18 ΑΝΩ ΑΛΚΟΛΙΚΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351

    18 ΑΝΩ ΑΛΚΟΛΙΚΩΝ

    Γεία σας ,επισκέφτηκα έναν ψυχίατρο σήμερα και μου είπε ότι δεν μπορεί να με βοηθήσει και να πάω να βρώ έναν ψυχίατρο από αυτό το κέντρο μπορεί , κάποιος να μου πει εάν θα με βοηθήσουν καθόλου σε αυτό το κέντρο ,δεδομένου ότι είναι και δημόσιο?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Ρε παιδιά κάποιος να βοηθήσει ???είμαι απογοητευμέμος και μπερδεμένος ........Πείτε μου κάποιος εάν αξίζει ?και τι προσφέρει?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68
    ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημά σου ;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Μέχρι Σήμερα νόμιζα ,ότι είχα κοινωνική φοβία.Μετά την επίσκεψή μου στον ψυχίατρο μου είπε ότι πρέπει να απ εξαρτηθώ(είμαι εξαρτημένος δλδ) από το αλκοόλ,τ ναρκωτικά , και ότι παίζει να είμαι οριακός η να έχω περάσει ψυχωσικό επεισόδιο(άφησε να εννοηθεί οτι μπορεί και να έχω κάτι απο αύτα..δεν τ είπε ξεκάθαρα.)...Και μου ειπε για αρχή να πάω σ αύτο το κέντρο...για να απ εξαρτηθώ απο το αλκοολ ,για αρχή..αλλα εγώ σ καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι είμαι αλκοολικος....και θέλω να ρωτήσω άτομα που έχουν πάει γιατί φοβάμαι να πάω σε δημόσιο ψυχικής υγείας? μην με καταστρέψουνν...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68
    Από προσωπικές μου εμπειρίες, έχοντας συγγενείς και φίλους αλκοολικούς και ναρκομανείς, κανένας δεν παραδέχεται ανοιχτά τον εθισμό του, και αυτό παρατηρείτε πιο πολύ στους αλκοολικούς. Από την στιγμή που άφοβα επισκέφθηκες ψυχίατρο, που πραγματικά με αφήνει έκπληκτη το πόσο εύκολα πηγαίνετε απευθείας σε ψυχίατρο (κάποτε ήξερα πως σε ψυχολόγο πας μόνος σου, και σε ψυχίατρο σε πάνε), δεν νομίζω να πρέπει να φοβάσαι το δημόσιο. Πριν όλα όμως αυτά, τι έκανες εσύ για τον εαυτό σου; Προσπάθησες μόνος σου να κάνεις κάτι; Τίποτα δεν μπορεί να σε βλάψει εάν δεν το θες εσύ. Αν είσαι αποφασισμένος να ''θεραπευτείς'' δεν χρειάζεται ότι σου λένε να το κάνεις, αλλά να δεχτείς ότι θεωρείς ΕΣΥ σωστό για τον εαυτό σου. Αλλά επειδή τα είπα λίγο περίπλοκα, εννοώ πάνε στο δημόσιο, άκου τι θα σου πουν, άλλα μην χάσεις την κριτική σου σαν άνθρωπος να θεωρήσεις ποιο είναι το σωστό για εσένα, και φυσικά δεν εννοώ να συνεχίσεις να πίνεις. Αν επιτρέπετε για τι ναρκωτικά μιλάμε;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Το να πίνω 3 φορές ,η δύο την εβδομάδα αρκετά ποτά (Για να μου φύγει το αγχος) δεν νομίζω ότι με κάνει αλκοολικό....και δεν το ζητάω εννοείται όταν είμαι μόνος μ.....
    Ναρκωτικά (χασίσι πλέον μια φορά την βδομάδα και αν,Και έχω δοκιμάσει και δύο φορές MdMA τους τελευταίους μήνες )......................

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68
    Πόσο χρονών είσαι ;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    ασ πούμε κοντά στα 25

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68
    Θα σου μιλήσω σαν φίλη... και με δική μου προσωπική γνώμη! Φυσικά και δεν σε κάνει αλκοολικό το να πίνεις 2 με 3 φορές την εβδομάδα, εγώ έπινα κάθε μέρα και μεγάλες ποσότητες, μέχρι που απόκτησα πρόβλημα υγείας και το έκοψα! Αλλά δεν ήταν εθισμός, δεν έπινα από συνήθεια. Όπως και η κατανάλωση χασίς δεν σε κάνει ναρκομανή. Δεν χρειάζεται να πας πουθενά. Πίνε αλκοόλ γιατί το ευχαριστιέσαι ή πίνε χασίς γιατί το γουστάρεις, και όχι για να μην έχεις άγχος. Ίσα ίσα θα σε χαλάσει πολύ άμα το κάνεις για αυτό τον λόγο, και τελικά θα εθιστείς όντως. Κάντα όλα με μέτρο ρε συ! Εγώ αν πήγαινα σε ψυχίατρο θα με έκλειναν μέσα! Όλο αυτό που περιγράφεις είναι άκρως φυσιολογικό! Ζόρια θα τραβάς και το πήρες λίγο κατάκαρδα. Βρες την πραγματική ρίζα του προβλήματος, γιατί το πρόβλημα σου μόνο το αλκοόλ δεν είναι, προς το παρών.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Εγώ το ξέρω(να τονίσω όμως ότι πίνω μέχρι να μην μπορώ να κουνηθώ.. ξέχασα να τ αναφέρω).Και γιατί μ'αρέσει πίνω και γιατί νιώθω πιο άνετα .Τελοπάντων το θέμα μου είναι γιατί επέμενε να πάω οπώσδήποτε εκεί.. Βέβαια του είπα τις καταχρήσεις που έχω κάνει σ όλη μ την ζωή αλλά και πάλι δεν τ βρίσκω λογικό...
    Η ρίζα του προβλήματός μου το ξέρω ότι δεν είναι το αλκοόλ...μόνο γι αυτό δεν πήγα εκεί.πήγα για να κάνω γνωσιακή συμπεριφορά και να πολεμήσω την κοινωνική φοβία ,αλλά ο ψυχ μου είπε άλλα.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by superboy13 View Post
    Το να πίνω 3 φορές ,η δύο την εβδομάδα αρκετά ποτά (Για να μου φύγει το αγχος) δεν νομίζω ότι με κάνει αλκοολικό....και δεν το ζητάω εννοείται όταν είμαι μόνος μ.....
    Ναρκωτικά (χασίσι πλέον μια φορά την βδομάδα και αν,Και έχω δοκιμάσει και δύο φορές MdMA τους τελευταίους μήνες )......................
    δεν νομιζω οτι εισαι εξαρτημενος απο κανενα απο τα δυο ετσι οπως τα λες.
    δεν ειναι δα και τοσο μεγαλη συχνοτητα.
    αν και το αλκοολ πρεπει να το προσεξεις. αν μαθεις ετσι απο τωρα σε λιγα χρονια πιθανον να εχεις θεμα. αν πινεις για να ξεχασεις -κι οχι ας πουμε για να περασεις καλα- τοτε ο εθισμος ειναι ακομη πιο πιθανος. οπως εμεις με τα αγχολυτικα. αν εγω παιρνω ζαναξ για να ηρεμησω απο το αγχος ειναι πιθανον να παθω εξαρτηση αργα ή γρηγορα. καλο ειναι να βαζουμε μετρο ωστε να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο :)
    θα μπορουσες να πας σ αυτο το κεντρο, κι αν δεν μεινει ικανοποιημενος φευγεις.. παντως για τα δημοσια εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια... και προσοχη στα χαπια που θα σου γραψει ο γιατρος -αν πας σε ψυχιατρο κι οχι ψυχολογο του κεντρου- εχω ακουσει ατομα που μπορει να ειχαν μια ταδε κλιση προς αλκοολ και μαυρο, εμπλεξαν με χαπια για να ξεχασουν υποτιθεται τον εθισμο τους και εγιναν ακομη χειροτερα
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    δεν νομιζω οτι εισαι εξαρτημενος απο κανενα απο τα δυο ετσι οπως τα λες.
    δεν ειναι δα και τοσο μεγαλη συχνοτητα.
    αν και το αλκοολ πρεπει να το προσεξεις. αν μαθεις ετσι απο τωρα σε λιγα χρονια πιθανον να εχεις θεμα. αν πινεις για να ξεχασεις -κι οχι ας πουμε για να περασεις καλα- τοτε ο εθισμος ειναι ακομη πιο πιθανος. οπως εμεις με τα αγχολυτικα. αν εγω παιρνω ζαναξ για να ηρεμησω απο το αγχος ειναι πιθανον να παθω εξαρτηση αργα ή γρηγορα. καλο ειναι να βαζουμε μετρο ωστε να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο :)
    θα μπορουσες να πας σ αυτο το κεντρο, κι αν δεν μεινει ικανοποιημενος φευγεις.. παντως για τα δημοσια εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια... και προσοχη στα χαπια που θα σου γραψει ο γιατρος -αν πας σε ψυχιατρο κι οχι ψυχολογο του κεντρου- εχω ακουσει ατομα που μπορει να ειχαν μια ταδε κλιση προς αλκοολ και μαυρο, εμπλεξαν με χαπια για να ξεχασουν υποτιθεται τον εθισμο τους και εγιναν ακομη χειροτερα
    Και εγώ αυτό φοβάμαι μην γίνω χειρότερα, επειδή οι γιατροί θα είναι ότι κάτσει. Αύτο που με φόβισε είναι ότι δεν έχω πρόβλημα ουσιαστικά με το αλκοολ, μήπως φοβήθηκε μην πάθω καμία ψύχωση?γιατί κάτι τέτοιο άφησε να εννοηθεί?
    Γενικά πήγα στον ψυχ για να γίνω καλύτερα και έγινα χειρότερα....Απίστευτα πράγματα τ μόνο π έκανε ήταν να μ χαλάσει την μέρα και να με πονάει η κοιλιά από τ αγχός....

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε απο την διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης Αλλά κάτσε λίγο να τα βρεις με τον εαυτό σου. Δεν είναι λόγος να πηγαίνεις σε κέντρα, ψυχολόγους και ψυχιάτρους. Φίλους δεν έχεις να σε βοηθήσουν; Γονείς;
    Last edited by betelgeuse; 18-03-2015 at 21:49.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Στον ψυχίατρο πήγα γιατί έχω κοινωνική φοβία(η έτσι νόμιζα μέχρι σήμερα).Πήγα να κάνω γνωσιακή συμπεριφόρα ώστε να την αντιμετωπίσω.Αλλά μ έλεγε, άλλα...και Φίλους και γονείς έχω, αλλά δεν θα μπορούσα να τους πω το πρόβλημά μ γιατί δεν θα μπορούσαν να τ κατανοήσουν ,βλέπεις στην Ελλάδα τα ψυχολογικά θέματα δεν χρίζουν αναγνώρισης απο όλους....
    Last edited by betelgeuse; 18-03-2015 at 21:49.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68
    Όταν λες κοινωνική φοβία ; Δηλαδή ;

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •