ειμαι 120 κιλα και δεν ξερω που θα φτασω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    1

    ειμαι 120 κιλα και δεν ξερω που θα φτασω

    Καλημερα σε ολους οσους ξενυχτουν με εφιαλτες αντι να κοιμουνται και να ονειρευονται. Ειμαι 35 ετων, γυναικα υψους 1,70 και βαρους 120 κιλων. Πολυ φοβαμαι οτι ο,τι και να πειτε το εχω σκεφτει.Μου λειπει το ψυχικο σθενος να κανω την προσπαθεια.Ο δρομος μου φανταζει ατελειωτος. Δεν πιστευω οτι θα ολοκληρωσω και θα φτασω το στοχο μου.Νιωθω οτι εχω χασει τα κινητρα μου.Αν καποιος εχει περασει απο κατι παρομοιο και τα εχει καταφερει σας παρακαλω ας προσπαθησει να με ξεμπλοκαρει λιγο ψυχολογικα.Σας ευχαριστω για το χρονο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω περάσει από κάτι τέτοιο, αυτό που γνωρίζω όμως είναι ότι το κίνητρο είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας για να πετύχουμε τον οποιοδήποτε στόχο.
    Αυτό θα πρέπει να βρεις πρώτα απ' όλα και δεν είναι ανάγκη να είναι κάποιο κλισέ, όπως το να αισθάνεσαι καλά στην παραλία!
    Ένα ισχυρό κίνητρο πάντως είναι πολύ βοηθητικό για οποιαδήποτε προσπάθεια.
    Έπειτα, καλό είναι να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον σωστό ειδικό που θα εμπιστευτείς.
    Θεωρώ πάντως, ότι στις περισσότερες περιπτώσεις που κάποιος παίρνει τόσα κιλά, υπάρχουν ψυχολογικά αδιέξοδα και το φαγητό είναι μια διέξοδος και μια πηγή ευχαρίστησης που ίσως δεν παίρνουμε από άλλα πράγματα και ανθρώπους.
    Πιθανόν λοιπόν να σε βοηθήσει η ψυχολογική υποστήριξη, παράλληλα με τη σωστή διατροφή. Ίσως μάλιστα, αυτή να σου είναι πιο απαραίτητη εφόσον και η ίδια αναγνωρίζεις ότι σου λείπει το ψυχικό σθένος.
    Και τέλος, είναι λάθος να σκεφτόμαστε από την αρχή πόσο δρόμο πρέπει να διανύσουμε μέχρι να φτάσουμε στο στόχο μας, αλλά να χαιρόμαστε κάθε φορά που βρισκόμαστε λίγα βήματα πιο πέρα από την αφετηρία.
    Κάθε προσπάθεια ξεκινάει με ένα βήμα. Δυστυχώς, δεν μπορείς να βρεθείς κατευθείαν στο στόχο σου, συχνά αυτό δεν έχει και καθόλου γούστο, όμως και 1 και 2 και 5 και 10 κιλά λιγότερο, είναι σημαντικό.
    Στην περίπτωσή σου για παράδειγμα, θα σκεφτόμουνα ότι σε 2 χρόνια από τώρα μπορώ να είμαι στα κιλά που θέλω.
    Δεν θα γίνει τώρα, γιατί είναι αδύνατο και καθόλου σωστό για τον οργανισμό, αλλά σίγουρα είναι μια πολύ πιο αισιόδοξη προοπτική από το να σκέφτομαι ότι σε 2 χρόνια θα είμαι στα ίδια κιλά ή και παχύτερη.
    Έτσι κι αλλιώς, αυτό συμβαίνει συνεχώς στη ζωή, το θέμα είναι να έχουμε την υπομονή και να συνεχίζουμε τη ζωή μας παράλληλα με την οποιαδήποτε προσπάθεια.
    Κανένας δεν πήρε το πτυχίο του αμέσως, αλλά σπούδασε 5 χρόνια για παράδειγμα μέχρι να φτάσει να ασκεί το επάγγελμά του. Κανένας δεν έμαθε να οδηγεί σε μια μέρα, πέρασε καιρός μέχρι να φτάσει να κάνει ταξίδια. Κανένας δεν έφτιαξε το κορμί των ονείρων του σε ένα μήνα. Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, η παραμικρή πρόοδος μας κάνει αισιόδοξους και μας φέρνει όλο και πιο κοντά στο στόχο μας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    μαλλον πρεπει να απαντησει ο αλαφροισκιωτος
    σορρυ , δεν υποβιβαζω το θεμα ήταν μια παυση χιουμορ που δε μπορεσα να κρατηθω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    δεν ειναι τιποτα..βαλε στοχο και θα αλλαξεις και εγω 116 ημουν...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοπελα μου αν θες να χασεις ριξε ενα χωρισμο και θα μεινεις μιση! Γκαραντι αυτο! Aσε τις διαιτες κ τις ταλαιπωριες!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    μαλλον πρεπει να απαντησει ο αλαφροισκιωτος
    σορρυ , δεν υποβιβαζω το θεμα ήταν μια παυση χιουμορ που δε μπορεσα να κρατηθω.
    xaxaxaxaxaxaxaxxaxaxaxaxa gamato

  7. #7
    ...εξαφανιστηκε η θεματοθέτρια?
    Είχα πολλά να πω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Εγώ ήμουνα 89 κιλά και τώρα με πολύ προσπάθεια ζυγίζω 78,9 κιλά. Είμαι 1.60. Αυτά τα κιλά τα έχασα μέσα σε 2 μήνες. Θέλω να χάσω πολλά κιλά για να γίνω τουλάχιστον 60. Συνεχίζω την προσπάθεια. Κάνω taste and diet. H αλήθεια είναι ότι αν δεν πας σε έναν σωστό ειδικό δεν θα μπορέσεις από μόνη σου να χάσεις τόσα κιλά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Εγώ ήμουνα 89 κιλά και τώρα με πολύ προσπάθεια ζυγίζω 78,9 κιλά. Είμαι 1.60. Αυτά τα κιλά τα έχασα μέσα σε 2 μήνες. Θέλω να χάσω πολλά κιλά για να γίνω τουλάχιστον 60. Συνεχίζω την προσπάθεια. Κάνω taste and diet. H αλήθεια είναι ότι αν δεν πας σε έναν σωστό ειδικό δεν θα μπορέσεις από μόνη σου να χάσεις τόσα κιλά.
    Εσύ να πας να καείς.....ακου εκεί πριν 20 χρόνια έκλεψες τον γκόμενο της φίλης σου-παλιοκόριτσο!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Εσύ να πας να καείς.....ακου εκεί πριν 20 χρόνια έκλεψες τον γκόμενο της φίλης σου-παλιοκόριτσο!!!
    Αχ βρε Ντιάνα μου μην μου φέρεσαι έτσι ούτε για αστείο γιατί εγώ τα πιστεύω και πληγώνομαι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Αχ βρε Ντιάνα μου μην μου φέρεσαι έτσι ούτε για αστείο γιατί εγώ τα πιστεύω και πληγώνομαι.
    Μην ανησυχείς και εγώ από ιδεοψυχαναγκαστική πάσχω-απλά το παλεύω μάλλον καλύτερα από σένα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eγω ημουν 107 κιλα , 1.78 ., τωρα ειμαι 98 , και στοχος ειναι τα 83-84 . Αλλα ειμαι πολυ πειθαρχημενος και πεισμων . Τωτα εσυ πρεπει να χασεις 50 κιλα , δεν θα σου πω δεν ειναι τιποτα , ειναι , αλλα μπορεις να χασεις τα κιλα αυτα σε 1.5 χρονο , λες ομως οτι δεν εχεις το σθενος , εγω λεω οτι αν βαλεις κατι στοχο , θα το πετυχεις , μολις χασεις τα 10 πρωτα κιλα , θα αναθαρρησεις . Μην ξεχνας οτι ενα ταξιδι ειτε 10 χλμ , ειτε 10.000 χλμ . , ξεκιναει με ενα βημα ..............

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Εγώ ήμουνα 89 κιλά και τώρα με πολύ προσπάθεια ζυγίζω 78,9 κιλά. Είμαι 1.60. Αυτά τα κιλά τα έχασα μέσα σε 2 μήνες. Θέλω να χάσω πολλά κιλά για να γίνω τουλάχιστον 60. Συνεχίζω την προσπάθεια. Κάνω taste and diet. H αλήθεια είναι ότι αν δεν πας σε έναν σωστό ειδικό δεν θα μπορέσεις από μόνη σου να χάσεις τόσα κιλά.


    Συμφωνω Ολγα , αν ειναι να χασει η κοπελα τοσα κιλα , ενας διαιτολογος θα την βαλει σε μια σειρα . Μπραβο σε σενα που τοβαλες σκοπο .

  14. #14
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Κοπελα μου αν θες να χασεις ριξε ενα χωρισμο και θα μεινεις μιση! Γκαραντι αυτο! Aσε τις διαιτες κ τις ταλαιπωριες!
    Σωστή!!! !! Εχασα ετσι τουλαχιστον 5 κιλά και μετα γυμναστηριο για να ανεβω λιγο ψυχολογικά. Τωρα ειμαι πιο φιτ πεθαινεις! χαχαχαχα Θελει ομως βαρυ χωρισμό!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    μαλλον πρεπει να απαντησει ο αλαφροισκιωτος
    σορρυ , δεν υποβιβαζω το θεμα ήταν μια παυση χιουμορ που δε μπορεσα να κρατηθω.
    σωστα τα λες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Βάζω τα κιλά 20 -20 !!!!!!!!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 24-03-2014, 18:30
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  3. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ - ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ
    By elen d in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 25-07-2011, 22:05
  4. Δεν ξέρω ποιός είμαι
    By carrot in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 47
    Last Post: 11-06-2011, 02:40
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 21:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •