ΙΔΨ διαταραχή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34

    ΙΔΨ διαταραχή;

    Χαίρεται,

    Πριν 5-6 χρόνια είχα εμμονές με την υγεία μου, ότι δηλαδή πάσχω από κάτι, κυρίως από καρδιακά θέματα, αλλά κατά καιρούς σκεφτόμουν και για όγκους, καρκίνους και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Είχα κάνει δεκάδες εξετάσεις, πολλές από τις οποίες και ιδιωτικά γιατί ντρεπόμουν να τρέχω συνέχεια σε γιατρούς, όλες έβγαιναν πολύ καλές, ή ακόμα και κάτι ψιλά να έδειχναν (διότι όταν κάποιος περνάει από κόσκινο ιατρικά, όλο και κάτι μπορεί να του βρουν) σίγουρα δεν ήταν θανατηφόρες ασθένειες.
    Μέχρι που κάποιος καρδιολόγος, αφού με διαβεβαίωσε ότι η καρδιά μου βρισκόταν σε άριστη κατάσταση, με παρέπεμψε σε ψυχίατρο, το έγραψε και στο βιβλιάριο μου. Επί ένα χρόνο έπαιρνα κάποια χάπια μετά τα έκοψα και επί χρόνια δεν είχα πρόβλημα.
    Μέχρι που κάτι συνέβη πριν περίπου ενάμιση μήνα και μου σφηνώθηκε στο μυαλό ότι κάτι έχω. Γνωρίζω ότι είναι μάλλον παράλογο να πάσχω από μία συγκεκριμένη ασθένεια που και σπάνια είναι, και τέλος πάντων δεν έχω συμπτώματα αυτής, και κάποια μη ειδικά συμπτώματα που είχα για 2-3 μέρες πέρασαν από μόνα τους (αν είχα αυτό που σκέφτομαι θα έπρεπε να είχαν επιδεινωθεί ραγδαία) αλλά όσο και αν η λογική μου λέει ότι δεν έχω κάτι είναι αδύνατον να το βγάλω από το μυαλό μου. Έχω άγχος και δεν έχω όρεξη να κάνω πολλά πράγματα, πολλές φορές πάω να σκάσω χωρίς λόγο και αιτία και δεν ξέρω τι να κάνω; Να ξαναρχίσω το dumyrox που έπαιρνα μπας και δω βελτίωση;

  2. #2
    καλησπέρα σου grtt δεν ξέρω αν είναι ιδψ αυτό αλλά είχα ακριβώς το ίδιο πράγμα πριν από κάποια χρόνια... εγώ μαλιστα νόμιζα πως πέθαινα κι όλας με έχουνε πάει και στο νοσοκομείο στα επείγοντα φαντάσου για την καρδιά μου και δεν είχα τίποτα, έτσι καταλαβαίνω πολυ καλά τι εννοείς πως ντρεπόσουνα να τρέχεις συνέχεια σε γιατρούς, εγώ μετά από αυτό ντρεπόμουνα και να έχω δυσπνοια, όταν με έπιαναν διάφορα απομονονώμουνα... εμένα με είχε πιάσει άγχος θανάτου, πάντα ήμουν υπερβολικά αγχώδης, αλλά αυτά τα υστερικά θα τα έλεγα τα δικά μου μου εμφανίστηκαν μετά από το θάνατο πολύ κοντινού μου προσώπου και η γιατρός μου είχε πει αγχος θανάτου... εγώ έπαιρνα αντικαταθλιπτικά και σταθεροποιητές αλλά μπορεί να μην είχαμε και εντελώς το ίδιο.. πάντως ότι και να με ξαναέπιανε δεν θα έπαιρνα φάρμακο χωρίς να πάω πρώτα σε γιατρό και να το συζήτησω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος!Ναι ειναι αρκετοι ανθρωποι που φοβουνται για την υγεια τους εδωπερα εαν ερευνησεις θα βρεις αναλογες περιπτωσεις,Στην περιπτωση σου γνωριζεις καλα οτι ειναι καθαρα ψυχολογικο κ δεν ισχυει απλα τωρα βρισκεσαι παλι μεσα στον πανικο,Σιγουρα δεν θα παρεις φαρμακο εαν δεν στο δωσει ο γιατρος δεν παιζουμε με αυτα,εγω εχω ιδψ κ σου λεω οτι περα απο τις μανιωδεις σκεψεις εχει κ αρκετα αλλα συμπτωματα κ μανιες παραδειγμα τελετουργικα κ συγκεκριμενες κινησεις η μανια με την καθαριοτητα που εσυ πιθανον δεν εχεις,δεν ειναι σιγουρο για ιδψ τοτε,Προτεινω να το παρακολουθησεις λιγο καιρο κ εαν επιμενει πηγαινεις στον ειδικο αλλιως θα ειναι κατι προσωρινο

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου grtt! H ΙΔΨ έχει μεγάλο φάσμα ιδεών, εμμονών και ψυχαναγκασμών, εσύ αν έχεις μια εμμονή με την υγεία σου μόνο ίσως είναι κάτι παροδικό, ένα γενικευμένο άγχος που σε πιάνει κατά καιρούς. Φαντάζομαι και ο ψυχίατρος που είχες πάει θα σου είχε πει τι μπορεί να σου συμβαίνει. Συμφωνώ με τη μυσπ, μην κάνεις πειράματα με φάρμακα αν δεν πας σε ειδικό. Γενικά προσπάθησε να μη μένεις πολύ ώρα με τις σκέψεις σου, κάνε κάποια δραστηριότητα όταν σε πιάνει αυτό το πάω να σκάσω χωρίς λόγο και αιτία, ακόμα και αν δεν έχεις πολύ όρεξη, μετά από λίγο διάστημα μπορεί να δεις βελτίωση. Καλή δύναμη!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω ξερω πως αυτο λεγεται υποχονδριαση..κ οχι ΙΔΨ...ο.τι κ να ναι ομως ειναι κατι που πρεπει να κοιταξεις με τον γιατρο σου.
    καλο ειναι να ζητησεις παλι την συμβουλη του.ειναι προτιμοτερο αυτο απο το να σκας , να στρεσαρεσαι κ να φρικαρεις.
    καλο θα ηταν να ξεκινησεις κ ψυχοθεραπεια να βρεις την ριζα αυτου που σε βασανιζει κ να την λυσεις ωστε να θεραπευτεις πληρως.για να επεστρεψε σημαινει οτι εχεις κανει μια υποτροπη.παντως γνωριζω οτι ειναι κατι που περναει..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1
    Καλησπέρα εχω και εγώ το ίδιο θέμα με εσάς... Τον τελευταίο καιρό φοβάμαι παρά πολύ για την υγεία νομίζω πως εχω κάποια σοβαρή ασθένεια κάθε μέρα εμφανιζω καινούργια συμπτώματα (πονοκεφάλους μουδιασματα κλπ) και νομίζω πως εχω πχ όγκο εγκεφάλου η σκλήρυνση κατά πλάκας...εχω πάει σε παθολόγο και μου είπε πως όλα είναι από τ άγχος επίσης εχω κάνει εξετάσεις αίματος και βγήκαν όλες καλές...Θα μπορούσε από αυτές τις εξετάσεις να φανεί άν εχω κάτι σοβαρό γιατί παρόλο που είναι καλές δεν μπορώ να ησυχάσω και νομίζω ακόμη ότι κάτι εχω με αποτέλεσμα τα συμπτώματα να γίνονται περισσότερα.. Επίσης κοιτάζω συνέχεια στο ίντερνετ για συμπτώματα ασθένειων....και νομίζω πως τ εχω όλα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Σε βοήθησε αυτό το φάρμακο που έπαιρνες καταρχήν; Δεν σκεφτόμουν τόσο έντονα ότι μπορει να πάσχεις από κατι;

Similar Threads

  1. ΙΔΨ διαταραχή / νεύρωση
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 08-01-2013, 00:17
  2. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 20:45
  3. διαταραχη?
    By assembly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2010, 02:01
  4. αγχωδη διαταραχη
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 09:18
  5. Διαταραχή
    By anonymizer in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-04-2007, 23:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •