Ψυχοσωματικά λόγω άγχους ή ανίατες ασθένειες? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Στην εξεταση αιματος που εκανα κοιταξα και το δεικτη για θυρεοειδη, το TSH οπως το λενε στα τεστ, και βγηκε φυσιολογικο. Δεν ξερω αν πρεπει να κοιταξω και κατι αλλο, εχω κανει και τεστ για ιλιγγο σε ΩΡΛ και παλι τιποτα...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Εαν δεν εχεις ουτε θυρεοειδη ουτε υποταση κ τα παντα ειναι καλα τοτε το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικο κ σωματοποιειται κ νιωθεις αυτες τις ζαλαδες απο εντονο στρες,απυθυνσου σε ειδικο να το κουβεντιασεις κ με αυτον .καλη δυναμη!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Χτές το βράδυ, έβλεπα ταινία χαλαρός με τη κοπέλα μου στο σαλόνι, ξαφνικά δεν ένοιωθα καλά, όσο πέρναγε η ώρα ένοιωθα μια δυσφορία, παρατάω τη ταινία και πάω να ξαπλώσω, και ξεκίνησαν όλα... μουδιάσματα, σφίξιμο στο στήθος, άγχος, κρύωνα, ταχυκαρδία... όσο πέρναγε η ώρα νόμισα οτι θα πάθω έμφραγμα, τόσο έντονο, χέστηκα πάνω μου και σήμερα θα πάω να κάνω εξετάσεις, για 3η φορά... όλα είναι στο μυαλό, ψυχοσωματικές μλκίες που σε τυραννάνε μια ζωή, και εμένα όλα αυτά ξεκίνησαν απο μια ΚΑΡΑ-κρισάρα πανικού που εδώ και 5 χρόνια δεν με αφήνει να σταθεροποιηθώ ψυχολογικά.... με πιάνει στη δουλειά, στο σπίτι, έξω, παντού... είναι ένας ανεξήγητος μαύρος κύκλος που ειλικρινά, δέν ξέρω αν υπάρχει γιατρειά, το μόνο θετικό ειναι ότι αναγκάζεσαι και πάς για εξετάσεις και μετά απο 10-20 περιστατικά αρχίζεις να το ελέγχεις και ξέρεις τι είναι... μάλλον πιστεύεις ότι ειναι αυτό, ψυχολογικό δλδ και όχι παθολογικό... αλλα τί να σκεφτούμε? είμαστε ποτέ σίγουροι? Οπότε μια ζωή θα τρέχουμε για εξετάσεις για να ακούμε το "είσαι μια χαρά" και να καθησυζαχόμαστε...

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Χτές το βράδυ, έβλεπα ταινία χαλαρός με τη κοπέλα μου στο σαλόνι, ξαφνικά δεν ένοιωθα καλά, όσο πέρναγε η ώρα ένοιωθα μια δυσφορία, παρατάω τη ταινία και πάω να ξαπλώσω, και ξεκίνησαν όλα... μουδιάσματα, σφίξιμο στο στήθος, άγχος, κρύωνα, ταχυκαρδία... όσο πέρναγε η ώρα νόμισα οτι θα πάθω έμφραγμα, τόσο έντονο, χέστηκα πάνω μου και σήμερα θα πάω να κάνω εξετάσεις, για 3η φορά... όλα είναι στο μυαλό, ψυχοσωματικές μλκίες που σε τυραννάνε μια ζωή, και εμένα όλα αυτά ξεκίνησαν απο μια ΚΑΡΑ-κρισάρα πανικού που εδώ και 5 χρόνια δεν με αφήνει να σταθεροποιηθώ ψυχολογικά.... με πιάνει στη δουλειά, στο σπίτι, έξω, παντού... είναι ένας ανεξήγητος μαύρος κύκλος που ειλικρινά, δέν ξέρω αν υπάρχει γιατρειά, το μόνο θετικό ειναι ότι αναγκάζεσαι και πάς για εξετάσεις και μετά απο 10-20 περιστατικά αρχίζεις να το ελέγχεις και ξέρεις τι είναι... μάλλον πιστεύεις ότι ειναι αυτό, ψυχολογικό δλδ και όχι παθολογικό... αλλα τί να σκεφτούμε? είμαστε ποτέ σίγουροι? Οπότε μια ζωή θα τρέχουμε για εξετάσεις για να ακούμε το "είσαι μια χαρά" και να καθησυζαχόμαστε...
    Ετσι ακριβως νιωθω και εγω Κωνσταντινε, ολοι μου λενε "θα περασει η ζαλαδα μολις ηρεμησεις", εγω ομως ζω σαν ζομπι εδω και 4 μηνες και παριστανω οτι ολα ειναι καλα. Τωρα ξεκινησα ψυχοθεραπεια και ομοιοπαθητικη και εχω εναποθεσει τις ελπιδες μου εκει, γιατι δεν αντεχω αλλο, θελω επιτελους να ζησω φυσιολογικα!Ολα μου φαινονται δυσκολα πια, θελω να κάνω πράγματα και δε μπορω, ζορίζω τον εαυτο μου να προχωρησει και να δω τα πραγματα θετικα γιατι ξέρω οτι και να καταστροφολογω δεν μου κανει καλο, αλλα και παλι, οταν νιωθεις χάλια, δεν είναι πάντα εύκολο να εισαι συνέχεια αισιοδοξος.Δεν έχω ακολουθήσει ακόμα κάποια φαρμακευτική αγωγη για το αγχος αλλα εαν συνεχισω ετσι χωρις να βελτιωνομαι καθόλου απο δω και περα, θα το σκεφτω πολυ σοβαρα.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Εαν δεν εχεις ουτε θυρεοειδη ουτε υποταση κ τα παντα ειναι καλα τοτε το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικο κ σωματοποιειται κ νιωθεις αυτες τις ζαλαδες απο εντονο στρες,απυθυνσου σε ειδικο να το κουβεντιασεις κ με αυτον .καλη δυναμη!
    Μυσπ αυτο έκανα, εχω ηδη κάνει 2 συνεδριες με ψυχοθεραπευτη, δεν εχουν κανει μεγάλη διαφορα βεβαια, αλλα ξερω οτι είναι ακομα νωρις.Ελπιζω οτι θα βοηθηθω!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Νωρις ειναι οντως. Καλη δυναμη!
    11/12/2006

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Ευχαριστω πολυ οσους απαντουν στα θεματα, ειναι ενθαρρυντικο να ξερεις οτι υπαρχουν κι αλλοι εκει εξω...!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    δεν νομιζω οτι υπαρχει οργανικο προβλημα. αφου εκανες εξετασεις θα φαινοταν . πιστευω οτι ειναι ψυχοσωματικα συμπτωματα αυτα που περιγραφεις. και γω ειχα αρκετα ιδια συμπτωματα με σενα και αφου ειδα οτι οι εξετασεις (γτ στην αρχη εκανα και εγω) δεν εδειξαν τιποτα προσπαθησα να χαλαρωσω και να μην τα σκεφτομαι. και τωρα πλεον εχουν εξαφανιστει. οσο συνεχιζεις να τα σκεφτεσαι και να αγχωνεσαι γι αυτα τοσο θα παραμενουν και πιθανον να γινονται εντονοτερο. εισαι μια χαρα απλως εχεις λιγο παραπανω αγχος. εστιασε λοιπον στο μυαλο σου περισσοτερο και λιγοτερο στο σωμα σου. με τον καιρο και την ψυχοθεραπεια θα δεις πλεον πως δεν ειναι τιποτα. ειναι λιγο δυσκολα στην αρχη αλλα μετα αρχιζουν να στρωνουν τα πραγματα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Οι ασθενειες του μυαλου...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-08-2014, 09:45
  2. Ευθανασία ή Χρόνια Φαρμακοθεραπεία για τις Ανίατες Ασθένεις
    By deleted12082014 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 25
    Last Post: 02-08-2014, 17:57
  3. φόβος για έμφραγμα λόγω άγχους
    By MAMAVE in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 16-12-2013, 12:39
  4. καθυστερηση..λογω αγχους???
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 00:09
  5. Προβλημα κατα την στιγμή της επαφής λόγω άγχους(?)
    By faylos_kyklos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 17-02-2009, 03:32

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •