Απελπισμένη, ίσως και τρελαμένη λόγω περιττών κιλών.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 15 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 222
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8

    Απελπισμένη, ίσως και τρελαμένη λόγω περιττών κιλών.

    Καλησπέρα σας..

    Όπως λέει και ο τίτλος, είμαι απελπισμένη.. Έχω βαρεθεί να προσπαθώ και να στερούμαι... Δεν μπορώ να με πω χοντρή. Αλλά έχω την αυτογνωσία οτι ΠΡΕΠΕΙ να χάσω 5-6 κιλά... Ναι μπορεί μερικοί να μου πείτε "μα καλά ρε κοπελια για 5 κιλά κανεις έτσι? άλλοι έχουν προβλήματα υγειας λόγω του πάχους" αλλά ο καθ ένας βλέπει το πρόβλημα του βουνό.

    Ειμαι 24 χρονών, παντα ειχα παραπάνω κιλά.. Το έτρωγα απο μικρή το φαγητο μου και ειδικά την καλή μπουκιά, μέχρι που συνειδητοποίησα οτι η εμφάνιση μπορεί να με κάνει δυστυχισμένη.. Τότε (γύρω στα 15 μου) που ξεκίνησε ο χλευασμός και τα αισθήματα κατωτερότητας, αποφάσισα να αδυνατίσω... Απο τότε δε με θυμαμαι να εχω σταματήσει τις προσπάθειες... Ζυγίζω 67 κιλά και ειμαι 1.63 στο ύψος. Πλέον δουλευω πρωί απόγευμα, ως γραμματέας (καθιστική δουλεια) και επειδή η δουλειά με καθηλώνει κάνω 4 φορες την εβδομάδα έντονο χορό σε μια σχολή, και 1 φορά την εβδομάδα αναερόβιο πρόγραμμα στο σταδιο της πόλης με προπονητη. Το πρωί παρκάρω επίτηδες πιο μακρια απ τη δουλεια μου για να περπατάω.
    Ένα χρόνο τώρα που έκανα διατροφη σε διαιτολογο εχασα 7 κιλά ΜΟΝΟ. Θεωρώ οτι ήταν πολύ λίγα έναντι των 1000 ευρώ που έσκασα :p σε συνδυασμό με την γυμναστική που έκανα παράλληλα.
    Εχω δοκιμάσει και διάφορα σκευάσματα.. Δεν έχω δει διαφορά φυσικά.

    Έχω κουραστεί να κουράζομαι. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Κουράζομαι με τοσες προσπαθειες τόσα χρόνια τόσα χρήματα τόση στεναχωρια. Ζηλεύω (οχι κακοπροαίρετα) τις φίλες μου, που όλες μα όλες τρώνε τον άμπακα και δεν παίρνουν ούτε γραμμαριο... Και δεν προσέχουν τι τρώνε τι πίνουν.. Δεν μπορώ να με αγαπήσω... Και στη τελική δε θελω να με αγαπήσω έτσι. Θέλω να χάσω 7 κιλά. Δεν αντέχω άλλο. Δεν μπορώ να ντυθω οπως θέλω δεν μπορώ να είμαι ευτυχισμένη. Μου χαλάει ολη η διάθεση καθε που λέω να παω μια βόλτα με τις φίλες μου γιατι δεν μπορώ να βάλω ωραία ρουχα..

    Αυτά εν ολίγοις. Θα ήθελα μόνο να διαβάσω προτάσεις ή κάτι που να με βοηθήσει..

  2. #2
    Ανθρωπινο ειναι να στεναχωριεσαι,γιατι στην περιπτωση σου δεν ειναι απλως θεμα αυταρεσκειας,αλλα κυριως κοινωνικοποιησης.

    Κατι παραπανω απ'οτι εχεις κανει ηδη δε μπορω να σκεφτω.Μηπως εχεις καποιο προβλημα υγειας που επηρεαζει αρνητικα το μεταβολισμο σου?7 κιλα ειναι αρκετα σαν απολυτος αριθμος,αλλα οντως λιγα σε σχεση με το χρονο και το χρημα που ξοδεψες.

    Σκεψου τουλαχιστον οτι εισαι μολις 7 κιλα απο τη γυναικα που θες να εισαι,αρα και απο την ευτυχια σου!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    δεν θα σου πω "πως κανεις ετσι για 5-6 κιλα", θα σου πω ομως οτι ΕΠΕΙΔΗ κανεις ετσι για 5-6 κιλα και οχι για 15-16 (τουλαχιστον), σημαινει οτι καποιο αλλο προβλημα εχεις με τον εαυτο σουκαι οχι τα πολλα κιλα σου.
    επιπλεον εχω ακουσει πολλες κοπελες να κανουν "ετσι" για τοσα κιλα, που εχουν το ιδιο προβλημα με εσενα.
    αν δεν μπορεις να βρεις μονη σου το προβλημα, απευθυνσου σε εναν ψυχολογο με ειδικοτητα στις διατροφικες διαταραχες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Ανθρωπινο ειναι να στεναχωριεσαι,γιατι στην περιπτωση σου δεν ειναι απλως θεμα αυταρεσκειας,αλλα κυριως κοινωνικοποιησης.

    Κατι παραπανω απ'οτι εχεις κανει ηδη δε μπορω να σκεφτω.Μηπως εχεις καποιο προβλημα υγειας που επηρεαζει αρνητικα το μεταβολισμο σου?7 κιλα ειναι αρκετα σαν απολυτος αριθμος,αλλα οντως λιγα σε σχεση με το χρονο και το χρημα που ξοδεψες.

    Σκεψου τουλαχιστον οτι εισαι μολις 7 κιλα απο τη γυναικα που θες να εισαι,αρα και απο την ευτυχια σου!!
    7 ΘΕΛΕΙ, αλαφροισκιωτε. συνελθε κι εσυ... με 1.63 και 65 κιλα ειναι ηδη μια χαρα και θα ειναι ακομα καλυτερα με 4-5 κιλα. ειναι δυνατον να λεει "θα τρελλαθω"?????

  5. #5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    7 ΘΕΛΕΙ, αλαφροισκιωτε. συνελθε κι εσυ... με 1.63 και 65 κιλα ειναι ηδη μια χαρα και θα ειναι ακομα καλυτερα με 4-5 κιλα. ειναι δυνατον να λεει "θα τρελλαθω"?????
    Με 65 κιλα και υψος 1,70 εισαι τσουπωτη,ποσο μαλλον αν εισαι 1,63.Και γω θα τρελαινομουν αν με τοσες διαιτες και ασκηση (χωρια το χιλιαρικο που εδωσε) εχανα μισο κιλο το μηνα.

    Απο κει και περα,οταν τα κιλα σου ειναι εμποδιο στην κοινωνικη και συναισθηματικη σου ζωη,ειναι λογικο να σε παιρνει απο κατω.Οτιδηποτε σε απομακρυνει απο τους αλλους σε τρελαινει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by llatwall View Post
    Καλησπέρα σας..

    Όπως λέει και ο τίτλος, είμαι απελπισμένη.. Έχω βαρεθεί να προσπαθώ και να στερούμαι... Δεν μπορώ να με πω χοντρή. Αλλά έχω την αυτογνωσία οτι ΠΡΕΠΕΙ να χάσω 5-6 κιλά... Ναι μπορεί μερικοί να μου πείτε "μα καλά ρε κοπελια για 5 κιλά κανεις έτσι? άλλοι έχουν προβλήματα υγειας λόγω του πάχους" αλλά ο καθ ένας βλέπει το πρόβλημα του βουνό.

    Ειμαι 24 χρονών, παντα ειχα παραπάνω κιλά.. Το έτρωγα απο μικρή το φαγητο μου και ειδικά την καλή μπουκιά, μέχρι που συνειδητοποίησα οτι η εμφάνιση μπορεί να με κάνει δυστυχισμένη.. Τότε (γύρω στα 15 μου) που ξεκίνησε ο χλευασμός και τα αισθήματα κατωτερότητας, αποφάσισα να αδυνατίσω... Απο τότε δε με θυμαμαι να εχω σταματήσει τις προσπάθειες... Ζυγίζω 67 κιλά και ειμαι 1.63 στο ύψος. Πλέον δουλευω πρωί απόγευμα, ως γραμματέας (καθιστική δουλεια) και επειδή η δουλειά με καθηλώνει κάνω 4 φορες την εβδομάδα έντονο χορό σε μια σχολή, και 1 φορά την εβδομάδα αναερόβιο πρόγραμμα στο σταδιο της πόλης με προπονητη. Το πρωί παρκάρω επίτηδες πιο μακρια απ τη δουλεια μου για να περπατάω.
    Ένα χρόνο τώρα που έκανα διατροφη σε διαιτολογο εχασα 7 κιλά ΜΟΝΟ. Θεωρώ οτι ήταν πολύ λίγα έναντι των 1000 ευρώ που έσκασα :p σε συνδυασμό με την γυμναστική που έκανα παράλληλα.
    Εχω δοκιμάσει και διάφορα σκευάσματα.. Δεν έχω δει διαφορά φυσικά.

    Έχω κουραστεί να κουράζομαι. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Κουράζομαι με τοσες προσπαθειες τόσα χρόνια τόσα χρήματα τόση στεναχωρια. Ζηλεύω (οχι κακοπροαίρετα) τις φίλες μου, που όλες μα όλες τρώνε τον άμπακα και δεν παίρνουν ούτε γραμμαριο... Και δεν προσέχουν τι τρώνε τι πίνουν.. Δεν μπορώ να με αγαπήσω... Και στη τελική δε θελω να με αγαπήσω έτσι. Θέλω να χάσω 7 κιλά. Δεν αντέχω άλλο. Δεν μπορώ να ντυθω οπως θέλω δεν μπορώ να είμαι ευτυχισμένη. Μου χαλάει ολη η διάθεση καθε που λέω να παω μια βόλτα με τις φίλες μου γιατι δεν μπορώ να βάλω ωραία ρουχα..

    Αυτά εν ολίγοις. Θα ήθελα μόνο να διαβάσω προτάσεις ή κάτι που να με βοηθήσει..
    εγω ναι θα σου ελεγα οτι οτνως πως κανεις ετσι για 5-6 κιλα. εδω εχεις δουλεια εχεις ζωη γενικα. αλλοι δν εχουν καν ελπιδα σε τπτ απο αυτα που 'αγγιζεις'.
    Τεσπα αλλα δε θελω να κραξω αν κ το εκανα , σορρυ ισως ειμαι λιγο κυνικη σημερα.
    Παντως κατα τη ταπεινη μου γνωμη χρειαζεσαι τουλαχιστον ψυχολογο να λυθουν καποια ψυχολογικα θεματα που προφανως εχεις με τα κιλα.
    κ γω ειμαι 2 κιλα πανω απ'το υψος μου αλλα δε το θεωρω προβλημα. στα 15 ναι θα το θεωρουσα το προβλημα του αιωνα. Αλλα στα26 σιγα μη με νοιαξει τωρα αν εχω 1 ή 5 ή 8 κιλα παραπανω. Αφου ειμαι υγιης. Και δε θα κατσει να με νοιαξει το να φορεσω το πιο μικρο νουμερο σε φορεμα. Θα πρεπει να τα λυσεις αυτα τα θεματα. Δε μπορει η ευτυχια σου να εξαρταται απο το τι θα φορεσεις! Δε μπορει να παρκαρεις πιο μακρια επιτηδες. σοβαρα ειναι μαζοχισμος :S
    α, κ τα χρηματα επισης ήταν χαμενος κοπος το ξερεις οτι δν αξιζει να δωσεις τη περιουσια σου για 7 κιλα! Εκτος αν σου περισσευουν τοσα πολλα για "τσιχλες"!
    Προφανως κ ολα αυτα τα ξερεις κι εσυ η ιδια. Αλλα εγω με το τροπο που τα γραφω προφανως δε θα βοηθησω, γι'αυτο ο ψυχολογος θα ηταν η καλυτερη λυση σε αυτο που περνας.(μιας κ εχεις 1000€ για 7 κιλα πιστευω θα εχεις κ για ψυχολογο ;) )

  7. #7
    Btw,μεχρι περσυ ηταν οχι 67,αλλα 74 κιλα.Φανταζεστε αυτο τι μπορει να σημαινει για την αυτοεκτιμηση,την σχολικη ζωη και την σχεση της με το αλλο φυλο της νηματοθετριας?

    Μην τα παραπεμπουμε ολα σε ψυχικες νοσους και γιατρους,ειναι απολυτως φυσιολογικο να απελπιζεσαι αν δεν παιρνεις αγαπη.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Κορίτσι μου είσαι υπερβολική πολύ.. Ενα ζουμερο κορμί έχεις , δεν λέγεσαι χοντρή..
    Τέλος πάντων αν σου δημιουργεί τόσο πρόβλημα αυτό το εξακιλο πήγαινε γυμναστήριο να το λιωσεις..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Με 65 κιλα και υψος 1,70 εισαι τσουπωτη,ποσο μαλλον αν εισαι 1,63.Και γω θα τρελαινομουν αν με τοσες διαιτες και ασκηση (χωρια το χιλιαρικο που εδωσε) εχανα μισο κιλο το μηνα.

    Απο κει και περα,οταν τα κιλα σου ειναι εμποδιο στην κοινωνικη και συναισθηματικη σου ζωη,ειναι λογικο να σε παιρνει απο κατω.Οτιδηποτε σε απομακρυνει απο τους αλλους σε τρελαινει.
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Btw,μεχρι περσυ ηταν οχι 67,αλλα 74 κιλα.Φανταζεστε αυτο τι μπορει να σημαινει για την αυτοεκτιμηση,την σχολικη ζωη και την σχεση της με το αλλο φυλο της νηματοθετριας?

    Μην τα παραπεμπουμε ολα σε ψυχικες νοσους και γιατρους,ειναι απολυτως φυσιολογικο να απελπιζεσαι αν δεν παιρνεις αγαπη.
    τα μυαλα σου και μια λιρα (και του μπογιατζη ο κοπανος :p) που εισαι τσουπωτη με 65 κιλα στο 1,70!!!!
    εκτος αν εχεις πεσει θυμα παραπληροφορησης μεσω ιντερνετ και φωτο λαστγιαρ και σου ελεγε καμια των 80 κιλων οτι ειναι 65... αλλιως δεν εξηγειται τετοια μπαρουφα που λες...

    ασε τα μπαιδεγουει , δεν ειμαστε περισυ, ΦΕΤΟΣ νοιωθει τοσο χαλια, στα 65...

    επειδη εισαι και ασχετος και μπορει να εισαι καλων προθεσεων αλλα υποθαλπτεις διατροφικες διαταραχες, οταν τα παραπανω ειναι 5, ΔΕΝ ειναι λογικο να τα θεωρεις το εμποδιο που σου χαλαει την κοινωνικη και συναισθηματικη σου ζωη... αν ηταν πολλα παραπανω, θα συμφωνουσα..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εγω ειμαι 66 κιλα και 1.66 υψος..Δλδ για τον αλαφροισκιωτο πρεπει να ειμαι γομαρι μπουχαχαχαχ

  11. #11
    ...εγώ που είμαι 1.72 και 63 κιλα, τι είμαι? ανορεξική?
    Σύμφωνα με τους διαιτολόγους τα γυναικεία κιλά πρέπει να είναι 10 κάτω από το ύψος.
    Δηλαδή 1.70-60 κιλά.
    Αυτό ισχύει σε γενικές γραμμές και ανάλογα τον σωματότυπο της κάθε γυναίκας.
    Το 1.63 της θεματοθέτριας με 67 κιλά είναι αρκετά τσουπωτό.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εκπρωτης οψεως φαινετε αστειο αλλα μηπως τρως για αυτο το λογο?
    https://www.youtube.com/watch?v=2HWUakp-S7Q

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Τι λετε ρε εσεις αγγιζετε τις τελειες αναλογιες..Πω πω παμε να κρυφτουμε οι υπολοιπες..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=Gothly;506891]εγω ναι θα σου ελεγα οτι οτνως πως κανεις ετσι για 5-6 κιλα. εδω εχεις δουλεια εχεις ζωη γενικα. αλλοι δν εχουν καν ελπιδα σε τπτ απο αυτα που 'αγγιζεις'.
    Τεσπα αλλα δε θελω να κραξω αν κ το εκανα , σορρυ ισως ειμαι λιγο κυνικη σημερα


    Gothly , δεν εισαι καθολου κυνικη , ρεαλιστρια εισαι . Τι ειναι 6 κιλα ?. Ειμαι τρομερα φιλαρεσκος , προσεχω πολυ το σωμα μου , αλλα ενα ατυχημα με θυμα το νεφρο μου ( την εποχη του αλκοολ ) με κρατησε μακρια απο τα βαρη ( γυμναστ . ) , για 3,5 χρονια με αποτελεσμα να παρω 27 κιλα ( καθησιο ) . Σιγα το πραμα , αρχισα αυστηρη διαιτα , εχω αλλα 17 κιλα να χασω , σε 3-4 μηνες θα ταχω χασει . Ουτε διαιτολογους , ουτε τιποτα , κοβεις το φαγητο στο ημισυ και τελειωσε η υποθεση βαρος .

  15. #15
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Τι λετε ρε εσεις αγγιζετε τις τελειες αναλογιες..Πω πω παμε να κρυφτουμε οι υπολοιπες..
    ..να ξερες μόνο τι έχω περάσει για να χτυπήσω τέτοιο νούμερο :ΡΡΡΡ

Page 1 of 15 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  2. Εμπόδιο στο χάσιμο κιλών
    By εσωτερική_σήψη in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 79
    Last Post: 30-05-2010, 14:44
  3. χασιμο κιλων
    By comfusio in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 28-03-2009, 20:23
  4. Είμαι χαμένη και τρελαμένη...μια βοήθεια!
    By kalli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 04-02-2009, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •