Η σχέση μου με το ποτό - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 59
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Δε φταίω εγώ, εσύ μας τα λες μπερδεμένα. Εγώ απλά έχω καλή μνήμη! Εξάλλου, το 2009 ακόμη έπινες, αφού το 2010 δήλωσες ότι το έκοψες. Οπότε δεν ισχύει αυτό που λες παραπάνω. Άρα, κάτι μας κρύβεις! Βρε, μήπως βγαίνεις κρυφά και πίνεις και δεν μας το λες; :rolleyes:


    Σωστά, βέβαια φιγούρα για τα χρήματά του, εδώ μέσα τουλάχιστον, εσύ είσαι αυτός που συνηθίζει να κάνει. Αν λοιπόν δεν τους θεωρείς σοβαρούς τους νεόπλουτους φιγουρατζήδες, πρόσεξε γιατί μπορεί κάλλιστα κάποιος να σε θεωρήσει έναν από αυτούς.
    -------------------------------------------------------------------
    Last edited by Macgyver; 20-09-2014 at 08:35.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    για να μην αναπτυξω βλακειες,θα πω απλα οτι ο αλκοολικος απο την στερηση μπορει να πεθανει,αν και ειναι φθηνο και νομιμο ναρκωτικο το αλκοολ εχει απο τους πιο δυσκολους δρομους απεξαρτισης


    Ναι , legalize , ο ' τελειωμενος ' αλκοολικος , αυτος που καταβαζει ενα λιτρο βοτκα την ημερα , και βαλε . Η εξαρτηση ειναι συνηθως ψυχολογικη .

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι , legalize , ο ' τελειωμενος ' αλκοολικος , αυτος που καταβαζει ενα λιτρο βοτκα την ημερα , και βαλε . Η εξαρτηση ειναι συνηθως ψυχολογικη .
    νομιζω το αντιθετο παιζει με το αλκοολ ειναι και σωματικη.πονας χωρις λογο,δεν παραγει μια ουσια ο οργανισμος που δεν νιωθεις τον πονο και ετσι απο απλες συσπασεις των μυων πονας,κουνιετε το στομαχι σου και το νιωθεις σαν να παιθενεις.τον πρεζακια τον κλινεις σε ενα δωματιο με υγρα χυμους και φαγητο και βγαινει ζωντανος.τον αλκοολικο αμα τον κλισεις μπορει και να παιθανει.(για το παραδειγμα με τον αλκοολικο και τον ζακια ειναι πασιγνωστο οτι παιζει για τα αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος,απλος ειναι οτι θυμαμε απο μια συζητηση που εκανα εναμιση χρονο πριν οχι και στα καλυτερα μου)

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι , το 09 επινα , αυτο δεν σημαινει οτι ειχα γινει clochard !! υπηρχαν μερες που ημουν νηφαλιος .
    Ένας αλκοολικός μπορεί και να μείνει νηφάλιος κάποιες μέρες. Μάλιστα, πολύ συχνά ξεγελάει τον εαυτό του ότι το έχει υπό έλεγχο, εφόσον κάποιες μέρες δεν ήπιε.
    Εκτός, αν θεωρείς αλκοολικό, μόνο κάποιον τελειωμένο που σέρνεται.
    Ο be brave ρώτησε, αν αφότου το έκοψες, άρα δεν θεωρείσαι πλέον εξαρτημένος, πίνεις πού και πού και πόσο.
    Κι εσύ απάντησες, ότι πίνεις μια μπύρα όταν πας στην ταβέρνα.
    Τώρα λες, ότι αυτό έγινε μια φορά, πριν το κόψεις οριστικά.
    Άρα, η απάντηση στον be brave είναι άκυρη.
    Ή λες ψέματα.
    Απλό.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    marianm ξεκολα το μυαλλο σου

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    marianm ξεκολα το μυαλλο σου
    Άμα το λες εσύ, θα συμμορφωθώ. Μη φάω και καμιά μπουνιά στα καλά καθούμενα! Ευκαιρία ψάχνεις εσύ!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    μου αρεσει που υπαρχει συνεννοηση

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Legalize , κ εγω απο ντοκυμαντερ ταχω δει , δεν τα ξερω απο πρωτο χερι . Μπορει ναναι κ ετσι .










    -------------------------------------------
    Last edited by Macgyver; 20-09-2014 at 08:33.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Legalize , κ εγω απο ντοκυμαντερ ταχω δει , δεν τα ξερω απο πρωτο χερι . Μπορει ναναι κ ετσι .



    mariam , ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις . Φυσικα και απο το 2010 εχω πιει μερικες φορες , αλλα με μετρο . Η μπυρα ηταν σχημα λογου . Ποτε δεν πινω εξω , γιατι νυσταζω . Αλλα δεν το φοβαμαι πλεον το ποτο , αν μουρθη θα πιω , αλλα οχι για να μεθυσω , εχω τον ελεγχο , αλλα πλεον το αποφευγω για να μην παχυνω . Ασε το ποτο , για μενα εχει τελειωσει ? τι ειδους σχεδια κανεις για τους πελατες σου ? εσυ καπου τογραψες , αν ειμαι αδιακριτος , μην απαντησεις . Θα σου πω κ εγω σε πμ τι δουλεια εκανα .
    τι να εννοει βρε μαγκ?
    εχεις γραψει σε τοσα μηνυματα οτι εχεις να βγεις απο το σπιτι 8 χρονια, με εξαιρεση το σουπερ μαρκετ κι αυτο με το ζορι.
    τωρα μας λες οτι πας στις ταβερνες.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι να εννοει βρε μαγκ?
    εχεις γραψει σε τοσα μηνυματα οτι εχεις να βγεις απο το σπιτι 8 χρονια, με εξαιρεση το σουπερ μαρκετ κι αυτο με το ζορι.
    τωρα μας λες οτι πας στις ταβερνες.


    ---------------------------------------------------
    Last edited by Macgyver; 20-09-2014 at 08:33.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Ρε γενναιε 19 χρονων εισαι, αμα δεν σουρωσεις τωρα ποτε θα σουρωσεις?... μη μασας κρατα τη σημαια ψηλα χαχα..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι να εννοει βρε μαγκ?
    εχεις γραψει σε τοσα μηνυματα οτι εχεις να βγεις απο το σπιτι 8 χρονια, με εξαιρεση το σουπερ μαρκετ κι αυτο με το ζορι.
    τωρα μας λες οτι πας στις ταβερνες.


    -----------------------------------------------------
    Last edited by Macgyver; 20-09-2014 at 08:34.

  13. #43
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Βe brave , ξερεις ποτε σε φοβαμαι ? αν σου συμβει κατι δυσαρεστο στην ζωη σου . Εκει η καταναλωση αλκοολ , θα εκτοξευθη . Ετσι συνεβη στηνπεριπτωση μου .
    Αυτό και εγώ το έχω σκεφτεί. Ελπίζω το πείσμα μου να με βοηθήσει και να διατηρήσω τον έλεγχο ό,τι και αν συμβεί.

    Quote Originally Posted by legalize View Post
    νομιζω το αντιθετο παιζει με το αλκοολ ειναι και σωματικη.πονας χωρις λογο,δεν παραγει μια ουσια ο οργανισμος που δεν νιωθεις τον πονο και ετσι απο απλες συσπασεις των μυων πονας,κουνιετε το στομαχι σου και το νιωθεις σαν να παιθενεις.τον πρεζακια τον κλινεις σε ενα δωματιο με υγρα χυμους και φαγητο και βγαινει ζωντανος.τον αλκοολικο αμα τον κλισεις μπορει και να παιθανει.(για το παραδειγμα με τον αλκοολικο και τον ζακια ειναι πασιγνωστο οτι παιζει για τα αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος,απλος ειναι οτι θυμαμε απο μια συζητηση που εκανα εναμιση χρονο πριν οχι και στα καλυτερα μου)
    Το ακριβώς αντίθετο θαρρώ. Η εξάρτηση από την ηρωίνη είναι σε μεγάλο βαθμό σωματική. Ο χρήστης πονάει παντού μέχρι την επόμενη δόση. Η εξάρτηση από το αλκοόλ είναι κατά βάση ψυχολογική.

    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Είναι το χειροτερο γιατί είναι νόμιμο..να απαγορευτούν όλα έκτος απο την μπύρα..αα και το κρασακι..α και το τσιπουρακι!! Αυτά! :)
    Η νομιμότητα των αλκοολούχων ποτών είναι μια από τις παγίδες της εξάρτησης, καθώς απενοχοποιείς το ποτό στο μυαλό σου. Συν τοις άλλοις, όταν ξεκινάς αυτή τη συνήθεια, απαιτείται χρόνος προκειμένου να καταλάβεις ότι υπάρχει πρόβλημα, καθώς βλέπεις το ποτό να κυκλοφορεί παντού, να πίνουν ένα ποτηράκι ακόμα και άτομα που δεν πίνουν και κατά συνέπεια δεν συνειδητοποιείς ότι το να αρχίζεις να πίνεις περισσότερο από τον μέσο όρο των ανθρώπων δεν είναι φυσιολογικό...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    be brave , σε βλεπω ενημερωμενο και εχεις προβλεψει αρκετα ενδεχομενα . Θα ελεγα οτι εχεις ελαχιστοποιησει τον κινδυνο , οχι ομως εκμηδενισει . Αγγελος.


    ΥΓ. το πεισμα μου κ εμενα με γλυτωσε , το θεωρω πιο σημαντικο απο την θεληση .

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Be_brave View Post
    ...
    Το ακριβώς αντίθετο θαρρώ. Η εξάρτηση από την ηρωίνη είναι σε μεγάλο βαθμό σωματική. Ο χρήστης πονάει παντού μέχρι την επόμενη δόση. Η εξάρτηση από το αλκοόλ είναι κατά βάση ψυχολογική.

    ...
    ολες οι εξαρτησεις ειναι κατα βαση ψυχολογικες...
    ειδικα με τις ουσιες, υπαρχουν και σοβαρες σωματικες εξαρτησεις, αλλα ακομα και οι πιο βαριες περνανε.
    η ψυχολογικη ειναι που δεν περναει.. αλλιως δεν θα ξαναπεφτε κανεις μετα απο χρονια απεξαρτησης.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΘΑ ΤΟ ΡΙΞΩ ΣΤΗΝ ΚΟΚΑΙΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ
    By stefanos14587 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 47
    Last Post: 15-12-2012, 17:11
  2. ποτο+χαπια
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-02-2012, 14:08
  3. ΠΟΤΟ
    By glafkos in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 10
    Last Post: 09-08-2011, 23:14
  4. για ποτό κανείς?
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 08-05-2011, 20:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •