Εφιάλτες - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 18 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 181 to 195 of 268
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Όταν ήμουν μικρός.. Για ένα διάστημα έβλεπα κάθε μέρα εφιάλτες.. Θυμάμαι είδα την κηδεία μιας γριάς, πεθαμένους.. Φοβόμουν να κλείσω τα μάτια μου. Μεγαλώνοντας έμαθα πως τα όνειρα μας είναι συνήθως οι σκέψεις μας, οι καταστάσεις που ζούμε την μέρα και έτσι σταμάτησα να δίνω τόση σημασία..

    *Εξήγηση για τα συγκεκριμένα όνειρα δεν βρήκα ποτέ. Αλλά δεν έχει σημασία. Ένα όνειρο είναι.
    Δεν είναι τόσο απλό όταν δεν μπορείς να ηρεμήσεις ούτε στον ύπνο σου και σε τρομοκρατούν αυτά που βλέπεις... Εγώ εκείνες τις στιγμές νιώθω λες και πραγματικά υφίσταμαι τη βία που βλέπω και δεν το αντέχω αυτό... Κάπως έτσι ξεκίνησε και παλιότερα και ξεκίνησα ν' αυτοτραυματίζομαι στην καλύτερη περίπτωση...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #182
    george1520
    Guest
    Για να μπορέσεις να ξεπεράσεις κάτι γενικά στην ζωή σου πρέπει δίνεις εξήγηση... Είναι αυτά που σε βασανίζουν και γιαυτό και σε ακολουθούν και στον ύπνο σου. Σε είχα ξαναρωτησει και είπες ότι θα μιλήσεις με τον γιατρό. Ασκήσεις σου έχει δείξει? Να κάνεις λίγο πριν κοιμηθείς; γενικά εμένα αυτές οι ασκήσεις με έσωσαν.. Να ηρεμεις το μυαλό σου. Γιατί αυτό τα κάνει όλα. Έχεις δοκιμάσει κάποια βιταμίνη; για ένα διάστημα έπινα σύμπλεγμα βιταμινών Β.. Βοηθάει το νευρικό σύστημα. Διάβασε λίγο τι είναι κατάθλιψη και τι γίνεται ακριβώς μέσα στο κεφάλι μας. Και η βιταμίνη D βοηθάει.

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Για να μπορέσεις να ξεπεράσεις κάτι γενικά στην ζωή σου πρέπει δίνεις εξήγηση... Είναι αυτά που σε βασανίζουν και γιαυτό και σε ακολουθούν και στον ύπνο σου. Σε είχα ξαναρωτησει και είπες ότι θα μιλήσεις με τον γιατρό. Ασκήσεις σου έχει δείξει? Να κάνεις λίγο πριν κοιμηθείς; γενικά εμένα αυτές οι ασκήσεις με έσωσαν.. Να ηρεμεις το μυαλό σου. Γιατί αυτό τα κάνει όλα. Έχεις δοκιμάσει κάποια βιταμίνη; για ένα διάστημα έπινα σύμπλεγμα βιταμινών Β.. Βοηθάει το νευρικό σύστημα. Διάβασε λίγο τι είναι κατάθλιψη και τι γίνεται ακριβώς μέσα στο κεφάλι μας. Και η βιταμίνη D βοηθάει.
    Θα πάω στο γιατρό από βδομάδα, θα πάρω τηλέφωνο το απόγευμα να κλείσω ραντεβού... Είχα σκοπό έτσι κι αλλιώς να πάω πριν τα Χριστούγεννα αλλά τώρα με τους εφιάλτες θα πάω πιο νωρίς...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #184
    george1520
    Guest
    Νομίζω ότι στο έχω ξαναπεί. Δεν θυμάμαι κιόλας. Είναι καιρός να αντιμετωπίσεις αυτό που περνάς.. Να σταθείς απέναντι του για να το νικήσεις. Το να ασχολησε με αυτά που σου δημιουργεί το πρόβλημα και όχι με το ίδιο πρόβλημα δεν θα βγεις ποτέ από εκεί. Έχεις κρατήσει στο μυαλό σου αυτό που εγινε σαν όπλο σου για να σε προστατεύει από τους άλλους ανθρώπους και όμως είναι ένα βάρος.. Όχι όπλο. Δεν σε προστατευει από κανένα!!! Σου τρώει την ψυχή κάθε μέρα. Αυτό πρέπει να το καταλάβεις και να το αντιμετωπίσεις. Όλοι οι άνθρωποι δεν είναι το ίδιο. Δεν θέλουν όλοι το κακό μας.

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Νομίζω ότι στο έχω ξαναπεί. Δεν θυμάμαι κιόλας. Είναι καιρός να αντιμετωπίσεις αυτό που περνάς.. Να σταθείς απέναντι του για να το νικήσεις. Το να ασχολησε με αυτά που σου δημιουργεί το πρόβλημα και όχι με το ίδιο πρόβλημα δεν θα βγεις ποτέ από εκεί. Έχεις κρατήσει στο μυαλό σου αυτό που εγινε σαν όπλο σου για να σε προστατεύει από τους άλλους ανθρώπους και όμως είναι ένα βάρος.. Όχι όπλο. Δεν σε προστατευει από κανένα!!! Σου τρώει την ψυχή κάθε μέρα. Αυτό πρέπει να το καταλάβεις και να το αντιμετωπίσεις. Όλοι οι άνθρωποι δεν είναι το ίδιο. Δεν θέλουν όλοι το κακό μας.
    Δεν είπα ότι όλοι θέλουν το κακό μας... Όμως για τα υπόλοιπα δεν ξέρω πως ν' αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα κι αυτός είναι ένας από τους λόγους που πηγαίνω σε ειδικό γιατί μόνη μου δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #186
    george1520
    Guest
    Πρώτα από όλα να σταματήσεις να το θεωρείς ότι είναι όπλο σου.. Ότι η ανάμνηση θα σε βοηθάει.. Και δεύτερο. Το αυτομαστίγωμα σίγουρα δεν βοηθάει. Κάνει και μεγαλύτερη ζημιά. Αποδεξου ότι ήταν ένας μαλακας, ένα ανθρωπάκι και ότι εσύ δεν φταις κάπου. Σε παρακαλώ δηλαδή.. Είσαι νέα. Δεν γίνεται να αφήσεις αυτό το πράγμα να σε τρώει.. Πιστεύω ότι δεν θες να το αποβάλεις. Σε βασανίζουν αυτά που δημιουργεί το πρόβλημα.. Αλλά το πρόβλημα από μόνο του όχι..

  7. #187
    george1520
    Guest
    Και ξέρω ότι είναι δύσκολο.. Παρά πολύ δύσκολο. Απλά θέλω να καταλάβεις τι εννοώ.. Αν δεν μπορείς να στα πω πιο απλά.

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πρώτα από όλα να σταματήσεις να το θεωρείς ότι είναι όπλο σου.. Ότι η ανάμνηση θα σε βοηθάει.. Και δεύτερο. Το αυτομαστίγωμα σίγουρα δεν βοηθάει. Κάνει και μεγαλύτερη ζημιά. Αποδεξου ότι ήταν ένας μαλακας, ένα ανθρωπάκι και ότι εσύ δεν φταις κάπου. Σε παρακαλώ δηλαδή.. Είσαι νέα. Δεν γίνεται να αφήσεις αυτό το πράγμα να σε τρώει.. Πιστεύω ότι δεν θες να το αποβάλεις. Σε βασανίζουν αυτά που δημιουργεί το πρόβλημα.. Αλλά το πρόβλημα από μόνο του όχι..
    Κοίτα, ίσως δεν έχω εξηγήσει καλά κάποια πράγματα γιατί είναι φορές που δεν μπορώ να σκεφτώ πολύ καθαρά αλλά θα προσπαθήσω... Πλέον επειδή το έχω ακούσει αρκετές φορές ότι δεν φταίω εγώ το πιστεύω αλλά είναι στιγμές που έχω ανάγκη να το ακούσω ξανά, αυτό μάλλον είναι σύμπτωμα της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής...
    Κατά τα άλλα θέλω να το αποβάλλω και προσπαθώ αλλά ίσως κάτι να μην κάνω καλά... Θα προσπαθήσω να μιλήσω πιο ανοιχτά στο γιατρό μήπως και με βοηθήσει... Όσο πήγαινα στην ψυχολόγο ήμουν καλύτερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #189
    george1520
    Guest
    Για αυτό να μιλάς... Και αν θες να κλάψεις. Να κλάψεις.. Θα ανακουφιστεις μετά... Αν θες να στο λέει κάποιος επειδή το έχεις ανάγκη. Να σου στέλνω εγώ κάθε πρωί και να στο λέω. Μην αφήσεις την ζωή σου να χάνεται έτσι. Ασχολήσου με το πρόβλημα.. Και όχι με τα άλλα.. Απέναντι του και θα δεις ότι δεν μπορεί να σε νικήσει.

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Για αυτό να μιλάς... Και αν θες να κλάψεις. Να κλάψεις.. Θα ανακουφιστεις μετά... Αν θες να στο λέει κάποιος επειδή το έχεις ανάγκη. Να σου στέλνω εγώ κάθε πρωί και να στο λέω. Μην αφήσεις την ζωή σου να χάνεται έτσι. Ασχολήσου με το πρόβλημα.. Και όχι με τα άλλα.. Απέναντι του και θα δεις ότι δεν μπορεί να σε νικήσει.
    Σ' ευχαριστώ...

    Ξέρεις τι άλλο με δυσκολεύει; Τον ντρέπομαι τον γιατρό λόγω διαφοράς φύλου και δεν ξέρω πως να λυθεί η γλώσσα μου... Ίσως τώρα επειδή με αναστάτωσαν οι εφιάλτες να μπορέσω να μιλήσω πιο ελεύθερα, έτσι νομίζω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #191
    george1520
    Guest
    Πόσο καιρό πας σε αυτόν; δεν του ειπες γι αυτό;

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πόσο καιρό πας σε αυτόν; δεν του ειπες γι αυτό;
    Αρκετό καιρό... Του το είπα αλλά δεν έχουμε εμβαθύνει αρκετά, χρειάζομαι να νιώσω περισσότερη εμπιστοσύνη για ν' ανοιχτώ αλλά πιστεύω ότι τώρα κάτι θα καταφέρω γιατί ταράχτηκα και νιώθω ότι χρειάζομαι πιο έντονα βοήθεια γιατί κάνω κακές σκέψεις... Και δεν πρέπει... Τον πήρα τηλέφωνο πριν λίγο αλλά δεν απάντησε, θα έχει συνεδρία, θα με πάρει μετά, πάντα παίρνει πίσω... Παλιά μια γυναίκα ψυχίατρο που είχα ήταν ταλαιπωρία το να την βρω στο τηλέφωνο, ούτε το σήκωνε ούτε σε έπαιρνε μετά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #193
    george1520
    Guest
    Να τα πεις όλα. Όσα σκέφτεσαι. Ότι ένιωσες.. Οτιδήποτε. Θα λυτρωθεις. Θα σε βοηθήσει όλο αυτό..

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Να τα πεις όλα. Όσα σκέφτεσαι. Ότι ένιωσες.. Οτιδήποτε. Θα λυτρωθεις. Θα σε βοηθήσει όλο αυτό..
    Θα προσπαθήσω... Θα με βοηθήσετε να προετοιμαστώ το Σαββατοκύριακο;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #195
    george1520
    Guest
    Τι βοήθεια πιστεύεις ότι χρειαζεσαι;

Page 13 of 18 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εφιάλτες
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 13-03-2013, 14:54
  2. seroquel και εφιάλτες...
    By angelos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-10-2012, 03:48
  3. ΕΦΙΑΛΤΕΣ
    By Dimitra23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 06-06-2008, 23:24
  4. Εφιαλτες
    By gog_magog in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 08-12-2007, 17:05
  5. Εφιάλτες
    By Τίνα in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 26-12-2006, 12:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •