Ψυχοσωματικά λόγω άγχους ή ανίατες ασθένειες?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42

    Unhappy Ψυχοσωματικά λόγω άγχους ή ανίατες ασθένειες?

    Καλημέρα σε όλους,

    Εχω ξαναγραψει εδώ για τα προβλήματα μου τα οποια ξεκίνησαν με μια κρίση πανικού τον Ιούνιο φέτος.Μετά από αυτό ξεκίνησαν να μου συμβάινουν πολλά συμπτωματα και τα κυριότερα ήταν το έντονο αγχος, έλλειψη όρεξης, μουδιάσματα στα άκρα και στο πρόσωπο, βαρύ κεφάλι και πονοκέφαλοι, μόνιμη ζαλάδα (σαν να βρίσκομαι μέσα σε καράβι), αυπνία, ευσυγκινησία και έντονο αίσθημα κόπωσης.Πήγα σε γιατρούς κτλ, έκανα εξετάσεις αίματος, νευρολογικές εξετάσεις, και μαγνητική, τα οποία δεν εδειξαν κάτι.Η νευρολόγος που με έιδε μου προτεινε να μου δώσει αγχολυτικά (διέγνωσε άγχος) αλλά δεν θέλησα να τα πάρω.Ξεκίνησα ομοιοπαθητική, γιόγκα, βιταμίνες, και την προηγούμενη βδομάδα ψυχοθεραπεία με έναν πολυ καλό ψυχίατρο.Πολλά από τα συμπτώματα εχουν εξαφανιστεί, αλλα ακόμα και τώρα 4 μηνες απο το πρωτο συμβάν, έχω ακόμα τη μόνιμη ζαλάδα και τα μουδιάσματα. Είναι φυσιολογικό? Μήπως τελικά δεν προερχονται όλα απο το αγχος?Εχει κανεισ περάσει παρόμοιες εμπειρίες?4 μηνες ζαλαδα και μουδιάσματα μου φαινεται κάπως πολυ και φοβάμαι....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Αφου οι εξετασεις σου ειναι καλες.
    11/12/2006

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Το ξέρω πολύ καλά, και όλοι οι γυρω μου το ίδιο μου λένε, απλώς εγώ έχω κολλησει στο γεγονός οτι δεν έχω γίνει ακόμα καλά, και αυτό με φοβίζει.Δεν έχω και εμπειρία με τετοια θέματα, πρώτη φορά μου συμβαίνει κατι τέτοιο και ειδικά στην αρχή είχα τρομοκρατηθεί.Το Γκουγκλ εντωμεταξύ κανει πολύ κακο, γιατι κάθε φορα που έμπαινα στη διαδικασία να ψάξω κάποιο σύμπτωμα, εβρισκά λίστες ολόκληρες απο τρομακτικές ασθένειες. ΣΚΠ, καρκίνος, ινομυαλγία, διαβήτης και παει λέγοντας. Είναι όμως λογικό απο τη στιγμη που νιώθω καλύτερα, να έχω ακόμα μουδιάσματα και ζαλαδες συνεχως?Βοήθεια ρε παιδια!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    αφου εχεις κανει εξετασεις και τα βρηκαν ολα καλα καιρος ειναι να χαλαρωσεις κι απ αυτο σιγα σιγα, προσπαθησε να μην το εχεις μες το μυαλο σου συνεχεια και θα δεις που θα περασει

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Αυτο λεω και εγω στον εαυτο μου, και εγραψα εδώ μηπως υπαρχει καποιος με παρομοια εμπειρια, να παρω και εγω λιγο κουραγιο γιατι εχω κουραστει!:(

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    εγω ειχα καποτε αυτην την εμπειρια και αφου περασα ολους τους γιατρους καταλαβα οτι τελικα δεν εχω τιποτα και το μυαλο μου ειναι αυτο που τα δημιουργει ολα.και μια μερα απλα σταματησα να ζαλιζομαι. σε οφθαλμιατρο πηγες? οταν το συζητας εξακολουθεις και ζαλιζεσαι?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Δεν ξέρω άμα σε βοηθάω με αυτό που σου λέω, αλλά φτάνει να πιστέψεις πως όλα μα όλα όμως είναι στο μυαλό σου. Είχα εμφανίσει κάποια ψυχοσωματικά σποραδικά κάπου μεταξύ 14-22 χρονών όπως ζαλάδες, απώλεια προσανατολισμού, τρέμουλο, έντονη δύσπνοια κλπ, τα πάντα όμως λόγω άγχους. Απλά, όταν οι εξετάσεις μου βγήκαν καθαρές, μέ έπεισα πως είμαι μια χαρά κ κατά φαντασίαν ασθενής, κ καλά θα έκανα να συνερχόμουν γρήγορα γιατί είχα κ δουλειές ή πολύ καλύτερα πράγματα να ασχοληθώ από πχ το να μην μπορώ να ανασάνω. Το μυαλό είναι πολύ δυνατό εργαλείο τελικά....

    Τα δύσκολα ήρθαν λίγο αργότερα όταν το στρες σωματοποιήθηκε. Εκεί οι εξετάσεις ΔΕΝ βγήκαν πλέον καθαρές κ εδώ κ πολλά χρόνια πάνε από το κακό στο χειρότερο, ζω με 5-7 χάπια την ημέρα κ άλλα 4 συμπληρώματα. Όμως σου τονίζω πλέον υπάρχουν ευρήματα. Εσύ έχεις απλά ψυχοσωματικά, από τη στιγμή που οι γιατροί δεν εντοπίζουν κάτι, οπότε είναι στο χέρι σου να το αφήσεις πίσω.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Δεν ξέρω άμα σε βοηθάω με αυτό που σου λέω, αλλά φτάνει να πιστέψεις πως όλα μα όλα όμως είναι στο μυαλό σου. Είχα εμφανίσει κάποια ψυχοσωματικά σποραδικά κάπου μεταξύ 14-22 χρονών όπως ζαλάδες, απώλεια προσανατολισμού, τρέμουλο, έντονη δύσπνοια κλπ, τα πάντα όμως λόγω άγχους. Απλά, όταν οι εξετάσεις μου βγήκαν καθαρές, μέ έπεισα πως είμαι μια χαρά κ κατά φαντασίαν ασθενής, κ καλά θα έκανα να συνερχόμουν γρήγορα γιατί είχα κ δουλειές ή πολύ καλύτερα πράγματα να ασχοληθώ από πχ το να μην μπορώ να ανασάνω. Το μυαλό είναι πολύ δυνατό εργαλείο τελικά....

    Τα δύσκολα ήρθαν λίγο αργότερα όταν το στρες σωματοποιήθηκε. Εκεί οι εξετάσεις ΔΕΝ βγήκαν πλέον καθαρές κ εδώ κ πολλά χρόνια πάνε από το κακό στο χειρότερο, ζω με 5-7 χάπια την ημέρα κ άλλα 4 συμπληρώματα. Όμως σου τονίζω πλέον υπάρχουν ευρήματα. Εσύ έχεις απλά ψυχοσωματικά, από τη στιγμή που οι γιατροί δεν εντοπίζουν κάτι, οπότε είναι στο χέρι σου να το αφήσεις πίσω.
    Τι προβληματα σου παρουσιαστηκαν αργοτερα?Αυτο προσπαθω να προλαβω και εγω, το να μου δημιουργηθουν μονιμα προβληματα απο το αγχος μου...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by tg1 View Post
    εγω ειχα καποτε αυτην την εμπειρια και αφου περασα ολους τους γιατρους καταλαβα οτι τελικα δεν εχω τιποτα και το μυαλο μου ειναι αυτο που τα δημιουργει ολα.και μια μερα απλα σταματησα να ζαλιζομαι. σε οφθαλμιατρο πηγες? οταν το συζητας εξακολουθεις και ζαλιζεσαι?
    εχω παει και σε οφθαλμιατρο ναι, ολα καλα.γενικα οι μονες στιγμες που δεν νιωθω τα συμπτωματα ειναι οταν ξαπλωνω η οταν κοιμαμαι, οταν πινω αλκοολ (οταν βγαινω για ποτο δηλαδη) και οταν ειμαι με φιλους εξω και περναω καλα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by Peach View Post
    εχω παει και σε οφθαλμιατρο ναι, ολα καλα.γενικα οι μονες στιγμες που δεν νιωθω τα συμπτωματα ειναι οταν ξαπλωνω η οταν κοιμαμαι, οταν πινω αλκοολ (οταν βγαινω για ποτο δηλαδη) και οταν ειμαι με φιλους εξω και περναω καλα!
    ε τοτε η απαντηση σου ειναι στο τελευταιο σου μηνυμα :)

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by tg1 View Post
    ε τοτε η απαντηση σου ειναι στο τελευταιο σου μηνυμα :)
    Ναι το ξερω, το θεμα ειναι να καταφερω να το εφαρμοσω και στην καθημερινοτητα και την υπολοιπη ζωη μου, γιατι προσ το παρον δυσκολευομαι, ασε που εχω ακομα σκεψεις οτι οντως εχω καποια ασθενεια.Γενικα το ολο μου ζητημα ειναι ως επι το πλειστον νοσοφοβια και γενικευμενο αγχος, χωρις πανικους

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    μπορεις να δεις εναν ψυχολογο γι αυτο, παντως περναει μη φοβασαι, ενας ειδικος θα μπορεσει μαλλον να σου ξεκλειδωσει αρνηση να δεχθεις οτι εισαι υγιης!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Peach View Post
    Τι προβληματα σου παρουσιαστηκαν αργοτερα?Αυτο προσπαθω να προλαβω και εγω, το να μου δημιουργηθουν μονιμα προβληματα απο το αγχος μου...
    Τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν είναι πολλά κ χοντρά, από καλοήθειες, παλινδρομήσεις κ καθολικό έλκος του πεπτικού μέχρι ορμονικές διαταραχές (παίζει να μου βγει κ διαβήτης) κ προβλήματα στα μάτια.
    Αλλά εμένα όλα αυτά μου ήρθαν από το πουθενά, δεν περίμενα να πάθω κάτι.... Εσύ για καλή σου τύχη είσαι αρρωστόφοβη κ για κάποιο μυστήριο λόγο κανένας άνθρωπος σχεδόν στον πλανήτη με νοσοφοβίες δε νόσησε στην πραγματικότητα. Η συμβουλή μου είναι η εξής: Κάνε ό,τι ακριβώς δεν έκανα εγώ, ή μάλλον το έκανα όταν ήταν πλέον αργά: Γράψτα όλα εκεί που δεν πιάνει μελάνι, πείσε τον εαυτό σου ότι ό,τι βρέξει ας κατεβάσει δε θα σκάσουμε κιόλας, κοίτα την πάρτη σου, αρκεί να μη βλάπτεις κανέναν άλλο (μετά παίζει να έχεις προβλήματα συνείδησης), κ επαναλάμβανε από μέσα σου "δε γ@μιέτ@ι" τουλάχιστον 20 φορές ημερησίως (αντί για αγχολυτικά). Το θέμα όμως είναι να το πιστέψεις, όπως σου είπα όλα είναι στο μυαλό, πρέπει να χαλαρώσεις τον εαυτό σου κ να καταλάβεις πως όλα τα συμπτώματα που βιώνεις ανάγονται στη σφαίρα του φανταστικού. Σου ξαναλέω, το μυαλό είναι πάρα πολύ δυνατό εργαλείο κ μάθε να το δουλεύεις.....

    Όλα αυτά βέβαια υπό τη σαφή προϋπόθεση πως (έτσι εύχομαι) η ζωή σου δεν είναι αγχωτική κ πιεστική, θέλω να πω ότι εσύ η ίδια αγχώνεις τον εαυτό σου κ δεν υφίστανται όντως σοβαρά υπαρκτά προβλήματα που να είσαι αναγκασμένη να αντιμετωπίσεις. Άλλο να σε ζορίζουν οι καταστάσεις άλλο να πνίγεσαι εσύ σε μια κουταλιά νερό. Εμένα με πιέζανε όντως οι συνθήκες (εξωτερικός παράγοντας) κ κουβάλαγα κ μια τελειομανία που δε μου βγήκε σε πολύ καλό (εσωτερικός παράγοντας). Για τις εξωτερικές συνθήκες δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι, η ζωή έχει κ ανηφόρες. Για το εσωτερικό κομμάτι όμως μπορείς. Άρα αν αντιμετωπίζεις κ διαχειρίζεσαι δυσκολίες κ σοβαρά προβλήματα, το μόνο που μπορώ να σου συστήσω είναι η ψυχραιμία (σώζει). Αν όμως οι συνθήκες ζωής σου δεν είναι τέτοιες που να επιδεινώνουν την ψυχολογική σου κατάσταση, μάθε να διαχωρίζεις τα σημαντικά από τα ασήμαντα, την ουσία από τις χαζές λεπτομέρειες, να βλέπεις το δάσος αντί για το δέντρο κ να αποδίδεις στον κάθε γεγονός την αξία που του αναλογεί, ούτε να υποτιμάς αλλά κ ούτε να μεγενθύνεις τα πράγματα. Καμιά φορά η ζωή είναι απλή, εμείς τα κάνουμε δύσκολα κ πολύπλοκα.....;)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο εδωπερα εχω απαντησει σε αρκετους που ειναι με παρομοιο η ομοια προβλημα με το δικο σου,στις περισσοτερες περιπτωσεις προκεται καθαρα για ψυχολογικο προβλημα λογω στρες η ανασφαλειας οπως κ στην δικη σου περιπτωση μιας κ εκανες εξετασεις κ το διαπιστωσες,εαν τωρα επιμενει ειναι καλο να απευθυνθεις σε ειδικο για να το κουβεντιαζετε,επισης κανε κ μια ερευνα εδωπερα για να μελετησεις ομοιες περιπτωσεις με σενα,παντως η ζαλαδα κ το μουδιασμα καμμια φορα ειναι ενδειξη υποτασης ειδικα εαν νιωθεις κ μεγαλη αδυναμια η σηκωνεσαι αποτομα κ ζαλιζεσαι κ αυτο λεγεται ορθοστατικη υποσταση,καλο ειναι να το δεις κ αυτο

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    36
    ΓΙΑ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΕΚΑΝΕΣ;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Οι ασθενειες του μυαλου...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-08-2014, 09:45
  2. Ευθανασία ή Χρόνια Φαρμακοθεραπεία για τις Ανίατες Ασθένεις
    By deleted12082014 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 25
    Last Post: 02-08-2014, 17:57
  3. φόβος για έμφραγμα λόγω άγχους
    By MAMAVE in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 16-12-2013, 12:39
  4. καθυστερηση..λογω αγχους???
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 00:09
  5. Προβλημα κατα την στιγμή της επαφής λόγω άγχους(?)
    By faylos_kyklos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 17-02-2009, 03:32

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •