Πλαστική χειρουργική μετά από περιοριστική επέμβαση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    5

    Πλαστική χειρουργική μετά από περιοριστική επέμβαση

    Καλημέρα! Θα ήθελα τη βοήθειά σας! Σχετικά με πλαστική χειρουργική αρχικά στα μπράτσα και στην κοιλιά. Γνωρίζετε αν καλύπτονται από το δημόσιο; Έχει μπει κανείς στη διαδικασία κάλυψής τους; Γνωρίζετε γιατρούς και δημόσια νοσοκομεία με εμπειρία και επιτυχία; Είναι επώδυνες επεμβάσεις; Πόσο κοστίζουν;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    bety καλημέρα! Και εγώ επιθυμώ να κάνω κάποια επέμβαση αλλά δυστυχώς μέχρι στιγμής η έρευνά μου για τα δημόσια νοσοκομεία έχει δείξει ότι δεν τις εγκρίνουν. Ιδιωτικά κοστίζουν αρκετά κατά περίπτωση.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    5
    Όμως μεσα σε αυτό το forum κάποια στιγμή διάβασα ότι μετά από sleeve καλύπτεται η κοιλιοπλαστική από την ασφάλιση δημοσίου. Από την υγειονομική που ρώτησα με παρέπεμψαν στον ΟΠΑΔ. Θα ρωτήσω την επόμενη εβδομάδα εκεί και θα γράψω την απάντηση. Έλεγα όμως μήπως υπάρχει κανένας στο forum που να έχει το know how, την εμπειρία όλων αυτών ή να έχει ακούσει για να μήν πηγαίνουμε στα τυφλά! Επίσης θέλω να πω ότι τον γιατρό που επέλεξα για να κάνω την sleeve τον επέλεξα από τις συστάσεις και τις εμπειρίες των μελών του φόρουμ και βγήκε καταπληκτικός!! Για πλαστικούς χειρούργους όμως δεν γίνεται αναφορά. Μήπως κάποιος με καλή εμπειρία θα ήθελε να μας μιλήσει για τον γιατρό του; Και κάποιοι με κακή εμπειρία για παρενέργειες δυσκολίες κλπ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Από τους 18 μήνες και μετά είναι μια καλή ημερομηνία για πλαστική καθώς συνήθως ότι είναι να γίνει έχει γίνει στο δέρμα,εκτός αν χάσεις και άλλο βάρος άνω των 10 κιλών πχ,οπότε καλό θα είναι να περιμένεις.Το ΙΚΑ συνήθως δικαιολογεί την κοιλιοπλαστική,καθώς η περίσσεια δέρματος που περιέχει λίπος,δημιουργεί ουσίες τοξικές και επιβλαβείς στον οργανισμό.Ξέρω κοπέλα που έκανε και βραχιονοπλαστική με το ΙΚΑ,αλλά λόγω της σημερινής κατάστασης,καλό θα είναι να ψαχτείς λίγο περισσότερο,μήπως και άλλαξε κάτι,καθώς ανφέρθηκαν περιπτώσεις που εγινε η επέμβαση βραχιονοπλαστικής και στήθους και μετά δεν πλήρωνε το ικα επειδή την έγκριση την έδωσε ελεγκτής του ικα μεν,αλλά όχι της περιοχής του νοσοκομείου(ηλίθιο ελληνικό κράτος......)
    Εγώ πλαστικούς ξέρω μόνο στη Θεσσαλονίκη.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    5
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση Στέλιο! Με το δημόσιο τι γίνεται ξέρει κανείς;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Αν εννοείς τον ΟΠΑΔ,καλύτερα κάνε μια βόλτα από τα γραφεία τους.Πριν 1 χρόνο πάντως,έκανε φίλος μου με τον ΟΠΑΔ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Εγώ είμαι η περίπτωση που αναφέρει ο Στέλιος, και τελικά η διοίκηση του ΙΚΑ προβάλει ως δικαιολογία το ότι οι πλαστικές είναι αισθητικές και δεν καλύπτονται παρά μόνο όταν διευκολύνουν τον ασφαλισμένο στην επαγελματική του δραστηριότητα (; ) Σε άλλα νοσοκομεία προφορικώς μου λένε πως θα την καλύπτανε, αλλά πρέπει να πάω να το πάρω εγγράφως μπας και βρω άκρη με το Συνήγορο του Πολίτη, που πιστεύει πως έπρεπε να βγάλω εισιτήριο από το υποκατάστημα κατοικίας μου... Γενικά, ότι μπορούν να κόψουν, το κόβουν! Στο Γεννηματά που πήγε πρόσφατα άτομο σε πλαστικό, του είπαν ότι με εντολή Διοικητή απαγορεύονται πια οι εισαγωγές ασθενών χωρίς έγκριση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    ʼννα μου νομίζω πως είναι καθαρά θέμα νοσοκομείου ή ελεγκτή ικα το όλο ζήτημα που δημιουργήθηκε με εσένα,πριν από μέρες κατά τύχη γνώρισα μία κυρία που έκανε χέρια και κοιλιά στο νοσοκομείο της Πάτρας (όχι στο Ρίο,εκεί δυστηχώς υπάρχει μονάδα αποκατάστασης αλλά δεν υπάρχουν ακόμα πλαστικοί ) και δέχτηκαν κανονικά τις εγκρίσεις που είχε από το ικα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Φυσικά και είναι θέμα ελεγκτή και νοσοκομείουυ, απλά από τη Διοίκηση του ΙΚΑ δέχτηκαν την άρνηση. Η κυρία που αναφέρεις Ιωάννα μου πότε έκανε την επέμβαση; Γιατί αλλάζουν τα πράγματα από μήνα σε μήνα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    πριν από 2 μήνες ʼννα μου,δυστηχώς την συνάντησα κατά τύχη και δεν έχω τρόπο να την ξαναβρώ για να ζητήσω περισσότερες πληροφορίες Πάντως και η πρώτη μου ξαδέλφη θα κάνει κοιλιοπλαστική στις 26 του μήνα στο ίδιο νοσοκομείο με ΤΕΒΕ και από όσο ξέρω μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Εγω θα ελεγα σε όσους μπορούν να πάρουν έγκριση να κάνουν τις επεμβάσεις το συντομότερο δυνατόν γιατί βλέπω να κόβονται... εδώ έχουν κοπεί άλλα κι άλλα...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    5
    Βρε παιδιά, δεν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να συστήσει πλαστικό χειρούργο στην Αθήνα; Κανείς δεν έχει ασχοληθεί με το θέμα από την Αθήνα;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    369
    καλησπερα.Λοιπον η κοιλιοπλαστικη ποναει πολυ..την εκανα ρπιν απο 2 χρονια γιατι επρεπε για λογους υγειας κ οχι εμφανισης..ιδιωτικα ομως. τωρα προχτες που ειμουν στο Ιπποκρατειο κ περιμενα να μου παρουν αιμα ειχε γραφεια που κανανε τις κινησεις για κοιλιοπλαστικη.τωρα ποιος γιατρος κ τι δεν γνωριζω..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    είναι πολύ σχετικό το αν πονάει μία επέμβαση ή όχι,εμένα η ξαδέλφη μου έκανε σχεδόν πριν έναν μήνα και δεν πόνεσε καθόλου,εγώ όταν χειρουργήθηκα στο Ρίο για το γαστρικό by-pass πόνεσα την πρώτη ημέρα και αυτό ήταν είχα ακούσει για άλλους που πόναγαν άλλος πολύ και άλλος λιγότερο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Έχω ακούσει και γω για την κοιλιοπλαστική που πονάει, είδα μάλιστα την ξαδέλφη μου να υποστηρίζει πως πονούσε απίστευτα στην κήλη-κοιλιοπλαστική της, μόλις λίγες βδομάδες μετά τη δική μου κήλη-κοιλιοπλαστική που ο μοναδικός πόνος που ένοιωσα στο νοσοκομείο ήταν από τις αιμοληψίες που μου κάνανε! Δεν ξέρω αν είναι θέμα οργανισμού, θέμα γιατρού/τεχνικής ή ψυχολογικό, πάντως μετά από τόσες επεμβάσεις (χολή, καισαρικές, χολοπαγκρεατική, κοιλιοπλαστική, πλαστική στήθος/μπράτσα) κατέληξα πως οι πλαστικές δεν έχουν ούτε την αρχική δυσφορία των άλλων επεμβάσεων. Ειδικά στην κοιλιοπλαστική, 12 ώρες μετά την επέμβαση ανεβοκατέβαινα χωρίς δυσκολία από το κρεβάτι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •