υπάρχει παρόμοια εμπειρία? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Mama και κάτι άλλο, επίσης πρακτικό, που μπορεί ήδη να το κάνεις, αλλά σκέφτηκα να το γράψω. Πρόσεξε λίγο το θέμα διατροφής, πχ. όχι ζάχαρη πολύ, λίγο μαύρη σοκολάτα κάνει καλό, απόφυγε προϊόντα με λευκό αλεύρι, προτίμησε τα ολικής αλέσεως (ψωμί, ζυμαρικά κλπ), είναι καλύτερα για το νευρικό σύστημα. Εντάξει όλα αυτά δε θα λύσουν ως δια μαγείας το πρόβλημα, αλλά λίγο-λίγο μπορεί να βελτιωθεί με κάποιες αλλαγές, αξίζει να το προσπαθήσει κανείς.
    για τη γιόγκα το έχω σκεφτεί... όμως έχω επιφυλάξεις σχετικά με το κατα πόσο εδώ στη μικρή επαρχία που ζούμε ο γιόγκι είναι της προκοπής ή "γιαλαντζί"... η φιλόλογος που του κάνει ιδιαιτεράκι ασχολείται με τη γιόγκα, αλλά έχει κι άλλα "κολλήματα" (μεταφυσικά κλπ) και ειλικρινά, το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να του προσθέσω "ιδέες" στο κεφάλι...
    σχετικά με τη διατροφή συμφωνώ απόλυτα, αν και κάπως δύσκολο κι αυτό στην εφαρμογή (δεν έχει αυτοπειθαρχία)

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by mama View Post
    για τη γιόγκα το έχω σκεφτεί... όμως έχω επιφυλάξεις σχετικά με το κατα πόσο εδώ στη μικρή επαρχία που ζούμε ο γιόγκι είναι της προκοπής ή "γιαλαντζί"... η φιλόλογος που του κάνει ιδιαιτεράκι ασχολείται με τη γιόγκα, αλλά έχει κι άλλα "κολλήματα" (μεταφυσικά κλπ) και ειλικρινά, το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να του προσθέσω "ιδέες" στο κεφάλι...
    σχετικά με τη διατροφή συμφωνώ απόλυτα, αν και κάπως δύσκολο κι αυτό στην εφαρμογή (δεν έχει αυτοπειθαρχία)
    Γιαλαντζί... χα χα, μου θύμησες τα ντολμαδάκια γιαλαντζί που μου αρέσουν πολύ ;) Κοίτα, ξέρεις καλύτερα τι μπορεί να προσφέρει η περιοχή, φαντάζομαι μια επίσκεψη στο χώρο, ή μια δοκιμή θα σας πείσει. Η γιόγκα έχει ατυχώς συνδεθεί με διάφορους ψευτογκουρού ή ότι άλλο περίεργο και δαιμονοποιείται δυστυχώς και από την εκκλησία πολλές φορές.
    Για μένα είναι μια πολύ σοφή πρακτική εξάσκηση, που σε μαθαίνει σιγά-σιγά να ελέγχεις το μυαλό και το σώμα και να ηρεμείς, καθώς την εξασκώ εδώ και κάποια χρόνια πλέον είμαι σίγουρη γι' αυτό που λέω και την προτείνω στους ανθρώπους, δεν είμαι ειδική, λέω μόνο αυτό που βιώνω. Και κανείς φυσικά θα κάνει κάτι που του ταιριάζει. Υπάρχουν και άλλες μορφές ασκήσεων, πιλάτες, σουηδική κλπ. Δεν ξέρω τι θα ταίριαζε καλύτερα στην περίπτωση του παιδιού σου, απλά σκέφτομαι ότι κάτι απ' όλα αυτά ίσως μετρίαζε τους έντονους ψυχαναγκασμούς και εκτονωνόταν ότι συσσωρευμένο μπορεί να έχει.
    Για την αυτοπειθαρχία καταλαβαίνω... Ίσως το μόνο που μπορεί να κάνεις να μην υπάρχουν στο σπίτι οι πειρασμοί του πιο ακατάλληλου φαγητού.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου mama! Τι κάνεις? Ελπίζω να είσαι καλά. Διάβαζα αυτό το άρθρο http://health.in.gr/news/scienceprog...aid=1231355406 σχετικό με τον αυτισμό και συγκεκριμένη ουσία που υπάρχει στα λαχανικά αυτά και σκέφτηκα ότι μπορεί να σε ενδιαφέρει, βέβαια οι επιστήμονες θέλουν φαντάζομαι να απομονώσουν την ουσία αυτή, τη σουλφοραφάνη, και να τη χορηγούν σα φάρμακο, αλλά δε χάνεις τίποτα να εντάξεις αρκετή ποσότητα αυτών των λαχανικών στο διαιτολόγιο του παιδιού, άλλωστε κάνουν καλό γενικώς. Και τώρα κιόλας είναι η εποχή με τα συγκεκριμένα λαχανικά. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν θαυματουργές τροφές που από μόνες τους θα θεραπεύσουν, αλλά ίσως κάποιες τροφές ενδέχεται να εντείνουν ή να μειώνουν τα συμπτώματα... οπότε δες το. Γεια χαρα :)

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Γεια σου mama! Τι κάνεις? Ελπίζω να είσαι καλά. Διάβαζα αυτό το άρθρο http://health.in.gr/news/scienceprog...aid=1231355406 σχετικό με τον αυτισμό και συγκεκριμένη ουσία που υπάρχει στα λαχανικά αυτά και σκέφτηκα ότι μπορεί να σε ενδιαφέρει, βέβαια οι επιστήμονες θέλουν φαντάζομαι να απομονώσουν την ουσία αυτή, τη σουλφοραφάνη, και να τη χορηγούν σα φάρμακο, αλλά δε χάνεις τίποτα να εντάξεις αρκετή ποσότητα αυτών των λαχανικών στο διαιτολόγιο του παιδιού, άλλωστε κάνουν καλό γενικώς. Και τώρα κιόλας είναι η εποχή με τα συγκεκριμένα λαχανικά. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν θαυματουργές τροφές που από μόνες τους θα θεραπεύσουν, αλλά ίσως κάποιες τροφές ενδέχεται να εντείνουν ή να μειώνουν τα συμπτώματα... οπότε δες το. Γεια χαρα :)
    ευχαριστώ Breath... τις τελευταίες μέρες το θέμα της διατροφής του παιδιού μου (παρέα και με τα φάρμακα που παίρνει) είναι στο επίκεντρο της προσοχής της οικογένειας... χθες το πρωί είχε ένδειξη ζαχάρου 156 και τρελάθηκα... η γιατρός έλεγε να του κάνουμε εισαγωγή στο νοσοκομείο για "πρωτοεμφανιζόμενο διαβήτη" και ταυτόχρονα κάποιος ψυχίατρος εκεί, να του ρυθμίσει και τη φαρμακευτική αγωγή... μετά από αυτά, το δικό μου άγχος έφτασε στο κόκκινο (πήγε το tavor στεφάνι που λέμε)... αργότερα έδωσε ένδειξη (με τις γνωστές ταινίες ζαχάρου) 105 και σήμερα τον πήγα για εξετάσεις και θα δούμε... πάντως σε ένα τέτοιο παιδί που δεν πειθαρχεί γενικά και έχει και άγνοια κινδύνου, επιπλέον είναι και 16 χρόνων και ό,τι του απαγορεύσω εγώ πάει και το αγοράζει μόνος του (γλυκά, αναψυκτικά) είναι πολύ δύσκολο να του βάλω τάξη στη διατροφή...

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Σε καταλαβαίνω, θέλει προσοχή με το ζάχαρο... Και ψυχραιμία όσο μπορείς. Είναι και στη φάση εφηβείας τώρα, κάθε έφηβος είναι λογικό να "επαναστατεί"... Πως να τον πείσεις να μην τα αγοράζει δεν ξέρω. Και είναι ότι χειρότερο η ζάχαρη σαν τροφή, η κόκα κόλα κλπ πειράζει σε παθήσεις σαν την ΙΔΨ. Αλλά σαν κήρυγμα δεν θα το ακούσει, απλά κάπως ήπια να του δώσεις να καταλάβει ότι μπορεί να κινδυνέψει η υγεία του από τέτοια φαγητά. Και στο σπίτι, ότι μπορείς να κάνεις, τουλάχιστον εκεί να τρώει πιο σωστά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Δεν ξέρω αν ο γιός σου γεννήθηκε με αυτό το πρόβλημα ή αν δημιουργήθηκε το πρόβλημα στην πορεία της ζωής του μετά τα 4 του αφότου γεννήθηκε. Στην πρώτη περίπτωση, είναι λιγάκι δύσκολο να σας συμβουλέψω για να έχετε αισιόδοξα και γρήγορα αποτελέσματα για την ψυχική του υγεία. Στην δεύτερη περίπτωση,αν δλδ το πρόβλημα άρχισε μετά το 4ο έτος της ηλικίας του, είναι πιο αισιόδοξα τα πράγματα σας συμβουλεύω να μάθετε ποιος είναι καλός ψυχίατρος σε δημόσιο νοσοκομείο ψυχιατρικό όχι σε ιδιωτικό και να ακολουθήσετε πιστά τις οδηγιές του παράλληλα και αυτό είναι πολύ σημαντικό για μένα να βρείτε έναν καλό ιερέα οποίος και θα είναι διαθετειμένος να σας βοηθήσει. Με αυτόν τον ιερέα θα αρχήσετε σε όλη σας την ζωή μέχρι να πεθάνετε, χωρίς να βαριέστε εξορκισμούς (υπάρχει ένα βιβλίο Άγιος Κυπριανός μέσα στο οποίο έχει ευχές για λύσεις μαγείας - αυτές τις ευχές μπορείτε να τις διαβάζετε και εσείς και εκεί που λέει "τον δούλο σου" θα βάζετε το όνομα πρώτα του γιού σας και εν συνεχεία όλη την οικογένεια και το δικό σας).Ο ιερέας εκτός από τους εξορκισμούς θα σας διαβάζει παρακλήσεις, θα σας κάνει λειτουργίες, θα σας κάνει ευχέλαια (πρέπει να κάνετε κάθε χρόνο 7 ευχέλαια στο σπίτι σας). Εσείς θα πρέπει να διάβαζετε μετά τους εξορκισμούς και παράκληση στην Παναγία. Να επιμείνετε σε αυτό όσο κι αν σας έρχονται ιδέες ότι αυτό που κάνατε μπορεί να σας βγει σε κακό.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Δεν ξέρω αν ο γιός σου γεννήθηκε με αυτό το πρόβλημα ή αν δημιουργήθηκε το πρόβλημα στην πορεία της ζωής του μετά τα 4 του αφότου γεννήθηκε. Στην πρώτη περίπτωση, είναι λιγάκι δύσκολο να σας συμβουλέψω για να έχετε αισιόδοξα και γρήγορα αποτελέσματα για την ψυχική του υγεία. Στην δεύτερη περίπτωση,αν δλδ το πρόβλημα άρχισε μετά το 4ο έτος της ηλικίας του, είναι πιο αισιόδοξα τα πράγματα σας συμβουλεύω να μάθετε ποιος είναι καλός ψυχίατρος σε δημόσιο νοσοκομείο ψυχιατρικό όχι σε ιδιωτικό και να ακολουθήσετε πιστά τις οδηγιές του παράλληλα και αυτό είναι πολύ σημαντικό για μένα να βρείτε έναν καλό ιερέα οποίος και θα είναι διαθετειμένος να σας βοηθήσει. Με αυτόν τον ιερέα θα αρχήσετε σε όλη σας την ζωή μέχρι να πεθάνετε, χωρίς να βαριέστε εξορκισμούς (υπάρχει ένα βιβλίο Άγιος Κυπριανός μέσα στο οποίο έχει ευχές για λύσεις μαγείας - αυτές τις ευχές μπορείτε να τις διαβάζετε και εσείς και εκεί που λέει "τον δούλο σου" θα βάζετε το όνομα πρώτα του γιού σας και εν συνεχεία όλη την οικογένεια και το δικό σας).Ο ιερέας εκτός από τους εξορκισμούς θα σας διαβάζει παρακλήσεις, θα σας κάνει λειτουργίες, θα σας κάνει ευχέλαια (πρέπει να κάνετε κάθε χρόνο 7 ευχέλαια στο σπίτι σας). Εσείς θα πρέπει να διάβαζετε μετά τους εξορκισμούς και παράκληση στην Παναγία. Να επιμείνετε σε αυτό όσο κι αν σας έρχονται ιδέες ότι αυτό που κάνατε μπορεί να σας βγει σε κακό.
    ευχαριστώ Ολγάκι για την ανταπόκριση σου, αλλά είμαι άθεη... ο γιος μου γεννήθηκε με το σύνδρομο asperger... αυτιστικός εξάλλου γεννιέσαι, δεν γίνεσαι... η ιψδ όμως εμφανίστηκε στην εφηβεία... αυτήν εξάλλου προσπαθούμε να παλέψουμε και σχετικά με αυτήν είναι τα ερωτήματα μου... ο αυτισμός δεν "θεραπεύεται" γιατί δεν είναι ασθένεια... απλά "εκπαιδεύεται"

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εκανα μια πολυ προχειρη αναζητηση βαζοντας της λεξης "autism Ocd" στο google και βλεπω οτι μπορει να βοηθησει η cognitive behavioral therapy σε υψηλα λειτουργικους αυτιστικους.

    Εαν ξερεις Αγγλικα καλα , τοτε θα μπορουσες ισως να βρεις και καταλληλη βιβλιογραφια πχ απο Amazon γιατι φανταζομαι στην Ελλαδα δεν θα υπαρχει μεγαλος ογκος βιβλιογραφιας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Α βλεπω οτι εγραψες οτι κανει γνωσιακη θεραπεια....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    η αλήθεια είναι ότι κάνει και αυτό... βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο η παιδοψυχίατρος το κάνει "καλά"... οι υφέσεις και οι εξάρσεις είναι τόσο πολλές που φορές-φορές νομίζω πως οι θεραπείες πάνε τσάμπα...
    υπάρχει παρόλα αυτά μια βελτίωση στη βάση του προβλήματος: έχει αποκτήσει μεγαλύτερη συνειδητότητα...
    ξέρω ότι η ιψδ είναι δύσκολη και χρόνια ακόμα και σε ανθρώπους νευροτυπικούς, πόσο μάλλον σε κάποιον που από "κατασκευής" του αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα διαφορετικά...
    να 'σαι καλά keep...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Υπάρχει λύση? Τελικά υπάρχει!
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 18:32
  2. Η εμπειρία μου από την ΙΔΨ
    By Sunny! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-01-2015, 01:13
  3. Δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω
    By marika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 193
    Last Post: 15-01-2013, 13:01
  4. Κατσαρίδες και άλλα παρόμοια.....
    By Yposxesi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 10-12-2011, 15:21
  5. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •