Η σχέση μου με το ποτό - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    @Macgyver
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Θα το κόψω ελπίζω μαχαίρι στο σπίτι, σε πρώτο στάδιο, μιας και εύκολα αναγνωρίζω ότι δεν είναι ό,τι πιο φυσιολογικό να κάθεται να πίνει κάποιος μόνος του στο σπίτι. Έξω μου είναι πολύ δύσκολο να αποδεχτώ την πλήρη αποκοπή και θα επιδιώξω τη μείωση της συχνότητας. Εάν πίνω σχετικά αραιά και μόνο έξω ακόμα και με μεγάλη ποσότητα όταν θα τυχαίνει να πιω θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα και ότι θα αποβάλλω τη συχνή σκέψη του ποτού... για εσένα πλέον είναι δυνατό να πιεις με μέτρο, εάν επιτρέπεται; :)[/QUOTE]


    Οχι , be brave , μετα απο πολλες δοκιμες , καταλαβα οτι με το πρωτο ποτο , χανονται οι αναστολες , και μπορω να πιω πολυ , αλλα πλεον δεν μουρχεται να πιω , δεν μου κανει αισθηση , αρκει να μην αρχισω . Βεβαια , σε μια ταβερνα , θα πιω μια μπυρα , αλλα μεχρι εκει .

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Be brave , αν εχεις προβλημα με το ποτο θα πρεπει να λαβεις μετρα αμεσα .
    Δεν χρειαζεται να περιμενεις να φτασεις στο τελικο σταδιο του αλκοολισμου .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οχι , be brave , μετα απο πολλες δοκιμες , καταλαβα οτι με το πρωτο ποτο , χανονται οι αναστολες , και μπορω να πιω πολυ , αλλα πλεον δεν μουρχεται να πιω , δεν μου κανει αισθηση , αρκει να μην αρχισω . Βεβαια , σε μια ταβερνα , θα πιω μια μπυρα , αλλα μεχρι εκει .
    Και πως γίνεται να έχεις 8 χρόνια να βγεις από το σπίτι σου και να δεις άνθρωπο, αλλά να πηγαίνεις σε ταβέρνες;
    Ή μήπως έχεις και ταβέρνα στο σπίτι σου; :p

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Και πως γίνεται να έχεις 8 χρόνια να βγεις από το σπίτι σου και να δεις άνθρωπο, αλλά να πηγαίνεις σε ταβέρνες;
    Ή μήπως έχεις και ταβέρνα στο σπίτι σου; :p


    Βρε Μαριον , δεν σου ξεφευγει τιποτα , ουτε ο Πουαρω να ησουν ! μια φορα πηγα το 09 , σε συγκεντρωση συμμαθητων , αλλα μου την εδωσε , διοτι ολοι πινανε , και δεν υπηρχε συννενοηση . Εγω τουλαχιστον επινα σπιτι μου ( και στην οδηγηση , δυστυχως ) . Εσυ βλεπω , το πας το τσιπουρακι .

    Ταβερνα σπιτι τους εχουν μονο κατι νεοπλουτοι φιγουρατζηδες , οχι σοβαροι ανθρωποι . Ειμαι σιγουρος οτι ξερεις καποιους , γιατι εχεις πολλων λογιων γνωριμιες !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Be brave , αν εχεις προβλημα με το ποτο θα πρεπει να λαβεις μετρα αμεσα .
    Δεν χρειαζεται να περιμενεις να φτασεις στο τελικο σταδιο του αλκοολισμου .


    Ελαβρε μπετελ , τον καταδικασες τον ανθρωπο .

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Βe brave , ξερεις ποτε σε φοβαμαι ? αν σου συμβει κατι δυσαρεστο στην ζωη σου . Εκει η καταναλωση αλκοολ , θα εκτοξευθη . Ετσι συνεβη στηνπεριπτωση μου .

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Πάντως ο αλκοολισμός δεν επέρχεται μονο απο τις ποσότητες αλκοόλ..αλλά ξεκινάει απο την συμπεριφορα μας προς αυτό..εαν πίνουμε για να νιώθουμε ήρεμοι , αν πίνουμε για να μπορούμε να γελασουμε με την παρέα , αν πίνουμε γενικώς για να καλύψουμε τις όποιες αδυναμίες μας..δεν μετριέται σε ποτά το αλκοολικι αλλά σε συμπεριφορά.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Και εγώ δεν σε είπα αλκοολικό ουτε και σε θεωρώ.. Απλα νομιζω εχεις κάποια συστατικά που θα μπορούσαν μελλοντικά να βγάλουν τέτοιο πρόβλημα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Και εγώ δεν σε είπα αλκοολικό ουτε και σε θεωρώ.. Απλα νομιζω εχεις κάποια συστατικά που θα μπορούσαν μελλοντικά να βγάλουν τέτοιο πρόβλημα.

    Αν μιλας για μενα , αλκοολικος ειναι αυτος που αρχιζει να πινει απο την ωρα που θα ξυπνησει , χανει βαρος λογω καταρρευσης του πεπτικου , αλλα δεν εφτασα σε αυτο το σταδιο . Επινα πολυ , κυριως το πρωι , κλασικο συμπτωμα κτθλψης , που ειχα μπροστα μου μια ολοκληρη βασανιστικη μερα , και κρατουσα ημερολογιο , για το ποσο επινα , για μην υπερβω καποιο νοητο οριο . Μπορει ναπινα και το βραδυ , αφου ειχα πηξει ολη την ημερα απο την βαρεμαρα , ειχα ξεμεινει απο ντοπαμινη .....αλλα 80 % κρασι , 20 % τσιπουρο , με το τσιπουροι ετρωγα τα μουτρα μου με την μοτο , το κρασι το ελεγχα .

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Τον θεματοθετη είπα οτι δεν θεωρώ αλκοολικό..για τον αλκοολισμό είπα την γνώμη μου παραπανω.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Τον θεματοθετη είπα οτι δεν θεωρώ αλκοολικό..για τον αλκοολισμό είπα την γνώμη μου παραπανω.


    Δεν πειραζει , οτι διαβαζει , ενημερωτικο ειναι , εγω δεν εχω προβλημα . Ο θεματοθετης ειναι δυνητικα αλκοολικος , αλλα κανεις δεν ξερει ως που μπορει να φτασει η καθε περιπτωση . Παντως το αλκοολ , τιο κατατασσω στα σκληρα ναρκωτικα , θαπερπε ναπαγορευτη γενικως , αλλα ...... τα συμφεροντα ..ειναι τεταρτο σε ζημιες ( μπορει να βλαψει 60 σημεια του σωματος ) μετα απο ηρωινη , κοκαινη , κρυσταλ . μεθ . , η κανναβις ερχτεται 11η . Το εκστασυ 15ο .

  12. #27
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν πειραζει , οτι διαβαζει , ενημερωτικο ειναι , εγω δεν εχω προβλημα . Ο θεματοθετης ειναι δυνητικα αλκοολικος , αλλα κανεις δεν ξερει ως που μπορει να φτασει η καθε περιπτωση . Παντως το αλκοολ , τιο κατατασσω στα σκληρα ναρκωτικα , θαπερπε ναπαγορευτη γενικως , αλλα ...... τα συμφεροντα ..ειναι τεταρτο σε ζημιες ( μπορει να βλαψει 60 σημεια του σωματος ) μετα απο ηρωινη , κοκαινη , κρυσταλ . μεθ . , η κανναβις ερχτεται 11η . Το εκστασυ 15ο .
    Είναι το χειροτερο γιατί είναι νόμιμο..να απαγορευτούν όλα έκτος απο την μπύρα..αα και το κρασακι..α και το τσιπουρακι!! Αυτά! :)

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    για να μην αναπτυξω βλακειες,θα πω απλα οτι ο αλκοολικος απο την στερηση μπορει να πεθανει,αν και ειναι φθηνο και νομιμο ναρκωτικο το αλκοολ εχει απο τους πιο δυσκολους δρομους απεξαρτισης

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Βρε Μαριον , δεν σου ξεφευγει τιποτα , ουτε ο Πουαρω να ησουν ! μια φορα πηγα το 09 , σε συγκεντρωση συμμαθητων , αλλα μου την εδωσε , διοτι ολοι πινανε , και δεν υπηρχε συννενοηση . Εγω τουλαχιστον επινα σπιτι μου ( και στην οδηγηση , δυστυχως ) . Εσυ βλεπω , το πας το τσιπουρακι .
    Δε φταίω εγώ, εσύ μας τα λες μπερδεμένα. Εγώ απλά έχω καλή μνήμη! Εξάλλου, το 2009 ακόμη έπινες, αφού το 2010 δήλωσες ότι το έκοψες. Οπότε δεν ισχύει αυτό που λες παραπάνω. Άρα, κάτι μας κρύβεις! Βρε, μήπως βγαίνεις κρυφά και πίνεις και δεν μας το λες; :rolleyes:

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ταβερνα σπιτι τους εχουν μονο κατι νεοπλουτοι φιγουρατζηδες , οχι σοβαροι ανθρωποι . Ειμαι σιγουρος οτι ξερεις καποιους , γιατι εχεις πολλων λογιων γνωριμιες !
    Σωστά, βέβαια φιγούρα για τα χρήματά του, εδώ μέσα τουλάχιστον, εσύ είσαι αυτός που συνηθίζει να κάνει. Αν λοιπόν δεν τους θεωρείς σοβαρούς τους νεόπλουτους φιγουρατζήδες, πρόσεξε γιατί μπορεί κάλλιστα κάποιος να σε θεωρήσει έναν από αυτούς.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Πάντως ο αλκοολισμός δεν επέρχεται μονο απο τις ποσότητες αλκοόλ..αλλά ξεκινάει απο την συμπεριφορα μας προς αυτό..εαν πίνουμε για να νιώθουμε ήρεμοι , αν πίνουμε για να μπορούμε να γελασουμε με την παρέα , αν πίνουμε γενικώς για να καλύψουμε τις όποιες αδυναμίες μας..δεν μετριέται σε ποτά το αλκοολικι αλλά σε συμπεριφορά.
    Έτσι είναι. Δυστυχώς, κάποιοι είναι επιρρεπείς σε εξαρτήσεις, οπότε θα πρέπει να προσέχουν διπλά.
    Κάποιοι μπορεί να πίνουν υπερβολικά μερικές φορές, αλλά αυτό δεν τους κάνει αλκοολικούς.
    Κάποιοι πάλι, μπορεί να μην πίνουν τόσο, αλλά να είναι.
    Σίγουρα, αυτός που αρχίζει να σκέφτεται ότι πρέπει να το ελέγξει, βαδίζει σε επικίνδυνα μονοπάτια. Συχνά είναι ήδη αλκοολικός.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΘΑ ΤΟ ΡΙΞΩ ΣΤΗΝ ΚΟΚΑΙΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ
    By stefanos14587 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 47
    Last Post: 15-12-2012, 17:11
  2. ποτο+χαπια
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-02-2012, 14:08
  3. ΠΟΤΟ
    By glafkos in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 10
    Last Post: 09-08-2011, 23:14
  4. για ποτό κανείς?
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 08-05-2011, 20:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •