Σοβαρό πρόβλημα με τη μάνα μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 94
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112

    Σοβαρό πρόβλημα με τη μάνα μου.

    Καλή σας μέρα .Είμαι καινούργια στην παρέα και έχω ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημα που έχω με τη "μάνα" μου.
    Όλα ξεκινάνε από όταν ήμουν μικρή.Ο πατέρας μου , μου έχει αδυναμία χωρίς όμως να είναι κάτι το υπερβολικό και όποτε το έβλεπε αυτό η μάνα μου έβρισκε μία δικαιολογία να μου μιλήσει άσχημα και να με χτυπησει κιολάς.Ποτ'ε δεν ήταν δίπλα μου την φοβόμουν και δεν μποτούσα να της πώ τα προσωπικά μου, με αποτέλεσμα να τα φτιάξω με ένα παιδί, το οποίο δεν ήταν και από τα καλύτερα του χωριού. Εγώ όμως που να το ξέρω?Αφού όποτε έλεγα να βγω δεν με άφηνε, με αποτέλεσμα να μη γνωρίζω τους ανθρώπους του χωριού και εννοείται πως δεν μπορουσα να της μιλήσω για τη σχέση μου. Κάποτε λοιπόν το ανακάλυψε..(γιατί πάντα ψάχνει τα πράγματα μου) και από τοτε η ζωή μου έγινε μαρτύριο...Μέχρι να με διώξει και από το σπίτι ήθελε(μακάρι να το είχε κάνει)...Ξέχασα να σας πω πως δούλευω από την Πέμπτη δημοτικού στην επιχείρηση μας και καλοκαίρι δεν έχω νοιωσει ποτέ μου...Αλλά πάντα αυτό που έλεγε είναι πώς δεν κάνω τίποτα..Μετά από πολλά χρόνια προσβολών και κατάρων που μου έριχνε.. Κατάφερα να περάσω στο πανεπιστήμιο...Όμως από τον πρώτο χρόνο αυτό που ήθελα ήταν να αυτοκτονήσω...Πήγα να πέσω από το μπαλκόνι,αλλά με έσωσε μια από τισ κολλήτες μου χωρίς να το ξέρει..
    μετά από αυτή την προσπάθεια δεν το ξαναεπιχειρήσα..Όλα πήγαιναν καλύτερα..Είχα τισ κολλήτες μου και στο δρόμο μου βρέθηκε ένα καλό παιδί που με βοήθησε πολύ να ξαναβρώ τον εαυτό μου. Έιχα υποσχέθεί στον εαύτο μου να ζήσω μακριά της γιατί ο άνθρωπος δεν αλλάζει,αλλά λόγο της σχέσης μου αποφάσισα να επιστρέψω στο χωριό.Τον πρώτο καιρό όλα ήταν μια χαρά...Το μόνο μας πρόβλημα ήταν το σπίτι που έφτιαχνε ο πατέρας μου για μένα,το οποίο το ζήλευε,αλλά δεν μπορεσε ποτέ να καταλάβει ότι εγώ πότε δεν ήθελα τίποτα να μου δώσουν..Ήταν δική τους απόφαση να το χτίσουν... Αποφασίσαμε με το παιδί να παντρευτουμε.. Κανώ 3 δουλειές για να μπορεσω να τελειωσω το σπίτι,αφού αν και δουλεύω στην επιχείρηση τους δεν δεχεται να με βοηθήσει..Για να μην σας κουράζω αλλό μας έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα,επιρρεασμένη και από μία γειτοννισα που της βάζει λόγια..Σε ένα μήνα παντρεύομαι..Μου έχει κάνει τη ζωή μου κολάση,δεν με βοηθάει και δεν δεχεται να ζητήσω βοήθεια και από την πεθερά μου...Έχω αρχίσει ν ασκέφτομαι να βάλλω τέλος στη ζωή μου.. Αν και δεν το θέλω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    καμία συμβουλή?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Υπνωτικα στον καφε κοπελα μου, να κοιμαται ολη μερα!:p:p Το σπιτι που θα μενεις με το συζυγο ειναι τυπου πανω-κατω με το πατρικο ή ειναι σε αλλο σημειο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    Όχι,δεν είναι πάνω κάτω.Είναι σε διαφορετικά μέρη του χωριού

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τωρα εσυ που μενεις? στη μαμα σου ή στο δικο σου?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    στης μάνας μου...δεν θέλω να φύγω από το σπίτι μην το φτάσω στα άκρα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εξαφανισου απο την ζωη της κ μην χαμπαριαζεις! ακους εκει θα πεσεις απο κατω!! πας καλα?..κανε την ζωη σου κοπελα μου με τον ανθρωπο σου.τι δινεις σημασια σε αυτα που λεει?
    εχει προβλημα μαλλον(σορυ που μιλαω ετσι, αλλα νευριασα)..θελει ψυχιατρο..εσυ να συνεχισεις κανονικα την ζωη σου κ μπαινακης βγαινακης..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω νομιζω την εχεις παρεξηγησει παρα πολυ τη μανα σου ολα αυτα τα χρονια. Δε νομιζω οτι θελει το κακο σου. Απλα εκεινη σαν μεγαλυτερη κ με την πειρα της ζωης που διαθετει, ξερει καποια πραγματα καλυτερα που εσυ σαν πιο νεα κ υπο αλλες επιρροες δεν μπορεις να τα δεις. Λες οτι δε σε βοηθαει. Μα εισαι και καποιας ηλικιας, πας για γαμο, τι περιμενες να σου κανει το φαι η μαμα? ή να σε χαρτζηλικωνει? Νομιζω καλα κανει κ απεχει γτ μετα θα γινοσουνα πολυ καλομαθημενη. Σε λιγο θα γινεις κ συ μαμα. Ειναι δυσκολο να κρατας σπιτι-δουλεια-παιδια. Ειναι η σκληρη αγαπη που λενε αυτη γτ σε κανει να αναλαμβανεις τις ευθυνες σου στη ζωη, ας ξεβολευεσαι τωρα. Κ παλια που ησουνα εφηβη σου λεγε να μη βγαινεις για να μη μπλεξεις με κακιες παρεες, αλλο αν εσενα τοτε σου φαινοτανε ασχημο. Μηπως κατα βαθος δεν εισαι ετοιμη για οικογενεια κ βρισκεις μια προβολη στο θεμα με τη μανα σου? Νατα σκεφτεις πολυ καλα ολα αυτα γτ ειναι μεγαλη υποθεση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    126
    Κεράσι, αγόρι μου, τι είναι αυτά που λες? Ποια σκληρή αγάπη σε φτάνει στην αυτοκτονία?

    Kria, αυτό που είπε η BOOM. Τι μην το φτάσεις στα άκρα καλέ, στα άκρα είναι ήδη, σήκω φύγε από το σπιτι της, φύγε από την οικογενειακή επιχείρηση αν σε έχει απλήρωτη και αν το κουμάντο το κάνει αυτή και όχι ο πατέρας σου, και μην της δίνεις εξουσία πάνω σου - τι πάει να πει δεν θέλει η μάνα σου να ζητήσετε βοήθεια από την πεθερά σου? Την έγκρισή της περιμένεις? Δικό σου θέμα και του άντρα σου είναι... εκτός αν σκοπεύεις όλη την υπόλοιπη ζωή σου να αποφασίζει η μάνα σου τι επιτρέπεται και τι δεν επιτρέπεται να κάνεις.
    [I][SIZE="1"]Well you're up so high, how can you save me when the dark comes here tonight to take me up my front walk and into bed, where it kisses my face and eats my head...[/SIZE][/I]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by kria View Post
    καμία συμβουλή?
    δε ξερω πως το συμπερανα αυτο αλλα υπο αλλες συνθηκες βλεπω να συζηταγαμε αυτο το θεμα με ατελειωτα κατεβατα.

    βασικα για να ειναι σωστος καπιος πρεπει να γνωριζει κ κατι απο σενα για μπορει κ να σε συμβουλευσει σωστα το ξερω οτι τα θεματα που μιλατε ειναι δυσκολα κ εχετε ολοι μια ταση να μιλατε ως αγνωστοι αλλα αυτο δε διευκολυνει τη συζητιση βασικα καπου παει το μυαλο μου αλλα ετσι οπως το θετεις δυσκολευομαι να το προσδιορισω.

    η ζωη θελει θαρρος σε καθε περιπτωση.

  11. #11
    ..κρια, εγώ πραγματικά δεν έχω καταλάβει το αντικειμενικό πρόβλημα που έχεις με τη μητέρα σου.
    Μια κλασική μάνα βλέπω που ποτέ δεν είναι ευχαριστημένη με το παιδί της και μια κλασική πεθερά που δεν θέλει το γαμπρό της.
    Μεγάλη κοπέλα είσαι πια, απομάκρυνε την αν σου τη σπάει και κοίτα την οικογένεια που ετοιμάζεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    η ζωη θελει θαρρος σε καθε περιπτωση.
    αλεξανδρε σε εχω παρεξηγησει πολυ, αλλα σε αυτο συμφωνω τα ειπες με μια προταση.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγώ πραγματικά δεν έχω καταλάβει το αντικειμενικό πρόβλημα που έχεις με τη μητέρα σου.
    εγω εχω την εντυπωση οτι το εχω καταλαβει αλλα επιδη ειναι ηδη περιπλοκο το θεμα οταν ταλαντευομαι στο ισως μπλοκαρω. σαφως δεν ειμαι το παιδι διανυα κ κολαει το μυαλο μου καπιες φορες.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ε οχι και κλασικη μανα βρε Θεοφανια..!Αν ηταν ετσι η κλασικη μανα θα χορευαμε ολες τουιστ στα βουνα!
    Τελος παντων..Κοριτσι μου μην στεναχωριεσαι , δυστυχως τους συγγενεις δεν τους επιλεγουμε!Λοιπον ειπες δουλευεις σε 3 δουλειες , εχεις εναν συντροφο που σε αγαπαει , θα ανοιξεις δικο σου σπιτικο ... Αντλησε δυναμη απο αυτα!Μην της επιτρεπεις αλλο να μπαινει στην ζωη σου..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by kria View Post
    Καλή σας μέρα .Είμαι καινούργια στην παρέα και έχω ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημα που έχω με τη "μάνα" μου.
    Όλα ξεκινάνε από όταν ήμουν μικρή.Ο πατέρας μου , μου έχει αδυναμία χωρίς όμως να είναι κάτι το υπερβολικό και όποτε το έβλεπε αυτό η μάνα μου έβρισκε μία δικαιολογία να μου μιλήσει άσχημα και να με χτυπησει κιολάς.Ποτ'ε δεν ήταν δίπλα μου την φοβόμουν και δεν μποτούσα να της πώ τα προσωπικά μου, με αποτέλεσμα να τα φτιάξω με ένα παιδί, το οποίο δεν ήταν και από τα καλύτερα του χωριού. Εγώ όμως που να το ξέρω?Αφού όποτε έλεγα να βγω δεν με άφηνε, με αποτέλεσμα να μη γνωρίζω τους ανθρώπους του χωριού και εννοείται πως δεν μπορουσα να της μιλήσω για τη σχέση μου. Κάποτε λοιπόν το ανακάλυψε..(γιατί πάντα ψάχνει τα πράγματα μου) και από τοτε η ζωή μου έγινε μαρτύριο...Μέχρι να με διώξει και από το σπίτι ήθελε(μακάρι να το είχε κάνει)...Ξέχασα να σας πω πως δούλευω από την Πέμπτη δημοτικού στην επιχείρηση μας και καλοκαίρι δεν έχω νοιωσει ποτέ μου...Αλλά πάντα αυτό που έλεγε είναι πώς δεν κάνω τίποτα..Μετά από πολλά χρόνια προσβολών και κατάρων που μου έριχνε.. Κατάφερα να περάσω στο πανεπιστήμιο...Όμως από τον πρώτο χρόνο αυτό που ήθελα ήταν να αυτοκτονήσω...Πήγα να πέσω από το μπαλκόνι,αλλά με έσωσε μια από τισ κολλήτες μου χωρίς να το ξέρει..
    μετά από αυτή την προσπάθεια δεν το ξαναεπιχειρήσα..Όλα πήγαιναν καλύτερα..Είχα τισ κολλήτες μου και στο δρόμο μου βρέθηκε ένα καλό παιδί που με βοήθησε πολύ να ξαναβρώ τον εαυτό μου. Έιχα υποσχέθεί στον εαύτο μου να ζήσω μακριά της γιατί ο άνθρωπος δεν αλλάζει,αλλά λόγο της σχέσης μου αποφάσισα να επιστρέψω στο χωριό.Τον πρώτο καιρό όλα ήταν μια χαρά...Το μόνο μας πρόβλημα ήταν το σπίτι που έφτιαχνε ο πατέρας μου για μένα,το οποίο το ζήλευε,αλλά δεν μπορεσε ποτέ να καταλάβει ότι εγώ πότε δεν ήθελα τίποτα να μου δώσουν..Ήταν δική τους απόφαση να το χτίσουν... Αποφασίσαμε με το παιδί να παντρευτουμε.. Κανώ 3 δουλειές για να μπορεσω να τελειωσω το σπίτι,αφού αν και δουλεύω στην επιχείρηση τους δεν δεχεται να με βοηθήσει..Για να μην σας κουράζω αλλό μας έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα,επιρρεασμένη και από μία γειτοννισα που της βάζει λόγια..Σε ένα μήνα παντρεύομαι..Μου έχει κάνει τη ζωή μου κολάση,δεν με βοηθάει και δεν δεχεται να ζητήσω βοήθεια και από την πεθερά μου...Έχω αρχίσει ν ασκέφτομαι να βάλλω τέλος στη ζωή μου.. Αν και δεν το θέλω...
    εγω κατεληξα σε ενα αλλο συμπερασμα βλεποντας τι εγραφες σε αλλο επεισοδειο οτι ολα αυτα που περιγραφεις κ που εζησες στη προσωπικη σου ζωη σε εσπρωξαν προς το οτι εχασες την εμπιστοσυνη σου γενικα προς ολους τους ανθρωπους γιατι ειναι σαφως πολυ δυσκολο οταν βλεπει δικους του ανθρωπους να του φαιρονται ασχημα ματα να πιστεψει οτι μπορει να βρει αλλους που να ειναι καλυτεροι απο αυτους που μεγαλωσε για αυτο κ οπως λες τα εφτιαξες με ενα παιδι που δεν ηταν το καλυτερο κλπκλπ διατηρω πολυ μεγαλες αμφιβολιες αν οι κολητες σου γνωριζουν κατι απο σενα πραγματικα πιστευω ομως οτι το μονο πραγμα που θα σε εσωνε ειναι να σκεφτεις εσυ η ιδια πιοι ανθρωποι θα μπορουσες να πιστεψεις οτι μπορεις να τους εχεις εμπιστοσυνη πιθανον να σκεφτεσε οτι η απαντηση ειναι κανενας ειναι κ ισοδυναμο κ με αυτο
    Μου έχει κάνει τη ζωή μου κολάση

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σοβαρο προβλημα με σπαστικο γελιο
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 18-12-2018, 12:56
  2. Σοβαρο προβλημα με την μητερα μου!
    By christinalaka in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 02-03-2014, 00:24
  3. Σοβαρό προβλημα με τη μητερα μου
    By nansyan89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 18-03-2013, 16:24
  4. σοβαρο προβλημα..
    By π=β in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-09-2011, 15:16
  5. Υπαρχει σοβαρο προβλημα!
    By Hrw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 10-05-2011, 13:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •