Εφιάλτης με νάρκισσο πρώην - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 179
  1. #16
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση κατόπιν συνεννόησης με τον θεματοθέτη.
    Last edited by Τramonto; 03-10-2014 at 19:08.

  2. #17
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...εδώ κολλάει αυτό που έχω γράψει άπειρες φορές στο φόρουμ
    Υπάρχει μια στρεβλή εντύπωση μερικών γυναικών για το σεξ, όπου το χρησιμοποιούν για να κάνουν σχέση, υποβάλλοντας τον άλλο σε ένα εκατομμύριο συναισθηματικά τεστ μέχρι να βεβαιωθούν ότι δεν τις βλέπει σαν @@.
    Το αποτέλεσμα σχεδόν πάντα το ίδιο: ο άντρας που έχει επικεντρωθεί μόνο πως θα πηδήξει και αναγκάζεται να πει ένα κάρο ψέμματα για να το καταφέρει, όταν φτάνει στο στόχο του, απλά πάει παρακάτω.?

    Δεν του μίλησα καν για σχέση. Δε του είπα καν να αλλάξει ζωή, του είπα πως θέλω εγώ να ζω μία ιστορία. Το σεξ ξαναγράφω έγινε από την αρχή και μετά ενδιαφέρθηκε και ενώ μου έλεγε το πως λειτουργει,οταν εγώ του είπα τι θέλω μετά άλλαξε....κι αυτό ειναι η βλακεία της υπόθεσης.
    Last edited by Τramonto; 03-10-2014 at 20:38.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση κατόπιν συνεννόησης με τον θεματοθέτη.

  4. #19
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν ομως δειξεις οτι ασχολεισαι ακομα, θα χαρει κι απο πανω γιατι συνεχιζεις να επιβεβαιωνεις την ματαιοδοξια του.
    η καλυτερη συμπεριφορα που μπορεις να δειξεις ειναι η πληρης αδιαφορια και να μην ξανασχοληθεις ποτε.
    Αυτό κάνω αλλά βλέπω ότι ο μαζεμένος θυμός δεν μου κάνει καλό και προβληματίζομαι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Τramonto View Post
    ....
    Μετά από καιρό που είδα ότι ακόμα ασχολούμαστε ο ένας με τον άλλον μέσω μηνυμάτων,του εξηγώ πως εγώ θέλω να ξεκινήσω κάτι μονογαμικό και όσο πάει κι αν θέλει καλώς αλλιώς ας μη γίνει τίποτα.Παραδόξως δέχτηκε μεν και ενέδωσα ερωτικά. Ο τύπος από τότε κάθε μέρα άλλαζε. Βρεθήκαμε 2-3 φορές σε διάστημα μισού μήνα χωρίς ιδιαίτερη επικοινωνία όπως πριν και χωρίς φυσικά να ζήσουμε τίποτα ουσιαστικό μέχρι που ήρθε ο χωρισμός. ........
    Quote Originally Posted by Τramonto View Post
    Προφανώς επειδή ξέχασα να γράψω ότι το σεξ έγινε γρήγορα σε εμάς αλλά ελάχιστες φορές και δεν τον ξανα έβλεπα για να μη δεθώ.Κακώς δεν το έγραψα εξαρχής και το θεώρησα δεδομένο επειδή έγραψα ότι ξεκίνησε μία ερωτική ιστορία-γι' αυτό και το άλλαξα στην ιστορία μόλις, εσείς νομίζατε ότι έγινε στη δεύτερη ευκαιρία και ότι περίμενα να ακούσω ότι είναι έτοιμος να ζήσει ωραία πράματα μαζί μου για να το κάνω. Οπότε δεν υπήρχε κάτι να πάρει που δεν είχε πάρει πριν- δεν είχαμε ζήσει και πριν και 2 μας. Μετά το σεξ κυνήγησε και έλεγε πολλά πράματα που άμα τα γράψω θα θέλω ώρα και δεν θέλω, ενώ εγώ σκέφτηκα να απομακρυνθώ. Η χημεία μας το παραδέχτηκε κι αυτός ότι ήταν πολύ έντονη στην αρχή με τη μία, απλά μάλλον μετά του ξεθύμανε γιατί αυτό άμα δεν το ζεις μετά αλλάζει, αλλά δεν είχε την ωριμότητα να το καταλάβει ίσως.

    Δεύτερον είπα πουθενά ότι αυτό είναι σχέση;Δεν πρόλαβε να γίνει και ούτε περίμενα κιόλας, δηλαδή άντε να άντεχε λίγο, αλλά δεν περίμενα τόσο απότομα τα πράματα στη δεύτερη ευκαιρία γιατί μιλούσαμε για μήνες και ασχολιόμασταν κτλ.

    Το άτομο έχει πάρα πολλά ναρκισσιστικά στοιχεία με βάση ότι διάβασα κιόλας,αλλά είναι κρίμα να ασχοληθούμε με το πρόβλημα του τώρα. Καθόλου υπερβολή από μία γυναίκα σπουδαγμένη στα θέματα ψυχικής υγείας και έμπειρη. Αυτή η επιλογή ζωής που λες δεν σε κάνει άρρωστο πάντα αλλά σίγουρα ίσως σε κάνει ανασφαλή, προβληματικό με τις σχέσεις κτλ. Υπάρχουν και άλλα πολλά στοιχεία που μπορώ να πω για τον χαρακτήρα του αλλά πραγματικά βαριέμαι, μπορείτε να δείτε πως φέρονται οι νάρκισσοι γκομενιάρηδες μέσω ίντερνετ.
    το οτι του ξεκαθαρισες οτι θελεις κατι μονογαμικο, αλλιως να μην γινει τιποτε και με την δικη του διαβεβαιωση οτι ετσι θα γινει, ΕΝΕΔΩΣΕΣ ΕΡΩΤΙΚΑ, με τα ελληνικα που ξερω εγω, σημαινει οτι κανατε ερωτα εφοσον δεχτηκε να μπειτε σε μονογαμικη σχεση...

    φυσικα μιλησες για σχεση εφοσον μιλας για χωρισμο!!!!!
    δεν υπαρχει χωρισμος χωρις να υπαρξει σχεση! !!
    απο τι χωρισατε? απο τον γαμο σας η απο την επιχειρηση?

    το θεμα δεν ειναι τι παραδεχτηκε βρε παιδι μου, αλλα τι ΕΚΑΝΕ! να κρινεις παντα απο τις πραξεις .
    αν ενοιωθε την χημεια που λες οτι ειπε, δεν θα ξεκολλουσε ουτε με εγχειρηση απο πανω σου . πιστεψε με σαυτο.. ;).
    αν το ειπε αλλα εφυγε την δευτερη-τριτη φορα, απλα ηταν μερος του παραμυθιασματος , οτι ειπε, η απλουστατα ξενερωσε αμεσως...

    δινεις δικαιολογιες περι ανωριμοτητας του στην απομακρυνση του, οπως αλλες λενε οτι τους φοβουνται οι ανδρες γιατι νοιωθουν κατι πολυ δυνατο, η γιατι ειναι τοσο ωραιες η ποιοτικες, εχουν φοβο της δεσμευσης η δεν ξερω τι αλλο. με καποιες αλλες ομως, δεν τα εχουν ολα αυτα...
    η αληθεια ειναι πολυ πιο απλη. καποιος απομακρυνεται γιατι ξενερωνει, δεν γουσταρει και πολυ, βρισκει κατι καλυτερο, κλπ..
    λες, δεν εμεινε να το ζησει, οπως και πιο πανω ειχες πει οτι δεν εμεινε να προσπαθησει.
    αυτα δεν θελουν προσπαθεια . αν δεν βγαινει αυθορμητη επιθυμια και στους δυο ταυτοχρονα για μια συνεχεια και για να ειναι μαζι, για ποιο πραγμα να προσπαθησει κανει?? να προσπαθησει να εχει επιθυμια? την επιθυμια ειτε την εχεις, ειτε οχι, δεν ειναι θεμα καμιας προσπαθειας.....

    αν ψαχνεις για στοιχεια διαταραχων μεσω ιντερνετ και δικων σου διαγνωσεων, η με σπασμενο τηλεφωνο απο μια "σπουδαγμενη" (κανενας σοβαρος ψυχ δεν θα εκανε διαγνωση απο μια τετοια περιγραφη ,απο μακρια), θα βρεις και στον εαυτο σου και σε ολους οσους συναντας, αρκετα, θα μπερδευτεις, θα βγαζεις λαθος συμπερασματα για τις σχεσεις σου (οπως και μαυτον) και ακρη δεν θα βγαλεις ποτε...
    ασε τις διαγνωσεις κι αντιμετωπιζε τους απεναντι αναλογα με το πως σου φερονται.
    ο συγκεκριμενος ηθελε μονο σεξ, μονο 2 η 3 (δεν ξερω ποσες) φορες, ουτε μια, ουτε εκατο, και δεν ηθελε τπτ παραπανω.
    δεξου το για να προχωρησεις. το να τον βγαλεις αρρωστο, δεν θα αλλαξει τπτ, γιατι θα το βρεις παλι μπροστα σου στον επομενο...

    να ξερεις οτι πολλοι ανδρες με τετοια συμπεριφορα σε τυχαιες γνωριμιες, οταν γνωρισουν μια γυναικα που θελουν, κανουν κανονικες σχεσεις.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Τramonto View Post
    Αυτό κάνω αλλά βλέπω ότι ο μαζεμένος θυμός δεν μου κάνει καλό και προβληματίζομαι.
    δεν μπορεις να "θεραπευσεις" αυτο που νοιωθεις, κανοντας κατι σε σχεση με αυτον, παρα μονο με απομακρυνση απο αυτον κι αν επιμενει η δυσαρεσκεια σου, με δουλεια με τον ψυχ σου..

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Τramonto View Post
    Αυτό κάνω αλλά βλέπω ότι ο μαζεμένος θυμός δεν μου κάνει καλό και προβληματίζομαι.
    Αν του μιλήσεις κ του τα χώσεις το απολύτως μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να θυμώσεις κιάλλο με τον εαυτό σου κ το πόσο χαμηλά έπεσες...... Κ μη μου πεις ότι περιμένεις να αναγνωρίσει τις αντιφάσεις του (εγώ βέβαια δε βλέπω αντιφάσεις γνήσιος μ@λ@κ@ς κόπανος μου φαίνεται, αλλά τέσπα...) ή να απολογηθεί για κάτι......? Μάλλον ως υστερική/ενοχλητική/σαλταρισμένη/τρελαμένη με την παρτη του θα σε αντιμετωπίσει, αν σε αντιμετωπίσει κιόλας κ δε σε αγνοήσει τελείως......

  8. #23
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    ΔΕΝ είπα πως η ειδικός που επισκέπτεσαι είναι οπωσδήποτε τέτοια. Επισήμανα έναν γενικότερο κίνδυνο μόνο.

    Αν γίνεται κάτι τέτοιο-που πρώτη φορά το διαβάζω- τότε είναι ντροπή και έλλειψη επαγγελματισμού, αν και δεν καταλαβαίνω γιατί να μη τρίψουν την αλήθεια στα μούτρα του πελάτη τους αφού με την αλήθεια πιο πολύ δουλειά θα έχουν μετά και όχι με το ψέμα που μπορεί ο άλλος να ανακουφιστεί και να ηρεμήσει και να διακόψει τις συνεδρίες. Αν κάτι δεν αντέχεται οπως λες ίσως να ισχύει για άτομα με ψυχικές διαταραχές που δεν είναι σωστό να του πεις τι έχει (πχ είσαι διπλικός κτλ) μέχρι να το καταλάβει μόνος του μέσα στη θεραπεία, κάτι που δεν ισχύει σε αυτή τη περίπτωση

  9. #24
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Αν του μιλήσεις κ του τα χώσεις το απολύτως μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να θυμώσεις κιάλλο με τον εαυτό σου κ το πόσο χαμηλά έπεσες.......
    ναι ίσως σκεφτεί έτσι δυστυχώς. αλλά δεν είχα σκοπό να τον βρίσω/πλακώσω, λένε ο θυμός αν εκφράζεται σωστά είναι θεραπευτικό
    Last edited by Τramonto; 03-10-2014 at 19:12.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Τramonto View Post
    Αν γίνεται κάτι τέτοιο-που πρώτη φορά το διαβάζω- τότε είναι ντροπή και έλλειψη επαγγελματισμού, αν και δεν καταλαβαίνω γιατί να μη τρίψουν την αλήθεια στα μούτρα του πελάτη τους αφού με την αλήθεια πιο πολύ δουλειά θα έχουν μετά και όχι με το ψέμα που μπορεί ο άλλος να ανακουφιστεί και να ηρεμήσει και να διακόψει τις συνεδρίες. Αν κάτι δεν αντέχεται οπως λες ίσως να ισχύει για άτομα με ψυχικές διαταραχές που δεν είναι σωστό να του πεις τι έχει (πχ είσαι διπλικός κτλ) μέχρι να το καταλάβει μόνος του μέσα στη θεραπεία, κάτι που δεν ισχύει σε αυτή τη περίπτωση
    Γίνεται κ παραγίνεται, αλλά ξέρεις πολλά είναι απαράδεκτα κ όμως αληθινά. Με το να πουλάς στον άλλον την ιστοριούλα που θέλει να ακούσει βγάζεις πολλά περισσότερα κ ο άλλος συνεχίζει πολλές περισσότερες συνεδρίες, αφού μαθαίνει κ βολεύεται μέσα στην εξήγηση κ το παραμύθι που του αρέσει να ακούει. Σταδιακά το υιοθετεί κ το πιστεύει κ ο ίδιος ότι πχ δεν είναι ψώνιο κ εγωπαθής αλλά οι άλλοι τον ζηλεύουν, μηχανισμοί άμυνας κ άρνησης της πραγματικότητας λέγονται αυτά κ συναντώνται σε ανώριμα ή αδύναμα άτομα που δεν αντέχουν να προσγειωθούν στην ωμή αλήθεια κ να αντικρύσουν τον εαυτό τους στον καθρέφτη όπως ακριβώς είναι. ,ε τα σφάλματα κ τα ελαττώματά του. Το παραμύθι πουλάει δεν το ξέρεις, άμα δεν πούλαγε δεν θα υπήρχε Hollywood ή κ ολόκληρη η βιομηχανία του θεάματος μη σου πω.

    Κ από πότε ένας ασθενής, είτε πρόκειται για σωματικό είτε πρόκειται για ψυχικό νόσημα, δεν επιτρέπεται να ξέρει ποιά είναι η διάγνωσή του......? Η κοροϊδία δεν προστάτεψε ποτέ κανέναν.

  11. #26
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το οτι του ξεκαθαρισες οτι θελεις κατι μονογαμικο, αλλιως να μην γινει τιποτε και με την δικη του διαβεβαιωση οτι ετσι θα γινει, ΕΝΕΔΩΣΕΣ ΕΡΩΤΙΚΑ, με τα ελληνικα που ξερω εγω, σημαινει οτι κανατε ερωτα εφοσον δεχτηκε να μπειτε σε μονογαμικη σχεση...

    το θεμα δεν ειναι τι παραδεχτηκε βρε παιδι μου, αλλα τι ΕΚΑΝΕ! να κρινεις παντα απο τις πραξεις .
    αν ενοιωθε την χημεια που λες οτι ειπε, δεν θα ξεκολλουσε ουτε με εγχειρηση απο πανω σου . πιστεψε με σαυτο.. ;).
    αν το ειπε αλλα εφυγε την δευτερη-τριτη φορα, απλα ηταν μερος του παραμυθιασματος , οτι ειπε, η απλουστατα ξενερωσε αμεσως....

    Έγραψα χωρισμό γιατί δεν ήξερα πως να το περιγράψω το κόψιμο επαφής.Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή του έβγαινε η προσπάθεια αυθόρμητα να ασχοληθεί ρε παιδί μου, κάτι που δεν κάνει συνήθως, αλλά εγώ έκανα πίσω. Δηλαδή κατάλαβα ότι και αργά να κάνεις κάτι με κάποιον και να ασχολείστε και να σου πει τα δικα του, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και κάτι σοβαρό- εξαρτάται από το χαρακτήρα του άλλου, εγώ όταν τα λέω τα εννοώ, κάποιος που δεν ξέρει τι του γίνεται ίσως παρασύρεται από τον ενθουσιασμό.
    Γι αυτό μου πέταξε ότι τον δυσκόλεψα στην αρχή. Αλλά θα μπορούσε να μου πει "ξέρεις δεν είμαι σίγουρος αν ακόμα γουστάρω όπως στην αρχή".
    Last edited by Τramonto; 03-10-2014 at 20:41.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Τramonto View Post
    ναι ίσως σκεφτεί έτσι δυστυχώς. αλλά δεν είχα σκοπό να τον βρίσω/πλακώσω, λένε ο θυμός αν εκφράζεται σωστά είναι θεραπευτικό αλλά ποτέ δεν ξέρεις εκείνη τη στιγμή. Έλεγε είμαι ξεχωριστή περίπτωση και τέτοια και άλλα πολλά που σε κάνουν να μπερδεύεσαι και να λες "βρε μήπως";
    Με καλή πρόθεση στο λέω, αλλά αν συνεχίσεις να τσιμπάς με τα κλισέ δε σε βλέπω να το συνεχίζεις καλά το σπορ..... Έχω γράψει πολλές φορές ότι ΠΟΤΕ δεν ακούς ο άλλος τί λέει, αλλά ακούς μόνο τί κάνει (τις πράξεις κ τις παραλείψεις του), κ μάλιστα τί κάνει σε μια συνεπή κ συνεχή βάση (αν πχ μια μέρα σου έκανε μια έκλπηξη μη το δένεις κ κόμπο).
    Αν ΟΝΤΩΣ το εννοούσε κ το πίστευε πως ήσουν ξεχωριστή περίπτωση δεν θα στο είχε πει καν κατά πάσα πιθανότητα, θα στο είχε εκφράσει με πράξεις κ αντί να τα γράφεις τώρα εδώ όλα αυτά, θα περνάγατε μαζί υπέροχα.

  13. #28
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Αν ΟΝΤΩΣ το εννοούσε κ το πίστευε πως ήσουν ξεχωριστή περίπτωση δεν θα στο είχε πει καν κατά πάσα πιθανότητα, θα στο είχε εκφράσει με πράξεις κ αντί να τα γράφεις τώρα εδώ όλα αυτά, θα περνάγατε μαζί υπέροχα.
    ολο ελεγε και ελεγε......
    Τοτε δεν το εζησα....περιμενα να το ζησω μετα απο μηνες.Πολυ σωστα ειπες να βλεπουμε πραξεις το ξερω, συνηθως ετσι κανω....
    Last edited by Τramonto; 03-10-2014 at 19:15.

  14. #29
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    .......................

    αν ψαχνεις για στοιχεια διαταραχων μεσω ιντερνετ και δικων σου διαγνωσεων, η με σπασμενο τηλεφωνο απο μια "σπουδαγμενη" (κανενας σοβαρος ψυχ δεν θα εκανε διαγνωση απο μια τετοια περιγραφη ,απο μακρια), θα βρεις και στον εαυτο σου και σε ολους οσους συναντας, αρκετα, θα μπερδευτεις, θα βγαζεις λαθος συμπερασματα για τις σχεσεις σου (οπως και μαυτον) και ακρη δεν θα βγαλεις ποτε...
    ασε τις διαγνωσεις κι αντιμετωπιζε τους απεναντι αναλογα με το πως σου φερονται.
    ο συγκεκριμενος ηθελε μονο σεξ, μονο 2 η 3 (δεν ξερω ποσες) φορες, ουτε μια, ουτε εκατο, και δεν ηθελε τπτ παραπανω.
    δεξου το για να προχωρησεις. το να τον βγαλεις αρρωστο, δεν θα αλλαξει τπτ, γιατι θα το βρεις παλι μπροστα σου στον επομενο...

    να ξερεις οτι πολλοι ανδρες με τετοια συμπεριφορα σε τυχαιες γνωριμιες, οταν γνωρισουν μια γυναικα που θελουν, κανουν κανονικες σχεσεις.
    σου κάνω copy/paste ότι αφορά τη διαταραχή και αν το ψάξεις κι άλλο θα καταλάβεις.
    Ο άντρας που σε ενδιαφέρει, συμφωνεί συνέχεια μαζί σου; Σου φαίνεται ότι είναι τέλειος, έτσι όπως σε κάνει να νιώθεις ξεχωριστή και μοναδική με την γλυκύτητα που σου προσφέρει; Το ξέρεις ότι, με ένα τέτοιαν άντρα, που ανοίγεται εύκολα σε κολακείες, πρέπει να είσαι πολύ προσεκτική; Και να μην τον ερωτευτείς αυτόματα, να προσέξεις. Γιατί μπορεί να έχεις βρει την αδελφή ψυχή. Αλλά ίσως να έχεις απλά πέσει στην περίπτωση του παθολογικού νάρκισσου. Και για αυτόν δεν υπάρχουν όρια. Θέλει όλες τις γυναίκες.
    Ο ναρκισσισμός, έχει πολλές εκδοχές. Ο νάρκισσος που είναι ερωτευμένος – κυριολεκτικά – με τον εαυτό του, χρησιμοποιεί τους άλλους ανθρώπους μόνον ως καθρέφτες του δικού του εγώ. Ο νάρκισσος που απλά θέλει να ξεχωρίζει για την εμφάνισή του, είναι στην ουσία ο πιο αθώος, και ίσως να είναι και αυτός που γίνεται πιο εύκολα αντιληπτός, βέβαια. Εν υπάρχει κάποια γυναίκα που να πέσει στην παγίδα ενός άντρα που λατρεύει να κοιτάει τον εαυτό του στον καθρέφτη, παρά τη σύντροφο του στα μάτια. Ο ψυχικός νάρκισσος όμως, είναι πιο περίπλοκος.
    Τι είδους συμπεριφορά έχει, και γιατί πρέπει να φυλάγεσαι; Ο ψυχικός νάρκισσος επιδιώκει την καταξίωση, την αναγνώριση και την επιβράβευση. Αυτό βέβαια είναι λίγο πολύ χαρακτηριστικό όλως των ανθρώπων. Το θέμα είναι ποσοτικά. Ο νάρκισσος θέλει πολλή επιβράβευση, πολλή καταξίωση και πολλή αναγνώριση. Και την θέλει και από πολλούς. Και αν πρόκειται για τον έρωτα, από πολλές.
    Με ποιον τρόπο επιλέγει αν πάρει αυτήν την επιβράβευση, που τόσο χρειάζεται; Κάνοντας τον κόλακά σε εσένα! Προσπαθεί να σου δεσμεύσει το μυαλό, να μην μπορείς να ζήσεις χωρίς τον θαυμασμό του. Και τελικά να τον ερωτευτείς, ακριβώς για αυτό. Για να σου παρέχει αυτό το τόσο άφθονο πάθος που δείχνει για σένα, αλλά το δείχνει από την αρχή, από την πρώτη στιγμή. Αυτό, αν και είναι όμορφο να σου συμβεί, θα πρέπει να σε βάλει σε υποψίες.
    Γιατί ο ψυχικός νάρκισσος, αφού πάρει τον έρωτά σου, θα πάει και παρακάτω, να κάνει το ίδιο και σε άλλη γυναίκα! Στην οποία, πάλι από την πρώτη στιγμή, θα της χαρίσει μοναδικό θαυμασμό και πάθος, για να την κάνει να του χαρίσει, με τη σειρά της, έναν έρωτα που θα του ανεβάσει το εγώ. Ο άντρας που ξέρει τέλεια την γυναικεία ψυχολογία, και ελίσσεται με άνεση στα θέλω της γυναίκας, και την κερδίζει, μπορεί να είναι ένας τέλειος εραστής. Αλλά σπάνια είναι ένας τέλειος σύντροφος. Γιατί αυτήν τη γνώση, την έχει αποκτήσει για να την χρησιμοποιήσει για τους δικούς του σκοπούς. Δεν είναι ειλικρινής. Δεν συμφωνεί αλήθεια μαζί σου, δεν εκστασιάζεται ίσως τόσο όσο δείχνει. Το κάνει ουσιαστικά από τακτική.
    Υπάρχει ωστόσο ένα αλάθητο κόλπο για να τον ξεσκεπάσεις, αν είναι νάρκισσος, ή να τον αθωώσεις, αν πράγματι είναι έτσι μόνον μαζί σου, αν για σένα μόνο κρατάει τον καλύτερο εαυτό του. Ποιο είναι αυτό; Βγες μαζί του, και μαζί με φίλες σου. Αν είναι νάρκισσος, θα προσπαθεί να συμφωνεί με όλες, θα κάνει κοπλιμέντα σε όλες, θα είναι ίσως και ανακόλουθος, θα λέει τη μια το ένα και την άλλη το άλλο, για να τις ικανοποιήσει όλες, και μαζί και σένα! Γιατί ο νάρκισσος, αυτός είναι: ένας άντρας για όλες!

  15. #30
    Quote Originally Posted by Τramonto View Post
    σου κάνω copy/paste ότι αφορά τη διαταραχή και αν το ψάξεις κι άλλο θα καταλάβεις.
    Ο άντρας που σε ενδιαφέρει, συμφωνεί συνέχεια μαζί σου; Σου φαίνεται ότι είναι τέλειος, έτσι όπως σε κάνει να νιώθεις ξεχωριστή και μοναδική με την γλυκύτητα που σου προσφέρει; Το ξέρεις ότι, με ένα τέτοιαν άντρα, που ανοίγεται εύκολα σε κολακείες, πρέπει να είσαι πολύ προσεκτική; Και να μην τον ερωτευτείς αυτόματα, να προσέξεις. Γιατί μπορεί να έχεις βρει την αδελφή ψυχή. Αλλά ίσως να έχεις απλά πέσει στην περίπτωση του παθολογικού νάρκισσου. Και για αυτόν δεν υπάρχουν όρια. Θέλει όλες τις γυναίκες.
    Ο ναρκισσισμός, έχει πολλές εκδοχές. Ο νάρκισσος που είναι ερωτευμένος – κυριολεκτικά – με τον εαυτό του, χρησιμοποιεί τους άλλους ανθρώπους μόνον ως καθρέφτες του δικού του εγώ. Ο νάρκισσος που απλά θέλει να ξεχωρίζει για την εμφάνισή του, είναι στην ουσία ο πιο αθώος, και ίσως να είναι και αυτός που γίνεται πιο εύκολα αντιληπτός, βέβαια. Εν υπάρχει κάποια γυναίκα που να πέσει στην παγίδα ενός άντρα που λατρεύει να κοιτάει τον εαυτό του στον καθρέφτη, παρά τη σύντροφο του στα μάτια. Ο ψυχικός νάρκισσος όμως, είναι πιο περίπλοκος.
    Τι είδους συμπεριφορά έχει, και γιατί πρέπει να φυλάγεσαι; Ο ψυχικός νάρκισσος επιδιώκει την καταξίωση, την αναγνώριση και την επιβράβευση. Αυτό βέβαια είναι λίγο πολύ χαρακτηριστικό όλως των ανθρώπων. Το θέμα είναι ποσοτικά. Ο νάρκισσος θέλει πολλή επιβράβευση, πολλή καταξίωση και πολλή αναγνώριση. Και την θέλει και από πολλούς. Και αν πρόκειται για τον έρωτα, από πολλές.
    Με ποιον τρόπο επιλέγει αν πάρει αυτήν την επιβράβευση, που τόσο χρειάζεται; Κάνοντας τον κόλακά σε εσένα! Προσπαθεί να σου δεσμεύσει το μυαλό, να μην μπορείς να ζήσεις χωρίς τον θαυμασμό του. Και τελικά να τον ερωτευτείς, ακριβώς για αυτό. Για να σου παρέχει αυτό το τόσο άφθονο πάθος που δείχνει για σένα, αλλά το δείχνει από την αρχή, από την πρώτη στιγμή. Αυτό, αν και είναι όμορφο να σου συμβεί, θα πρέπει να σε βάλει σε υποψίες.
    Γιατί ο ψυχικός νάρκισσος, αφού πάρει τον έρωτά σου, θα πάει και παρακάτω, να κάνει το ίδιο και σε άλλη γυναίκα! Στην οποία, πάλι από την πρώτη στιγμή, θα της χαρίσει μοναδικό θαυμασμό και πάθος, για να την κάνει να του χαρίσει, με τη σειρά της, έναν έρωτα που θα του ανεβάσει το εγώ. Ο άντρας που ξέρει τέλεια την γυναικεία ψυχολογία, και ελίσσεται με άνεση στα θέλω της γυναίκας, και την κερδίζει, μπορεί να είναι ένας τέλειος εραστής. Αλλά σπάνια είναι ένας τέλειος σύντροφος. Γιατί αυτήν τη γνώση, την έχει αποκτήσει για να την χρησιμοποιήσει για τους δικούς του σκοπούς. Δεν είναι ειλικρινής. Δεν συμφωνεί αλήθεια μαζί σου, δεν εκστασιάζεται ίσως τόσο όσο δείχνει. Το κάνει ουσιαστικά από τακτική.
    Υπάρχει ωστόσο ένα αλάθητο κόλπο για να τον ξεσκεπάσεις, αν είναι νάρκισσος, ή να τον αθωώσεις, αν πράγματι είναι έτσι μόνον μαζί σου, αν για σένα μόνο κρατάει τον καλύτερο εαυτό του. Ποιο είναι αυτό; Βγες μαζί του, και μαζί με φίλες σου. Αν είναι νάρκισσος, θα προσπαθεί να συμφωνεί με όλες, θα κάνει κοπλιμέντα σε όλες, θα είναι ίσως και ανακόλουθος, θα λέει τη μια το ένα και την άλλη το άλλο, για να τις ικανοποιήσει όλες, και μαζί και σένα! Γιατί ο νάρκισσος, αυτός είναι: ένας άντρας για όλες!
    Νομίζω πως θέλεις να πειστείς ότι το πρόβλημα το είχε αυτός και για αυτό τελείωσε αυτό που είχατε μεταξύ σας. ΟΚ ήταν νάρκισσος.... Ε και;; Είσαι τυχερή που δεν κράτησε παραπάνω και που δεν εμπλακείκατε σε περισσότερα πράγματα. Νιώσε τυχερή που τελείωσε και που ξεμπέρδεψες μια ώρα αρχύτερα!

    "Ήταν νάρκισσος και εσύ ήσουν το θύμα του".

    Σόρρυ που στο λέω έτσι, αλλά νομίζω αυτό θέλεις να ακούσεις......

    Άφησέ τον πίσω και πήγαινε παρακάτω.... Στον επόμενο πρόσεξε κάποια σημάδια, αλλά μην σου γίνει εμμονή, γιατί όλοι μας έχουμε κρυμμένα θέματα που στις σχέσεις μας βγαίνουν. Το θέμα είναι τι είσαι διατεθειμένη να ανεχτείς. Δεν μπορείς να ελέγχεις τα πάντα, αλλά απλά όσο μπορούμε, αποκτούμε εμπειρία και βλέπουμε κάποια σημάδια όσο πιο νωρίς γίνεται.

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Το Χασίς και ο εφιάλτης μου
    By Konstantinoss in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 70
    Last Post: 18-02-2016, 23:38
  2. Ο εφιάλτης επιστρέφει...
    By VassilisM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-12-2013, 20:26
  3. ο εφιάλτης μου τελίωσε...
    By sweet dreams in forum Κακοποίηση
    Replies: 17
    Last Post: 18-05-2012, 11:31
  4. ζωη-εφιαλτης..
    By nikosss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 10-11-2011, 16:22
  5. Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ
    By WOLF in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 06-02-2007, 03:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •