Απελπισμένη, ίσως και τρελαμένη λόγω περιττών κιλών. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 15 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 222
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Τωρα να τελειωσω κατι και θα χτυπησω μια παστα με εναν διπλο καπουτσινο..δεν μπορεις φανταστεις τι θα περασει το γλυκο το καημενο..ξερεις τι δυναμη απαιτει ολο αυτο;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    τα ακριβη κιλα ειναι θεμα σωματοτυπου ,παρα ενος αυστηρου κανονα.ο κανονας ειναι απο, εως. δεν υπαρχει κανενας κανονας με ενα μοναδικο νουμερο...
    μπορει να εισαι ισα με το υψος σου η και παρακατω και να εχεις τα λιγα παραπανησια σου κιλα τοπικα, ειτε στους γοφους, ειτε στην κοιλια (ωσαν γεροντοπαχο), μπορει και να εισαι λιγα κιλα παρακατω η και λιγα παραπανω απο το υψος σου και να φαινεσαι αδυνατη, γιατι ειναι σωστα κατανεμημενα.....

    το θεμα εδω ειναι οτι η κοπελα ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ με τα 5 η 7 αυτα κιλα και τα ταυτιζει με την ευτυχια της, οπως πολλες αλλες που θεωρουσαν οτι 7 κιλα τις χωριζαν απο την σχεση-ευτυχια- επιτυχια και οταν τα εχασαν καταλαβαν οτι ακομα τα κυνηγανε, αλλα κι εκεινα τρεχουν πολυ τα ατιμα ...
    Last edited by Remedy; 08-10-2014 at 18:21.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σε αυτο εχεις δικιο ρεμ , αληθεια ειναι οτι πολλοι ανθρωποι αναβαλλουν την ευτυχια τους για ενα αοριστο μελλον , πχ. οταν βρω τον ανθρωπο μου , οταν κανω λεφτα , οταν χασω κιλα , οταν ,οταν ,οταν .

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σε αυτο εχεις δικιο ρεμ , αληθεια ειναι οτι πολλοι ανθρωποι αναβαλλουν την ευτυχια τους για ενα αοριστο μελλον , πχ. οταν βρω τον ανθρωπο μου , οταν κανω λεφτα , οταν χασω κιλα , οταν ,οταν ,οταν .
    αυτο ακριβως μαγκ.
    αλλα το θεμα των κιλων δεν ειναι τυχαιο, οπως ισως των χρηματων, κλπ.
    πολλες γυναικες ειδικα, γιατι στους ανδρες ειναι πιο σπανιο, φτανουν σε παθολογικες καταστασεις διαταραχης με αυτο το θεμα και δεν ειναι απλη αναβολη..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο ακριβως μαγκ.
    αλλα το θεμα των κιλων δεν ειναι τυχαιο, οπως ισως των χρηματων, κλπ.
    πολλες γυναικες ειδικα, γιατι στους ανδρες ειναι πιο σπανιο, φτανουν σε παθολογικες καταστασεις διαταραχης με αυτο το θεμα και δεν ειναι απλη αναβολη..

    Συμφωνω , ρεμ , οι γυναικες εχουν ενα θεματακι με την εμφανιση/κιλα τους , εξ ου και δεν υπαρχει αντρας με νευρικη ανορεξια . Αλλα εμεις οι αντρες μπορει να κολλησουμε στο θεμα λεφτα/εξουσια , κατι που σε πολλες γυναικες λειτουργει ως αφροδισιακο . Ετσι πιστευω .

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Συμφωνω , ρεμ , οι γυναικες εχουν ενα θεματακι με την εμφανιση/κιλα τους , εξ ου και δεν υπαρχει αντρας με νευρικη ανορεξια . Αλλα εμεις οι αντρες μπορει να κολλησουμε στο θεμα λεφτα/εξουσια , κατι που σε πολλες γυναικες λειτουργει ως αφροδισιακο . Ετσι πιστευω .
    ναι, σωστο.
    μπορει να μην κινδυνευσετε να πεθανετε, αλλα οδηγει σε τεραστια κομπλεξ και δυσλειτουργια στις σχεσεις, αυτο που περιγραφεις.

  7. #22
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα μυαλα σου και μια λιρα (και του μπογιατζη ο κοπανος :p) που εισαι τσουπωτη με 65 κιλα στο 1,70!!!!
    εκτος αν εχεις πεσει θυμα παραπληροφορησης μεσω ιντερνετ και φωτο λαστγιαρ και σου ελεγε καμια των 80 κιλων οτι ειναι 65... αλλιως δεν εξηγειται τετοια μπαρουφα που λες...
    Καμια σχεση,λεω για γυναικες που ξερω απο κοντα,και αυτος ο συνδιασμος κιλων και υψους μου ακουγεται ανω του φυσιολογικου.Μονη σου και συ λες παρακατω οτι ειναι και θεμα σωματοτυπου.Αν η νηματοθετρια τα μαζευει ολα στην κοιλια και στα μπρατσα πχ,δεν ειναι καθολου κολακευτικο.

    Για να εχουμε πιο αντικειμενικη βαση,αν υπολογισεις τον δεικτη μαζας σωματος της,με βαση τα στοιχεια που εδωσε,βγαινει οτι ειναι στο 25,22,οταν το ανω φυσιολογικο οριο για τις γυναικες ειναι 23,5.

    http://www.iatronet.gr/members/bmi/

    ασε τα μπαιδεγουει , δεν ειμαστε περισυ, ΦΕΤΟΣ νοιωθει τοσο χαλια, στα 65...

    επειδη εισαι και ασχετος και μπορει να εισαι καλων προθεσεων αλλα υποθαλπτεις διατροφικες διαταραχες, οταν τα παραπανω ειναι 5, ΔΕΝ ειναι λογικο να τα θεωρεις το εμποδιο που σου χαλαει την κοινωνικη και συναισθηματικη σου ζωη... αν ηταν πολλα παραπανω, θα συμφωνουσα..
    Οταν εχεις ζησει 23 (τωρα ειναι 24) χρονια με αυτο το θεμα,ειναι δυσκολο να αλλαξεις αμεσα εικονα για τον εαυτο σου,ειδικα οταν αυτη δεν ειναι ακομη αυτο που ηθελες.Οταν σου κανουν ασχημα σχολια στο σχολειο ή δε βρισκεις (ευκολα) συντροφο τοτε το προβλημα ειναι αντικειμενικο.

    Θα ηταν διαφορετικο αν μεχρι προσφατα ηταν κομψη και μετα πηρε κιλα,ή παχυνε λογω γεννας κλπ.Θα μπορουσε να το αντιμετωπισει πιο ψυχραιμα.Εγω σου λεω πως εστω 3 κιλα να χασει,και βρει γκομενο,μετα μια χαρα θα 'ναι και δε θα πιει στη ζωη της ουτε βαλεριανα.Μην τους βγαζουμε ολους ''τρελους'',σε πολλους λειπει απλως λιγη αγαπη.

  8. #23
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...εγώ που είμαι 1.72 και 63 κιλα, τι είμαι? ανορεξική?
    Θυμα ζηλειας απο τις υπολοιπες φορουμιτισσες :D

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, σωστο.
    μπορει να μην κινδυνευσετε να πεθανετε, αλλα οδηγει σε τεραστια κομπλεξ και δυσλειτουργια στις σχεσεις, αυτο που περιγραφεις.


    Ρεμ , συμφωνω , αλλα αυτο ισχυει για πολλους αντρες , μια πραματικοτητα περιγραφω , αυτο δεν σημαινει οτι την συμμεριζομαι .

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Καμια σχεση,λεω για γυναικες που ξερω απο κοντα,και αυτος ο συνδιασμος κιλων και υψους μου ακουγεται ανω του φυσιολογικου.Μονη σου και συ λες παρακατω οτι ειναι και θεμα σωματοτυπου.Αν η νηματοθετρια τα μαζευει ολα στην κοιλια και στα μπρατσα πχ,δεν ειναι καθολου κολακευτικο.

    Για να εχουμε πιο αντικειμενικη βαση,αν υπολογισεις τον δεικτη μαζας σωματος της,με βαση τα στοιχεια που εδωσε,βγαινει οτι ειναι στο 25,22,οταν το ανω φυσιολογικο οριο για τις γυναικες ειναι 23,5.

    Οταν εχεις ζησει 23 (τωρα ειναι 24) χρονια με αυτο το θεμα,ειναι δυσκολο να αλλαξεις αμεσα εικονα για τον εαυτο σου,ειδικα οταν αυτη δεν ειναι ακομη αυτο που ηθελες.Οταν σου κανουν ασχημα σχολια στο σχολειο ή δε βρισκεις (ευκολα) συντροφο τοτε το προβλημα ειναι αντικειμενικο.

    Θα ηταν διαφορετικο αν μεχρι προσφατα ηταν κομψη και μετα πηρε κιλα,ή παχυνε λογω γεννας κλπ.Θα μπορουσε να το αντιμετωπισει πιο ψυχραιμα.Εγω σου λεω πως εστω 3 κιλα να χασει,και βρει γκομενο,μετα μια χαρα θα 'ναι και δε θα πιει στη ζωη της ουτε βαλεριανα.Μην τους βγαζουμε ολους ''τρελους'',σε πολλους λειπει απλως λιγη αγαπη.

    ξερεις λοιπον ποσο απεχει απο το ανωτερο ιδανικο οριο, συμφωνα με το ΒΜΙ στο λινκ που δινεις?
    μολις 4 κιλα.... δλδ στα 62 κιλα, ειναι μεσα στα ορια του κανονικου βαρους.
    εσυ στα 65 αποκαλεις τσουπωτη την 1.70!!!
    (μπαιδεγουει συμφωνα με το ΒΜΙ, ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ βαρος).

    που τα 4 κιλα , που τα 5-7 που θελει η κοπελα, και που τα 15 που ζηταει ο καθε σαδομαζοχιστης που δεν βρισκει την ευτυχια και του φταινε τα κιλα της κοπελας!!!

    εισαι ο εχθρος προσωποποιημενος δηλαδη ρε αλαφροισκιωτε! (μεταξυ αστειου και σοβαρου, αυτο εισαι κι εσυ κι ο καθε πικραμενος που μιλαει στην κοπελα για παχος)
    εισαι ενας απο τα εκατομυρια σαν εσενα που οδηγουν μια γυναικα στα 65 κιλα να νοιωθει χοντρη!!!!

    αυτα περι σωματοτυπου ισχυουν και τα ειπα ηδη.
    μπορει τα κοντινα σου παραδειγματα να ειχαν τοπικο παχος στην κοιλια οπως λες και να εδειχναν ασχημα... ενταξει, δεν λυνονται ολα τα θεματα τοπικου παχους με διαιτα, μπορει να χρειαζονται λιποαναροφηση η πλαστικη...
    μην γινουμε ομως σαν τις κατινες στα πρωιναδικα να πιασουμε τις μεζουρες, αλλο ειναι το θεμα εδω...

    αν δεν βρισκει γκομενο με τα +4 κιλα, ουτε με τα μειον 4 θα βρει, εξακριβωμενο και διπλοτσεκαρισμενο.
    με το θεμα της αγαπης συμφωνω απολυτως, αλλα ειναι εντελως αντιθετο με ολα τα προηγουμενα που ειπες... τα εχεις λιγο μπερδεμενα..
    Last edited by Remedy; 08-10-2014 at 19:12.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    το βαρος σου ειναι κανονικο..αν υπαρχει πλαδαροτητα η αυξημενο λιπος σε ενα σημειο,υπαρχουν 2 λογοι 1)πολλες αυξομειωσεις στο βαρος στο παρελθον με λαθος τροπο (διαιτες περιοδικων),οπου αλλαξαν την κατανοομη λιπους/μυικης μαζας 2)διατροφη χαμηλη σε πρωτεινη και αυξημενη σε τροφες αυξημενου γλυκαιμικου δεικτη (σοκολατες,γλυκα,μεγαλες ποσοτητες υδατανθρακα(μακαρονια,ψωμι (ασπρα παντως οχι ολικης αλεσεως) .. περιπου 7000 θερμιδες ειναι 1 κιλο λιπους..προσεχε ομως αν χασεις απλα βαρος (λιπος +μυικη μαζα) τοτε θα χανεις και δεν θα βλεπεις τρομερη διαφορα.. αν θες να φτιαξεις το σωμα σου ακου αυτα και αν θες τα κανεις,τα κανω απο οταν εκανα παλι (3α γυμνασιου) και τα τελευταια 3 χρονια που κανω πολλα βαρη...

    1)ξεκινα αεροβικο(τρεξιμο,ποδηλασια ) κλπ
    2)βαρη (να ξερεις οτι τα βαρη ανεβαζουν τοσο πολυ τον μεταβολισμο που καις λιπος ολη την ημερα)
    3) μειωνεις τον υδατανθρακα...αυξανεις την πρωτεινη(κρεας(κοτοπουλο καλυτερα η ψαρι),γιαουρτι) και αυξανεις και τα καλα λιαπρα (εγω πχ οταν φτιαχνω ρυζι μετα του ριχνω πολυ ελαιολαδο πανω(τα καλα λιπαρα σε βοηθανε να αισθανεσαι χορτατη)

    αν ακολουθησεις αυτο που σου λεω και μπορω να σε βοηθησω αν το αποφασισεις,να ξερεις ειναι πιο δυσκολο αλαλ οταν το φτιαξεις το σωμα σου θα το θυμασαιιιιιι

  12. #27
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ξερεις λοιπον ποσο απεχει απο το ανωτερο ιδανικο οριο, συμφωνα με το ΒΜΙ στο λινκ που δινεις?
    μολις 4 κιλα.... δλδ στα 62 κιλα, ειναι μεσα στα ορια του κανονικου βαρους.
    εσυ στα 65 αποκαλεις τσουπωτη την 1.70!!!
    Για την ακριβεια απεχει 5 κιλα,οχι 4,γιατι ειναι 67 κιλα τωρα,και με τα 5 κιλα,θα ειναι απλως στο μαξιμουμ κανονικο.Αν σκεφτεις οτι ειναι πολυ νεα,και οτι στο μελλον θα εχει γεννες,εμμηνοπαυση,γεροντο παχα κλπ,καλο ειναι (το ιδιο και οι αντρες),να εχει μερικα κιλα περιθωριο,ωστε να μην γινει γουρουνι σε 10 χρονια.

    που τα 4 κιλα , που τα 5-7 που θελει η κοπελα, και που τα 15 που ζηταει ο καθε σαδομαζοχιστης που δεν βρισκει την ευτυχια και του φταινε τα κιλα της κοπελας!!!

    εισαι ο εχθρος προσωποποιημενος δηλαδη ρε αλαφροισκιωτε! (μεταξυ αστειου και σοβαρου, αυτο εισαι κι εσυ κι ο καθε πικραμενος που μιλαει στην κοπελα για παχος)
    εισαι ενας απο τα εκατομυρια σαν εσενα που οδηγουν μια γυναικα στα 65 κιλα να νοιωθει χοντρη!!!!
    Ναι σιγα μην ειμαι και ο Πασαρης.Ρε συ,τι μελοδραμα ειναι αυτο?λολ

    αυτα περι σωματοτυπου ισχυουν και τα ειπα ηδη.
    μπορει τα κοντινα σου παραδειγματα να ειχαν τοπικο παχος στην κοιλια οπως λες και να εδειχναν ασχημα...
    μην γινουμε ομως σαν τις κατινες στα πρωιναδικα να πιασουμε τις μεζουρες, αλλο ειναι το θεμα εδω...
    Μπορει να ανηκει και η ιδια σε αυτην την κατηγορια,ή να χει μεγαλη περιφερεια,εσυ που ξερεις το αντιθετο?

    αν δεν βρισκει γκομενο με τα +4 κιλα, ουτε με τα μειον 4 θα βρει, εξακριβωμενο και διπλοτσεκαρισμενο.
    με το θεμα της αγαπης συμφωνω απολυτως, αλλα ειναι εντελως αντιθετο με ολα τα προηγουμενα που ειπες... τα εχεις λιγο μπερδεμενα..
    Μια χαρα θα ναι αμα αδυνατισει,ειναι τοσο σκληρος ο κοσμος που ζουμε (δεν αποτελω εξαιρεση),που τα κιλα που εχει καποιος,τα ρουχα που φοραει,το υψος του,οι συνηθειες του κλπ,κανουν τη διαφορα αναμεσα στον παραδεισο και την κολαση.Στην ηλικια που ειναι η κοπελα,ισχυει 2 φορες αυτο.Αν καποιοι την απορριπτουν (ερωτικα) λογω κιλων,τι θα καθεται να τους λεει ''αχ ατιμε ντουνια γιατι κοιτας τα κιλα μου και οχι η καρδια μου?''.Τι να γινει,σε ωκεανο ειναι,πρεπει να κολυμπησει,οπως και ολοι μας.

    Ας αδυνατισει πρωτα και μετα αν συνεχιζει να γκρινιαζει,πρωτος θα την κραζω εγω.Δε γινεται ομως ΤΩΡΑ που εχει αντικειμενικο θεμα,να κανω προβλεψεις για το τι θα κανε εαν δεν το ειχε.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...εγώ που είμαι 1.72 και 63 κιλα, τι είμαι? ανορεξική?
    Σύμφωνα με τους διαιτολόγους τα γυναικεία κιλά πρέπει να είναι 10 κάτω από το ύψος.
    Δηλαδή 1.70-60 κιλά.
    Αυτό ισχύει σε γενικές γραμμές και ανάλογα τον σωματότυπο της κάθε γυναίκας.
    Το 1.63 της θεματοθέτριας με 67 κιλά είναι αρκετά τσουπωτό.
    πραγματικα το φορουμ ειναι μερες σαν κ αυτη που με κανει να γελαω αφανταστα.
    Με αυτη τη λογικη (η οποια πλουτιζει τους διαιτολογους) μια γυναικα που ειναι ταπα θα πρεπει να ειναι πραγματικα πολυ αδυνατη.
    εγω δλδ που ειμαι 1,57 θα πρεπει να φτασω 47 κιλα ?!?! χαχα τουλαχιστον αστειο ρε παιδια. σα πρεζακι θα ειμαι κ θα σερνομαι.
    κριμα που υπαρχουν προτυπα. κ κριμα που δε θα φυγουν ποτε απ'οτι φαινεται.
    το θεμα ειναι να εισαι υγιης!
    κ η κοπελα που εχει ανοιξει το ποστ με τοση γυμναστικη ειναι μια χαρα πιστευω απο σωματικης αποψης! αλλα απο ψυχολογικης ισως της εχουν ριζωθει στο μυαλο καποιες αντιληψεις που της κανουν κακο στην αυτοπεποιθηση κ αυτοεκτιμηση της! το θεμα δν ειναι τα κιλα αλλα στο μυαλο.


    αλαφροισκιωτε, ποσα κιλα εισαι? κ υψος? α κ σωματοτυπο.
    btw η αγαπη δε μετριεται με τα κιλα.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Οταν καποια τα εχει καλα με την εμφανιση της ,ακομα και αν εχει 5 κιλακια παραπανω δεν νιωθει καμια ζηλια για καποια που αδυνατησε παρα μονο θαυμασμο.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    συμφωνω με το τελευταιο. το κουραζετε πολυ το θεμα ενω η κοπελα δεν εχει προβλημα με τα κιλα της αλλα με το μυαλο της. και τα κιλα που θελει να χασει μετα θα της φταιει κατι αλλο, το υψος, το στηθος, τα οπισθια, η μυτη. παντα μια δικαιολογια, παντα κατι θα ενοχλει. ετσι συμβαινει οταν εχουμε μαθει να κοιταμε μονο τα αρνητικα και δεν εκτιμαμε τον εαυτο μας.

Page 2 of 15 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  2. Εμπόδιο στο χάσιμο κιλών
    By εσωτερική_σήψη in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 79
    Last Post: 30-05-2010, 14:44
  3. χασιμο κιλων
    By comfusio in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 28-03-2009, 20:23
  4. Είμαι χαμένη και τρελαμένη...μια βοήθεια!
    By kalli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 04-02-2009, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •