βοηθεια σε διαγνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157

    βοηθεια σε διαγνωση

    Καλημερα σε ολους
    με διαγνωσαν με "οξεια πολυμορφη ψυχωσικη διαταραχη με στοιχεια σχιζοφρενειας" f23.1, τι σημαινει αυτο? εχω ψυχωση ή οχι? παιδευομουν 3 μηνες μεχρι που μπηκα στο νοσοκομειο.με στοιχεια σχιζοφρενειας δλδ εχω ή οχι?
    τα συμπτωματα που ειχα ήταν:εβλεπα νεκρα ή μη νεαρα ατομα ή διαφορα αλλα οντα που ηθελαν να ανεβουν πανω μου, μου μιλουσαν ή μου ελεγαν τι να κανω ή μιλουσαν μεταξυ τους 2 φωνες στο κεφαλι μου, νομιζα οτι με παρακολουθουν(καλα αυτο το νομιζω και τωρα), κοβομουν χωρις προφανη λογο, ειχα παραληρητικα συμπτωματα και διαφορα αλλα που δε θελω να θυμαμαι.
    trying to find a balance

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οι γιατροι ξερουν καλυτερα απο εμας..να ακους τους γιατρους κ να εισαι τυπικος με την αγωγη που σου εδωσαν.
    αν παλι εμφιβαλλεις τοτε παρε μια δευτερη γνωμη απο αλλον ψυχιατρο.
    απαγορευεται να κανουμε διαγνωση διοτι δεν ειμαστε γιατροι εδω κ επιπλεον δεν εχουμε τις γνωσεις.
    οποτε ο.τι πουν οι γιατροι ειναι ο.τι καλυτερο για σενα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    οχι οχι δε ζητησα διαγνωση απο εσας εδω αλλα επεξηγηση της διαγνωσης.ρωτησα τη γιατρο μου αλλα δε καταλαβα τι ελεγε
    trying to find a balance

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    In flames , εριξα μια προχειρη ματια στα προηγουμενα θεματα σου και ειδα πως ανα καιρους εχεις γραψει διαφορες διαγνωσεις .
    Δεν μπορει να ισχυουν ολες μαζι αρα το καλυτερα θα ηταν να ζητησεις ξεκαθαρη απαντηση απο τον γιατρο σου.
    Το F23.1 ειναι ουσιαστικα ο κωδικος της νοσου στο icd 10 ψαξε στο site του παγκοσμιου οργανισμου υγειας και μαλλον θα σου λυθει η απορια.( κλικ)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    ευχαριστω για τις απαντησεις. Σε καθεμια απο τις 2 νοσηλειες με εβγαλαν κατι αλλο.η τελευταια ηταν αυτη η διαγνωση.απλα δε καταλαβαινω τι σημαινει.εψαξα και στο ιντερνετ αλλα δε βρηκα κατι καταπιστικο, ρωτησα τη γιατρο και παλι δε καταλαβα
    trying to find a balance

  6. #6
    ΠΑΝτως η καθε ψυχωση ειναι μοναδικη παρολο που εχει αντικειμενικα ιδια στοιχεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    το θεμα ειναι να γινεις καλα.

    εχεις ψυχωση προφανως, οπως και οι περισσοτεροι απο εμας που γραφουμε σε αυτο το φορουμ των ψυχωσεων.

    να παιρνεις ευλαβικα τα φαρμακα σου και θα γινεις καλα.

    εχεις απλως μια ορμονη παραπανω στον εγκεφαλο, την ντοπαμινη, η οποια τα κανει ολα αυτα.

    τα φαρμακα ειναι λιγο χαλια στην αρχη αλλα αργοτερα ισως στα ελαττωσουν αρκετα σε μια δοση συντηρησης που θα ειναι οκ, σχεδον σαν να μην εχεις κατι και θα αισθανεσαι και καλυτερα.

    κοιτα μονο μην υποτροπιασεις , γιατι τοτε ισως χρειαστεις παραπανω δοση, για αυτο μη δοκιμασεις να τα κοψεις τα φαρμακα μονος σου.

    μαλλον θα πρεπει να τα παιρνουμε μια ζωη.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #8
    ΣΙΓΟΥΡΑ πρεπει να τα παιρνουμε μια ζωη.ΔΕΝ πρεπει δλδ σε καμια περιπτωση να το διακυνδυνεψουμε κ να γινει καποτε κατι πολυ κακο.εγω απλα ομως δεν συμφωνω ακριβως με τις μεγαλες δοσολογιες που δινουν συνηθως ολοι οι γιατροι(για αυτο τα κοβω στην μεση).επισης ειμαι τελειως καθετα αντιθετως οπως ειπα κ με το εξολοκληρου σταματημα των φαρμακων.αυτο ειναι οντως το χειροτερο.ΥΓ φυσικα οταν λεμε φαρμακα εννοειται δευτερης γενιας κ οχι τα ναζιστικοειδη πρωτης γενιας...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Τα παιρνω τα φαρμακα μου και δεν εχω σκοπο να τα κοψω μονη μου αν κ ειναι πολλα...Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ως τωρα
    trying to find a balance

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο να κανεις μελος,εδωπερα δεν ειμαστε ειδικοι για να κανουμε μια σαφη διαγνωση,Πρεπει να ακους τι σου λεει ο γιατρος κ να παιρνεις τα φαρμακα σου,Παντως πιστευω οτι εχει να κανει με ψυχωση αυτο που λες εφοσον εβλεπες διαρκως αυτα τα πραγματα μπροστα σου,Ολα μπορουν να θεραπευτουν παντως με την αναλογη προσπαθεια μην το βαζεις ποτε κατω

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΧΡΟΝΙΑΣ ΚΟΠΩΣΗΣ
    By holfork in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-01-2012, 20:44
  2. Που θα παω για διαγνωση;
    By DeganDer in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2011, 21:09
  3. Διάγνωση νηπίου..;
    By stefie in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 18-02-2011, 16:11
  4. διάγνωση ιψδ
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 08:44
  5. ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟΣ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 23-10-2007, 10:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •