"δανεικές φιλίες"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

    "δανεικές φιλίες"

    σκεφτομαι οτι δε μπορω τους ανθρωπους (γνωστοι, "φιλοι") που σε εχουν στη λιστα φιλων-γνωστων-επαφων για να αρπαξουν οτι μπορουν απο σενα.
    Αυτο μπορει να ειναι ενα 5€, ενα τσιγαρο, μια κονσερβα για τις γατες τους (κ οτιδηποτε αλλο για ζωα-μου συμβαινει συνεχεια!),μια χαρη-εξυπηρετηση που μπορει να τη κανει κ ο αλλος αλλα προτιμα να γινεις εσυ το κοροιδο. κ η λιστα ατελειωτη.
    Τα τελευταια χρόνια όποια ατομα εχω γνωρισει 9 στους 10 ειναι ετσι. Δε ξερω τι μπορει να φταιει, γραφω στο κουτελο μου "κανω χαρες-δανειζω τα ελαχιστα υπαρχοντα μου"?, οτι φαινομαι ευγενικη κ δν ειμαι πιθηκος σε τροπους?, οτι απλα τυχαινει να επεσα σε τετοιους ανθρωπους?, οτι κρινω αυστηρα τους αλλους κ γινομαι μετα υπερβολικη-τσιγκουνα-καχυποπτη?
    Κ μετα καταλληγω, πως να εχω φιλους? Λογικο να μη στεριωνω με κανενα ανθρωπο στο θεμα φιλιας. Προφανως εχω ενα μεριδιο ευθυνης, αλλα πως να εμπιστευθω ανθρωπους οταν με το χαρηκα σε σκαναρει η αλλη να δει τι θα μπορεσει να δανειστει απο πανω σου? Ειναι καποιοι ανθρωποι που μεχρι κ τη σερβιετα σου ειναι ικανοι να σου ζητησουν , ετσι για το γ@μωτο γιατι εχουν θεμα με το να παρουν οτι ειναι δυνατον απο σενα.

    αυτο το παραπανω ηταν να το γραψω στο 'τι σκεφτομαι' αλλα μετα ειπα να το κανω θεμα να μου πειτε κ εσεις αν εχετε τετοιους φιλους κ αν σας ενοχλει ή οχι κατι τετοιο που περιγραφω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες Gothly. Καταλαβαίνω τι λες, εμένα μου έχει συμβεί και όχι στο επίπεδο των "υλικών αγαθών" τόσο, γενικότερα στο να θέλει να πάρει ο άλλος, η άλλη κάτι από σένα, να κερδίσει κάτι, να εκμεταλλευτεί με έμμεσο τρόπο τη φιλία σου ή και απλά να έχει συνεχώς μια επιβεβαίωση του Εγώ του χωρίς να του καίγεται καρφάκι για εσένα. Όσο τετριμμένο και αν ακούγεται είναι αρκετά σπάνιο είδος η αληθινή φιλία, και δε νομίζω γενικά ότι είμαι απόλυτος άνθρωπος, απλά έμαθα να "διαβάζω" πια τα όσα γίνονται από ανθρώπους γύρω μου που θέλουν να λέγονται φίλοι.
    Πάντως το 9 στους 10 που έγραψες σημαίνει ότι υπάρχει ακόμα μια ελπίδα σε αυτό το 1, χα χα, τι να πω!...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μπα , gothly , εσυ εισαι καλοπροαιρετη , το καταλαβα απο την απαντηση σου , που παρ οτι σε ειπα ' σκατουλιτσα ' ( συγγνωμη ) , δεν παρεξηγηθηκες . Δυστυχως , οι καλοπροαιρετοι ανθρωποι συχνα γινονται αντικειμενο εκμεταλλευσης . Παντως , δεν ξερω αν οι 9 στους 10 ειναι ετσι , αλλα οι δικοι μου φιλοι , που τους εχω επιλεξει προσεκτικα , δεν ειναι ετσι . Χρειαζεται προσοχη με ποιους συναναστρεφεσαι , ποιους επιλεγεις για φιλους . Bεβαια , πρεπει να πω οτι ο καλυτερος φιλος μου , ειμαι εγω , δεν περιμενω πολλα απο τους φιλους . Φιλικα . Αγγελος .

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Δυστυχως , οι καλοπροαιρετοι ανθρωποι συχνα γινονται αντικειμενο εκμεταλλευσης
    χμμμμ https://www.youtube.com/watch?v=YQhenwFF6zw

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Κάποτε έκανα παρέα με ένα τύπο που όταν ερχόταν η ώρα να πληρώσουμε τα ποτά μας περίμενε να δει τί θα βγάλω από την τσέπη μου για να συμπληρώσει το σύνολο. Και αν έπαιζαν ρέστα, πριν καν τα ακουμπήσω τα είχε αφήσει πουρμπουάρ στο μπάρ. Μια δυο τρεις του πα δυο κουβέντες και συνήλθε. Κατά τη γνώμη μου αν ο άλλος είναι τουλάχιστον πλούσιος σε αισθήματα, το συγκεκριμένο θέμα διορθώνεται. Αν είναι και σε αυτά ματζίρης, δεν αξίζει η παρέα μαζί του. Έχει και άλλους που στα υλικά είναι ανοιχτοχέρηδες αλλά ο νους τους είναι να μειώσουν τον δίπλα τους για να νιώσουν καλύτερα. Αν βρουν το κατάλληλο θύμα του δίνουν και καταλαβαίνει. Ε αυτοί είναι για πολύ κράξιμο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    Τα τελευταια χρόνια όποια ατομα εχω γνωρισει 9 στους 10 ειναι ετσι. Δε ξερω τι μπορει να φταιει, γραφω στο κουτελο μου "κανω χαρες-δανειζω τα ελαχιστα υπαρχοντα μου"?, οτι φαινομαι ευγενικη κ δν ειμαι πιθηκος σε τροπους?, οτι απλα τυχαινει να επεσα σε τετοιους ανθρωπους?, οτι κρινω αυστηρα τους αλλους κ γινομαι μετα υπερβολικη-τσιγκουνα-καχυποπτη?
    Μπορεί να είναι όλα αυτά που λες Gothy. Έπεσες σε τέτοιους ανθρώπους, φαίνεσαι ευγενική και εκμεταλλεύσιμη και τελικά έχεις γίνει καχύποπτη.
    Δεν θα συμφωνήσω όμως ότι 9 στους 10 είναι έτσι. Εγώ θα σου πω ότι 1 στους 10 είναι έτσι. Και μπορεί να έχουμε και οι δύο δίκιο.

  7. #7
    ...γκοθ, αυτό που εκπέμπουμε εμείς, αυτό αντιλαμβάνονται και οι άλλοι.
    Μηοως εισαι από τα άτομα που προκειμένου να έχουν φίλους δίνουν ανορίωτα, τόσο σε υλικό, όσο και σε συναισθηματικο επίπεδο?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτό που εκπέμπουμε εμείς, αυτό αντιλαμβάνονται και οι άλλοι.
    κ οταν εκπεμπεις δυο αντιφατικα πραγματα ταυτοχρονα εκει τρελαινεις το ντουνια κ ολα τα μυστηρια τα ελκεις σα να εχεις το μαγνητη.ειμαι παθων....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βασικα εμενα μου αρεσει να προσφερω ... ισως οχι τοσο υλικα αγαθα γιατι δεν εχω αλλα οταν χρειαζεται κανεις καποια βοηθεια οπως σε εναν υπολογιστη με χαρα την προσφερω και αυτο με κανει ευτυχισμενο και μου δινει ικανοποιηση. Μερικες φορες εχω την αισθηση οτι οι αλλοι το εχουν παρει χαμπαρι αυτο ... και μου ζητανε πραγματα μονο και μονο για να με ευχαριστησουν:P

    Ειναι λιγο παραλογο ναι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω λεω , μια και μιλαμε για φιλους , αμα εχεις εναν καλο φιλο , εισαι τυχερος , αν εχεις δυο , εισαι παρα πολυ τυχερος , αν εχεις απο τρεις και ανω , η εισαι ψευτης , η νομιζεις οτι εχεις φιλους .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    δεν εχεις ορια μαλλον κοπελια. να κανεις και να δινεις μεχρι εκει που θες εσυ, και οπου θες εσυ, και οσο θες εσυ, και οταν θεσ εσυ, και να μην στο διεκδικουνε αυτοι σα να ειναι αυτονοητο δικαιωμα τους. ακου ενα παραδειγμα. οταν σχολαγα απο το χορο μια μερα εβρεχε, και μια κοπελα, που ηξερα οτι μενει στο δρομο μου, προσφερθηκα να την παω σπιτι της. ειμαι καλος ανθρωπος, ναι? οκ την πηγα ευχαριστηθηκε. Προχτες, ο δασκαλος χορου ηθελε να παει καπου που ηταν παλι προς το σπιτι μου και προσφερθηκα να τον παω, αλλα ηταν αρκετα διαφορετικο το σημειο απο το σπιτι της κοπελας. ΕΚεινη τη μερα δεν εβρεχε και δεν ειχα κανονισει κατι με αυτη δε μου ειχε πει κατι, και την βλεπω στο τελος παιρνει αγκαζε το δασκαλο και ερχεται να την παω και αυτη σπιτι της. Ε λοιπον πηγα το δασκαλο εκει που ηθελε και ηταν στο δρομο μου, και αυτη την αφησα στα μισα εκει που με βολευε εμενα, σχετικα κοντα με το σπιτι της (δεν ειμαι κοροιδο ναι?). Αυτη περιμενε να κανω κυκλο να την εξυπηρετησω, αλλα ουτε της το ειχα προτεινει εγω εκινη τη μερα, ουτε καν με ρωτησε αν μπορω, ουτε ειμαι ηλιθια να κανω τη δουλα, ουτε εχω σκοπο αυτο να το αφησω να γινεται ολη τη χρονια οποτε της καπνισει. την επομενη φορα τωρα θα το σκεφτει και θα με ρωτησει. Και εγω ειμαι πολυ προθυμη να εξυπηρετω, αλλα οχι να εκμεταλλευονται και να με χουν για δουλα. Αν με βολευει εμενα πρωτα, αν μπορω, αν ΕΧΩ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ναι. Το κανω οποτε θελω εγω σε οποιον θελω και οσο κρινω εγω οτι ειναι εξυπηρετηση και οχι δουλεία. got it?

  12. #12
    μέχρι να διαβάσω την απάντηση της λιλιουμ πίστευα πως αυτό που έκανα σήμαινε πως είμαι κακός άνθρωπος... θα συμφωνήσω στο ότι δεν έχεις όρια και θα σου πω το δικό μου παράδειγμα... εδώ και 4 μήνες περίπου έχω βρει δουλειά μετά από χρόνια ανεργείας, παίρνω 160e και η κοπελιά το ξέρει, αυτή παίρνει τον κουτσουρεμένο βασικό... τρελενόμαστε και οι δύο για λουκανόπιτα και ποτέ δεν προλαβαίνουμε να φάμε και οι δύο γιατί το τυροπιτάδικο βγάζει λιγες... μια μέρα τρέχω από το μετρό στη δουλειά και της λέω "θές λουκανόπιτα? έχει 2" . καθώς φεύγω να πάρω λουκανόπιτα βγαίνει και μου φωνάζει να πάρω και κοκα κολα. όταν γύρισα με ρώτησε πόσο έκαναν, πάνω στον πάγκο είχε αρκετά ψιλά... από τα 2,8 που έκαναν μου έδωσε 2 ενώ είχε και άλλα ψιλά. "κερνάω" της λέω "καλά εγώ άλλη φορά" μετά από μία βδομάδα δεν την ρώτησα πήρα και τις 2 που είχε και της έδωσα τη μία "είχε δύο και σε σκέφτηκα"... καμία κίνηση... ε δεν της ξαναπήρα ποτέ.. μια φορά που σχόλαγαν οι πολλοί και είχε μπουγιο μαζεμένο στην είσοδο μπαίνω με την λουκανόπιτα... "φτου σου" μου λέει χαριτολογώντας αλλά δυνατά "εμένα δεν μου πήρες" και απάντησα προφανώς στην ίδια ένταση πως η γυφτιά δεν έχει ορια αλλά το θράσσος πρέπει να έχει.. πρέπει να σου πω πως με την κοπελιά δεν μιλάμε ιδιαιτέρως από κείνη την μέρα αλλά από το δημοτικό και μετά έπαψα να "αγοράζω" φίλους (δεν έχω και κανέναν βέβαια)... κακότροπη πάντως πρέπει να είμαι..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Λιλιουμ , συμφωνω με την σταση σου . Εγω εφαρμοζω ενα ειδος ποιντ-συστεμ με τους φιλους -ες , αν ξεπερασουν καποιο οριο , απορριπτονται πληρως , και ειμαι πολυ αυστηρος και λιγο ανεκτικος στα ' φαουλ '΄των φιλων , φιλες . Ετσι πρεπει .
    Οι πιο πολλοι -ες ψαχνουν για κοροιδα , δεν κανω χαρες σε κανεναν- καμμια , εκτος και αν εχουν περασει ολα τα crash test μου .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    εγω ειμαι καλοτροπη, αν καταλαβω οτι το πραγμα μυριζει εκμεταλλευση θα βρω πολυ ευγενικο τροπο να πω αχ μωρε σημερα δεν παω σπιτι, παω σε μια φιλη, δε μπορω!! και γεια σας!! και τα οχι χρειαζονται οπου βλεπεις οτι πας να γινεις δεδομενη και δουλα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    εγω ειμαι καλοτροπη, αν καταλαβω οτι το πραγμα μυριζει εκμεταλλευση θα βρω πολυ ευγενικο τροπο να πω αχ μωρε σημερα δεν παω σπιτι, παω σε μια φιλη, δε μπορω!! και γεια σας!! και τα οχι χρειαζεται οπου βλεπεις οτι πας να γινεις δεδομενη και δουλα.


    Αληθεια ειναι , εισαι καλοτροπη , αλλα αλλο καλοτροπη και αλλο κοροιδο , και δεν χρειαζονται πολλες ευγενειες . Αλλα ουτε νασαι αποτομος .
    Πολυ καλα κανεις και δεν μασας . Ξυπνια εισαι , καταλαβαινεις .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 11:57
  3. Όταν είσαι η "άλλη"κοπέλα"
    By Rhiannon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 75
    Last Post: 18-12-2012, 16:04
  4. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 04:35
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •