Συγκατηκηση,δημιουργία οικογένειας....ειναι ο δρόμος της ευτυχίας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168

    Συγκατηκηση,δημιουργία οικογένειας....ειναι ο δρόμος της ευτυχίας?

    Καλημέρα σε όλους κι όλες!!!
    Το θέμα που άνοιξα εχει φυσικα να κάνει με συγκατηκηση και τα επακόλουθα.
    Ειμαστε μαζι σχεδόν 2χρονια αλλα δεν εχουμε κάνει πολλα μαζι κι αυτο γιατι πάντα προεκυπταν προβλήματα απο την μεριά του.Τωρα Ολα αρχίζουν να μπαίνουν σε μια σειρά για αυτο και μου ζητάει να κανω αυτο το βήμα.
    Το πρόβλημα Ειμαι εγω,,αυτη τη φορα.
    Δεν εχω μείνει ποτε μονη μου και πιστεύω πως οταν ενας ανθρωπος ανεξαρτοποιειται κι απογαλακτιζεται ειναι ολοκληρομενος κι έτοιμος να παει τη ζωη του παρακάτω.
    Φοβάμαι αν θα τα καταφέρω ή Οχι.Σε πολλούς τομείς.Στο μαγείρεμα,που προσπαθω και κάτι γινεται.Στα αλλα Ειμαι ΟΚ!
    Επισης,δουλεύω βάρδια κι ανυσηχω αν θα τα προλαβαίνω Ολα.
    Τέλος,με απασχολεί και το θέμα μητρότητα!!!Παρολο που μου αρέσουν τα παιδια,δεν αισθάνομαι κάτι.Πολλες λένε πως το μητρικό ένστικτο ξυπνάει κάποια στιγμη.Επισης δεν θελω να γινω σαν την μητέρα μου....που με εκανε στα 20 της και στα 40 της θυμήθηκε Οτι εγινε μάνα.
    Ξέρω πως Οτι διαβάζετε θα σας φανεί γελοίο,Απλα ειναι θέματα για τα οποία προβληματιζομαι!!!
    Οποιαδήποτε απάντηση ειναι δεκτη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Όχι, δεν είναι ο ο δρόμος της ευτυχίας για όλους.
    Για κάποιους είναι ο δρόμος της δυστυχίας. :p
    Αν όμως δε δοκιμάσεις, δεν θα ξέρεις.
    Τέλος, το μητρικό ένστικτο δεν ξυπνάει σε όλες κάποια στιγμή.
    Σε μένα δεν ξύπνησε ποτέ και ευτυχώς! Δεν μου ταιριάζει καθόλου η μητρότητα και θα είχα χάσει πολλά από τη ζωή μου αν έπρεπε να αναθρέψω παιδιά.
    Για χρόνια όμως άκουγα, ότι κάποτε θα θελήσω. Ή ότι θα μετανιώσω και θα είναι αργά.
    Τίποτα από αυτά δε συνέβη.
    Καλό είναι να προσπαθήσεις να μην επηρεάζεσαι από αυτά που λένε οι άλλοι, από αυτά που κάνουν όλοι και προς Θεού, μη σκεφτείς ποτέ ότι κάτι δεν πάει καλά με σένα, επειδή δεν σου αρέσει να ζεις όπως οι περισσότεροι! Οι πιο πολλοί άνθρωποι που είναι δυσαρεστημένοι από τη ζωή τους, έπεσαν σε αυτή την παγίδα!
    Δοκίμασε, για να μάθεις τι αρέσει σε σένα και τι σου ταιριάζει. Μη βιαστείς ούτε να παντρευτείς, ούτε βέβαια να γίνεις μητέρα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ναι για τη συγκατοικηση, οχι για τα παιδια. δε φτανουν και τα λεφτα σημερα γι'αυτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ο δρομος της ευτυχιας ειναι διαφορετικος αναλογα με τα θελω και την ιδιοσυγκρασια του καθενος και σιγουρα και αναλογα των συγκυριων. Σιγουρα αν θες να παραμενεις ελευθερη και εργενισα τοτε αποκλειεις το αλλο μονοπατι και το αντιθετο. Αλλα ουσιαστικα εσυ επιλεγεις και σε αυτο εισαι τυχερη , γιατι τουλαχιστον εχεις το δικαιωμα επιλογης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,683
    να κανεις οτι λαχταρας.
    οτι νοιωθεις λαχταρα, γι αυτο.
    οπως και να εχει, καντο σταδιακα.
    αν θελεις να ζησεις με τον δικο σου, δοκιμασε το, ειναι υπεροχη εμπειρια αν περνατε καλα μαζι.
    καμια σχεση και συγκριση με τα ραντεβουδακια 3 ωρες και μετα σπιτι η τα σποραδικα σ/κ για εκδρομη.
    απλα μην κανεις παιδι αν δεν το θελησεις, ετσι δοκιμαστικα, γιατι δεν μπορεις να το επιστρεψεις...
    ειναι μυθος οτι θα το θελεις οπωσηποτε. οι τοσες αχρηστες μανες που καταστρεφουν τα παιδια τους, το αποδεικνυουν.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ο δρομος της ευτυχιας ειναι να ζεις την ζωη που θελεις και οχι αυτην που πρεπει..Ισως προβληματιζεσαι γιατι δεν ξερεις ακομα τι θες , σε ποια κατασταση θες να ειναι ο εαυτος σου!Τι ηλικια εχεις αν επιτρεπεται?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    oχι στη συγκατοικηση, οχι στα παιδια!! αν παντρυετω θα μενουμε σε ξεχωριστα σπιτια, μη σου πω διαφορετικες πολεις με τον συζυγο χαχαχα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Γεια σου Τάρια , προσωπικά νομίζω πως η οποιαδήποτε απάντηση στο ερώτημα σου θα είναι πολλή σχετική , οι προϋποθέσεις είναι πάρα πολλές και οι οποίες , όπως όλα τα πράγματα στον κόσμο που ζούμε μεταβάλλονται συνεχώς. Δηλαδή το να κάνεις το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για συγκατοίκηση η για οικογένεια σήμερα δεν μπορεί να σου παρέχει κανείς την εξασφάλιση πως αυτό θα είναι η συνέχεια. Μπορείς όμως να συγκεντρώσεις μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας αν γνωρίζεις τι ακριβώς θέλεις από ένα φίλο η σύζυγο , πόσο μπορεί το συγκεκριμένο άτομο να καλύψει της ανάγκες σου , πόσο σωστά γνωρίζεις της απαιτήσεις και δυσκολίες που έχει η δημιουργία οικογένειας και πόσο έτοιμη είσαι γι αυτές , είναι κατάλληλος ο χρόνος για μια τέτοια απόφαση ;
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Ηρεμησε φιλη μου νομιζω οτι εαν ενδιαφερεσαι πραγματικα για αυτον τον ανθρωπο πρεπει να κανεις το βημα κ θα ειναι μια σημαντικη εξελιξη στην ζωη σου,Καταρχας οι δουλειες του σπιτιου ειναι πολλες ομως δεν ειναι δυσκολες εγω γνωριζω τωρα να κανω απο ολα κ μαζι με το αγορι μου θελουμε κανουμε οικογενεια,Οταν ημουν μικροτερη κ αμαθη οι δουλειες του σπιτιου που φαινονταν πραγματικα βουνο κ νομιζα δεν θα μαθαινα ποτε,Τωρα για το παιδι ειναι ενα παρα πολυ σοβαρο θεμα κ η αποφαση πρεπει να ειναι απο κοινου μεινετε πρωτα μαζι κ αποφασιζετε οταν συνηθισετε την συγκατοικηση,Καλη δυναμη κ παντα μαζι να ειστε καλα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ο δρομος της ευτυχιας ειναι να ζεις την ζωη που θελεις και οχι αυτην που πρεπει..Ισως προβληματιζεσαι γιατι δεν ξερεις ακομα τι θες , σε ποια κατασταση θες να ειναι ο εαυτος σου!Τι ηλικια εχεις αν επιτρεπεται?
    Εγω Ειμαι 31 κι αυτός 32.Η αλήθεια ειναι πως δεν αισθάνομαι ακόμη έτοιμη για μητρότητα αλλα μπορει να μην αισθανθω ποτε.Αυτος το θέλει πολυ αλλα πρεπει Πρωτα να βάλει κάποια θέματα της ζωής του στη σειρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,683
    Quote Originally Posted by Τάρια View Post
    Εγω Ειμαι 31 κι αυτός 32.Η αλήθεια ειναι πως δεν αισθάνομαι ακόμη έτοιμη για μητρότητα αλλα μπορει να μην αισθανθω ποτε.Αυτος το θέλει πολυ αλλα πρεπει Πρωτα να βάλει κάποια θέματα της ζωής του στη σειρα.
    ασε να τα βαλει λοιπον τα περιβοητα θεματα του σε σειρα, ζησε με χαρα την σχεση σας και την συμβιωση σας κι οοοταν λυθουν τα θεματα, βλεπεις πως θα ασθανεσαι.
    μεχρι τοτε θα εχουν δοκιμαστει αρκετα θεματα και θα κρινεις καλυτερα.
    παντως, μην κανεις παιδι αν δεν το επιθυμησεις κι εσυ,, ετσι για δοκιμη η για να του κανεις το χατηρι...

    προσωπικα δεν γνωριζω γυναικα να θελησε παιδι και να μην καταφερε να το κανει ,ειτε φυσικα ειτε με βοηθεια.
    εκτος επο μερικες που δεν ειχαν συντροφο για να το κανουν:rolleyes:. αλλο αυτο.
    οποτε μην αγχωνεσαι :o

Similar Threads

  1. Το μυστικό της ευτυχίας
    By Driver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-12-2011, 11:18
  2. Replies: 3
    Last Post: 11-10-2011, 16:18
  3. Πέρα απ τα όρια είναι δρόμος χωρίς επιστροφή.... :(
    By Lacrymosa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-08-2011, 11:39
  4. ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 60
    Last Post: 24-02-2010, 02:34
  5. ΔΡΟΜΟΣ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-05-2009, 12:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •