Εφιάλτες - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 18 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 268
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Μαλλον αμφιβολο να δρασει τοσο συντομα αναλογα κ το φαρμακο που παιρνεις βεβαια εμενα εκανε 40 μερες να δρασει οταν επαθα την καταθλιψη,Ετσι κ θελεις κανε κ ενα τσεκ απ αιματος μπας κ χρειαζεσαι σιδηρο η βιταμινες θα νιωσεις περισσοτερο ζωντανια σε περιπτωση που εισαι με υποταση η αναιμια ο,τι πει κ ο γιατρος,Παρε κ τα ροφηματα κ πες μας αποτελεσμα μετα απο μερες δοκιμης

  2. #152
    Περιέργως σήμερα κοιμήθηκα πολύ νωρίς... κατά τις 11 δηλαδή... και πριν λίγο ξύπνησα γιατί είδα όνειρο πολύ τρομακτικό.. στο όνειρο μου δεν μπορούσα να αναπνεύσω από τον φόβο και εκεί ξύπνησα... πάντα από τέτοια όνειρα ξυπνάω απορημένη και όχι φοβισμένη... στο έχω ξαναπει προσπαθώ να καταλαβώ τι εννοώ... ελπίζω να ξανακοιμηθώ τώρα... είχα πολύ καιρό να δω όνειρο, μ' άρεσε που ξαναείδα... ελπίζω να το θυμάμαι και αυρίο...

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλη μου,μην δινεις προσοχη στο περιεριεχομενο των ονειρων ειναι ματαιο γιατι δεν προβλεπουν το μελλον,Επισης τα προβληματα σου τα γνωριζεις δεν χρειαζεται κατι να σου τα υποδειξει αυτο που χρειαζονται ειναι λυσεις κ κινητοποιηση,Εισαι λιγο καλυτερα αυτον τον καιρο?Πηγαινεις στην δουλεια ετσι?Κατι ειναι κ αυτο μην σταματας να ψαχνεις κ να στελνει βιογραφικα

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=μυσπ;517261]Καλησπερα φιλη μου,μην δινεις προσοχη στο περιεριεχομενο των ονειρων ειναι ματαιο γιατι δεν προβλεπουν το μελλον




    Tι μας λες ? ειδα τις προαλλες στο ονειρο μου οτι πηγα στο σουπερμαρκετ , και πραματι σε 4 μερες οντως πηγα .

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Mac πρέπει να είσαι μεγάλος μάντης :eek: :p

    Κι εμένα με βασανίζουν τα καταραμένα τα όνειρα εδώ και 4.5 μήνες που ήρθαν τα πάνω κάτω στη ζωή μου. Για ένα πολύ μεγάλο διάστημα είχαν σταματήσει τα αγχώδη όνειρα, αλλά από τότε που έγινε ό,τι έγινε και επέστρεψαν φοβάμαι και να κοιμηθώ γιατί βλέπω όλα αυτά που με πονάνε και όλα αυτά που προσπαθώ να αποφύγω ή να σταματήσω να σκέφτομαι. Ό,τι με φοβίζει, ό,τι με τρομάζει, ό,τι με πονάει είναι εκεί να με περιμένει κάθε φορά που θα με πάρει ο ύπνος.

  6. #156
    Πιο επίπονο απο το να κοιμάσαι και να μην ηρεμείς δεν υπάρχει.Πέρασα και εγώ ένα διάστημα όπου κάθε βράδυ έβλεπα στον ύπνο μου,όλα αυτά που προσπαθώ να ξεχάσω.Κατέληξα λοιπόν στο σημείο να κοιμάμαι όσο λιγότερο γίνεται και έπρεπε να ξυπνάω και στις 7 το πρωϊ.Με το πολύ 3 ώρες ύπνο και συνεχόμενο ωράριο σχολείο και δουλειά μέχρι τις 12 το βράδυ,απορώ πως τα κατάφερα και ήμουν και άριστος μαθητής και δούλευα μια χαρά και γενικότερα είμαι ακόμη εδώ.Εντελώς καλά δε θα έλεγα ότι είμαι,αλλά οκ ζωντανός είμαι
    Μετά αυτά σταμάτησαν εντελώς ξαφνικά (όπως είχαν έρθει άλλωστε),είχα τελειώσει και απο τα ΤΕΕ αλλά ο οργανισμός μου είχε συνηθίσει και δε κοιμόμουν πριν τις 4-4.30 το πρωϊ.Αλλά ευτυχώς επειδή δεν είχα πρωϊνή δουλειά,δε ξυπνούσα πριν τις 12 το μεσημέρι και έτσι ήρθα στα ίσια μου.Τώρα πια,κοιμάμαι σε κανονικές σχετικά ώρες πχ κατά τις 1.30 όταν τελειώνω τη δουλειά στις 00.00 και ξυπνάω πρωϊ κατά τις 8-8.30.
    Βέβαια επειδή δουλειά πιάνω συνήθως απο τη 1 και μετά,τα πρωϊνά κάνω καμμιά δουλειά στο σπίτι,κάνω κάτι να φάω αλλά και πάλι μέχρι να έρθει η ώρα για να πάω στη δουλειά,είναι μέρες που η ώρα περνάει πολύ αργά..

  7. #157
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα φιλη μου,μην δινεις προσοχη στο περιεριεχομενο των ονειρων ειναι ματαιο γιατι δεν προβλεπουν το μελλον,Επισης τα προβληματα σου τα γνωριζεις δεν χρειαζεται κατι να σου τα υποδειξει αυτο που χρειαζονται ειναι λυσεις κ κινητοποιηση,Εισαι λιγο καλυτερα αυτον τον καιρο?Πηγαινεις στην δουλεια ετσι?Κατι ειναι κ αυτο μην σταματας να ψαχνεις κ να στελνει βιογραφικα
    Εμένα πάντως μου αρέσουν.. πιστεύω πως είναι η αλληλογραφία που έχουμε με τον εαυτό μας τα όνειρα... και το ότι τα γνωρίζουμε αυτά που μας ανησυχούν ή τον δρόμο που βαδιζούμε που καταλήγει δεν σημαίνει κάτι... τα όνειρα μας βοηθάνε να το συνειδητοποιήσουμε... εμένα τουλάχιστον... με τον ίδιο τρόπο περίπου που δουλεύει και η ψυχοθεραπεία... το ότι τα γνωρίζουμε μέσα μας δεν σημαίνει πως τα έχουμε δεχτεί ή συνειδητοποιήσει... τα θεωρώ πολύ σημαντικά και τους δίνω μεγάλη σημασία. Δεν τα θεωρώ προφητικά όμως και το έχω ξαναπεί, ο μόνος τρόπος που μας δείχνουν το μέλλον είναι πως μας αποκαλύπτουν αυτό που ήδη γνωρίζουμε... Βέβαια το ότι στα όνειρα βλέπουμε λίγο ότι να ναι (πολύ περίεργο όνειρο λέμε συνήθως) ίσως να μας μπερδεύει.

    Στην δουλειά πάω μια φορά την εβδομαδα... και αύριο εχω κι άλλο ραντεβού για να με δούνε σε ένα καφέ-τυροπιτάδικο πάλι... αλλά τώρα δεν θα την πατήσω να ενθουσιαστώ όπως την προηγουμενη φορά... γιατί το πήρα πολύ βαριά...

  8. #158
    Μάλιστα από χθες εφαρμόζω και μια μέθοδο που έχω ακούσει πως σε κάνει να τα θυμάσαι..
    Σε ένα χαρτι πριν κοιμηθείς γράφεις "ΗΗ/ΜΜ/ΕΕ. Σ' αυτό το χαρτί θα γράψω το όνειρο μου για να το θυμαμαι."
    Δεν το περίμενα να δουλεύει αλλά εχθές ξύπνησα μέσα στο βράδυ γιατί είδα ένα όνειρο... όχι ιδιαίτερο, απ' αυτά που το πρωί ξεχνάμε. Δυστυχώς άλλαξα πλευρό και ξανακοιμήθηκα... Το πρωί το είχα ξεχάσει, θυμόμουν μόνο ένα πρόσωπο από το όνειρο άλλα΄τίποτα άλλο. Σήμερα θα το ξανακάνω και ελπίζω να το γράψω στο χαρτί και όχι εκεί που το έγραψα εχθές, αν ξαναξυπνήσω

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Εαν θυμηθεις καποιο καλο, γραφτο γιατι ξερω και απο ονειρα.

  10. #160
    Καλό= όμορφο ή καλό= ενδιαφέρον?
    Πάντως αποκλείεται να γράψω όνειρο μου,ειδικά αν δεν το επεξεργαστώ εγώ πρώτα γιατί τα θεωρώ πολύ προσωπικά... Άσε που στο "ξέρω από όνειρα" και γενικά στην ερμηνεία τους δεν πιστεύω.

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    Εμένα πάντως μου αρέσουν.. πιστεύω πως είναι η αλληλογραφία που έχουμε με τον εαυτό μας τα όνειρα... και το ότι τα γνωρίζουμε αυτά που μας ανησυχούν ή τον δρόμο που βαδιζούμε που καταλήγει δεν σημαίνει κάτι... τα όνειρα μας βοηθάνε να το συνειδητοποιήσουμε... εμένα τουλάχιστον... με τον ίδιο τρόπο περίπου που δουλεύει και η ψυχοθεραπεία... το ότι τα γνωρίζουμε μέσα μας δεν σημαίνει πως τα έχουμε δεχτεί ή συνειδητοποιήσει... τα θεωρώ πολύ σημαντικά και τους δίνω μεγάλη σημασία. Δεν τα θεωρώ προφητικά όμως και το έχω ξαναπεί, ο μόνος τρόπος που μας δείχνουν το μέλλον είναι πως μας αποκαλύπτουν αυτό που ήδη γνωρίζουμε... Βέβαια το ότι στα όνειρα βλέπουμε λίγο ότι να ναι (πολύ περίεργο όνειρο λέμε συνήθως) ίσως να μας μπερδεύει.

    Στην δουλειά πάω μια φορά την εβδομαδα... και αύριο εχω κι άλλο ραντεβού για να με δούνε σε ένα καφέ-τυροπιτάδικο πάλι... αλλά τώρα δεν θα την πατήσω να ενθουσιαστώ όπως την προηγουμενη φορά... γιατί το πήρα πολύ βαριά...
    Καλησπερα φιλη μου,για τα ονειρα να τηρεις κριτικη σταση εφοσον σε ενδιαφερουν μην τα θεωρεις προφητικα κ μην τρομαζεις η μην ενθουσιαζεσαι απο το περιεχομενο τους,Ναι χαιρομαι που εστω το παλευεις κ πηγαινεις εστω απο λιγο δουλεια κ σε συνεντευξεις οπως ειπαμε μην στρεσαρεσαι για το ντυσιμο σου πηγαινε κ δωσε τον καλυτερο σου εαυτο εστω κ με καταθλιψη μπορεις να το κανεις να φαινεσαι ευγενικη κ ευχαριστη καλη τυχη κ θελω νεα!

  12. #162
    Μακάρι να ήταν περισσότερη η δουλειά να πήγαινα περισσότερο γιατί με το δύο φορές την εβδομάδα, τώρα λόγο γιορτών είναι μία, τα 180 γίνανε 80. Αύριο έχω ραντεβού και είμαι πολύ αγχωμένη.. πάω όμως να γράψω το χαρτάκι μου για τα όνειρα και να ξαπλώσω... και ελπίζω να δω όνειρο... Εννοείται πως δεν παθιάζομαι μ' αυτά με κανένα τρόπο, διερευνητικά με ενδιαφέρουν, "επιστημονικά" θα έλεγα... ετσι για να δω τι έχω μέσα στο κεφάλι μου

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    Μακάρι να ήταν περισσότερη η δουλειά να πήγαινα περισσότερο γιατί με το δύο φορές την εβδομάδα, τώρα λόγο γιορτών είναι μία, τα 180 γίνανε 80. Αύριο έχω ραντεβού και είμαι πολύ αγχωμένη.. πάω όμως να γράψω το χαρτάκι μου για τα όνειρα και να ξαπλώσω... και ελπίζω να δω όνειρο... Εννοείται πως δεν παθιάζομαι μ' αυτά με κανένα τρόπο, διερευνητικά με ενδιαφέρουν, "επιστημονικά" θα έλεγα... ετσι για να δω τι έχω μέσα στο κεφάλι μου
    Πηγες στο ραντεβου για την δουλεια?ολα καλα?

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,530
    Παιδιά και σήμερα έβλεπα πολύ τρομαχτικά όνειρα μέχρι και πριν λίγο που ξύπνησα, δεν τα θυμάμαι καλά, είναι μπερδεμένα αλλά θυμάται ότι τώρα το πρωί επαναλάμβανα στο όνειρο "μου τον σκότωσαν", έχω μια υποψία ότι ή μιλούσα για τον πρώην μου ή για το γατί μου αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ...
    Είμαι πολύ ταραγμένη και φοβάμαι, ας μου μιλήσει κάποιος αν είναι εδώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Παιδιά και σήμερα έβλεπα πολύ τρομαχτικά όνειρα μέχρι και πριν λίγο που ξύπνησα, δεν τα θυμάμαι καλά, είναι μπερδεμένα αλλά θυμάται ότι τώρα το πρωί επαναλάμβανα στο όνειρο "μου τον σκότωσαν", έχω μια υποψία ότι ή μιλούσα για τον πρώην μου ή για το γατί μου αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ...
    Είμαι πολύ ταραγμένη και φοβάμαι, ας μου μιλήσει κάποιος αν είναι εδώ...
    Την Κυριακή στην ΕΡΤ2 είχε μια ταινία (Manolete την έλεγαν) με την Πενέλοπε Κρούζ. Μου άρεσε που σε μια στιγμή, όταν ο άντρας της, ένας ταυρομάχος, είδε ένα όνειρο ότι πέθανε, εκείνη του είπε: "Μην ανησυχείς. Δεν θα σου συμβεί τίποτε. Στα όνειρα συμβαίνουν πάντα τα αντίθετα από αυτά που θα μας συμβούν στην πραγματικότητα. Αυτό σημαίνει ότι θα ζήσεις για πάντα!"
    Μη φοβάσαι!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

Page 11 of 18 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εφιάλτες
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 13-03-2013, 14:54
  2. seroquel και εφιάλτες...
    By angelos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-10-2012, 03:48
  3. ΕΦΙΑΛΤΕΣ
    By Dimitra23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 06-06-2008, 23:24
  4. Εφιαλτες
    By gog_magog in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 08-12-2007, 17:05
  5. Εφιάλτες
    By Τίνα in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 26-12-2006, 12:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •