Καλωσόρισμα! Καινούριο μέλος! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καλως ηρθες κ απο μενα!
    πασχω κ γω απο αγχωδεις διαταραχες κ καταθλιψη, αυτον τον καιρο ειναι σε υφεση γιατι κανω θεραπεια με αντικαταθλιπτικο. οταν νιωθω ετοιμη το κοβω το φαρμακακι κ μετα αργω πολυ να ξαναεχω επεισοδιο..η φαση αυτη εχει εξαρσεις κ υφεσεις ..
    περασα πολυ δυσκολα απο τα 17 μου χρονια μεχρι σημερα (ειμαι 35).
    εκανα πολλα χρονια ψυχοθεραπεια κ εχω κατα καιρους επεισοδια ακομα..
    μη φοβασαι ολα θα πανε καλα.η ψυχοθεραπεια κ η φαρμακευτικη αγωγη θα σε βοηθησουν παρα πολυ!
    μαθε να σεβεσαι αυτο που σου συμβαινει κ να αγωνιζεσαι για να γινεις καλα..να σαι σιγουρη οτι περναει.
    χρειαζεται ομως χρονο κ κοπο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    καλως ηρθες κ απο μενα!
    πασχω κ γω απο αγχωδεις διαταραχες κ καταθλιψη, αυτον τον καιρο ειναι σε υφεση γιατι κανω θεραπεια με αντικαταθλιπτικο. οταν νιωθω ετοιμη το κοβω το φαρμακακι κ μετα αργω πολυ να ξαναεχω επεισοδιο..η φαση αυτη εχει εξαρσεις κ υφεσεις ..
    περασα πολυ δυσκολα απο τα 17 μου χρονια μεχρι σημερα (ειμαι 35).
    εκανα πολλα χρονια ψυχοθεραπεια κ εχω κατα καιρους επεισοδια ακομα..
    μη φοβασαι ολα θα πανε καλα.η ψυχοθεραπεια κ η φαρμακευτικη αγωγη θα σε βοηθησουν παρα πολυ!
    μαθε να σεβεσαι αυτο που σου συμβαινει κ να αγωνιζεσαι για να γινεις καλα..να σαι σιγουρη οτι περναει.
    χρειαζεται ομως χρονο κ κοπο.
    Και δηλασή τόσο καιρό παίρνεις φάρμακα και ανα διαστήματα τα κόβεις? Εμένα με αγχώνει αυτό. Φοβάμαι μην πάθω εξάρτηση. Μην φανταστείς ότι τα παιρνω με τους χουφτες. Καμία σχέση. 0,5mg την ημέρα κι αυτό όχι πάντα. Κάποιες μέρες δεν παίρνω και καθόλου. Με τα Ζανξ εχω βρει μεγάλο στηριγμα. Eχει μισο χρόνο που τα ξεκίνησα γιατι δεν την πάλευα άλλο. Αλλα φοβάμαι μήπως με την μαρκοχρόνια χρήση εξαρτηθώ από αυτά....

  3. #18
    τι είναι η ομάδες αυτοβόηθειας? καλώς ήρθες κι από μένα... είναι ωραίο τελικά να μπαίνουμε με χαμόγελο στο φόρουμ και να μην είναι το πρώτο μας γκρινιάρικο... νομίζω πως είσαι η μόνη που έχει καταφέρει να κάνει κάτι τέτοιο...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    τι είναι η ομάδες αυτοβόηθειας? καλώς ήρθες κι από μένα... είναι ωραίο τελικά να μπαίνουμε με χαμόγελο στο φόρουμ και να μην είναι το πρώτο μας γκρινιάρικο... νομίζω πως είσαι η μόνη που έχει καταφέρει να κάνει κάτι τέτοιο...
    ;);) Κάτι σαν group therapy . κατι παρομοιο. Μαζευονται διάφορα άτομα με το ίδιο προβλημα και ανταλλάσουν απόψεις! Δεν είναι θεραπευτικές οι συγκεκριμενες ομάδες. Απλώς πας και μιλας με ανθρωπους που περνανε τα ίδια.. Αλλα δυσυχώς τα πραγματα είναι περιορισμένα! Αισιοδοξια πάνω απο όλα μελος:cool:

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Πηγα σε μια τετοια ομαδα. Ωραια ηταν. Θα ξαναπαω απο βδομαδα με το καλο
    11/12/2006

  6. #21
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    ;);) Κάτι σαν group therapy . κατι παρομοιο. Μαζευονται διάφορα άτομα με το ίδιο προβλημα και ανταλλάσουν απόψεις! Δεν είναι θεραπευτικές οι συγκεκριμενες ομάδες. Απλώς πας και μιλας με ανθρωπους που περνανε τα ίδια.. Αλλα δυσυχώς τα πραγματα είναι περιορισμένα! Αισιοδοξια πάνω απο όλα μελος:cool:
    σ' ευχαριστώ 66psy για την απαντήση σου πρόσφατα είδα το βάλανε και σε ένα άλλο θέμα

  7. #22
    Quote Originally Posted by Touch_The_Sky View Post
    Πηγα σε μια τετοια ομαδα. Ωραια ηταν. Θα ξαναπαω απο βδομαδα με το καλο
    σ' αυτή του "μαζί"? ή υπάρχουν κι άλλες?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    υπαρχει και μια αλλη που λεγετε ακουγωντας φωνες. καπως ετσι.

  9. #24
    ...66psy...
    τωρα διάβασα το θέμα σου.
    Θα συμφωνήσω με τον Μαγκ ότι φάινεσαι αισιόδοξη και χαρούμενη
    Αυτό σημαίνει ότι θα κάνεις τα πάντα να ξεφορτωθείς ότι σε αγχώνει :)

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    ;);) Κάτι σαν group therapy . κατι παρομοιο. Μαζευονται διάφορα άτομα με το ίδιο προβλημα και ανταλλάσουν απόψεις! Δεν είναι θεραπευτικές οι συγκεκριμενες ομάδες. Απλώς πας και μιλας με ανθρωπους που περνανε τα ίδια.. Αλλα δυσυχώς τα πραγματα είναι περιορισμένα! Αισιοδοξια πάνω απο όλα μελος:cool:
    αρκετα εξυπνο το βρισκω κ γιατι να μη το κανουν κ γενικοτερα στη ζωη τους εκτος απο κει. θελει πολυ μυαλο για να αντιλιφθει κανεις ποσους εφαγε η μοναξια

  11. #26
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αρκετα εξυπνο το βρισκω κ γιατι να μη το κανουν κ γενικοτερα στη ζωη τους εκτος απο κει. θελει πολυ μυαλο για να αντιλιφθει κανεις ποσους εφαγε η μοναξια
    ..πόσο συμφωνώ άλεξ :)
    Η μοναξιά μπορεί να εξοντώσει εντελώς έναν ανθρωπο.

  12. #27
    Καλησπερα 66psy !!
    Εφοσον εχεις ξεκινησει θεραπεια με καποιους συγκεκριμενους τροπους τοτε απλα την ακολουθεις μεχρι να δεις προοδο. Υποθετω πως σε βοηθαει, σωστα?
    Απο εκει και περα θα πρεπει να αντιμετωπισεις τον φοβο σου απλα με το να κανεις κανονικα αυτο που θελεις χωρις να φοβασαι. Μην αναβαλλεις ποτε αυτο που θελεις και πας να κανεις, θυμησου το αυτο.
    Οσο φοβασαι να βγεις εξω η να παθεις κατι τοσο θα εξακολουθει να παραμενει αυτος ο φοβος μεσα σου. Εαν δεν κανεις κατι θα συμβαινει το ιδιο. Δεν λεω οτι θα γινεις καλα σε μια μερα αλλα σιγα σιγα θα δεις αλλαγη στη ζωη σου!
    Βγες απο το σπιτι και βρες καποιες δραστηριοτητες-ασχολιες, γενικα κατι που σου αρεσει και περνας ωραια, θα σε βοηθησει να ξεχαστεις και σιγα σιγα θα μπεις σε εναν αλλο ρυθμο ζωης. Αυτο ειναι το σημαντικοτερο. Θα ασχολείσαι με την δουλεια σου, τις υποχρεωσεις σου και γενικα αυτα που θελεις να κανεις και εχεις προγραμματίσει καθημερινα και δεν θα εχεις περιθωρια ουτε καν να σκεφτεις για πανικους και 'βλακειες'. ;)

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..πόσο συμφωνώ άλεξ :)
    Η μοναξιά μπορεί να εξοντώσει εντελώς έναν ανθρωπο.
    η μοναξια ειναι το χειροτερο προβλημα . και δυστυχως υπαρχει μεγαλη μοναξια σ αυτο τον κοσμο. δεν μιλαμε για τα προβληματα μας στους αλλους γιατι φοβομαστε οτι θα μας κρινουνε αρνητικα. αλλα και να μιλησουμε ποσο θα ενδιαφερθουν πραγματικα να μας ακουσουν , να μας καταλαβουν. φοραμε τα χαμογελα μας και βγαινουμε εξω προσπιουμενοι τους ανετους τους χαλαρους πως ολα μια χαρα και μεσα μας μπορει να βραζουμε.
    Τι κανεις?
    ολα καλα. εσυ?
    και γω καλα.
    αναθεμα κι αν ποτε δωσαμε σημασια σ αυτο το τι κανεις ή στο καλα. απλως το λεμε απο ευγενια και προχωραμε.
    Ενταξει ακουγονται απαισιοδοξα και κυνικα ολα αυτα. ισως υπερβαλλω λιγο, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι υπαρχει πολυ μοναξια σ αυτο τον κοσμο

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Interferon View Post
    Καλησπερα 66psy !!
    Εφοσον εχεις ξεκινησει θεραπεια με καποιους συγκεκριμενους τροπους τοτε απλα την ακολουθεις μεχρι να δεις προοδο. Υποθετω πως σε βοηθαει, σωστα?
    Απο εκει και περα θα πρεπει να αντιμετωπισεις τον φοβο σου απλα με το να κανεις κανονικα αυτο που θελεις χωρις να φοβασαι. Μην αναβαλλεις ποτε αυτο που θελεις και πας να κανεις, θυμησου το αυτο.
    Οσο φοβασαι να βγεις εξω η να παθεις κατι τοσο θα εξακολουθει να παραμενει αυτος ο φοβος μεσα σου. Εαν δεν κανεις κατι θα συμβαινει το ιδιο. Δεν λεω οτι θα γινεις καλα σε μια μερα αλλα σιγα σιγα θα δεις αλλαγη στη ζωη σου!
    Βγες απο το σπιτι και βρες καποιες δραστηριοτητες-ασχολιες, γενικα κατι που σου αρεσει και περνας ωραια, θα σε βοηθησει να ξεχαστεις και σιγα σιγα θα μπεις σε εναν αλλο ρυθμο ζωης. Αυτο ειναι το σημαντικοτερο. Θα ασχολείσαι με την δουλεια σου, τις υποχρεωσεις σου και γενικα αυτα που θελεις να κανεις και εχεις προγραμματίσει καθημερινα και δεν θα εχεις περιθωρια ουτε καν να σκεφτεις για πανικους και 'βλακειες'. ;)
    ναι ναι συμφωνω απολυτα μαζι σου!! το χω παρατηρησει με τον εαυτο μου. αν κατσω μια μερα σπιτι μετα θα νιωθω καπως ακεφη και ισως παλι να αρχιζομαι να σκεφτομαι το προβλημα μου. ενω οταν βγαινω ειτε παω στην σχολη, ειτε καμια βολτα γενικα ειμαι πολυ καλυτερα και απο την αποψη οτι ξεχνιεμαι και απο την αποχη οτι χαιρομαι για τον εαυτο μου που επιτελους βγηκε εξω και δεν φοβηθηκε .. συστηματικη απευαισθητοποιηση κι ολα σιγα σιγα θα γινονται καλυτερα ! τερμα οι φοβοι. δεν θα φοβαμαι πλεον τους φοβους μου, οι φοβοι μου θα φοβουνται εμενα!! ας τομησουν να ξεμυτησουν παλι απο κανα μερος του μαυλου μου και θα τους δειξω:P

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 28-02-2014, 11:41
  2. Καινούριο μέλος, αν θέλετε διαβάστε την ιστορία μου...
    By oneiro-sto-xrono-xameno in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 09-06-2011, 16:38
  3. Replies: 4
    Last Post: 04-03-2010, 12:10
  4. Νέο μέλος
    By Ananta in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 15-11-2009, 18:38
  5. καινουριο φαρμακο? cymbalta?
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 20-03-2008, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •