Τάση για εμετό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    6

    Τάση για εμετό

    Εχω ενα προβλημα απο μικρή ηλικία, φοβόμουν το σχολείο και την γυμναστική και για αυτό το λόγο έκανα εμετό πριν πάω στο σχολείο και ένιωθα ανακούφιση.. Αυτό μειώθηκε στο γυμνάσιο και στο λύκειο. Μόλις πέρασα σε ΤΕΙ το πάθαινα αυτό στην ώρα τον εργαστηρίων που είχε πίεση, ειχα τάση για εμετό. Στο 2ο εξάμηνο έκανα την πρώτη μου σχέση για 6 μήνες και είχα κολλήσει πάρα πολύ σε αυτή τη σχέση και όταν χώρισα ενιωθα πολύ άσχημα και πολλές φορές έκανα εμετό. Σιγά σιγά απέκτησα φόβους, δηλαδή όταν ήταν να βγώ με παρέα μου η την έβλεπα μερικές φορές μου ερχόταν για εμετό και έκανα κάποιο χρονικό διάστημα να το ξεπεράσω, είτε άλλες φορές έφευγα, είτε αλλες φορές έκανα εμετό στην τουαλέτα. Τωρα μετά απο 1 χρονο απο τον χωρισμό και είμαι πλέον 20 ετών, το πρωι που θέλω να πάω για μάθημα έχω μηδαμινή ψυχολογία και άλλες φορές κάνω και εμετό, είναι καθαρά ψυχολογικό!!! Επίσης σε αυτά τα μέρη που συχναζει η πρωην μου δεν πηγαίνω για αυτό το λόγο. θέλω να αναφέρω ότι αυτό το πρόβλημα το έχω απο μικρός και επιδεινωθηκε απο το χωρισμό. Τι χρειάζεται να κάνω για να το ξεπεράσω τελείως;;;;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    προφανως το περιβαλον που βρισκεσε στη σχολη δε σ αρεσει κ ετσι σου βγανει εκει εσυ ο ιδιος λες φοβομουν το σχολειο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    6
    Οντως έχω άγχος επειδή χρωστάω αρκετά μαθήματα. Αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχω αυτό το προβλημα όταν ειναι να βγώ έξω να με πιανει το άγχος μηπως κάνω εμετο;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επιδη δε θες να διαβασεις κ ζοριζεις τον εαυτο σου.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    6
    Υπάρχει τρόπος να ξεπεράσω αυτό το ψυχολογικό; Γιατί το είχα και πιο μικρός. Επίσης δε θέλω να αφήσω τη σχολή και θέλω να προσπαθήσω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Atarax. Και αντι-εμμετικο και ηπιο ηρεμιστικο. Δεν ξερω αν χρειαζεται ομως συνταγη, νομιζω το παιρνεις και ετσι.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Atarax. Και αντι-εμμετικο και ηπιο ηρεμιστικο. Δεν ξερω αν χρειαζεται ομως συνταγη, νομιζω το παιρνεις και ετσι.
    ελεος πια με το χαβα 24 ωρες το 24 ωρο

    ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ οι προτροπές για φαρμακευτική αγωγή

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Ελεος πια με σενα.
    Μπαινεις σε καθε ποστ και καταστρεφεις τα παντα. Κ Ο Υ Ρ Α Σ Τ Η ΚΑ με σενα.
    Κλεισε τον υπολογιστη και βγες εξω να δεις εναν ανθρωπο να θυμηθεις πως ειναι να ζεις. Εκτος αν ζεις σε καλυβα στο βουνο με δορυφορικο ιντερνετ και εχεις σαλταρει. Πραγματικα πια, δοκιμασε να περασεις τις 23 ωρες τη μερα που περνας στο internet και σε αλλα. Ε δεν μπορουσα πια και να μην τα γραψω, νυσαφι!!! Παρακολουθω τα ποστ σου καμποσο καιρο και "τη μπαινεις στον καθενα".

    Κανε με report να νιωσεις ευχαριστηση Γιαυτο υπαρχει αυτο το κουμπι και ας κρινουνε οι admin εαν πρεπει να διαγραφτει το ποστ ή να φαω ban. Το Atarax το παιρνεις με συνταγη ιατρου, απλα δεν υπαγεται στη Δ' Κατηγορια με κοκκινη γραμμη.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    6
    Δεν είναι ανάγκη να μαλώνετε. Εγώ χρειάζομαι κάποια βοήθεια για να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα, διότι μου περιορίζει τη ζωή μου και δε μπορώ να ζήσω ελεύθερα....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το θρασος σου δεν εχει ορια τον προτρεπεις να παρει φαρμακα κ επιμενεις κ ολας μαλον εσυ πρεπει να κλεισεις τον υπολογιστη κ να θυμιθεις πως να ζεις εμενα μη με φοβασαι αν θελω να βρω λυση θα τη βρω κ χωρις φαρμακα.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by nikosr View Post
    Δεν είναι ανάγκη να μαλώνετε. Εγώ χρειάζομαι κάποια βοήθεια για να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα, διότι μου περιορίζει τη ζωή μου και δε μπορώ να ζήσω ελεύθερα....
    ετσι ειμασταν παντα ποτε δε θα συμφωνισω με αυτον.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by nikosr View Post
    Δεν είναι ανάγκη να μαλώνετε. Εγώ χρειάζομαι κάποια βοήθεια για να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα, διότι μου περιορίζει τη ζωή μου και δε μπορώ να ζήσω ελεύθερα....
    Ζηταω συγγνωμη γιαυτο, αλλα αν ριξεις μια ματια στα ποστ του θα δεις οτι παει κοντρα στον καθενα εδω μεσα.
    Εχει και προβλημα κατανοησης επισης, λεει σου προτρεπω να παρεις φαρμακα. Μια ονομασια φαρμακου του εδωσα, δεν του εβαλα το μαχαιρι στο λαιμο να το παρει. Ειναι φαρμακο που χορηγειται ολη την ωρα στα νοσοκομεια, για τους ασθενεις που αντιμετωπιζουν ναυτια, δεν του προτεινα κιολας φαρμακο που θελει υπογραφη απο τη νομαρχια.
    Το κλεινω εδω.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    6
    Δώστε ενα τελος σε αυτό, δε χρειάζεται να το συνεχίσετε. Εγώ θέλω να μου προτείνεται λύσεις και θέλω να μάθω αν γίνεται να το ξεπεράσω χωρίς φαρμακα και αν όχι.....

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν ριξεις μια ματια στα ποστ του θα δεις οτι παει κοντρα στον καθενα εδω μεσα.
    κοντρα θα πηγαινω σε οτιδηποτε μου δινει την εντυπωση οτι κανει πραγματα χωρις να χρησιμοποιει το μυαλο του επισης αν θελει καπιος φαρμακα μπορει να απεθυνθει σε φαρμακειο φτανουν τα κατεβατα με τα θεματα με φαρμακα που δεν εχουν καπιο νοημα.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    6
    Αλέξανδρε έχεις εσύ να μου προτείνεις κάτι;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. για οσες κάνουν εμετό
    By elirene in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 01-12-2011, 17:54
  2. τασεις προς εμετο
    By kiriakos1985 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-2010, 01:48
  3. τάση για εμετό...
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 62
    Last Post: 12-08-2009, 16:25
  4. Αγοραφοβία με τάση για εμετό
    By maria198 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 15
    Last Post: 01-07-2008, 18:22
  5. ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ ΤΑΣΗ
    By ROULA3 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 16-04-2007, 01:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •