Νίκος Καβαδίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458

    Νίκος Καβαδίας

    "...Για να τελειώνουμε. Ήμουνα με τον "Πολικό". Από τον Πειραιά για Σαλονίκη. Όξω από την δεσπέτζα, πάνου στο σεντουκάκι της, καθότανε μια τέτοια. Άσκημη σαν το χρέος. Ένας ναύτης τη διπλάρωσε από νωρίς. "Θα 'χουμε θάλασσα, να σε βάλω κάπου να ξαπλώσεις."

    "Όχι". Της πήγε ένα πιάτο φαΐ το βράδι. "Δε θέλω".

    Τα μεσάνυχτα ξαναπήγε κοντά της. "Τσιγάρο;"

    "Όχι, μωρέ τράγο, αφού βλέπεις πως φουμάρω. Πάρτο απόφαση. Δε στο δίνω. Έφυγα από τα Βούρλα και πάω για το Βαρδάρι. Αν σ' αρέσω, έλα κει πέρα. Όχι εδώ. Γυρεύεις μωρέ ποτέ σου από το μπακάλη τυρί, την Κυριακή που τονε συναντάς στο δρόμο; Άντε πήγαινε να βρεις καμιά πρωτοθεσίτισσα. Ξεφορτώσου με."..."


    Νίκος Καβαδίας "η βάρδια" (απόσπασμα)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ο Καββαδιας ηταν απο τους αγαπημενους μου ποιητες .Διαβαζα μικρη και φανταζομουν να ταξιδευω σε ολα τα μερη που περιγραφει στα ποιηματα του .
    Το αστειο ειναι πως τα φανταζομουν ολα πολυ ομορφα και ωραια ενω σε καποια απο τα ποιηματα του περιγραφει αρρωστημενα πραγματα .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ο καββαδιας ειναι ωραιος να τον διαβαζεις.
    απ οταν τον επιασε στα παχουλα του χερακια ο μεγαλος μικρουτσικος, οποτε ακουω καββαδια, εχω την εικονα του μικρουστικου να παιζει πιανο και φτυνει στιχους και σαλια... μπλιαξ...
    (btw ωραιο αποσπασμα)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ο καββαδιας ειναι ωραιος να τον διαβαζεις.
    απ οταν τον επιασε στα παχουλα του χερακια ο μεγαλος μικρουτσικος, οποτε ακουω καββαδια, εχω την εικονα του μικρουστικου να παιζει πιανο και φτυνει στιχους και σαλια... μπλιαξ...
    (btw ωραιο αποσπασμα)
    αχαχα... ο υπουργός- συνθέτης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ο Καββαδιας ηταν απο τους αγαπημενους μου ποιητες .Διαβαζα μικρη και φανταζομουν να ταξιδευω σε ολα τα μερη που περιγραφει στα ποιηματα του .
    Το αστειο ειναι πως τα φανταζομουν ολα πολυ ομορφα και ωραια ενω σε καποια απο τα ποιηματα του περιγραφει αρρωστημενα πραγματα .
    ο Καββαδίας ήταν η αφορμή που μπαρκάρισε ο αδερφός μου, αμέσως μόλις τέλειωσε το σχολείο... φανταζόταν πως θα κάνει εκείνα τα ταξίδια... όταν είδε πως οι θάλασσες και τα καράβια της δεκαετίας του 90 δεν είχαν καμμια σχέση με εκείνα τα προπολεμικά, ξεμπαρκάρισε κι έγινε πυροσβέστης...
    "θα μείνω πάντα ιδανικός κι ανάξιος εραστής..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Καββαδίας.... Τι να πρωτοπεις... Πόσα και πόσα ποιήματα του έχουν μελοποιηθει... Μιας και έκανες λόγο για τον ιδανικό και αναξιο εραστή.....
    .
    Θα μπορούσαμε να γράφουμε ώρες ατελείωτες για τον ποιητή αυτό... Σε ταξιδεύει με τους στίχους του και σε κάνει έστω για λίγο ναυτικό.. Όλα του τα ποιήματα είναι ένα ταξίδι που σε παίρνει μαζί του....ποιος δεν σιγοτραγουδησε τον αναξιο εραστή... Ποιος δεν φαντάστηκε τη Θεσσαλονίκη όπως την περιγράφει....

    Κάτω από φώτα κόκκινα κοιμάται η Σαλονίκη
    πριν δέκα χρόνια μεθυσμένη μου είπες σ’ αγαπώ
    αύριο σαν τότε και χωρίς χρυσάφι στο μανίκι
    μάταια θα ψάχνεις το στρατί που πάει για το Ντεκόρ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Καββαδίας.... Τι να πρωτοπεις... Πόσα και πόσα ποιήματα του έχουν μελοποιηθει... Μιας και έκανες λόγο για τον ιδανικό και αναξιο εραστή.....
    .
    Θα μπορούσαμε να γράφουμε ώρες ατελείωτες για τον ποιητή αυτό... Σε ταξιδεύει με τους στίχους του και σε κάνει έστω για λίγο ναυτικό.. Όλα του τα ποιήματα είναι ένα ταξίδι που σε παίρνει μαζί του....ποιος δεν σιγοτραγουδησε τον αναξιο εραστή... Ποιος δεν φαντάστηκε τη Θεσσαλονίκη όπως την περιγράφει....

    Κάτω από φώτα κόκκινα κοιμάται η Σαλονίκη
    πριν δέκα χρόνια μεθυσμένη μου είπες σ’ αγαπώ
    αύριο σαν τότε και χωρίς χρυσάφι στο μανίκι
    μάταια θα ψάχνεις το στρατί που πάει για το Ντεπο ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ο καββαδιας ειναι ωραιος να τον διαβαζεις.
    απ οταν τον επιασε στα παχουλα του χερακια ο μεγαλος μικρουτσικος, οποτε ακουω καββαδια, εχω την εικονα του μικρουστικου να παιζει πιανο και φτυνει στιχους και σαλια... μπλιαξ...
    (btw ωραιο αποσπασμα)
    Ναι, αλλά αν δεν τον είχε πάρει εργολαβία ο Μικρούτσικος, πόσοι νομίζεις θα γνώριζαν την ύπαρξή του;
    Παρεμπιπτόντως, ήταν μεγάλη μαφία! Έστηνε ολόκληρα σκηνικά και κορόιδευε κόσμο για να κάνει την πλάκα του και να γελάσει!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Ναι, αλλά αν δεν τον είχε πάρει εργολαβία ο Μικρούτσικος, πόσοι νομίζεις θα γνώριζαν την ύπαρξή του;
    Παρεμπιπτόντως, ήταν μεγάλη μαφία! Έστηνε ολόκληρα σκηνικά και κορόιδευε κόσμο για να κάνει την πλάκα του και να γελάσει!
    δεν εχω καμια αμφιβολια οτι γι αυτο τον γνωριζουν οι περισσοτεροι.
    εγω παντως τον γνωρισα στο σχολειο, δεν τον ειχα συνδεσει με το φτυσιμο..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Ναι, αλλά αν δεν τον είχε πάρει εργολαβία ο Μικρούτσικος, πόσοι νομίζεις θα γνώριζαν την ύπαρξή του;
    Παρεμπιπτόντως, ήταν μεγάλη μαφία! Έστηνε ολόκληρα σκηνικά και κορόιδευε κόσμο για να κάνει την πλάκα του και να γελάσει!
    τωρα δεν εχει το μονοπωλειο ο μικρουτσικος εχει αναλαβει και ο γιαννης κουτρας
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

Similar Threads

  1. Ξυλούρης Νίκος - Αφιέρωμα στις ψυχικές (μοντέρνες) ασθένειες
    By zoltar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 28-09-2012, 04:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •