Εφιάλτες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 268
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263

    Εφιάλτες

    Ανοίγω αυτό το θέμα μήπως και βρω κάποια λύση γιατί δεν μπορώ να ηρεμήσω ούτε στον ύπνο μου...και δεν θέλω να γυρίσω ξανά πίσω στην εποχή που απέφευγα να κοιμάμαι τη νύχτα όσο άντεχα φυσικά από το φόβο να μην δω εφιάλτες...και δεν μιλάω για χαζά όνειρα που τα ξεχνάς αμέσως μόλις ξυπνήσεις ή δεν τα θυμάσαι καν αλλά για πραγματικά τρομαχτικά...για παράδειγμα τελευταία βλέπω νεκρούς στον ύπνο μου και φρικάρω...όμως ο βασικός λόγος που άνοιξα το θέμα είναι ότι χθες ένιωσα κάποιον να με αγγίζει και πετάχτηκα πάνω να δω ότι δεν είναι κανείς στο δωμάτιο μου κι όντως δεν ήταν όμως η αίσθηση ήταν τρομαχτικά αληθινή...τί μου συμβαίνει; Φοβάμαι πολύ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    γιατι τρομαζεις τοσο,ναι ειναι τρομοκρατικα και αρκετα ανχοτικα μερικα ονειρα αλλα αφου ξυπνας,λες οκ ηταν ενα ονειρο...(ετσι κανω)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    γιατι τρομαζεις τοσο,ναι ειναι τρομοκρατικα και αρκετα ανχοτικα μερικα ονειρα αλλα αφου ξυπνας,λες οκ ηταν ενα ονειρο...(ετσι κανω)
    Γιατί ήταν πολύ ρεαλιστική η αίσθηση του αγγίγματος και με τρομάζει η ιδέα να αισθάνομαι πράγματα που δεν συμβαίνουν στ' αλήθεια, με κάνει ν' αμφιβάλλω για την πνευματική μου κατάσταση...και γιατί μου θυμίζει ένα γεγονός του παρελθόντος που δεν ήθελα να με αγγίζουν κι όταν ξύπνησα από το συγκεκριμένο όνειρο ένα συγκεκριμένο άτομο νόμιζα πως ήταν στο δωμάτιο μου, ευτυχώς δεν έχω φτάσει σε σημείο να το βλέπω... :eek:Μετά έκανα πόση ώρα για να ηρεμήσω και να κοιμηθώ πάλι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Εγώ κάνω λίγο την προσευχή μου και κοιμάμαι σε 2'.
    Βασικά μάλλον είσαι πολύ ταραγμένη αν συνεχίσεις πάντως έντονα να νιώθεις ότι κάποιος είναι στο δωματίο σου και σε ακουμπάει,πήγαινε να σε διαβάσει παπάς.

    Δεν αστειεύομαι.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Λοιπον οταν ειμαστε χαλια ψυχολογικα δεν θα δουμε πεταλουδιτσες στον υπνο μας..Εγω Κυκνε ειχα μεγαλο προβλημα με τον υπνο , δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες γιατι δεν θελω να γελανε οι προοδευτικοι του φορουμ..πες την προσευχουλα σου,κανε τον σταυρο σου οπως λεει η ντιανα και προσπαθησε να κανεις ομορφες σκεψεις οσο δυσκολο και αν σου ειναι με την παλιοκαταθλιψη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Εγώ κάνω λίγο την προσευχή μου και κοιμάμαι σε 2'.
    Βασικά μάλλον είσαι πολύ ταραγμένη αν συνεχίσεις πάντως έντονα να νιώθεις ότι κάποιος είναι στο δωματίο σου και σε ακουμπάει,πήγαινε να σε διαβάσει παπάς.

    Δεν αστειεύομαι.
    Είδες, δεν το σκέφτηκα καθόλου αυτό πάνω στην ταραχή μου κι έχω και σταυρό να κρέμεται στο κρεβάτι μου...ευτυχώς που μου το είπες, μήπως και το χρειαστώ απόψε να το θυμηθώ...παλιότερα που είχε συμβεί κάτι τέτοιο τον έσφιξα στο χέρι μου κι έλεγα το "πάτερ ημών" και μετά ηρέμησα...
    Αλλά γιατί να με διαβάσει παπάς;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Λοιπον οταν ειμαστε χαλια ψυχολογικα δεν θα δουμε πεταλουδιτσες στον υπνο μας..Εγω Κυκνε ειχα μεγαλο προβλημα με τον υπνο , δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες γιατι δεν θελω να γελανε οι προοδευτικοι του φορουμ..πες την προσευχουλα σου,κανε τον σταυρο σου οπως λεει η ντιανα και προσπαθησε να κανεις ομορφες σκεψεις οσο δυσκολο και αν σου ειναι με την παλιοκαταθλιψη.
    Καταλαβαίνω...σ' ευχαριστώ μνημόνιο, θα το δοκιμάσω από απόψε κιόλας αυτό με την προσευχή σίγουρα...και τις όμορφες σκέψεις αλλά το να προσευχηθώ είναι πιο εύκολο κι ίσως έτσι να έρθουν κι όμορφες σκέψεις, ποιός ξέρει;
    Πάντως δεν τρελαίνομαι, ε;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καταλαβαίνω...σ' ευχαριστώ μνημόνιο, θα το δοκιμάσω από απόψε κιόλας αυτό με την προσευχή σίγουρα...και τις όμορφες σκέψεις αλλά το να προσευχηθώ είναι πιο εύκολο κι ίσως έτσι να έρθουν κι όμορφες σκέψεις, ποιός ξέρει;
    Πάντως δεν τρελαίνομαι, ε;
    Οχι καλη μου δεν τρελενεσαι..προσπαθησε εστω λιγο να βοηθησεις τον εαυτο σου γιατι οσοι ειδικοι και αν υπαρχουν στον κοσμο εαν δεν κανουμε εμεις κατι για εμας δεν γινεται τιποτα..λιγη προσπαθεια μονο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Φρόντισε να απομακρυνθείς από αυτούς που σου προκαλούν ότι σου προκαλούν και θα ηρεμήσεις. Αν πέφτω έξω πες οτι δεν έγραψα τπτ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Οχι καλη μου δεν τρελενεσαι..προσπαθησε εστω λιγο να βοηθησεις τον εαυτο σου γιατι οσοι ειδικοι και αν υπαρχουν στον κοσμο εαν δεν κανουμε εμεις κατι για εμας δεν γινεται τιποτα..λιγη προσπαθεια μονο.
    Έτσι να μου το λέτε γιατί πραγματικά φρίκαρα χθες με την αίσθηση αγγίγματος κι είναι πολύ σημαντικό ν' ακούω ότι δεν τρελαίνομαι...θα προσπαθήσω όσο μπορώ να μην σκέφτομαι αρνητικά και να μη θυμάμαι το παρελθόν μήπως και πάψω πια να βασανίζομαι...αν έχεις καμιά άλλη ιδέα, ευπρόσδεκτη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Φρόντισε να απομακρυνθείς από αυτούς που σου προκαλούν ότι σου προκαλούν και θα ηρεμήσεις. Αν πέφτω έξω πες οτι δεν έγραψα τπτ
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση...από τον βασικό άνθρωπο που μου προκαλεί εφιάλτες έχω απομακρυνθεί...κάποια στιγμή πρέπει ν' απομακρυνθώ κι απ' τους γονείς μου αλλά δεν γίνεται στην παρούσα φάση...αλλά κυρίως φταίνε αυτά που έμειναν στην ψυχή μου, τα κατάλοιπα κάποιων πράξεων ακόμα κι αν έχω απομακρυνθεί από το άτομο αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Έτσι να μου το λέτε γιατί πραγματικά φρίκαρα χθες με την αίσθηση αγγίγματος κι είναι πολύ σημαντικό ν' ακούω ότι δεν τρελαίνομαι...θα προσπαθήσω όσο μπορώ να μην σκέφτομαι αρνητικά και να μη θυμάμαι το παρελθόν μήπως και πάψω πια να βασανίζομαι...αν έχεις καμιά άλλη ιδέα, ευπρόσδεκτη...
    Δλδ αμα σου πω τα δικα μου ονειρικα βιωματα θα με στειλεις απευθειας προς Χαιδαρι? P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Δλδ αμα σου πω τα δικα μου ονειρικα βιωματα θα με στειλεις απευθειας προς Χαιδαρι? P
    Χα χα, ψυχιατρείο είναι προς τα εκεί μεριά; :p Αλλά όχι, δεν θα σκεφτώ αρνητικά ειλικρινά... :)
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Χα χα, ψυχιατρείο είναι προς τα εκεί μεριά; :p Αλλά όχι, δεν θα σκεφτώ αρνητικά ειλικρινά... :)
    Nαι ναι το γνωστο Δαφνι!Εκει θα γνωριστουμε ολοι απο κοντα :P αντε δεν θα στα πω γιατι θα κανεις να κοιμηθεις κανενα τριμηνο ομως θα σου πω το εξης..Οταν δεν εισαι καλα , οταν κανεις αρνητικες σκεψεις και το κυριοτερο οταν κανεις κακες σκεψεις για καποιον/καποια ανοιγεις τις πυλες τις κολασεως να το ξερεις..Δεν περιγραφω αλλο!Ακου μουσικουλα , πιες και ενα κρασακι , κοιταξου στον καθρεφτη και πες "φτου σου ρε μαναρι" , κανε αγαπησιαρικες σκεψεις!!Ναι αυτο δεν μπορεις να το κανεις καθε μερα εννοειται ,αλλα προσπαθησε να το κανεις οσο πιο πολυ μπορεις!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Nαι ναι το γνωστο Δαφνι!Εκει θα γνωριστουμε ολοι απο κοντα :P αντε δεν θα στα πω γιατι θα κανεις να κοιμηθεις κανενα τριμηνο ομως θα σου πω το εξης..Οταν δεν εισαι καλα , οταν κανεις αρνητικες σκεψεις και το κυριοτερο οταν κανεις κακες σκεψεις για καποιον/καποια ανοιγεις τις πυλες τις κολασεως να το ξερεις..Δεν περιγραφω αλλο!Ακου μουσικουλα , πιες και ενα κρασακι , κοιταξου στον καθρεφτη και πες "φτου σου ρε μαναρι" , κανε αγαπησιαρικες σκεψεις!!Ναι αυτο δεν μπορεις να το κανεις καθε μερα εννοειται ,αλλα προσπαθησε να το κανεις οσο πιο πολυ μπορεις!
    Χα χα! Να 'σαι καλά που με κάνεις και γελάω μ' αυτό, η διακωμώδηση βοηθάει να το φοβάμαι λιγότερο...κατάλαβα αρκετά απ' αυτά που μου λες πάντως κι είναι χρήσιμα γιατί σαν άνθρωπος σκέφτομαι και κακά πράγματα μερικές φορές...οπότε βάζω σαν στόχο κι αυτό, να προσπαθήσω να μην το κάνω αλλά το αντίθετο, καλές κι αγαπησιάρικες σκέψεις...θα επανέρχομαι να το διαβάζω αυτό σου το μήνυμα για να το θυμάμαι τακτικά... :)
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 1 of 18 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εφιάλτες
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 13-03-2013, 15:54
  2. seroquel και εφιάλτες...
    By angelos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-10-2012, 04:48
  3. ΕΦΙΑΛΤΕΣ
    By Dimitra23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 07-06-2008, 00:24
  4. Εφιαλτες
    By gog_magog in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 08-12-2007, 18:05
  5. Εφιάλτες
    By Τίνα in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 26-12-2006, 13:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •