Σοβαρό πρόβλημα με τη μάνα μου. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 94
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kria View Post
    στης μάνας μου...δεν θέλω να φύγω από το σπίτι μην το φτάσω στα άκρα
    μας λες οτι θελεις να αυτοκτονησεις λογω της συμπεριφορας της μανας σου, και θεωρεις "ακρα" το να φυγεις απ το σπιτι???
    η μας κανεις πλακα, η χρειαζεσαι επαναπρογραμματισμο αξιων...

    μονη σου λες, οτι το σπιτι δεν το ζητησεις , αλλα εκεινΟΙ αποφασισαν να σου το κανουν (δλδ κι η μανα σου μαζι απ οτι καταλαβαινω).
    δηλαδη, συμφωνησε να σου κανουν το σπιτι και μετανοιωσε μετα? ή συμφωνησε αλλα χωρις να γνωρισει τον γαμπρο, ο οποιος δεν της αρεσει?
    ωραια λοιπον, αν και δεν το ζητησες, και δεν το θελησες, απεκτησες ενα σπιτι που πρεπει να το τελειωσεις εσυ.
    αν δεν το θελεις, πουλα το και πηγαινε να νοικιασεις με τον ανδρα σου, κι αν μπορεις να το τελειωσεις, καντο.
    η γκρινια που κολλαει?
    επισης, αν θελει να βοηθησει η πεθερα, ειναι δικο σας θεμα να δεχτειτε την βοηθεια της, οχι της μανας σου.

    βαλτα ολα αυτα κατω με τον ανδρα σου και αποφασιστε, που θα μενετε, αν θα κρατησετε το σπιτι, αν θα δεχτειτε βοηθεια να το τελειωσετε και οτι αλλο αφορα την κοινη σας ζωη.

    καλυτερα να βρεις μια αλλη δουλεια κι οχι στην οικογενειακη επιχειρηση, ωστε να μην δεχεσαι εκβιασμους και πιεσεις.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η μας κανεις πλακα, η χρειαζεσαι επαναπρογραμματισμο αξιων...
    ετσι οπως μιλας ειναι σα να λες η να υπονοεις οτι συμφωνεις με τη μανα της

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ετσι οπως μιλας ειναι σα να λες η να υπονοεις οτι συμφωνεις με τη μανα της
    αυτο το λες γιατι απομονωσες μονο μια φραση. προφανως μονο αυτη καταλαβες.
    αν διαβασεις και το υπολοιπο, θα δεις αν συμφωνω η οχι με την μανα της...

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο το λες γιατι απομονωσες μονο μια φραση. προφανως μονο αυτη καταλαβες.
    αν διαβασεις και το υπολοιπο, θα δεις αν συμφωνω η οχι με την μανα της...
    αυτο το διπλωματικο κολπο μια το ενα κ μια το αλλο μου το ειχαν διδαξει πολυ καιρο πριν γραψω εδω

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αυτο το διπλωματικο κολπο μια το ενα κ μια το αλλο μου το ειχαν διδαξει πολυ καιρο πριν γραψω εδω
    δεν στο εμαθαν καλα τοτε, γιατι δεν καταλαβαινεις τι λεω..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου κ να ζησετε μαζι με το παιδι αυτο!Πιστευω οτι τα βασανα σου τελειωνουν μιας κ παντρευεσαι κ θα ειναι αυτος ο ανθρωπος κοντα σου,Στην πραγματικοτητα το προβλημα που μου περιγραφεις ειναι περισσοτερο της μητερας σου παρα δικο σου,αυτη εχει αυτην την συμπεριφορα ειναι φανερο οτι ζηλευει την σχεση που εχεις με τον πατερα σου επειδη ο πατερας σου σου δινει εσενα περισσοτερη σημασια απο οτι σ αυτην,αυτο οντως ειναι πολυ αρρωστημενο να ζηλευει η μητερα το παιδι της,Αυτο που επιβαλλεται ειναι να μην μενεις μαζι της επουδενι λογω μετα τον γαμο θα σου κανει την ζωη δυσκολη,Επισης με την πεθερα σου θα κανεις εσυ ο,τι θελεις εαν θελεις βοηθεια θα της το πεις η μητερα σου δεν εχει λογο να ανακατευεται,Οντως κουβαλας αρκετο θυμο μεσα σου για την μητερα σου που σε φθειρει αρκετα,Απομακρυνσου αμεσα απο αυτην με αφορμη τον γαμο κ με τον καιρο προσπαθησε να ηρεμησεις μεσα σου κ να την συγχωρησεις

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    εξαφανισου απο την ζωη της κ μην χαμπαριαζεις! ακους εκει θα πεσεις απο κατω!! πας καλα?..κανε την ζωη σου κοπελα μου με τον ανθρωπο σου.τι δινεις σημασια σε αυτα που λεει?
    εχει προβλημα μαλλον(σορυ που μιλαω ετσι, αλλα νευριασα)..θελει ψυχιατρο..εσυ να συνεχισεις κανονικα την ζωη σου κ μπαινακης βγαινακης..
    Σευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις...Απλά αποφάσισα να έχω τα τυπικά μαζί της, γιατί θα με τρελανει με τις αλλαγές στη συμπεριφορά της. Οι οποίες αλλαγές γίνονται για να με ξεγελάσει, να μαθαίνει νέα μου και μετά τα χτησιμοποιεί εναντίον μου.Το έχει κάνει πολλές φορές...Μακάρι να με αγκάλιαζε μία φορά...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kria View Post
    Σευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις...Απλά αποφάσισα να έχω τα τυπικά μαζί της, γιατί θα με τρελανει με τις αλλαγές στη συμπεριφορά της. Οι οποίες αλλαγές γίνονται για να με ξεγελάσει, να μαθαίνει νέα μου και μετά τα χτησιμοποιεί εναντίον μου.Το έχει κάνει πολλές φορές...Μακάρι να με αγκάλιαζε μία φορά...
    αγκαλιασε την εσυ ;)

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Εγω νομιζω την εχεις παρεξηγησει παρα πολυ τη μανα σου ολα αυτα τα χρονια. Δε νομιζω οτι θελει το κακο σου. Απλα εκεινη σαν μεγαλυτερη κ με την πειρα της ζωης που διαθετει, ξερει καποια πραγματα καλυτερα που εσυ σαν πιο νεα κ υπο αλλες επιρροες δεν μπορεις να τα δεις. Λες οτι δε σε βοηθαει. Μα εισαι και καποιας ηλικιας, πας για γαμο, τι περιμενες να σου κανει το φαι η μαμα? ή να σε χαρτζηλικωνει? Νομιζω καλα κανει κ απεχει γτ μετα θα γινοσουνα πολυ καλομαθημενη. Σε λιγο θα γινεις κ συ μαμα. Ειναι δυσκολο να κρατας σπιτι-δουλεια-παιδια. Ειναι η σκληρη αγαπη που λενε αυτη γτ σε κανει να αναλαμβανεις τις ευθυνες σου στη ζωη, ας ξεβολευεσαι τωρα. Κ παλια που ησουνα εφηβη σου λεγε να μη βγαινεις για να μη μπλεξεις με κακιες παρεες, αλλο αν εσενα τοτε σου φαινοτανε ασχημο. Μηπως κατα βαθος δεν εισαι ετοιμη για οικογενεια κ βρισκεις μια προβολη στο θεμα με τη μανα σου? Νατα σκεφτεις πολυ καλα ολα αυτα γτ ειναι μεγαλη υποθεση.
    Σευχαριστώ για την απάντηση σου... Μακάρι να ήταν, όπως τα περιέγραφες τα πράγματα..Αυτό παρακαλούσα από μικρή..Να μου δώσει μία συμβουλή,να μου πει που κάνω λάθος... Αλλά τίποτα..Ποτέ δεν ήμουν βολεμένη...Πάντα προσπαθούσα να κάνω τα πάντα για να κερδίσω έναν καλό της λόγο,αλλά τίποτα...Αντίθετα έχει κακομάθει τον αδερφό μου και εκείνος ως αντάλλαγμα τη βριζει..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αγκαλιασε την εσυ ;)
    Μια αγκαλιά μπορεί να φαίνεται ασήμαντο πράγμα..Αλλά εγώ που δεν την είχα ποτέ είναι σημαντική..Έβλεπα τις φίλες μου που τις αγκάλιαζαν οι μανάδες τους και έκλαιγα από μέσα μου

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by Vagabond View Post
    Κεράσι, αγόρι μου, τι είναι αυτά που λες? Ποια σκληρή αγάπη σε φτάνει στην αυτοκτονία?

    Kria, αυτό που είπε η BOOM. Τι μην το φτάσεις στα άκρα καλέ, στα άκρα είναι ήδη, σήκω φύγε από το σπιτι της, φύγε από την οικογενειακή επιχείρηση αν σε έχει απλήρωτη και αν το κουμάντο το κάνει αυτή και όχι ο πατέρας σου, και μην της δίνεις εξουσία πάνω σου - τι πάει να πει δεν θέλει η μάνα σου να ζητήσετε βοήθεια από την πεθερά σου? Την έγκρισή της περιμένεις? Δικό σου θέμα και του άντρα σου είναι... εκτός αν σκοπεύεις όλη την υπόλοιπη ζωή σου να αποφασίζει η μάνα σου τι επιτρέπεται και τι δεν επιτρέπεται να κάνεις.
    Εννοείται πώς δεν θα της επιτρέψω να επέμβει στη ζωή μου...Δεν θέλω να γίνω όπως αυτή..Εγώ έχω φίλες που με στηρίζουν..Ενώ εκείνη μια γειτόννισα που της βάζει λόγια...Ούτε τη μάνα της δεν πάιρνει τηλέφωνο που είναι άρρωστη..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε ξερω πως το συμπερανα αυτο αλλα υπο αλλες συνθηκες βλεπω να συζηταγαμε αυτο το θεμα με ατελειωτα κατεβατα.

    βασικα για να ειναι σωστος καπιος πρεπει να γνωριζει κ κατι απο σενα για μπορει κ να σε συμβουλευσει σωστα το ξερω οτι τα θεματα που μιλατε ειναι δυσκολα κ εχετε ολοι μια ταση να μιλατε ως αγνωστοι αλλα αυτο δε διευκολυνει τη συζητιση βασικα καπου παει το μυαλο μου αλλα ετσι οπως το θετεις δυσκολευομαι να το προσδιορισω.

    η ζωη θελει θαρρος σε καθε περιπτωση.
    Έχεις δίκιο.. Δέχομαι τις ερωτήσεις σας..Μόνο έτσι θα μπορέσεται να με βοηθήσετε..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω κατεληξα σε ενα αλλο συμπερασμα βλεποντας τι εγραφες σε αλλο επεισοδειο οτι ολα αυτα που περιγραφεις κ που εζησες στη προσωπικη σου ζωη σε εσπρωξαν προς το οτι εχασες την εμπιστοσυνη σου γενικα προς ολους τους ανθρωπους γιατι ειναι σαφως πολυ δυσκολο οταν βλεπει δικους του ανθρωπους να του φαιρονται ασχημα ματα να πιστεψει οτι μπορει να βρει αλλους που να ειναι καλυτεροι απο αυτους που μεγαλωσε για αυτο κ οπως λες τα εφτιαξες με ενα παιδι που δεν ηταν το καλυτερο κλπκλπ διατηρω πολυ μεγαλες αμφιβολιες αν οι κολητες σου γνωριζουν κατι απο σενα πραγματικα πιστευω ομως οτι το μονο πραγμα που θα σε εσωνε ειναι να σκεφτεις εσυ η ιδια πιοι ανθρωποι θα μπορουσες να πιστεψεις οτι μπορεις να τους εχεις εμπιστοσυνη πιθανον να σκεφτεσε οτι η απαντηση ειναι κανενας ειναι κ ισοδυναμο κ με αυτο
    Έχεις δίκιο... Μετά από 20 χρόνια που είμαστε φίλες,πέρισυ μπόρεσα και τουσ άνοιξα την καρδιά μου,αν και είχαν καταλάβει ότι κάτι συνέβαινε στο σπίτι μου... Τώρα είναι δίπλα μου και με στηρίζουν..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μας λες οτι θελεις να αυτοκτονησεις λογω της συμπεριφορας της μανας σου, και θεωρεις "ακρα" το να φυγεις απ το σπιτι???
    η μας κανεις πλακα, η χρειαζεσαι επαναπρογραμματισμο αξιων...

    μονη σου λες, οτι το σπιτι δεν το ζητησεις , αλλα εκεινΟΙ αποφασισαν να σου το κανουν (δλδ κι η μανα σου μαζι απ οτι καταλαβαινω).
    δηλαδη, συμφωνησε να σου κανουν το σπιτι και μετανοιωσε μετα? ή συμφωνησε αλλα χωρις να γνωρισει τον γαμπρο, ο οποιος δεν της αρεσει?
    ωραια λοιπον, αν και δεν το ζητησες, και δεν το θελησες, απεκτησες ενα σπιτι που πρεπει να το τελειωσεις εσυ.
    αν δεν το θελεις, πουλα το και πηγαινε να νοικιασεις με τον ανδρα σου, κι αν μπορεις να το τελειωσεις, καντο.
    η γκρινια που κολλαει?
    επισης, αν θελει να βοηθησει η πεθερα, ειναι δικο σας θεμα να δεχτειτε την βοηθεια της, οχι της μανας σου.

    βαλτα ολα αυτα κατω με τον ανδρα σου και αποφασιστε, που θα μενετε, αν θα κρατησετε το σπιτι, αν θα δεχτειτε βοηθεια να το τελειωσετε και οτι αλλο αφορα την κοινη σας ζωη.

    καλυτερα να βρεις μια αλλη δουλεια κι οχι στην οικογενειακη επιχειρηση, ωστε να μην δεχεσαι εκβιασμους και πιεσεις.
    Επειδή είμαστε σε μικρό χωριό, εάν έφευγα από το σπίτι θα ήταν πολύ δύσκολο για μένα... Απλά την αυτοκτονία την σκεφτόμουν πάντα ως μέσο λύτρωσης...Ήμουν μικρή όταν το έχτιζαν δεν γνωρίζω το παρασκήνιο.. Εγώ το μόνο που ήθελα είναι να σπουδάσω κια να έχω μία δουλειά τιποτα αλλό... Τώρα μου το φόρτωσαν και κάνω 3 δουλειές για να το τελειώσω..Αν φύγω από τη δουλειά τους δεν θα με κατηγορήσουν ότι τους παρατάω τωρα που παντρεύτηκα?

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Απλά την αυτοκτονία την σκεφτόμουν πάντα ως μέσο λύτρωσης..
    γιατι εισουν μονη μεσα σε ενα πληθος απο κοσμο πιθανον που αλλα σου ελεγαν ενω αλλα σκεφτοσουν

    στη προηγουμενη ζωη μου ειμουν μεντιουμ μαλον...

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σοβαρο προβλημα με σπαστικο γελιο
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 18-12-2018, 11:56
  2. Σοβαρο προβλημα με την μητερα μου!
    By christinalaka in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 01-03-2014, 23:24
  3. Σοβαρό προβλημα με τη μητερα μου
    By nansyan89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 18-03-2013, 15:24
  4. σοβαρο προβλημα..
    By π=β in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-09-2011, 14:16
  5. Υπαρχει σοβαρο προβλημα!
    By Hrw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 10-05-2011, 12:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •