Ποσοστα αναπηριας για ψυχωσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Ποσοστα αναπηριας για ψυχωσεις

    Απο οτι ειδα απο ενα παιδι που ανεβασε το ΦΕΚ με τα ποσοστα αναπηριας τα ποσοστα ψυχικων διαταραχων ειναι πολυ χαμηλα μερικες φορες.

    Βεβαια οποιος ειναι σχιζο ειναι πανω απο 67%, αν καταλαβα καλα.

    Μαλλον δεν ενδιαφερονται ομως για εμας γιατι ειναι μισανθρωποι αλλα και ουτε καν ανθρωποι (οποιος καταλαβε, καταλαβε).

    https://www.ika.gr/gr/infopages/kepa...B_4-5-2012.pdf

    Σελιδα 98 απο 191

    ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ, ΣΧΙΖΟΤΥΠΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΗΡΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ
    Περιλαμβανονται οι:
    Σχιζοφρενεια
    Προγνωση δυνητικα κακη Π.Α. : 67%-80%

    Σχιζοτυπη διαταραχη Π.Α. : 35%-50%
    Χρονιζουσες παραληρητικες διαταραχες Π.Α. : 50%
    Οξειες και παροδικες ψυχωσικες διαταραχες Π.Α. : 35-50%
    Επακτη παραληρητικη διαταραχη Π.Α. : 50%
    Σχιζοσυναισθηματικες διαταραχες Π.Α. : 50%-67%
    Αλλες μη οργανικες ψυχωσικες διαταραχες Π.Α. : 35%-50%
    Προγνωση δυνητικα κακη.

    ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΤΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ

    Μανιακο επεισοδιο Π.Α. : 35-50%
    Διπολικη συναισθηματικη διαταραχη Π.Α. : 35-67%
    Προγνωση δυνητικα κακη

    Καταθλιπτικο επεισοδιο Π.Α. : 30-35%
    Προγνωση δυνητικα καλη

    Υποτροπιαζουσα καταθλιπτικη διαταραχη Π.Α. : 35-50%
    Προνγωση δυνητικα κακη.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Μaus γνωρίζεις αν στην περίπτωση μη νοσηλείας σε νοσοκομείο ή κλινική έχεις πιθανότητα να πάρεις κάποιο επίδομα;;Προσωπικά δεν νοσηλεύτηκα αν και έπρεπε και με πρόσεχε η αδερφή μου.Γενικά ήμουν βολικός ασθενής,όσο αυτό γίνεται.Και από όσο ξέρω ο γιατρός μου δεν μου έδωσε κάποια αρνητική πρόγνωση για την εξέλιξη της πορείας μου μακροπρόθεσμα.Σε αυτό που πόσταρες λέει σχιζοφρένεια με πρόγνωση δυνητικά κακή,ποσοστό αναπηρίας 67-80%.Αυτό σημαίνει ότι για να πάρεις αυτό το ποσοστό θα πρέπει να έχεις ''πρόγνωση δυνητικά κακή'';;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    τι να σου πω, δεν ξερω. καλυτερα να σου απαντησει καποιος αλλος.

    παντως καλο θα ηταν να σε βλεπει καποιος γιατρος στα εξωτερικα ιατρεια δημοσιου νοσοκομειου, που μετραει περισσοτερο το χαρτι τους.

    Quote Originally Posted by serios View Post
    Μaus γνωρίζεις αν στην περίπτωση μη νοσηλείας σε νοσοκομείο ή κλινική έχεις πιθανότητα να πάρεις κάποιο επίδομα;;Προσωπικά δεν νοσηλεύτηκα αν και έπρεπε και με πρόσεχε η αδερφή μου.Γενικά ήμουν βολικός ασθενής,όσο αυτό γίνεται.Και από όσο ξέρω ο γιατρός μου δεν μου έδωσε κάποια αρνητική πρόγνωση για την εξέλιξη της πορείας μου μακροπρόθεσμα.Σε αυτό που πόσταρες λέει σχιζοφρένεια με πρόγνωση δυνητικά κακή,ποσοστό αναπηρίας 67-80%.Αυτό σημαίνει ότι για να πάρεις αυτό το ποσοστό θα πρέπει να έχεις ''πρόγνωση δυνητικά κακή'';;
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #4
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Μaus γνωρίζεις αν στην περίπτωση μη νοσηλείας σε νοσοκομείο ή κλινική έχεις πιθανότητα να πάρεις κάποιο επίδομα;;Προσωπικά δεν νοσηλεύτηκα αν και έπρεπε και με πρόσεχε η αδερφή μου.Γενικά ήμουν βολικός ασθενής,όσο αυτό γίνεται.Και από όσο ξέρω ο γιατρός μου δεν μου έδωσε κάποια αρνητική πρόγνωση για την εξέλιξη της πορείας μου μακροπρόθεσμα.Σε αυτό που πόσταρες λέει σχιζοφρένεια με πρόγνωση δυνητικά κακή,ποσοστό αναπηρίας 67-80%.Αυτό σημαίνει ότι για να πάρεις αυτό το ποσοστό θα πρέπει να έχεις ''πρόγνωση δυνητικά κακή'';;
    Για να πάρεις το προνιακό επίδομα πρέπει να έχεις νοσηλευτεί σε δημόσιο νοσοκομείο-όχι σε ιδιωτική ψυχιατρική κλινική(δεν είναι λίγοι που πληρώνουν ιδιώτη γιατρό και μπαίνουν σε ιδιωτικό ψυχιατρείο σκοπίμως για να προσπαθήσουν να πάρουν το επιδομα) και να είσαι κάτω των 24 χρονων με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω. Επίσης τα άτομα 18-24 πρέπει να περάσουν επιτροπή τουλάχιστον 2 φορές ακόμα... ανεξαρτήτως αν η ασθένεια σας είναι μία από τις 43 που εξαιρούνται από τον έλεγχο πιστοποίησης αναπηρίας(σχιζοφρένεια, σύνδρομο Down κοκ). Το σύστημα πάλι άλλαξε, ρώτησα στην Πύλη Αξιού Θεσ/νικης στο αρμόδιο Τμήμα:(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @NeurobiologicallyImpaired ευχαριστώ για την απάντηση!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    αν καταλαβα καλα, εγω που ειμαι 40, ειμαι διπολικη και εχω στο ιστορικο μου μονο μια νοσηλεια διαρκειας μονο μιας μερας με διαγνωση "αδιαγνωστος λογω βραχειας νοσηλειας", δεν δικαιουμαι το προνοιακο επιδομα :(
    σωστα?
    την πεμπτη προκειται να περασω απο επιτροπη, αλλα αν ισχυουν ολα τα παραπανω ισως και να ειναι ασκοπο αυτο...
    ...And in the end we 'll become winners through that disastrous and harsh fight...

  7. #7
    [QUOTE=dreamful_woman;503901]αν καταλαβα καλα, εγω που ειμαι 40, ειμαι διπολικη και εχω στο ιστορικο μου μονο μια νοσηλεια διαρκειας μονο μιας μερας με διαγνωση "αδιαγνωστος λογω βραχειας νοσηλειας", δεν δικαιουμαι το προνοιακο επιδομα :(
    σωστα?
    την πεμπτη προκειται να περασω απο επιτροπη, αλλα αν ισχυουν ολα τα παραπανω ισως και να ειναι ασκοπο αυτο...[/QUΟΤΕ=]

    Αποτι ξέρω μέχρι τα 24 μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου για προνιακό επίδομα για ψυχ. διαταραχές και τώρα το δίνουν πολύ δύσκολα ειδικά για διπολική διαταραχή και με μια μέρα νοσηλείας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by dreamful_woman View Post
    αν καταλαβα καλα, εγω που ειμαι 40, ειμαι διπολικη και εχω στο ιστορικο μου μονο μια νοσηλεια διαρκειας μονο μιας μερας με διαγνωση "αδιαγνωστος λογω βραχειας νοσηλειας", δεν δικαιουμαι το προνοιακο επιδομα :(
    σωστα?
    την πεμπτη προκειται να περασω απο επιτροπη, αλλα αν ισχυουν ολα τα παραπανω ισως και να ειναι ασκοπο αυτο...
    η ηλικια σου δεν παιζει ρολο .δυστυχως ομως απο την στιγμη που η διαγνωση ειναι αδιαγνωστος λογω βραχειας νοσηλειας", μαλλον θα σε κοψουν απ την επιτροπη .μπορεις ομως να ξαναπερασεις αλλα πρεπει να βρεις κανονικο χαρτι οπου να γραφει με ακριβεια οτι εισαι διπολικη . :(

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    [QUOTE=NeurobiologicallyImpaired;503905]
    Quote Originally Posted by dreamful_woman View Post
    αν καταλαβα καλα, εγω που ειμαι 40, ειμαι διπολικη και εχω στο ιστορικο μου μονο μια νοσηλεια διαρκειας μονο μιας μερας με διαγνωση "αδιαγνωστος λογω βραχειας νοσηλειας", δεν δικαιουμαι το προνοιακο επιδομα :(
    σωστα?
    την πεμπτη προκειται να περασω απο επιτροπη, αλλα αν ισχυουν ολα τα παραπανω ισως και να ειναι ασκοπο αυτο...[/QUΟΤΕ=]

    Αποτι ξέρω μέχρι τα 24 μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου για προνιακό επίδομα για ψυχ. διαταραχές και τώρα το δίνουν πολύ δύσκολα ειδικά για διπολική διαταραχή και με μια μέρα νοσηλείας.
    οντως τωρα πια δινουν πολυ δυσκολα το χαρτι :( οσο γιατην ηλικια πρωτη φορα ακουω αυτο για τα 24

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    ξερεις κανεις ποσος περιπου ειναι ο χρονος αναμονης για κεπα σε μια μικρη επαρχιακη πολη ?
    ειχαν πει οτι θα προσλαβουν επιπλεον γιατρους για να συντομευθει ο χρονος το κανανε ?

  11. #11
    Για το προνοιακό επίδομα παίζει ρόλο η ηλικία. Αν είχες ένσημα από ΙΚΑ,ΤΣΜΕΔΕ κλπ και θες να πάρεις απο εκει αναπηρική σύνταξη , δεν παίζει φυσικά ρόλο η ηλικία αρκεί να έχεις τα απαιτούμενα ένσημα και τη διάγνωαη

    EDIT: Το προνοιακό επίδομα είναι 626 ευρώ το δίμηνο
    Η αναπηρική σύνταξη διαφέρει ανάλογα με το Ταμείο που ήσουν ασφαλισμένος ΤΣΜΕΔΕ,ΙΚΑ,ΟΓΑ κλπ και με το πόσα ένσημα είχες και μπορεί να ναι πάνω απο 626 ευρώ το δίμηνο αν είχες πολλά ένσημα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    εχω καταθεσει στο ΚΕΠΑ την γνωματευση του γιατρου μου, ο οποιος εργαζεται σε κρατικο νοσοκομειο.
    εχω ελπιδες ???
    ...And in the end we 'll become winners through that disastrous and harsh fight...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by NeurobiologicallyImpaired View Post
    Για το προνιακό επίδομα παίζει ρόλο η ηλικία, αν είχες ένσημα από ΙΚΑ,ΤΣΜΕΔΕ κλπ και θες να πάρεις απο εκει αναπηρική σύνταξη , δεν παίζει φυσικά ρόλο η ηλικία αρκεί να έχεις τα απαιτούμενα ένσημα και τη διάγνωαη
    φιλε/φιλη αυτο που λες για ενσημα κ ηλικια ειναι η αναπηρικη συνταξη κ οχι το προνοιακο επιδομα . εχω γνωστη που παιρνει επιδομα με καταθλιψη στην ηλικια των 52 . στην αναπηρικη συνταξη ναι πρεπει απαραιτητως να χεις κ ενσημα κ χρονια . κ στο φεκ (εφημεριδα της κυβερνησης)που ειναι ο επισημος οδηγος δεν λεει τιποτε για ηλικιες

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    Quote Originally Posted by NeurobiologicallyImpaired View Post
    Για το προνοιακό επίδομα παίζει ρόλο η ηλικία. Αν είχες ένσημα από ΙΚΑ,ΤΣΜΕΔΕ κλπ και θες να πάρεις απο εκει αναπηρική σύνταξη , δεν παίζει φυσικά ρόλο η ηλικία αρκεί να έχεις τα απαιτούμενα ένσημα και τη διάγνωαη
    την διαγνωση την εχω, αλλα εχω ελαχιστα ενσημα (εχω εργαστει συνολικα γυρω στα τρια χρονια)
    ...And in the end we 'll become winners through that disastrous and harsh fight...

  15. #15
    εγώ έπρεπε να καταθέσω τα χαρτιά μου το αργότερο μεχρι τα 24 μου

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διπολική διαταραχή - ποσοστό αναπηρίας=>67%
    By raphsssodos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 10-10-2021, 03:51
  2. Ποσοστο αναπηριας και πως καθοριζεται.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 25-12-2015, 23:21
  3. Επίδομα αναπηρίας
    By Gabrielle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 77
    Last Post: 11-07-2014, 10:44
  4. Δικαιούμαι ποσοστό αναπηρίας;
    By colaz in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-03-2014, 03:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •