλη βοήθεια.

    Αρνούμαι και εγώ με τη σειρά μου να δώσω εξηγήσεις. Προτιμώ να μείνουν τα πράγματα έτσι και αυτοί που βλέπουν αποσπάσματα επιστημονικού κειμένου μεταφρασμένα από την πορτογαλική, να αδιαφορούν, ή να μην μπορούν να κρατήσουν την κοιλιά τους από τα γέλια.

    Στο ερώτημά σου «για ποιό σκοπό» (όλοι με ρωτούν «με ποιό σκοπό;», «τί επιδιώκεις» μόνο εμένα!) έγραψα αυτό το θεατρικό έργο, απαντώ ότι, ήθελα να τονίσω ότι όσοι μαζεύονται σε ομάδες, είναι συνήθως δειλά άτομα και προσπαθούν να περάσουν βλακώδεις ιδέες με τη σφραγίδα της ισχύος των πολλών. Ένα σωρό βλακείες έχουν περάσει μέσα από ομάδες. Όλα τα αριστουργήματα της ανθρωπότητας όμως πέρασαν από ανθρώπους που εργάστηκαν και έβγαλαν συμπεράσματα μόνοι τους. Κρυπτόμενοι σε μια ομάδα, πολλοί άνθρωποι βγάζουν ένστικτα, κόμπλεξ, φόβους, αδικαιολόγητες ανησυχίες κλπ. Όσοι διαφωνούν, υποτάσσονται στη βλακώδη πλειοψηφία που εκφράζεται με ισχύ μιας κατά πλειοψηφία απόφασης, για να μη φανούν διαφορετικοί ή απλά... διαφωνούντες. Τα συμπεράσματα των ομαδικών συναθροίσεων είναι κατά κανόνα ανοησίες και διαστρέβλωση της πραγματικότητας. Επίσης ήθελα να τονίσω ότι σε μια ομάδα οι άνθρωποι φέρονται περίεργα και εκδηλώνουν έχθρα και αντιπαλότητα που δεν θα εξέφραζαν υπό κανονικές συνθήκες έξω από την ομάδα.

    Βιαστικά όπως διάβασες το κείμενο, δεν μοιάζει να κατάλαβες τις ανησυχίες της κυρίας που ανέφερες.

    Λυπάμαι, αλλά δεν προσφέρω στο κοινό περιλήψεις του έργου. Υπάρχουν πιο περιληπτικά κείμενα, πέντε λέξεων που θα τους είναι πιο ελκυστικά και τους προτρέπω να τα προτιμήσουν.


    Δεν προτίθεμαι να συνεισφέρω τίποτα άλλο! Ήδη με όλα αυτά που έχω γράψει, όσο ψάχνουν με μηχανές αναζήτησης θα βρίσκουν στοιχεία για κάθε θέμα που έθιξα. Μόνο τα μέλη του φορουμ θα ζουν μακάρια μέσα στην άγνοιά τους. Θα γράφω σε αμερικάνικα forums.

  8. #23
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59
    Originally posted by keep_walking
    καμουφλαρισμένοι κατά τον keep walking θεραπευτές του forum
    Εχμμ δεν μου αρεσει πολυ αυτο το \"καμουφλαρισμενοι\" απλως ειπα οτι μπορει να υπαρχουν μελη που δεν γραφουν οτι ειναι ψυχολογοι αλλα μπορει να ειναι.
    Δεν ειμαι θεραπευτης αλλα ας προσπαθησουμε να το εξηγησουμε:
    Ξερεις οτι εδω που γραφουμε ειναι ενα thread ελληνικα μεταφραζεται σαν νημα ή μπορεις να το πεις σπαγγο.
    Τα κουτια ειναι τα μυνηματα σου/μας στα οποια \"συσκευαζουμε\" τις αποψεις μας.
    Ο adminstrator μας εχει παραχωρησει αυτη την ιστοσελιδα για να ανταλλασουμε τις αποψεις μας...εξου και το οτι σου εχει δωσει σπαγγο.
    Τωρα τα υπολοιπα οπως το περιεχομενο των μυνηματων ειναι οπως το βλεπει ο καθενας...βασικα πρεπει να τηρουνται καποιοι κανονες και μπορει ο καθενας να γραψει οτι θελει.
    Δεν ξερω αν οντως ειδες αυτο το ονειρο ή το κατασκευασες αλλα νομιζω ταιριαζει με αυτα που γραφω.
    Περιμενω την δικη σου εξηγηση που θα ειναι πιο τεκμηριωμενη μιας και το ονειρο δημιουργηθηκε απο σενα μες το μυαλο σου.
    Keep walking,

    Ωραία τα σημεία που επισήμανες στο όνειρο, με τις εξής όμως παρατηρήσεις μου:

    Η ερμηνεία του ονείρου δεν γίνεται μόνο με την επισήμανση ορισμένων αντικειμένων και ανακάλυψη τι μπορεί αυτά να αντιπροσωπεύουν.


    Το κρίσιμο σημείο είναι αν μπορούν όλα αυτά να περάσουν ένα μήνυμα, που να άξιζε τον κόπο να ντυθεί με την μορφή του ονείρου, ώστε να ανακαλυφθεί το νόημά του όχι την ώρα που κοιμόμαστε, αλλά μετά. Τι νόημα βγαίνει εδώ;

    Τα σχοινιά και ο σπάγγος μπορεί να φέρνουν στο μυαλό σου τα threads, αλλά σε μένα δεν ήρθαν αυτά σαν συνειρμός.


    Μου είχε δώσει ένα σπάγκο και εγώ δεν το θυμόμουν αυτό (να μου είχε δώσει τη δυνατότητα επικοινωνίας και εγώ να την ξέχασα; Μόνο αυτό δεν συμβαίνει με τόσα που έχω γράψει!)

    Το κουτί βέβαια και έχει σημασία φορέα για διαβίβαση ή αποθήκευση μηνυμάτων. Όμως τι νόημα έχει το ότι ο σούπερ αντμινιστρέιτορ συσκευάζει τα πράγματά του; Ετοιμάζεται να φύγει; Δεν δένει.

    Χρήσιμο στοιχείο είναι το συναίσθημα την ώρα του ονείρου. Αυτό εγώ δεν το έχω ποτέ. Συμβαίνει όμως πολλές φορές να έχω κάποιο συναίσθημα τη στιγμή που ξυπνάω και να έχει σχέση με το όνειρο. Αυτό βοηθάει. Όμως εδώ δεν υπήρξε κανένα τέτοιο στοιχείο. Αν δεν βρει κανείς καμία ιδέα, τότε το όνειρο είναι για πέταμα.

    Είσαι δύσπιστος σε μένα και υποψιάζεσαι μήπως και είναι φτιαχτό. Αγαπητέ, εγώ έχω τη δυνατότητα να θυμάμαι συνήπως –όχι τώρα- όνειρα με πολλές λεπτομέρειες, ζουμερά όνειρα. Δεν θα χρησιμοποιούσα αυτό το ανούσιο όνειρο, ή έστω έχω αρκετή φαντασία και θα μπορούσα να το έφτιαχνα πιο συναρπαστικό αν ήθελα να πετύχω κάποιο σκοπό.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χωρις να εχω διαβασει την θεωρια περι ονειρων...μου φαινεται ενας θεραπευτης πρεπει να προσπαθησει να ξεδιαλυνει το ονειρο με μορφη ερωταπαντησεων...αυτο ειναι για μενα το λογικο.
    Καποιος που θα πει...καταλαβαινω γιατι το ειδες σε εναν αγνωστο χωρις να κανει ερωτησεις βγαζει απλως βιαστικα συμπερασματα...χωρις να ειναι απολυτα αυτα που λεω.
    Θα ηθελα να πω κανα δικο μου ονειρο αλλα το τελευταιο καιρο δεν θυμαμαι κανενα ονειρο που να εμεινε στην μνημη μου...αν γινει αυτο...και αξιζει το κοπο θα το μεταφερω στο παρον νημα.
    Αν ψαχτεις σε διαφορα φορουμ θα δεις οτι αυτο το φορουμ ειναι αρκετα \"ωριμο\"...και αυτοδιοικουμενο (χωρις ουσιαστικα καποιος να σε ελεγχει).
    Αν σε ενδιαφερει παντως καποιο ξενο φορουμ που να ασχολειται με ψυχολογικα το καλυτερο που εχω βρει ειναι το
    http://www.crazyboards.org/forums
    Επιφυλασσομαι αν εδωσα σωστα τη διευθυνση γιατι αυτη την στιγμη δεν μπορω να μπω...καποιο τεχνικο προβλημα εχει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    19
    Όσον αφορά τα όνειρα η άποψήμου ταυτίζεται με τα λόγια του Freud ότι το όνειρο είναι ένα βασιλικό μονοπάτι για το ασυνείδητο. Θ ήθελα να παραθέσω κι έναν προβληματισμο: Ενώ από τις αρχές του 20ου αιώνα, η <<Η ερμηνεία των ονείρων >> μας έδωσε έναν επιστημονικό τρόπο προσέγγισης και κατανόησης των ονείρων, γιατί σήμερα, στο έτος 2007 (παραμνές 2008 συγκεκριμένα>> πολύς κόσμος επιμένει να καταφεύγει σε λαικίστικους και αντεπιστημονικούς ονειροκρίτες;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    128
    \"Τράβηξα δειλά δειλά της κερκόπορτας το σύρτη και πήραν φωτιά τα μάτια μου μάγκα μου απ\' όσα είδα!

    Πολιτεία απέραντη από γυαλί και κεχρυμπάρι, τα χρώματα της ίριδας της έπλεκαν στεφάνι.

    Στα στενά της σέρνονταν Άγιοι σκοτεινοί κι αγύρτες και στο λιμάνι αθίγγανοι μυρίζανε παλάμες.

    Ο Ανέστο τρυφερά γέμιζε κρφιά τα χέρια και ο Μεβλανα Τζελαλεδίν γυρνούσε και γυρνούσε.

    Κι έτσι όπως χάζευα μελντιισάδες, μπεχτασίδες άλαλοι με κυκλώσανε μα ακόμα τους ακούω.

    Σεμ ολντού α σικ λαρί άνθρωπε μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...\"

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειδα εναν εφιαλτη σημερα...ημουν λεει με την κοπελλια μου σε ενα κτιριο και καποια στιγμη φευγει και με αφηνει...εψαχνα το κτιριο να τη βρω και γινοταν γλεντι,φαγοποτι,χοροι και δεν μπορουσα να τη βρω.
    Για να μη τα πολυλογω τελικα γινοταν γαμος,και σε μια φαση σκαει μυτη η νυφη,ποια ειναι η νυφη?,ποια ειναι η νυφη ρωταγα και μου λενε νυφη ειναι η ταδε.Και βλεπω την κοπελλια μου νυφουλα να εχει παντρευτει αλλον,καποιον πλουσιο και να μου λεει στο αυτι...τωρα δεν θα ειμαι πλεον αναγκασμενη να εργαζομαι πλεον στην κολοδουλεια που εκανα και οτι θα συναντηθουμε αργοτερα.
    Τι αισθανθηκα...αναμεικτα αισθηματα....φρικαρα βασικα.
    Ααααααααα ξυπνησα πρωι-πρωι σημερα:(
    Ρε τι τραβαμε σε αυτη τη ζωη:(
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    Όνειρο ήταν και πάει...
    Να σου πω εγώ τι έπαθα. είδα ότι είχε μπει στο σπίτι μου μία νυχτερίδα λευκή και εγώ προσπαθούσα να τη βγάλω έξω αλλά δεν μπορούσα διότι ο γιος μου καθόταν στην μπαλκονόπορτα και η νυχτερίδα τον τραυμάτιζε κάθε φορά που την έδιωχνα προς τα έξω. ως εδώ όλα καλά, ξύπνησα λίγο ταραγμένος αλλά μου πέρασε γρήγορα. Μου έμεινε όμως σαν όνειρο, επειδή ήταν πολύ ζωντανό και το σκεφτόμουν τις επόμενες ημέρες. Μία μέρα, όπως περιδιάβαινα στο ιντερνετ έπεσα σε έναν ονειροκρίτη και σκέφτηκα να κοιτάξω για το όνειρο. πήγα στο λήμα νυχτερίδα και διαβάζω: Θάνατος και συμφορά στον άτυχο που θα ανειρευτεί το διαβολικό αυτό ζώο. με πιάνει κάτι αλλά σκέφτομαι ότι εγώ είδα λευκή νυχτερίδα, ποιό αισιόδοξο όσο να πεις, οπότε διαβάζω παρακάτω: λευκή νυχτερίδα σημαίνει θάνατος μικρού παιδιού! περιτό να πω πως αισθάνθηκα μέχρι να πείσω τον εαυτό μου ότι αυτά είναι βλακείες. και να φανταστείς ότι ίσως να ήταν και η πρώτη φορά στη ζωή μου που κοίταξα ονειροκρίτη καθότι δεν πιστεύω σ\' αυτά.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    !!!!!!!!!!!!
    Ονειρο ηταν και παει οπως το λες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    1. Τα όνειρα είναι οι στόχοι μας

    2. Η ερμηνεία αυτών είναι να τους απολαμβάνουμε

    3. Η σημασία τους στην καθημερινή ζωή, είναι θεραπεία, αν και δεν θα χρειαζόταν πια.


    :P

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •