"δανεικές φιλίες" - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ποσους φιλους εχω ταισει εχω χασει τον αριθμο!!Μιλαμε για τρελες καταστασεις!Ειχε ο αδερφος μου μαρκετ καποτε και τους εδινα και πραγματα για το σπιτι , οχι δεν ηταν φτωχες εγω ημουν φτωχη στο μυαλο!Μια τσουραπω ειδικα επειδη δεν ειχε δεκαρα τσακιστη πανω της βγαιναμε σχεδον καθε μερα για φαγακι και ποτακι και πληρωνε ο μαλακας!Μην με ρωτησετε γιατι το εκανα αυτο , δεν ξερω γιατι..Βασικα ανοιχτοχερα ειμαι παρα πολυ δεν με απασχολει αυτο δλδ δεν ενιωσα την εκμεταλλευση απο αυτο , αλλα απο αλλου τυπου δυσκολιες που ειχα και οι φιλοι εκαναν φτερα!
    Στην φιλια ημουν πολυ ατυχη , περα απο ηλιθια γιατι θεωρω οτι εδωσα πραγματα (μην μεινετε στα υλικα που ανεφερα)..

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Ποσους φιλους εχω ταισει εχω χασει τον αριθμο!!Μιλαμε για τρελες καταστασεις!Ειχε ο αδερφος μου μαρκετ καποτε και τους εδινα και πραγματα για το σπιτι , οχι δεν ηταν φτωχες εγω ημουν φτωχη στο μυαλο!
    σε ειχα παρει χαμπαρι εγω εγω εξ αρχης

    Μια τσουραπω ειδικα επειδη δεν ειχε δεκαρα τσακιστη πανω της βγαιναμε σχεδον καθε μερα για φαγακι και ποτακι και πληρωνε ο μαλακας!
    κ ετσι αποφασισες να το παιξεις σκληρη? αυτο δεν ειναι λυση ομως να... γαυγιζεις σαν μπουλντοκ προς ολες τις κατευθυνσεις εκτος αυτου εμενα ομως δε μου ξεφευγει τιποτα εχω κατι καιραιες σα τον βεγγο στην ταινια κ τα παιρνω χαμπαρι ολα..

    Μην με ρωτησετε γιατι το εκανα αυτο , δεν ξερω γιατι
    ξερω εγω ομως...
    γι αυτο... https://www.youtube.com/watch?v=dA1iUVhRakY

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ποσους φιλους εχω ταισει εχω χασει τον αριθμο!!Μιλαμε για τρελες καταστασεις!Ειχε ο αδερφος μου μαρκετ καποτε και τους εδινα και πραγματα για το σπιτι , οχι δεν ηταν φτωχες εγω ημουν φτωχη στο μυαλο!Μια τσουραπω ειδικα επειδη δεν ειχε δεκαρα τσακιστη πανω της βγαιναμε σχεδον καθε μερα για φαγακι και ποτακι και πληρωνε ο μαλακας!Μην με ρωτησετε γιατι το εκανα αυτο , δεν ξερω γιατι..Βασικα ανοιχτοχερα ειμαι παρα πολυ δεν με απασχολει αυτο δλδ δεν ενιωσα την εκμεταλλευση απο αυτο , αλλα απο αλλου τυπου δυσκολιες που ειχα και οι φιλοι εκαναν φτερα!
    Στην φιλια ημουν πολυ ατυχη , περα απο ηλιθια γιατι θεωρω οτι εδωσα πραγματα (μην μεινετε στα υλικα που ανεφερα)..
    Dora , εχω καταλαβει οτι εισαι καλοκαρδη , ολιγον οξυθυμη βεβαια , αλλα ανθρωποι σαν εσενα πεφτουν συχνα θυματα εκμεταλλευσης , ασχετως της νοημοσυνης σου . Πιστευω οτι οσο καλοπροαιρετος και ναναι καποιος ανθρωπος , οσο και καλες προθεσεις να εχει , αμα βρει προσφορο εδαφος , εστω και ασυνειδητα , θα εκμεταλλευτει , οχι απαραιτητα κακοπροαιρετα . Ετσι ειμαστε εμεις οι ανθρωποι , ειναι η φυση μας . Δεν διαφευγει κανεις απο αυτον τον κανονα , και οταν λεω κανεις , εννοω ΚΑΝΕΙΣ . Οποτε φαντασου οι κακοπροαιρετοι .

    ΥΓ . Αλλαξε αν θελεις βεβαια αυτο το mnimonio , ειναι τοσο ωραιο το Dora , ασε που σε προδιαθετει αρνητικα . Angelos .

  4. #19
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Aγγελε δεν ξερω αν ειμαι καλοκαρδη , δεν μου αρεσουν και τα κοπλιμεντα να σου πω την αληθεια ερχομαι σε δυσκολη θεση , αυτο που ξερω ειναι οτι οταν αγαπαω εναν ανθρωπο φιλο/φιλη ή οτιδηποτε αλλο , ειμαι εκει..πρακτικα και συναισθηματικα!Δεν ειμαι ανθρωπος που θελω να παρω πισω δλδ τυπου σου δινω-μου δινεις αλλα βρε αδερφε καμια σχεση και ειδικοτερα η φιλια δεν μπορει να στηριχτει μονοπλευρα , αν δεν παρεις και εσυ κατι (και δεν μιλαω σε υλικο επιπεδο ) θα ξεζουμιστεις και θα φτασεις σε ενα επιπεδο που δεν θα εχεις να δωσεις αλλο.
    Τελος παντων..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    mnimonio , δεν κανω κοπλιμεντα , αληθειες λεω παντα , ακομη και οι φιλοι , οχι ολοι ευτυχως , θα παρουν οτι μπορουν απο σενα , και μετα αισθανεσαι ο βλακας της ιστοριας . Αγγελος .

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες Gothly. Καταλαβαίνω τι λες, εμένα μου έχει συμβεί και όχι στο επίπεδο των "υλικών αγαθών" τόσο, γενικότερα στο να θέλει να πάρει ο άλλος, η άλλη κάτι από σένα, να κερδίσει κάτι, να εκμεταλλευτεί με έμμεσο τρόπο τη φιλία σου ή και απλά να έχει συνεχώς μια επιβεβαίωση του Εγώ του χωρίς να του καίγεται καρφάκι για εσένα. Όσο τετριμμένο και αν ακούγεται είναι αρκετά σπάνιο είδος η αληθινή φιλία, και δε νομίζω γενικά ότι είμαι απόλυτος άνθρωπος, απλά έμαθα να "διαβάζω" πια τα όσα γίνονται από ανθρώπους γύρω μου που θέλουν να λέγονται φίλοι.
    Πάντως το 9 στους 10 που έγραψες σημαίνει ότι υπάρχει ακόμα μια ελπίδα σε αυτό το 1, χα χα, τι να πω!...
    ναι πιστευω κατα βαθος πως υπαρχει αυτο το 10% (στο μυαλο μου αυτο το ποσο..) γιατι λεω πως για να σκεφτομαι εγω ετσι σημαινει οτι υπαρχουν και αλλοι που δε θελουν τετοιου ειδους φιλιες.

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μπα , gothly , εσυ εισαι καλοπροαιρετη , το καταλαβα απο την απαντηση σου , που παρ οτι σε ειπα ' σκατουλιτσα ' ( συγγνωμη ) , δεν παρεξηγηθηκες . Δυστυχως , οι καλοπροαιρετοι ανθρωποι συχνα γινονται αντικειμενο εκμεταλλευσης . Παντως , δεν ξερω αν οι 9 στους 10 ειναι ετσι , αλλα οι δικοι μου φιλοι , που τους εχω επιλεξει προσεκτικα , δεν ειναι ετσι . Χρειαζεται προσοχη με ποιους συναναστρεφεσαι , ποιους επιλεγεις για φιλους . Bεβαια , πρεπει να πω οτι ο καλυτερος φιλος μου , ειμαι εγω , δεν περιμενω πολλα απο τους φιλους . Φιλικα . Αγγελος .
    οχι δε παρεξηγουμαι! Νομιζω δεν εχω μαθει να διαλλεγω, πλεον εχω καταφερει να απορριπτω κ να κανω περα αυτους που δε θελω αλλα δε ξερω καν τι θα πει στη πραξη "διαλλεγω" τους φιλους μου.

    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...γκοθ, αυτό που εκπέμπουμε εμείς, αυτό αντιλαμβάνονται και οι άλλοι.
    Μηοως εισαι από τα άτομα που προκειμένου να έχουν φίλους δίνουν ανορίωτα, τόσο σε υλικό, όσο και σε συναισθηματικο επίπεδο?
    ανορίωτα? εννοεις διχως ορια?
    ενδιαφερον αν εννοεις αυτο. παλια εδινα πολλα κ στα 2! τωρα σε θεμα υλικο κολλαω πολυ ν δωσω. δλδ θα δωσω αρχικα αν ειναι κατι λογικο αυτο που μου ζηταει ο αλλος (πχ ξεμεινε απο κατι κ μου ζηταει, ναι το βρισκω ανθρωπινο να τον βοηθησω σε αυτο).Αλλα αν συνεχισει κ το πρει σερι καθε δευτερη τριτη (που λεει ο λογος) να μου ζηταει μια 4 ευρω για τσιγαρα, μια να δανεισω κατι (δανεικα κ αγειριστα που λεμε), κλπ.. μετα ξενερωνω πολυ. Γιατι εγω τους φιλους τους θελω για να μιλαμε να παμε καμια βολτα, να αναλυουμε για τη ζωη κλπ.. κ οχι να μου ζητανε πραγματα.
    Ισως να εχω λανθασμενη αντιληψη για την εννοια της φιλιας. Με ειχε ρωτησει προσφατα η ψυχολογος κ δε προλαβα να της το αναλυσω για να μου πει τη γνωμη της.
    Ισως αυτο που θελω εγω να μην ειναι φιλια.
    Παντως στο θεμα της φιλιας σιγουρα ειμαι πολυ συζητισημη. Αλλα δε θελω να ζηταω απο φιλους.


    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    δεν εχεις ορια μαλλον κοπελια. να κανεις και να δινεις μεχρι εκει που θες εσυ, και οπου θες εσυ, και οσο θες εσυ, και οταν θεσ εσυ, και να μην στο διεκδικουνε αυτοι σα να ειναι αυτονοητο δικαιωμα τους. ακου ενα παραδειγμα. οταν σχολαγα απο το χορο μια μερα εβρεχε, και μια κοπελα, που ηξερα οτι μενει στο δρομο μου, προσφερθηκα να την παω σπιτι της. ειμαι καλος ανθρωπος, ναι? οκ την πηγα ευχαριστηθηκε. Προχτες, ο δασκαλος χορου ηθελε να παει καπου που ηταν παλι προς το σπιτι μου και προσφερθηκα να τον παω, αλλα ηταν αρκετα διαφορετικο το σημειο απο το σπιτι της κοπελας. ΕΚεινη τη μερα δεν εβρεχε και δεν ειχα κανονισει κατι με αυτη δε μου ειχε πει κατι, και την βλεπω στο τελος παιρνει αγκαζε το δασκαλο και ερχεται να την παω και αυτη σπιτι της. Ε λοιπον πηγα το δασκαλο εκει που ηθελε και ηταν στο δρομο μου, και αυτη την αφησα στα μισα εκει που με βολευε εμενα, σχετικα κοντα με το σπιτι της (δεν ειμαι κοροιδο ναι?). Αυτη περιμενε να κανω κυκλο να την εξυπηρετησω, αλλα ουτε της το ειχα προτεινει εγω εκινη τη μερα, ουτε καν με ρωτησε αν μπορω, ουτε ειμαι ηλιθια να κανω τη δουλα, ουτε εχω σκοπο αυτο να το αφησω να γινεται ολη τη χρονια οποτε της καπνισει. την επομενη φορα τωρα θα το σκεφτει και θα με ρωτησει. Και εγω ειμαι πολυ προθυμη να εξυπηρετω, αλλα οχι να εκμεταλλευονται και να με χουν για δουλα. Αν με βολευει εμενα πρωτα, αν μπορω, αν ΕΧΩ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ναι. Το κανω οποτε θελω εγω σε οποιον θελω και οσο κρινω εγω οτι ειναι εξυπηρετηση και οχι δουλεία. got it?
    λιλιουμ, got it. ναι καταλαβαίνω κι εγω παλια που οδηγουσα σε αυτο το θεμα κατι τετοια ελεγα κι εγω οτι πχ " α δε παω σημερα απο εκει" οποτε ελεγα ψεματα οποτε δν ηθελα κ ετσι δε γινομουν ταξι.
    Αλλα υπηρξαν κ ατομα στη ζωη μου 'φιλοι' που εκανα το λαθος τους εδινα κ εκανα χαρες κ μετα χαλιωμουν πολυ κ τους διεγραφα τελειως απο φιλους!
    Θα πω κι εγω ενα παραδειγμα που νομιζω ειναι η αφορμη του ποστ. Προσφατα δανεισα μια γατοφορο (κλουβι μεταφορας για γατες οποιος δε ξερει) σε μια κυρια που καναμε τελευταια παρεα στη γειτονια. Γενικα η φιλια μας ηταν πιο πολυ λογω 'φιλοζωιας' αδεσποτων κ επειδη εχει κ αυτη γατες. Τεσπα κ τη γατοφορο τη δανεισα για να πιασει ενα γατακι αδεσποτο που ηθελε να το παει στη γιατρο.
    Αφου το επιασε (δλδ εγω το επιασα! κ το εβαλα μεσα) μας λεει (εμενα κ τ αγορι μ) αν μπορουμε να παμε στη κτηνιατρο μαζι της , γιατι το γατι ηταν χτυπημενο.
    Εγω συμφωνησα γιατι της προτεινα τη δικη μας κτηνιατρο που ειναι κ πολυ οικονομικη. Και τελικα τη μερα που ηταν να το παμε μας λεει να το παμε εμεις γιατι αυτη δε μπορει πρεπει να προσεχει τα σκυλια της!
    Και τελικα το πηγαμε (αν κ δν ηθελα το εκανα μονο γιατο γατακι κ για να μη φανω κακια). Μετα αφου επιστρεψαμε με το γατακι στο σπιτι της να της πουμε τα νεα κ να της δωσουμε το γατι, της ζητησα τη γατοφορο καθως φευγαμε κ μου ειπε πως τη χρειαζεται το γατι για "ζεστασια".
    Δεν εδωσα σημασια ειπα απο μεσα μου οτι οκ οταν χρειασουμε θα μας τη δωσει.
    Και αφου περασαν μερες κ βδομαδες αρκετες... της τη ζηταω γιατι δε με πηρε για να μου την επιστρεψει κ γιατι θα τη χρειαστουμε σε κανα μηνα συγκεκριμενα.
    Και οταν της ειπα να μου τη φερει , στραβομουτσουνιασε, χαλαστηκε κιολας επειδη δηθεν ψαχνει σπιτι κ θα τη βολευε στη μετακομιση. κ της λεω οκ οταν ειναι η μετακομιση θα στη δωσω.
    κ παλι δε της αρεσε η απαντηση κ τεσπα προσπαθουσα να τη πεισω (λεγοντας οτι τη χρειαζομαι αμμεσα τη γατοφορο) να μου την επιστρεψει.
    Και αφου την επεισα μετα σκεφτομουν ποσο τραγικο να προσπαθω να παρω πισω τη γατοφορο μου! λες κ ειναι δικη της. κ χεστηκα για τη γατοφορο, μονο 10€ εκανε να της κανω δωρο οσες θελει. αλλα ο τροπος δε μου αρεσει οτι της δανεισα κατι κ κανει λες κ της χρωσταω κιολας.
    Και τωρα δε θελω αλλες επαφες μαζι της γιατι οποτε μας εβλεπε ηξερα οτι κατι θα μας ζητησει κ δε το αντεχα. Καλα η συγκεκριμενη δε μου ταιρειαζει γενικα σαν ανθρωπος , δε σε αφηνει να μιλησεις, ειναι απολυτη, δεν ειναι συζητησιμη. οποτε εχει πολλα αρνητικα για μενα, περαν των παραπανω.

    Θυμαμαι κ παλια ειχα γνωρισει μια κοπελα στη σχολη που τη συμπαθουσα απιστευτα! Εννιωθα οτι ειχα βρει τον καλυτερο ανθρωπο για παρεα! Με εκανε να χαλαρωνω πολυ κ να νιωθεις πως ζεις. Ολα αυτα στην αρχη.. μεχρι να αρχισει να μου ζηταει δανεικα... μεχρι που της ειχα δανεισει παρα πολλα κ μετα αρχισα να κοβω παρεα γιατι καταλαβα οτι με εκμεταλευοταν.
    Και μεχρι που την 'απειλεισα' για να μου επιστρεψει εστω τα 2/3 αυτων που της δανεισα. Τοτε παντως πληγωθηκα πολυ αν κ ήμουν ηδη αρκετα μεγαλη για να 'πληγωθω', δν ημουν 15χρονο να το παρω ετσι προσωπικα. Αλλα λυπηθηκα κ ακομη το κραταω που ενω ταιριαζαμε τοσο σαν παρεα μετα με εβλεπε σαν 50ευρα. επισης πολυ πιθανο ηταν να επερνε κ τπτ.αλλα μπροστα μ σιγουρα οχι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Αυτή την κυρία με το γατάκι Gothy, εγώ θα την χαρακτήριζα θρασύτατη κλέφτρα. Όπως και τη φίλη με τα δανεικά.
    Όλοι έχουμε συναντήσει τέτοιους ανθρώπους, καλό είναι να τους αποφεύγουμε χωρίς δεύτερη κουβέντα.
    Δεν είναι σωστοί άνρθωποι, οπότε σίγουρα δεν κάνουν για φίλοι μας.
    Και δεν μπορούν να είναι φίλοι κανενός, είναι απλοί εκμεταλλευτές που δεν γνωρίζουν από ουσιαστικές ανθρώπινες σχέσεις.
    Αλλά δεν είναι ο κανόνας. (Ή απλώς εγώ τους έχω κάνει όλους πέρα!)
    Κάτι τέτοιους εγώ τους βάζω στη θέση τους, δεν τους αφήνω έτσι. Όπως αυτούς που μπαίνουν στην ουρά να σου πάρουν τη θέση.
    Τους ρεζιλεύω μπροστά στους άλλους. Και μετά μ' αρέσει να βλέπω τα μούτρα τους!

    Το αισιόδοξο της υπόθεσης είναι, αν κρίνω από τον εαυτό μου τουλάχιστον, ότι όσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε να τους εντοπίζουμε γρήγορα και να τους αποφεύγουμε ή αν χρειαστεί να τους βάζουμε στη θέση τους. Σε μικρότερες ηλικίες ίσως δεν έχουμε μάθει ακόμη να φυλαγόμαστε ή να τους αντιμετωπίζουμε, οπότε τα κρούσματα είναι περισσότερα. Ή, όπως συχνά λέμε, αν δεν πάθεις δε θα μάθεις.

  8. #23
    ...αυτο που σου έλεγα για τα όρια, κάτι τέτοιο είναι.
    Στις περισσότερες περιπτώσεις, (συναναστροφών, όχι κολλητών γιατί εκεί ξερεις τι σου γίνεται) πρέπει να βάζεις όρια, έστω και αν γίνεις κακός, (τουλάχιστον θα σε σέβονται).
    Στη δουλειά μου εδώ και κάποιους μήνες ήρθε μια με την οποία μιλάμε λίγο παραπάνω.
    Σε κάποια φάση που παραλίγο να χασει τη δουλειά της, μπήκα στη μέση μαζί με τη διευθυντρια μας και τη γλιτωσαμε.
    Από τότε όλο και κάτι καινούργιο μου ζητάει, με αποκορύφωμα προχτές που ήθελε να της κανω τον ταξιτζή εν ώρα δουλειάς. Το πρώτο που μου ήρθε ήταν ότι δεν προλαβαίνω.
    Επέμενε, της λεω δεν έχω βενζίνη.
    Το σταματάει και μετά το σκεφτόμουν συνέχεια. Γιατί να μη της πω την αλήθεια?
    Δεν θέλω να σε πάω, πιστευω ότι καταχράζεσαι την ευγένεια και την καλοσύνη μου.
    Τώρα την περιμένω στη γωνία να της τα πω την επόμενη φορά.
    Θέλω να πω, οκ είναι δύσκολο να τη σπάμε στους άλλους, ειδικά αν ξέρουμε πως δεν θα βγάλουμε άκρη, (σιγά μη παραδετχέι κανείς ότι έχει πρόθεση να σε εκμεταλλευτεί), αλλά σε μερικές περιπτώσεις είναι αναγκαίο.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...αυτο που σου έλεγα για τα όρια, κάτι τέτοιο είναι.
    Στις περισσότερες περιπτώσεις, (συναναστροφών, όχι κολλητών γιατί εκεί ξερεις τι σου γίνεται) πρέπει να βάζεις όρια, έστω και αν γίνεις κακός, (τουλάχιστον θα σε σέβονται).
    Στη δουλειά μου εδώ και κάποιους μήνες ήρθε μια με την οποία μιλάμε λίγο παραπάνω.
    Σε κάποια φάση που παραλίγο να χασει τη δουλειά της, μπήκα στη μέση μαζί με τη διευθυντρια μας και τη γλιτωσαμε.
    Από τότε όλο και κάτι καινούργιο μου ζητάει, με αποκορύφωμα προχτές που ήθελε να της κανω τον ταξιτζή εν ώρα δουλειάς. Το πρώτο που μου ήρθε ήταν ότι δεν προλαβαίνω.
    Επέμενε, της λεω δεν έχω βενζίνη.
    Το σταματάει και μετά το σκεφτόμουν συνέχεια. Γιατί να μη της πω την αλήθεια?
    Δεν θέλω να σε πάω, πιστευω ότι καταχράζεσαι την ευγένεια και την καλοσύνη μου.
    Τώρα την περιμένω στη γωνία να της τα πω την επόμενη φορά.
    Θέλω να πω, οκ είναι δύσκολο να τη σπάμε στους άλλους, ειδικά αν ξέρουμε πως δεν θα βγάλουμε άκρη, (σιγά μη παραδετχέι κανείς ότι έχει πρόθεση να σε εκμεταλλευτεί), αλλά σε μερικές περιπτώσεις είναι αναγκαίο.
    ναι αυτο με τα ορια μου το λεει κ η ψυχολογος συχνα!
    ειναι οντως φως φαναρι η εκμεταλευση.
    κ γω σε τετοιες περιπτωσεις σκεφτομαι αυτο που λες γιατι να μη πω την αληθεια?
    απ'την αλλη δε ξερω αν αυτα τα ατομα αξιζουν την αληθεια. γιατι δε θα καταλαβουν νομιζω. θα δουν αυτο που θα ηθελαν να δουν.
    θα δουν οτι η δικη τους αληθεια ειναι οτι 'εσυ εισαι η κακια' ξερεις..
    θα ήθελα να καταφερνα να ελεγα την αληθεια με ηρεμο τόνο φωνής (χωρις να εχω νευριασει-γιατι συνηθως συγχιζομαι κ αγχωνομαι -αν κ δε φωναζω) κ με τροπο ετσι ώστε να μπορεσω να δειξω στον αλλο οτι οντως με εκμεταλευεται.
    Αλλα σκεφτομαι οτι αν το καταφερνα με καποιο μαγικο τροπο ή πολυ προσπαθεια, θα υπηρχαν οντως καποια ατομα που θα καταλαβαιναν κ θα με σεβονταν.
    Αλλα απ'την αλλη θα υπηρχαν κ οι ανθρωποι που για να μη πεσουν απο τα συννεφα, για να μη παθουν "καταθλιψη" απο το πόσο εκμεταλευτες είναι , θα εκαναν πως δε καταλαβαίνουν.


    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Το αισιόδοξο της υπόθεσης είναι, αν κρίνω από τον εαυτό μου τουλάχιστον, ότι όσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε να τους εντοπίζουμε γρήγορα και να τους αποφεύγουμε ή αν χρειαστεί να τους βάζουμε στη θέση τους. Σε μικρότερες ηλικίες ίσως δεν έχουμε μάθει ακόμη να φυλαγόμαστε ή να τους αντιμετωπίζουμε, οπότε τα κρούσματα είναι περισσότερα. Ή, όπως συχνά λέμε, αν δεν πάθεις δε θα μάθεις.
    συμφωνω κι εγω σε αυτο. εχω δει μια βελτιωση απο παλια αλλα εχω ακομη δρομο..
    παντως εκεινη που μου ζητουσε δανεικα, με πληγωσε πολυ γιατι την ειχα εξειδανικευσει αρκετα. μπορω να πω τη θαυμαζα αρκετα στην αρχη, ηταν μεγαλη παγιδα για μενα εκεινη .
    ενω αυτη με τη γατοφορο ουτε για παρεα ουτε να μιλησεις ασε κανενα κοινο σημειο δν εχουμε.

  10. #25
    ...γκοθ, (γι αυτο που εγραψες στη μαριον)
    Ειναι αυτο που ελεγα περι φιλων και συναναστροφων.
    Οταν πας να χτσεις μια φιλική σχεση, δυο πραγματα θα προσεχεις: την ισοροπια και ταν σεβασμο.
    Αν καποιος δηλαδή σου κάνει το φιλο για να σε εκμεταλευτει ή για να βγαλει τα κομπεξ, τα απωθημενα ή τη δυστυχία του.
    Εκει δεν υπάρχει ούτε και πρόκειται να υπάρξει σχέση.
    Φευγεις τρέχοντας.
    Στις αναγκαστικές συναναστροφές πρέπει αναγκαστικά να γίνεις κακός για να μη περνά ο άλλος τα όρια.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 11:57
  3. Όταν είσαι η "άλλη"κοπέλα"
    By Rhiannon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 75
    Last Post: 18-12-2012, 16:04
  4. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 04:35
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •