Το νόημα της ζωής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Το νόημα της ζωής

    http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=53302

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    το αρθρο αυτό ταιριάζει τέλεια στο θέμα που είχα ανοιξει πριν καιρό : \'\'γιατί ζούμε ?\'\'
    θα βάλω το link και εκεί , αν δεν σε πειράζει !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Πολύ ευχαρίστως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    :)

    Ηξερα οτι δεν θα έχεια αντίρρηση και το έκανα ήδη !

    thanks !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ωραιο αρθρο...αλλα θεωρω διαφορετικες τις ερωτησεις:
    Γιατι ζουμε?
    Και πως \"πρεπει\" να ζησουμε μιας και ζουμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Νομίζω οτι αν διαβάσεις το άρθρο θα δεις οτι υπάρχουν κάποιοι προβληματισμοί που υπήρχαν στο θέμα \'\'Γιατί ζούμε?\'\'

    Επιλέγοντας το νόημα της ζωής δίνεις στον τρόπο που ζεις μια κατευθυνση !

    Για παράδειγμα αναφέρω απο το άρθρο :

    Ο Όζβαλτν Σπένγκλερ (1880-1936), συγγραφέας του έργου Η Παρακμή της Δύσης, υποστηρίζει ότι η ζωή δεν έχει νόημα και ότι το περισσότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να μην κατασπαράζουμε ο ένας τον άλλο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πιστευω και εγω οτι η ζωη δεν εχει νοημα...απλως ετυχε και ετυχε ετσι ωστε να συνεχισει να υπαρχει...αλλιως δεν θα υπηρχε...τωρα ποιος ο σκοπος της ζωης μιας και ζουμε μπορω να πω οτι συμφωνω με ολες τις αποψεις δεν εχω κατασταλαξει καπου...ειναι σκοπος η ελευθερια η ή επιτευξη στοχων η ή ευτυχια ή πρεπει να ψαξουμε τους σκοπους που διαιωνιζουν την υπαρξη της ωστε να βρουμε το κοντινοτερο σκοπο που μας ταιριαζει σαν ανθρωπινο γενος...δεν ξερω ωραιο αρθρο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Πραγματι !

    Καλο είναι πάντως να είμαστε συνειδητοποιημένοι ! Να υπάρχει μια συνέπεια σε αυτά που πιστευουμε και αυτά που πράτουμε !

    Βλεπω πολλούς ανθρώπους να κυνηγάν το χρήμα ! Το έχουν κάνει σκοπό της ζωής τους ! Τους κάνει πράγματι ευτυχισμένους ? Αυτό θέλουν ? Η μηπως παρασύρονται απο τους ρυθμούς της ζωής ?

    Εγω προσωπικά προσπαθώ να βρώ μια ισορροπία ! Αν και δεχομαι πιέσεις απο το εξωτερικό περιβάλλον (για παράδειγμα απο την μητέρα μου, οταν είχα ενα σωρό ασχολίες που για αυτήν ήταν άχρηστες), προσπαθώ να παίρνω εγω τις αποφάσεις και ας παρεκλίνω λίγο απο το ρευμα της εποχής !

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    πολυ απλοικο το αρθρο μιας και βασιζεται στις γνωστες φιλοσοφικες θεωρησεις.
    Προσωπικα για μενα το νοημα της ζωης ειναι ακαταπαυστη συλλογη εμπειριων απο οτιδηποτε.
    Απο χαρακτηρες μεχρι και νεα προσωπικα βιωματα.

    Οταν σταματησω να γευομαι ολα αυτα, ειμαι ετοιμος να πεθανω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    το \"εξω\" ειναι σαν το \"μεσα\" των πραγματων το \"μικρο\" ειναι σαν το \"μεγαλο\" δεν υπαρχει παρα ενας μονο νομος και αυτος που εργαζεται ειναι \"Ενας\".

    οι ανθρωποι ειναι θνητοι Θεοι και οι Θεοι ειναι ανθρωποι αθανατοι.ευτυχισμενος οποιος καταλαβαινει αυτους τους λογους, γιατι κατεχει το κλειδι καθε πραγματος.....α ναι!!!.... και θυμισου πως ο νομος του μυστηριου καλυπτει την μεγαλη αληθεια.....

    Ερμης αιγυπτιος Αρχιερεας

    γνωρισε τον αυτο σου και θα γνωρισεις το Συμπαν και τους Θεους(σημερα λεγεται σχιζοφρενεια)

    επιγραφη στο μαντειο των δελφων
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    οοοοοχχ σορρυυυυ λαθος σε αλλο τοπιψ ιτηελα να το βαλωω
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •