καταπιεση και αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    14

    καταπιεση και αγχος

    Γεια σας!ειμαι νεα στο φορουμ!!!! ο λογος που αποφασισα να δημοσιευσω εδω ειναι οτι τον τελευταιο καιρο βρισκομαι σε κατασταση συνεχους πιεσης. Τελειωνω με τη σχολη μου, δεν ξερω τι θα κανω επειτα, αγχωνομαι πολυ για το αν θα βρω καποια δουλεια, στην οικογενεια μου υπαρχουν αρκετα προβληματα οικονομικα αλλα και στις σχεσεις μεταξυ μας. οι φιλοι μου ειναι και δεν ειναι. το αποτελεσμα ολων αυτων ειναι να νιωθω οτι δεν υπαρχει καποιος να απευθυνθω,εχω συνεχως αγχος,δεν μπορω να σκεφτω καθαρα και νιωθω θλιψη.
    θα ηθελα πολυ να επισκεφτω καποιον ψυχολογο αλλα τα οικονομικα μου δεν με υποστηριζουν. το τελευταιο περιστατικο που συνεβη και με εκανε να νιωσω παρα πολυ ασχημα εχει να κανει με την αντιδραση της πιο κοντινης μου φιλης. τις τελευταιες δυο εβδομαδες η διαθεση μου κ οσα σκεφτομαι με εκαναν να κλειστω αρκετα στον εαυτο μου,οταν νιωθω ετσι εχω την αναγκη να μεινω μονη και να ηρεμησω. δεν ειμαι ανθρωπος που μολις συμβει κατι θα ξεκινησει την αναλυση μεσω τηλεφωνου, προτιμω την αμεση επαφη και συζητηση. η συγκεκριμενη κοπελα ειναι απο τους πολυ λιγους ανθρωπους με τους οποιους θα μιλησω για τοσο προσωπικα μου θεματα. οταν με ρωτησε τι εχω, λοιπον, της ειπα οτι δεν ειμαι καλα και οτι προτιμω να συζητησουμε το θεμα απο κοντα. για εκεινη, η αντιδραση μου ειναι παραλογη με αποτελεσμα να μου πει πραγματα τα οποια με στεναχωρησαν πολυ. νιωθω οτι εχει την απαιτηση απο εμενα να αντιδρω οπως εκεινη(δηλαδη να μιλησω αμεσως μεσω τηλεφωνου)κ ενω της το εξηγω οτι δεν ειμαι ετσι και πως δεν τιθεται εμπιστοσυνης, δεν δειχνει να το καταλαβαινει.βρισκω την αντιδραση της καπως εγωιστικη,πως θελει ολα να γινονται με τον δικο της τροπο. θελω να ακουσω τις αποψεις σας, γιατι ισως να το σκεφτομαι εγω λαθος αλλα πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω που βρισκεται το παραλογο της αντιδρασης μου. καθε αποψη θα ειναι πραγματικα ευπροσδεκτη!!ευχαριστωω και συγγνωμη γ την τεραστια δημοσιευση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θα σου πω τι καταλαβα εγω αλλα στο τηλεφωνο οταν λες σου ειπε πραγματα ασχημα τι εννοεις? τι σου ειπε δηλαδη?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    14
    σ'ευχαριστω για την απαντηση σου!!!! το προβλημα της ειναι οτι εγω δεν μοιραζομαι αμεσα το θεμα που εχω. οτι δεν θα παρω επιτοπου τηλεφωνο να αρχισω να λεω. θελω να ηρεμω κ να μιλαω.
    την τελευταια φορα που μιλησαμε (απο το τηλεφωνο) με πιεσε παρα πολυ να μιλησω ενω ειχα ξεκαθαρισει οτι δεν το προτιμουσα. εν τελει της ειπα καποια πραγματα. κ η αντιδραση της ηταν,οτι πρεπει να μου τα βγαζει με το τσιγκελι, οτι αφου μεχρι εκει μπορω και θελω πρεπει να το δεχτει και να μην ασχολειται με το πως πρεπει να αντιδρω, οτι δεν εχει σκοπο να ξαναρωτησει πως ειμαι, οτι δεν εχει να περιμενει κατι απο εμενα και αλλα τετοιου τυπου σχολια. δεν καταλαβαινω που ειναι το παραλογο της στασης μου, που να μην τησ μιλουσα κιολας. αλλα δεν μπορω να το κανω οπως κ οταν θελει ο αλλος..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω καταλαβα οτι αυτη το πηρε γιατι δε το λες, οτι δε μου χεις εμπιστοσυνη και τι εγινε και τετοια. Απλα με την ενταση αυτη βγηκανε στην επιφανεια αλλα πραγματα που ηταν ενδομυχα καιρο. Δε της ειπες εσυ ελα σπιτι να σου πω απο κοντα ή παμε στο ταδε μερος?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    14
    ναι βεβαια κ το ειπα απλα δεν μπορουσε!της ειπα οταν μπορεσει να μου πει, δεν το εκανε!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ οσα σκεφτομαι με εκαναν να κλειστω αρκετα στον εαυτο μου,οταν νιωθω ετσι εχω την αναγκη να μεινω μονη και να ηρεμησω.
    κακο μου φαινετε αυτο πολυ κακο.

    εμενα μου φαινετε καπως εξωφρενικο αυτο που της ζητας δηλαδη να πρεπει να..... παρουσιαστει για να της μιλησεις κ μου μιαζει σαν δικαιολογια για να αποφευγεις να μιλας κ μου φαινεσε λιγο σαν σπασικλας ειναι δυνατον να κανετε θεμα ολα αυτο? σε λιγο σε βλεπω να της λες ετσι οπως πας να σου φερει κ 2 σκλαβους να στρωσουν το χαλι για να μιλας πιο ανετα.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επισης αναρωτιεμαι αν η φιλη σου μου μιαζει γιατι κ αυτα που γραφεις σα γνωστα μου φαινονται

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επισης να υποθεσω οτι δε στελνεις ουτε μυνηματα απο το τηλεφωνο? αυτο μου θυμιζει καπια απο το φορουμ που το εκανε αυτο δεν εγραφε μυνηματα κ στο τελος αρχιζε να με εκνευριζει φοβερα αυτο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εχει ξανασυμβει να της εκμυστηρευτεις καποια προβληματα?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    11
    Η στάση σου δεν είναι καθόλου παράλογη. Η φυσιολογική αντίδραση ενός φίλου, θα ήταν να σε ρωτήσει πότε μπορείτε να βρεθείτε για να τα πείτε από κοντά και όχι να σε πρήζει πες πες. Τώρα όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι της υπόθεσής σου, μπορείς να ψαχτείς με υπηρεσίες δωρεάν ψυχολογικής υποστήριξης. Αν μένεις Αθήνα μπορεί και να βρεις κάτι.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εμενα αυτο μου φαινετε ως δικαιολογια για να μη μιλας το ιδιο πιστευα κ για αυτη αν ψαχνεις αφορμη για να λες δεν ειναι κανεις εδω θα τη βρεις αργα η γρηγορα δε θα μου εκανε εντυπωση αν κ αυτη σου λεει τα ιδια λογια. το να παρατησεις τη φιλη σου για αυτο το λογο κ να πας σε ψυχολογο μου φαινετε κακη επιλογη να χες κ κανενα σοβαρο προβλημα να πω οκ.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    επισης να υποθεσω οτι δε στελνεις ουτε μυνηματα απο το τηλεφωνο? αυτο μου θυμιζει καπια απο το φορουμ που το εκανε αυτο δεν εγραφε μυνηματα κ στο τελος αρχιζε να με εκνευριζει φοβερα αυτο.
    Αλεξανδρε γεια σου!! δεν ισχυει κατι απο αυτα, μιλαω και στο τηλεφωνο και μηνυματα στελνω και μαλιστα πολυ! και συμφωνω μαζι σου οτι εγινε μεγαλο θεμα!μονο που δεν το ξεκινησα εγω, και γ αυτο κιολας θελω να ακουσω διαφορετικες αποψεις!επισης συνεχιζω να μην καταλαβαινω το εξωφρενικο του οτι θελω να την δω για να μιλησω και να μην ειμαι ολη μερα σε ενα τηλεφωνο. οποτε αν θελεις εξηγησε το μου ωστε να μπω κ εγω σ αυτην τη λογικη, γιατι εν τελει οντως μπορει να ειμαι υπερβολικη.
    οπως ειπε και το kitrinotavani πιο κατω, αυτο το 'πες πες τωρα' ειναι που δεν αντεχω,εφοσον μπορουμε να βρεθουμε και να υπαρχει αμεση επαφη? γιατι οχι? αν παλι οντως δεν ηθελα να μιλησω, θα το επελεγα το τηλεφωνο και το μηνυμα.γιατι δεν με βλεπει, δεν ξερει τι εκφραση εχω στο προσωπο μου και καλλιστα μπορει να καταλαβει κατι αλλο η απλα να πω δυο λεξεις. η στην τελικη να το κλεισω η να μην απαντησω ποτε! για μενα το να εχω τον αλλον απενταντι μου εχει μεγαλη διαφορα! οπως και το να μην ειμαι στην τσιτα γιατι εκ των πραγματων σαν ανθρωπος δεν μπορω να μιλησω ετσι.
    Kerasi παντα μιλαμε για οτι προβλημα υπαρχει, ειτε δικο μου ειτε δικο της. ανοιγομαι αλλα η διαφορα ειναι οτι οπως ξαναειπα δεν θα το κανω απο το τηλεφωνο εκτος αν υπαρχει θεμα αποστασης, που στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν υφισταται.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by ilianapj View Post
    Αλεξανδρε γεια σου!! δεν ισχυει κατι απο αυτα, μιλαω και στο τηλεφωνο και μηνυματα στελνω και μαλιστα πολυ! και συμφωνω μαζι σου οτι εγινε μεγαλο θεμα!μονο που δεν το ξεκινησα εγω, και γ αυτο κιολας θελω να ακουσω διαφορετικες αποψεις!επισης συνεχιζω να μην καταλαβαινω το εξωφρενικο του οτι θελω να την δω για να μιλησω και να μην ειμαι ολη μερα σε ενα τηλεφωνο. οποτε αν θελεις εξηγησε το μου ωστε να μπω κ εγω σ αυτην τη λογικη, γιατι εν τελει οντως μπορει να ειμαι υπερβολικη.
    οπως ειπε και το kitrinotavani πιο κατω, αυτο το 'πες πες τωρα' ειναι που δεν αντεχω,εφοσον μπορουμε να βρεθουμε και να υπαρχει αμεση επαφη? γιατι οχι? αν παλι οντως δεν ηθελα να μιλησω, θα το επελεγα το τηλεφωνο και το μηνυμα.γιατι δεν με βλεπει, δεν ξερει τι εκφραση εχω στο προσωπο μου και καλλιστα μπορει να καταλαβει κατι αλλο η απλα να πω δυο λεξεις. η στην τελικη να το κλεισω η να μην απαντησω ποτε! για μενα το να εχω τον αλλον απενταντι μου εχει μεγαλη διαφορα! οπως και το να μην ειμαι στην τσιτα γιατι εκ των πραγματων σαν ανθρωπος δεν μπορω να μιλησω ετσι.
    Kerasi παντα μιλαμε για οτι προβλημα υπαρχει, ειτε δικο μου ειτε δικο της. ανοιγομαι αλλα η διαφορα ειναι οτι οπως ξαναειπα δεν θα το κανω απο το τηλεφωνο εκτος αν υπαρχει θεμα αποστασης, που στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν υφισταται.
    βεβαιως εχεις καθε δικαιωμα να μιλας οταν αισθανεσαι οτι εχεις την ανεση, κι αν για εσενα αυτο ειναι μια συναντηση και οχι τα τηλεφωνηματα που πολλοι κανουμε με τους κολλητους οταν δεν υπαρχει χρονος για συναντηση, τοτε να μιλας μονο σε συναντησεις .και βεβαια εχει αδικο η φιλη σου να σε πιεζει η να θυμωνει γι αυτο.

    η μονη περιπτωση που σκεφτομαι οτι μπορει να συμβαινει κατι διαφορετικο, ειναι αυτη που θα σου εκθεσω παρακατω και δεν ειναι καθολου βεβαιο οτι ισχυει, αλλα μου δημιουργηθηκε μια τετοια εντυπωση και μιας και το σκεφτηκα, θα στο πω , και καντο οτι νομιζεις.
    μηπως η φιλη σου δεν εχει τοση διαθεση για μεταξυ σας συναντησεις οση εχεις εσυ, ειτε γιατι εχει περιορισμενο χρονο, ειτε γιατι προτιμαει καποιες αλλες παρεες και γιαυτο προσπαθει να εκμαιευσει τηλεφωνικα το οτι ειναι αυτο που σου συμβαινει, οταν μιλατε και της λες οτι κατι τρεχει>????
    μηπως θεωρει (ισως λανθασμενα) οτι ειναι καποιου ειδους 'εκβιασμος" εκ μερους σου το οτι θες να συναντηθειτε για να μιλησεις ανετα, ενω αυτη δεν το θεωρει απαραιτητο , γιατι δεν θελει τοσες πολλες συναντησεις οσες εσυ???
    λεω, μηπως....

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βεβαιως εχεις καθε δικαιωμα να μιλας οταν αισθανεσαι οτι εχεις την ανεση, κι αν για εσενα αυτο ειναι μια συναντηση και οχι τα τηλεφωνηματα που πολλοι κανουμε με τους κολλητους οταν δεν υπαρχει χρονος για συναντηση,
    εγω δε βλεπω να βγαζει καπου ολο αυτο αντιθετα προκαλει πολυ κακη εντυπωση σα να λεει στον αλλο εγω ειμαι υπεροπτης μιλαω οποτε θελω ετσι ειναι σα να τον διωχνεις με αυτο το τροπο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    14
    η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα σκεφτει κατι τετοιο! μπορει και να ισχυει..και αν το θεσουμε ετσι,ισως εγω να εχω λαθος οπτικη της συγκεκριμενης φιλιας εν τελει. γενικα δεν αποκλειω τιποτα. θα προσπαθησω να γινω περισσοτερο σαφης μαζι της, γιατι θεωρω οτι, οπως εγω σεβομαι τα θελω του αλλου οφειλει και ο αλλος να το κανει. σας ευχαριστω ειλικρινα για το ενδιαφερον και τις αποψεις σας, το ειχα μεγαλη αναγκη. με βοηθησατε πολυ!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. τι να κανω???????????καταπιεση!!!!!!!!!!!!! !!!!
    By beenthere in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 15-09-2015, 20:55
  2. εξάρτηση και καταπίεση
    By favvel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 11-06-2014, 22:36
  3. Καταπίεση..
    By Siren in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 18-11-2013, 18:16
  4. Καταπιεση απο χομπι.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 03-08-2011, 00:07
  5. καταπιεση απο καθηγητη
    By desperate70 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 05-02-2009, 01:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •